Forum Culinar: Dieta macrobiotica sau cura cu cereale Oshawa - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta macrobiotica sau cura cu cereale Oshawa afectiuni cronice, cancer, boli provocate de dezechilbrul Ying-Yang

#1 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 27 July 2010 - 08:59 PM


Azi doresc sa impartasesc cu voi un regim, o cura sau mai bine zis un program de nutritie care poate face minuni intr-o diversitate de afectiuni...si care da rezultate spectaculoase si in bolile grave cum ar fi cancerul...asa ca in cazul meu :hug:

Cateva cuvinte despre dieta macrobiotica si puterile ei curative....Aceasta dieta a facut parte din programul meu de nutritie mai mult de 3 ani de zile (si inca face parte :lol:)... coroborat cu alte produse si scheme nutritionale menite sa imbunatateasca starea de sanatate si sa intareasca sistemul imunitar...care se stie ca in cazul unei boli grave este foarte debil...

Convingerea mea si increderea nemarginita in puterea medicinei alternative m-au facut sa insist pe aceasta cale...desi de-a lungul timpului am avut si rezultate negative acest lucru nu m-a facut sa renunt..am continuat drumul meu si chiar daca am mai pierdut batalii am continuat razboiul cu inversunare...lupta nu este nici pe departe terminata....dar am prima mea runda castigata...Rezultatul biopsiei a relevat faptul ca problema s-a imbunatatit si nu mai este nevoie de interventie chirurgicala...

Deci dupa aceasta premessa sa va pun la curent cu virtutile acestei cure...in primul rand este o metoda de dezintoxicare a organismului...



Metoda de dezintoxicare Oshawa



Face parte din medicina traditionala japoneza si a fost indelung practicata de cunoscutul terapeut George Oshawa (1893-1966), celebru prin lucrarile sale despre macrobiotica, stiinta unei alimentatii corecte, bazata pe consumul echilibrat de alimente incarcate cu energii masculine (Yang) si feminine (Yin). Practicantii macrobioticii (milioane, in Occident, America, Australia si Canada), vad in alimentatie principalul drum catre o sanatate perfecta. Se spune, de altfel, ca insusi Oshawa s-ar fi vindecat singur de tuberculoza prin alimentatia macrobiotica.
In ce priveste dezintoxicarea cu cereale, ea se bazeaza pe: grau, orez, mei sau hrisca, cumparate, daca este posibil, de la tarani, cat mai sanatoase si bine coapte, obtinute din locuri unde nu s-au folosit ingrasaminte chimice. Cura de dezintoxicare cu cereale dureaza 10 zile, folosindu-se retete rapide, usor de preparat. Cerealele enumerate vor fi consumate in orice cantitate (se poate manca din ele pe saturate), in mai multe mese pe zi. Singurele adausuri permise: apa si sarea grunjoasa. Practicata experimental si in unele spitale din Romania, dezintoxicarea cu cereale a dat rezultate spectaculoase in vindecarea unor boli aparent incurabile.
Ceea ce se stie mai putin despre aceste cereale este ca ele au o compozitie chimica remarcabila, nu au aproape deloc grasimi, contin toti nutrientii necesari unei persoane adulte si chiar graul are aceeasi cantitate de proteine ca si pulpa de porc. Un studiu amplu, realizat la o universitate de medicina din statul Texas (Sua), arata ca un regim cerealier integral scade cantitatea de radicali liberi din sange. Asa se explica efectele anticancerigene ale curei cu cereale - dovedite in decursul anilor -, la foarte multi subiecti care au recurs din disperare la o asemenea dieta extrema.


Retete Cu Cereale

1. Turtite din grau

Ingrediente: 500 g grau curat, 1 lingurita sare grunjoasa, 150 ml apa.
Mod de preparare:
Se macina fin graul (cu o rasnita electrica sau cu o moara casnica de uruiala), obtinandu-se faina integrala, din care se face o coca cu apa si sarea. Se lasa la inmuiat 30 de minute, apoi se fac turtitele, care se coc in tigaie fara ulei, la foc mic.

2. Grau, hrisca sau mei copt

Ingrediente: 300 g grau, hrisca sau mei, 1 lingurita sare grunjoasa.
Mod de preparare:
Se spala bine graul si se pune in tigaie sau ceaun de fonta cu apa si sare, atat cat sa-l acopere. Se lasa la foc iute pana se evapora apa si se amesteca continuu pana graul isi schimba culoarea si este usor de mestecat. Hrisca si meiul pot fi coapte fara a fi umezite in prealabil.

3. Terci de grau

Ingrediente: 200 g faina de grau integrala, 400 ml apa si un varf de cutit sare grunjoasa.
Mod de preparare:
Se pune apa cu sare la fiert. Cand clocoteste, se toarna (in ploaie) faina de grau integrala, pana se obtine consistenta dorita. Se fierbe 20-30 de minute.

4. Supa de orez cu galuste de grau

Ingrediente: 100 g faina de grau integrala, 100 g orez, jumatate de lingurita de sare, 500 ml apa.
Mod de preparare:
Din graul macinat, putina apa si sare se face o coca moale si se lasa la inmuiat 30 de minute. Se fac galuste mici care se pun in apa clocotita cu sare, se fierb 10 minute, apoi se adauga orezul si se mai fierb 20 de minute.

5. "Lapte" de grau

Ingrediente: 40 g grau si 300 ml apa.
Mod de preparare:
Se macina graul (la rasnita de cafea), se pune intr-o cana mare si se toarna apa fierbinte; se agita si se lasa la racit. Inainte de a se consuma, se amesteca continutul.

6. "Pilaf" simplu

Ingrediente: 100 g orez, 300 ml apa, 1/2 lingurita sare grunjoasa.
Mod de preparare:
Se spala bine orezul si se pune la fiert cu apa si sarea intr-un vas de fonta, la foc moderat, 20 de minute.

7. Hrisca cruda

Ingrediente: 200 g hrisca.
Mod de preparare:
Se spala boabele de hrisca, se pun intr-un vas si se acopera cu apa. Dupa 1-2 ore hrisca se inmoaie, se umfla si se poate consuma. Hrisca poate fi inlocuita cu grau, cu conditia sa fie pus la inmuiat cu o seara inainte.

8. Pasta de orez

Ingrediente: 200 g orez, 400 ml apa, 1/2 lingurita sare grunjoasa.
Mod de preparare:
Se macina orezul cu o rasnita de cafea. Se pune apa cu sare la fiert. Cand clocoteste, se adauga faina de orez. Se fierbe 15-20 minute.
Exemplu de dieta:
Mic dejun: 1-2 cani "lapte" de grau.
Ora 10: 3-5 linguri hrisca cruda.
Dejun: 1) supa de orez cu galuste de grau; 2) pilaf simplu cu faina de grau copt sau turtite de grau.
Ora 17: 3-5 linguri de mei copt.
Cina: 1) terci de grau; 2) pasta de orez cu turtite de grau.

9. Placinta de grau cu orez fiert

Ingrediente: 500 g faina de grau integrala, 200 g orez, 1 lingurita de sare grunjoasa.
Mod de preparare:
Se prepara o coca cu apa calduta si sare din grau integral si se fierbe orezul separat cu putina sare. Se intinde coca cu un facalet pentru a obtine o foaie de placinta, dar ceva mai groasa decat cea de la patiserie. Se pune orezul fiert la mijloc si se ruleaza foaia de placinta. Se presara putina faina integrala pe tava, se aseaza 3 rulouri si se coc la foc iute 10-20 de minute. Se taie in felii groase si se mananca in decurs de 7-10 ore.

10. Fulgi din cereale (grau, orez, secara, ovaz)

Se cumpara de la supermarket sau magazine naturiste si se consuma ca atare, uscate, sau inmuiate in apa, simple sau combinate si in cantitatea pe care o dorim.


Cu aceasta dieta se poate si slabi...se spune ca se poate slabi si 7kg intr-o serie de 10zile...
eu n-am avut aceste rezultate...am reusit sa slabesc 4kg intr-o luna...nu m-am infometat...mancam in orice cantitate...numai ca regimul este monoton...si pot zice f dur...de-a dreptul spartan...insa cu vointa orice e posibil...in primele 7luni de tratament am slabit 18kg...dar intentia mea nu a fost slabirea...insa era inevitabil...

Daca doriti o perioada de dezintoxicare sau un ajutor natural si necostisitor pt vreo problema de sanatate (nu neaparat grava) apelati cu incredere la aceasta dieta...care pt mine..asa cum spuneam...este mai mult un program de nutritie


Sper sa va fie de folos...


#2 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 27 July 2010 - 09:36 PM

Dora, eu iti multumesc pentru informatii, mai citisem cite ceva pe ici pe colo, dar niciodata nu am aprofundat!
:hug:
raluca elena

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 July 2010 - 09:39 PM

Dora,am citit cu mare interes de la cap la coada.Multumesc pentru informatii!
Multa sanatate! :hug:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   FlorentinaG 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 06-July 10
  • LocationBucuresti

Postat 27 July 2010 - 09:53 PM

Te felicit pentru ca ai putut sa ti atata timp aceasta cura Dora, eu n-am reusit decat 4 zile. Sefa mea a tinut-o de 2 ori pana acum si de fiecare data s-a simtit foarte bine.

#5 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 28 July 2010 - 09:59 AM

Vezi postarearaluca elena, la 27 July 2010 - 09:36 PM, a spus:

Dora, eu iti multumesc pentru informatii, mai citisem cite ceva pe ici pe colo, dar niciodata nu am aprofundat!
:D


Cu multa placere Raluca...voi incerca pe parcurs sa aduc mai multe informatii despre acest program de nutritie, informatii amplificate si de rezultatele concrete obtinute de mine...:D

#6 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 28 July 2010 - 10:02 AM

Vezi postareaMaya, la 27 July 2010 - 09:39 PM, a spus:

Dora,am citit cu mare interes de la cap la coada.Multumesc pentru informatii!
Multa sanatate! :D


Miha draga ma bucur ca ti-am putut fi de folos...:D


#7 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 28 July 2010 - 10:14 AM

Vezi postareaFlorentinaG, la 27 July 2010 - 09:53 PM, a spus:

Te felicit pentru ca ai putut sa ti atata timp aceasta cura Dora, eu n-am reusit decat 4 zile. Sefa mea a tinut-o de 2 ori pana acum si de fiecare data s-a simtit foarte bine.


Florentina draga eu am tinut acest regim datorita problemei de sanatate...sefa ta e de admirat daca l-a tinut constientizand ca acesta poate fi vazut si ca o metoda profilactica :D

#8 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 28 July 2010 - 10:23 AM

Alte informatii

Actiunea regimului Oshawa este extrem de purificatoare. Aceasta purificare generala are drept efect limpezirea si claritatea mintii, o digestie mai buna, reglarea greutatii corporale, secretiile hormonale sunt reglate, tenul devine curat si luminos, sangele (limfa ) sunt purificate.
Sunt persoane care la un astfel de regim au reactii mai violente sau neplacute la inceput datorita purificarii intense si dezintoxicarii masive a corpului. Continuand insa, aceste aspecte dispar destul de repede, ele cedand locul unei conditii trupesti noi si unui metabolism mult imbunatatit. Acest regim este indicat tuturor persoanelor care sufera de boli grave( tumori, hepatite virale ), dar si celor care au afectiuni usoare.


Chiar si cei sanatosi ar trebui sa recurga la un astfel de regim de doua ori pe an, pentru o reimprospatare si o purificare generala a organismului.

Cum am mai spus regimul prevede ca pe o durata de zece zile sa se consume exclusiv cereale: grau, orez, mei si hrisca, in orice combinatie sau proportie dorim, fierte sau coapte, iar ca lichid, trebuie sa se consume doar apa si doar in cazuri exceptionale ceai de busuioc. Acest regim poate fi repetat de mai multe ori (in grupe de cate 10 zile ) cu o pauza de una pana la cinci zile intre doua astfel de grupe, timp in care se pot consuma si alte alimente, de regula tot yang, pana la obtinerea efectului dorit.

Eu inca continui cu acest regim...odata obisnuiti cu el nu va mai parea atat de sever...asta si datorita zilelor de pauza cand se poate manca pe saturate legume, fructe si orice alt altiment Yang...motivatia, rabdarea si vointa sunt ingredientele de baza in urmarea acestui stil de alimentatie...autocontrolul este foarte important...chiar primordial as putea spune..dar nimic nu-i imposibil...ati auzit de munti deplasati cu ajutorul vointei?!!??...eu Da :D


#9 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 28 July 2010 - 12:58 PM

waaw Dora! Nu stiu daca as putea sa tin o astfel de cura. Mereeu zic ca daca cineva ar gati pentru mine, as reusi. Altfel, no way! Nu am nervii, puterea si rabdarea necesara sa gatesc dupa o reteta anume si sa consum ce am gatit.
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#10 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 28 July 2010 - 07:54 PM

Dara,

ai perfecta dreptate.Osawa,e recunoscut in intreaga lume pentru filozofia lui de viata.
Am si eu cateva din cartile lui.
Ar trebui sa tinem acest regim de 2 ori pe an.
Stiu pe cineva care il tine pentru migrene.Si are rezultate foarte bune.

Da-ne un exemplu de meniu pe care ti-l faci .
Eu as vrea sa tin 10 zile,dar ma tem ca monotonia o sa ma omoare.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#11 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 29 July 2010 - 10:30 AM

Vezi postareagloxinia, la 28 July 2010 - 12:58 PM, a spus:

waaw Dora! Nu stiu daca as putea sa tin o astfel de cura. Mereeu zic ca daca cineva ar gati pentru mine, as reusi. Altfel, no way! Nu am nervii, puterea si rabdarea necesara sa gatesc dupa o reteta anume si sa consum ce am gatit.


Draga Oti din experienta mea iti pot spune cu certitudine ca nu exista: "Nu pot!!!" :hug:.....exista "Nu vreau"...sau alte derivate ale acestuia: "Nu cred", "Nu ma simt in stare", "Nu ma vad facand asa ceva"...etc, etc...
Orice este posibil atunci cand ....vrei!!!


#12 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 29 July 2010 - 11:03 AM

Vezi postareaPiscotel, la 28 July 2010 - 07:54 PM, a spus:

Dara,

ai perfecta dreptate.Osawa,e recunoscut in intreaga lume pentru filozofia lui de viata.
Am si eu cateva din cartile lui.
Ar trebui sa tinem acest regim de 2 ori pe an.
Stiu pe cineva care il tine pentru migrene.Si are rezultate foarte bune.

Da-ne un exemplu de meniu pe care ti-l faci .
Eu as vrea sa tin 10 zile,dar ma tem ca monotonia o sa ma omoare.


Lia draga asa cum spuneam acest stil de alimentatie ar trebui abordat si de persoanele sanatoase...de cel putin 2ori pe an...tocmai pt virtutile lui si pt starea de bine adusa organismului din toate punctele de vedere...

Eu sunt de parere ca atunci cand doresti a aborda un stil de alimentatie Oshawa sa nu pleci la drum cu ideea : "Tin 10 zile de Oshawa, ma purific si gata...sunt sanatoasa tun...acum la atac asupra alimentatiei zilnice (de cele mai multe ori gresite)"...cine a urmat mai mult timp aceasta dieta observa o schimbare si a psihicului, a modului de a gandi si a vedea lucrurile...

Parerea mea e ca ani de zile de toxine ingurgitate zi dupa zi cu alimentatia obisnuita nu pot fi eliminate doar apeland la o serie de 10 zile de terapie Oshawa...nu are cum...e ilogic...unul din terapeutii care m-au ajutat de-a lungul timpului imi spunea ca organismului uman ii sunt necesari cel putin 7ani sa se purifice si sa arunce toxinele acumulate in 10, 15 ani de viata cu o alimentatie de cele mai multe ori deficitara (precizez aici ca oricat am dori sa spunem ca ne-am hranit recurgand la feluri de mancare pregatite in casa folosind ingrediente naturale trebuie sa luam in considerantie faptul ca fructele si legumele nu sunt in totalitate naturale datorita ingrasamintelor chimice folosite, laptele e pasteurizat, carnea are aditivi, radiatiile din sol si aer etc, etc)

Drept urmare eu as sfatui persoanele care doresc sa se aventureze a urma o astfel de dieta cu multa rabdare, perseverenta si mai ales muuuuuulta vointa!!!!...dupa cum spuneam intr-unul din posturile anterioare cu vointa se pot muta muntii din loc!!!! :hug:...sa sa nu se limiteze doar la o serie de 10 zile de cereale exclusiv si apoi sa revina la alimentatia obisnuita...pt simplul fapt ca in felul acesta nu reusesc sa faca mare lucru pt sanatatea lor...

Oshawa are mai multe regimuri unde proportia cereale-legume-fructe este diferita...regimul de fata, despre care va vorbesc, numit si regimul nr. 7 este cel mai sever...dar si cel mai eficient....

Eu la ora actuala (dupa mai bine de 3ani de terapie Oshawa combinata) am depasit etapele de inceput adica monotonia celor 10zile de hrana exclusiva cu cerealele permise...stilul meu de alimentatie de acum include, dupa cum spuneam, combinarea regimului Oshawa zilnic cu o dieta disociata dar restrictiva la multe alimente...
La fiecare trei luni fac o luna de regim 7 ...adica urmez 3serii de cate 10zile de cereale cu pauze de 3zile...in total 42de zile de regim Oshawa...dupa care continui cu un program de nutritie care include zilnic cerealele recomandate in regimul Oshawa plus multe altele in plus...

Pot afirma ca tot anul 2007 pentru mine a fost un an al alimentatiei exclusiv Oshawa...primele 3luni deci 90de zile am mancat exclusiv numai cereale...fara legume, fructe sau alimente Yang...nimic....doar cerealele amintite preparate dupa retetele riportate de mine la inceputul topicului...apoi am inceput a intercala serii de 10zile cu 3-5zile pauza cand mancam doar legume si fructe...deci timp de un an de zile alimentatia mea s-a bazat exclusiv pe cereale, fructe si legume...nimic trecut prin foc...alimentatie vie (ma refer aici la legume)...

Bine, ma veti intreba, dar cerealele nu le-ai copt, fiert?...e adevarat...dar cerealele isi pierd proprietatile nutritive daca sunt expuse la temperaturi mai mari de 160°C...si cum temperatura de fierbere a apei este 100°C deci fara grija se pot consuma :)

Voi reveni cu alte amanunte si cu meniul combinat ce-l urmez eu in momentul de fata...


#13 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 29 July 2010 - 12:43 PM

Multumesc Dora pentru precizari si precizie.Imagine postata
Esti foarte determinata si e perfect ca faci asa.

Pacat ca noi nu realizam ca intr-o zi fatidica,un diagnostic ne-ar putea da viata peste cap.
Si e mult mai usor sa previ decat sa vindeci.
Te pup si-ti doresc multa sanatate.Imagine postata
Astept si meniul ,cad vei dori sa-l detaliezi.
O dezvoltare despre alimente yin si yang,ar fi poate bine venita.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#14 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 29 July 2010 - 12:52 PM

Foarte interesant Dora, e prima data cand intalnesc informatii despre dieta asta. Multumesc pentru rabdarea de a descrie si povesti. :floare:

#15 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 29 July 2010 - 02:36 PM

Vezi postareaPiscotel, la 29 July 2010 - 12:43 PM, a spus:

Multumesc Dora pentru precizari si precizie.Imagine postata
Esti foarte determinata si e perfect ca faci asa.

Pacat ca noi nu realizam ca intr-o zi fatidica,un diagnostic ne-ar putea da viata peste cap.
Si e mult mai usor sa previ decat sa vindeci.
Te pup si-ti doresc multa sanatate.:floare:
Astept si meniul ,cad vei dori sa-l detaliezi.
O dezvoltare despre alimente yin si yang,ar fi poate bine venita.


Draga mea cata dreptate ai cand afirmi che prevenirea este mama sanatatii!!!!
Din pacate sunt tot mai putin oameni care-si dau seama de acest adevar!!!!
De multe ori trebuie sa ne ajunga cutitul la os pentru a ne ..."destepta"!

Spui ca sunt foarte determinata?...pai cand ai securea deasupra capului cum ai putea reactiona? B) :P
Bine, bine eu ma refer la reactia unui om care doreste sa lupte pt supravietuire...nu fac aluzie la cei mai "slabi de inger" care auzind un diagnostic de boala aparent incurabila isi semneaza deja condamnarea la moarte si...capituleaza!

Desigur ca voi reveni cu informatii asupra macrobioticii, a alimentelor de baza din bucataria macrobiotica si a acestui stil de alimentatie...
te pup si eu :huh:


#16 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 29 July 2010 - 02:40 PM

Vezi postareaPisoi, la 29 July 2010 - 12:52 PM, a spus:

Foarte interesant Dora, e prima data cand intalnesc informatii despre dieta asta. Multumesc pentru rabdarea de a descrie si povesti. :floare:


Nici nu stii ce ma bucur ca randurile scrise de mine (determinate de trairile si experienta mea de viata) ti-au putut fi de folos :huh:...daca doresti sa aprofundezi aceasta tema te mai astept pe aici....pt ca voi reveni cu informatii si amanunte legate de aceasta dieta.


#17 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 29 July 2010 - 03:23 PM

dora- multumesc ca m-ai tras de maneca sa vin sa citesc postarea ta . sunt numai ochi si astept si eu sa vad ce contine dieta ta intr-o zi . ce mananci de dimineata si pana seara? este greu sa te alimentezi asa , dar pentru a castiga `viata` in plus , cred ca nu mai este asa de greu . in privinta telefonului pe care trebuie sa il dau , o voi face cu siguranta ! te tin la curent :floare:

#18 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 29 July 2010 - 04:51 PM

Mulţumesc şi eu, dragă Dora, pentru informaţiile pe care le-ai postat - recunosc că , deşi am mai auzit de această dietă, nu m-am informat mai mult asupra beneficiilor pe care le aduce.
Dacă ai cunoştinţă, poţi să-mi spui dacă există o variantă şi pentru copii?
Mulţumesc mult, cu drag, Corina. Multă sănătate şi toată admiraţia mea pentru tine. :)
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#19 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 01 August 2010 - 01:39 AM

Dora, banuiesc ca ai urmat regimul sub observatia medicilor in Italia.
Stii cumva daca in Romania exista centre, cabinete, medici la care se poate apela pentru aceasta? Am un caz disperat in familie, s-ar putea sa fie cam tarziu insa cum zici, cand ai securea deasupra capului incerci orice...
De asemenea, nu stiu daca tatal meu ar rezista la severitatea acestui regim, deja e piele si os, desi acum zice ca mananca din 2 in 2 ore... De aceea ar fi nevoie de indrumarea unui medic...

#20 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 02 August 2010 - 09:55 PM

Vezi postareadani_ela, la 29 July 2010 - 03:23 PM, a spus:

dora- multumesc ca m-ai tras de maneca sa vin sa citesc postarea ta . sunt numai ochi si astept si eu sa vad ce contine dieta ta intr-o zi . ce mananci de dimineata si pana seara? este greu sa te alimentezi asa , dar pentru a castiga `viata` in plus , cred ca nu mai este asa de greu . in privinta telefonului pe care trebuie sa il dau , o voi face cu siguranta ! te tin la curent :)


De-abia astept sa-mi spui rezultatul....de fapt ambele..si cel din 12august ;) :)
Fii linistita ca va totul bine...dar nu trebuie sa te culci pe lauri...si sa pornesti un program de nutritie care sa-ti impiedice recidiva...daca vei lua legatura cu persoana de care ti-am vorbit vei primi si de la ei un program de nutritie adaptat problemei tale...deci bafta si sa ma tii la curent :)
si hai ca de-abia astept s-o punem de-o bauta :drool:


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi