Forum Culinar: Mango - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mango

#21 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 March 2011 - 02:09 PM

uptown girl, merci! am priceput acum si merci de pontul cu samburele. Am si samburi de avocado, sa fac la fel? Surpriza e doar ca inverzeste presupun, nu ca o sa am si fructe ..., nu? :notworthy:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#22 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 09 March 2011 - 05:56 PM

La ce va referiti cînd spuneti ca mango este manipulat genetic? E vorba de fructul în sine,sau anumite varietati?
Mango este pomenit de hinduisti nush cîti ani before Christ,iar prin Europa a aparut pe la începutul anilor 1500...banuiesc ca atunci nu prea le aveau aia cu manipulatul :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#23 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 March 2011 - 06:04 PM

Vezi postarearaluca elena, la 06 December 2009 - 12:23 PM, a spus:

Cind am descoperit fructul asta, in 93, am avut o revelatie :) pur si simplu am facut o pasiune pentru apple mango...cam pina am aflat ca mai mult ca sigur e modificat genetic :P
oricum, ramine un fruct cu aroma aparte, si datorita texturii, e teribil de versatil!



Maya, a scris aici Raluca Elena. Eu descoperind pagina doar acum, am citit tot si doar v-am intrebat daca e adevarat?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#24 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 11 March 2011 - 10:33 AM

Vezi postareaMaya, la 09 March 2011 - 05:56 PM, a spus:

La ce va referiti cînd spuneti ca mango este manipulat genetic? E vorba de fructul în sine,sau anumite varietati?
Mango este pomenit de hinduisti nush cîti ani before Christ,iar prin Europa a aparut pe la începutul anilor 1500...banuiesc ca atunci nu prea le aveau aia cu manipulatul :rolleyes:


Cam toate plantele cultivate de umanitate sînt manipulate genetic. Altfel banana ar avea sîmburi, porumbul ar avea zece boabe pe cocean, etc.
Selectie, încrucisari, iar selectie, iar încrucisari, timp de cîteva mii de ani.
Si animalele domestice sînt manipulate genetic. Cîini, pisici, iepuri, gaini, rate, vaci, oi, porci, toate sînt manipulate genetic.
Deci cine vrea sa consume doar alimente nemanipulate genetic, nu are decît sa traiasca din vînat si ce poate culege prin paduri. Ca Neanderthalii.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#25 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 March 2011 - 11:09 AM

manipulatul genetic e tot una cu altoirea speciilor (in cazul plantelor) sau incrucisarea raselor (in cazul animalelor)? Eu cred ca nu ...
nu ma pricep, de aceea intreb :lol:
multumesc :rolleyes:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#26 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 11 March 2011 - 12:22 PM

Este diferenta intre organisme modificate genetic (GMO) si manipulare a genelor intre varietati ale aceleiasi specii sau rase. In primul caz se amesteca gene de la doua specii diferite ( in majoritatea cazurilor) sau gene produse sintetic, pe cand in al doilea se imbunatatateste "genetic pool"-ul unei varietati cu gene de la o alta varietate din cadrul aceleiasi specii.
GMO se considera periculoase pentru ca sunt "nenaturale" si nu se cunosate inca ce efect pot avea asupra organismului uman sau mediului.
Din a doua grupa fac incrucisarile naturale sau articifiale intre rase de animale sau varietati de plante. La plante de exemplu altoirea prunului pe zarzar imbunatateste genele prunului cu genele de rezistenta la boli, daunatori, conditii precare de mediu ale zarzarului.
Zarzarul (Prunus cerarifera) si prunul ( Prunus sativa) fac parte din aceeasi familie botanica/ specie dar sunt varietati diferite.

#27 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 11 March 2011 - 12:50 PM

Cristina, mersi ca ne-ai aratat diferenta dintre modificare si manipulare genetica. Totusi daca poti sa intri si mai in detalui, eu ti-as fi recunoscatoare. Chiar ma intereseaza. :blush:

#28 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 11 March 2011 - 01:25 PM

Metodele traditionale de incrucisari/insamantari/selectii naturale si articiale sunt cele "safe" -si se fac de mii de ani, asa obtinandu-se rasele superioare de animale ( de carne, lana, lapte, blana, oua, cu calitati fizice superioare, aspect mai frumos, etc). La plante, varietatile obtinute au productivitate mai mare, sunt mai rezistente la boli si daunatori, au aspect comercial ridicat, durata de pastrare mai mare etc.
In principiu, GMOs s-au creat avand in vedere imbunatatirea acelorasi calitati numai ca oamenii de stiinta din exces de zel au trecut la transferarea genelor intre organisme total diferite. Stiinta asta cunoscuta sub numele de inginerie genetica a inceput prin anii 70, iar primele organisme modificate genetic au fost specii de bacterii si apoi de soarece. Cam prin anii 90 au inceput sa se comercializeze produse alimentare, fructe si legume modificate genetice.
Anumite tari, cum ar fii Noua Zeelanda au legi foarte stricte cu privire la GMO - nu este permis sa se cultive sau comercializeze astfel de produse acolo, pe cand alte tari cum ar fii USA sunt foarte permisive cu comercializarea si cultivarea de astfel de produse. In Australia in unele state (Queensland de ex.) se permite cultivarea de GMO iar in alte state ( Western Australai) este total interzisa.

Cateva exemple de GMO - capsuni care contin o gena de peste Arctic Charr, pastrav care contine gene de sobolan, somon contine gene de vaca, tomate cu gene de peste, cartofi cu gene de soarece, cam toate culturile de soia sunt modificate cu gene de bacterii si lista continua.

Pentru ca GMOs sunt organisme relativ noi, nu se cunosc efecte adverse (inca) dar se prevede ca in cativa ani se vor observa efecte cum ar fii: alergii crescute la diferiti factori, rezistenta crescuta la antibiotice, la plante rezistenta la pesticide si ierbicide, alte specii de plante sau animale pot fii afectate de GMOs.

#29 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 11 March 2011 - 01:58 PM

Mersi Cristina. Foarte interesant. Cand mai ai chef si timp sa povestesti, ai cu siguranta un cititor. Cred ca merita un topic aparte GMO.

#30 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 March 2011 - 03:49 PM

si eu ma declar ca fiind cititor interesat! Multumim Cristina si mai asteptam detalii! :biggrin:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#31 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 11 March 2011 - 07:06 PM

Vezi postareaAlexandru, la 11 March 2011 - 10:33 AM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 09 March 2011 - 05:56 PM, a spus:

La ce va referiti cînd spuneti ca mango este manipulat genetic? E vorba de fructul în sine,sau anumite varietati?
Mango este pomenit de hinduisti nush cîti ani before Christ,iar prin Europa a aparut pe la începutul anilor 1500...banuiesc ca atunci nu prea le aveau aia cu manipulatul :hug:


Cam toate plantele cultivate de umanitate sînt manipulate genetic. Altfel banana ar avea sîmburi, porumbul ar avea zece boabe pe cocean, etc.
Selectie, încrucisari, iar selectie, iar încrucisari, timp de cîteva mii de ani.
Si animalele domestice sînt manipulate genetic. Cîini, pisici, iepuri, gaini, rate, vaci, oi, porci, toate sînt manipulate genetic.
Deci cine vrea sa consume doar alimente nemanipulate genetic, nu are decît sa traiasca din vînat si ce poate culege prin paduri. Ca Neanderthalii.


Eu cred ca si vîntul e manipulat genetic :lol:
Acu serios,manipularea genetica naturala aia de mii de ani,cred ca se deosebeste de ce se obtine în ziua de azi în laborator...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#32 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 11 March 2011 - 07:06 PM

Acuma vad ce frumos ne-a scris Cristina!Multumim pentru info! :hug:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#33 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 18 March 2011 - 08:35 PM

Vezi postareaDaniella, la 09 March 2011 - 02:09 PM, a spus:

uptown girl, merci! am priceput acum si merci de pontul cu samburele. Am si samburi de avocado, sa fac la fel? Surpriza e doar ca inverzeste presupun, nu ca o sa am si fructe ..., nu? :)


Presupui bine, fiindca ma indoiesc ca te lasi altoita ... :D
La simburele de avocado, desi unii aplica o metoda cu infiptul a doua scobitori incrucisate si suspendarea simburelui deasupra unui pahar cu apa pina incolteste, eu l-am pus direct in pamint. O sa-ti rasara o planta cu frunze lungi ca elicele de helicopeter. :D Fructele apar doar la plantele mature, care sint ditamai copacii din cite am vazut prin i-la Lanzarote. :D

(asa arata miezul simburelui de mango)

Imagine postata



#34 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 18 March 2011 - 08:49 PM

Azi ne-am facut mangă cu aroma de mango ... :)

... la prinz - un smoothie din: pulpa de la un fruct de mango + 1 banana + 1 lg afrodisiac de albinute + 1 Lg inghetata de vanilie + 2 dl lapte (0,1% grasimi)

Imagine postata

la cina - gratar de pui in sos de mango

pt. sos: 1 mango + 1/4 ardei iute (cine-l vrea hot, hot, hoooot, pune mai mult ! :D ) + sare dupa gust + 1 Lg ulei de masline

Imagine postata

Imagine postata

pofta mare ! Imagine postata

Imagine postata




#35 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 18 March 2011 - 10:15 PM

La noi in magazine mango e de 2 feluri. Mango-vapor care costa intre 0,9 si 2 € si Mango-avion intre 2,8 si 4 €. Diferenta este, dupa cum apare si in nume, mijlocul de transport folosit. Cele ce vin pe vapor sunt culese verzi si apoi se coc in timpul voiajului. Cele ce vin cu avionul cica-s culese coapte. E diferenta destul de mare la gust si consistenta intre cele 2 tipuri. Mie-mi plac amandoua. Cel venit cu vaporul e mai acrisor si uneori e atzos, celalat e mai dulce si mai "pastos". In general sunt importati din Brazilia si Costa Rica. :)

#36 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 18 March 2011 - 11:12 PM

up-town girl splendid menu pe ziua de azi! As fi venit si eu la masa ta!
Coincidenta si eu am mancat azi mango ...dar tot ca de obicei m.am chinuit sa-l ciopartesc.
Pt dimineata o sa ma mai uit oleaca daca ma ajuta metoda de curatare postata aici. Voi il curatati de coaja?

Laura, io nu am nimerit decat de aia acrisori si atosi, deci la noi cred ca numai cu vaporul ... :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#37 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 19 March 2011 - 09:36 AM

Vezi postareaDaniella, la 18 March 2011 - 11:12 PM, a spus:

...Voi il curatati de coaja?...


În general da.
Numai o minuscula comunitate de... hmmm... originali o consuma cu totul : si coaja, si sîmburele.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#38 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 19 March 2011 - 10:25 AM

Vezi postareaAlexandru, la 19 March 2011 - 09:36 AM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 18 March 2011 - 11:12 PM, a spus:

...Voi il curatati de coaja?...


În general da.
Numai o minuscula comunitate de... hmmm... originali o consuma cu totul : si coaja, si sîmburele.

Doctorul:
- Consumati fructele cu coaja cu tot. Coaja contine cele mai multe vitamine. Dumneavostra de exemplu ce fructe preferati?
Pacientul:
- Nucile de cocos.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#39 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 22 March 2011 - 09:00 PM

Danuta,thx pentru ideea de smoothie.A fost o savoare...si micul dejun de duminica :hug:
Eu am pus lapte normal,adica de 3,5 %.Noi nu folosim d'ala light :)

Imagine atasata: monthly_03_2011/post-5-13008203741031.jpg

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#40 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 22 March 2011 - 09:53 PM

Vezi postareaMaya, la 22 March 2011 - 09:00 PM, a spus:

Danuta,thx pentru ideea de smoothie.A fost o savoare...si micul dejun de duminica :hug:
Eu am pus lapte normal,adica de 3,5 %.Noi nu folosim d'ala light :P





Sa va fie de bine micul dejun ! Imagine postata (incearca un smoothie si cu honeydew in loc de mango :hug: )

Noi ne-am obisnuit sa bem lapte degresat, iar cel normal nu ne mai place. De-aia il am rar prin frigi; doar cind prepar desertul tau cu orez sau la crema de zahar ars. :D


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi