Forum Culinar: Metode contraceptive... pro si contra - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Metode contraceptive... pro si contra

#81 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 03 August 2010 - 11:58 AM

Vezi postareasorinadaniela, la 03 August 2010 - 10:29 AM, a spus:

Si acum vestea proasta... Am sunat la drita azi si am vorbit cu ea.
Mi-a garantat ca inelul nu poate provoca asa ceva... pur si simplu a fost o coincidenta. Asa, la prima 'vorbire' as avea de ales intre fibrom sau dezechilibru hormonal, pana luni cand m-a programat pt o ecografie...
Faina alegere, nu?
Si in continuare iese din mine... azi e a 15a zi de menstruatie... ma doare capul de nu mai pot...
Mai am de asteptat inca o saptamana... sper sa fie totul bine... Sorina



eu n-as mai astepta in locul tau, te anemiezi tare.

#82 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 03 August 2010 - 12:26 PM

Si eu as zice sa nu stai ca te trezesti ca iti faci mai mult rau. Deja ai semne de anemie...Macar la alt cabinet programeaza-te, le spui ca e urgenta ca nu mai poti sta asa, ca lesini, bagi din top. Dar si la doctorita ta ar trebui sa-i spui ca ti-e rau si nu mai poti. Nu rabda ca esti pe sanatatea ta. Numai ce stiu o prietena care e acum in spital cu hemoglobina 5 (in loc de macar 10) si nu stiu astia ce sa bage mai repede in ea, sange sau fier. Ca ea se culcase pe ideea ca nu curge mult, ca nu e grav, ca bla bla bla....

#83 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 03 August 2010 - 12:32 PM

Sorina, atata timp cat sangerezi esti prioritate nr 1 la urgente. Nu mai sta!

#84 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 03 August 2010 - 03:15 PM

Sorina, sunt de aceeasi parere cu fetele, cazul tau e deja urgenta, insista sa te primeasca cineva!


In privinta mea...sunt fan anticonceptionale orale combinate:), le folosesc de aproape 7 ani din care de 4 ani Marvelon. Inainte de Marvelon am mai folosit Novynette si Desorelle, dar pe alea nu le-am schimbat pentru ca nu-mi faceau bine ci pentru ca am schimbat medicii si fiecare a venit cu recomandarea lui... Nici unele nu mi-au provocat vreodata simptome secundare, nici macar o durere de cap n-am putut s-o asociez cu administrarea lor. Se pare ca corpul meu le tolereaza foarte bine. Singurul efect "secundar" pentru care le banuiesc e faptul ca am castigat o cupa in plus la sutien...dar nu stiu daca asta poate fi catalogat ca efect secundar :)
Take a walk on the wild side...

artizan

#85 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 05 August 2010 - 12:06 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 03 August 2010 - 10:29 AM, a spus:

Si acum vestea proasta... Am sunat la drita azi si am vorbit cu ea.
Mi-a garantat ca inelul nu poate provoca asa ceva... pur si simplu a fost o coincidenta. Asa, la prima 'vorbire' as avea de ales intre fibrom sau dezechilibru hormonal, pana luni cand m-a programat pt o ecografie...
Faina alegere, nu?
Si in continuare iese din mine... azi e a 15a zi de menstruatie... ma doare capul de nu mai pot...
Mai am de asteptat inca o saptamana... sper sa fie totul bine... Sorina


Sorina draga, acum am citit si eu ce-ai patit, eu nu intru pe aici ca la mine problema contraceptiei s-a rezolvat cu un fibrom uterin. :lol:
Neaparat sa-ti cumperi un flacon cu vitamine si minerale (cu concentratie mare de fier) si fa o cura de o luna, asa "completezi" ceea ce s-a pierdut in zilele astea nasoale. Fibromul uterin are acest efect secundar, insa in cazul tau mi se pare ca prea brusc a inceput sangerarea si e prea "drastica", tine prea mult.

Mai da-ne de stire din cand in cand!

#86 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 10 August 2010 - 10:48 AM

S-a oprit dupa 17 zile... am asteptat ziua de luni (ieri) cand aveam programare...
Ce sa va spun, m-a lamurit bustean. Sunt sanatoasa si nu am absolut nimic... cum o veni asta, nu stiu...
Normal ca sunt bucuroasa ca nu am fibrom... dar atunci hai sa vedem ce e cu dezechilibrul hormonal...
Nuuuu, e ceva normal!!! Cum Doamne iarta-ma poate fi normala o sangerare de 17 zile nu stiu...
Pt ea discutia e inchisa... atata timp cat nu se repeta in fiecare luna nu trebuie sa-mi fac probleme.
Asa ca am decis sa ma duc la medicul de familie sa obtin ceva trimiteri pt analize. Sper sa ajung cat mai repede... e cam greu cu fetele mele mereu dupa mine.
Va multumesc pt sustinere si sfaturi!
Ps... intr-un fel, acum imi pare rau ca nu m-am dus la urgente atunci cand sangererea era in toi... cine stie, poate faceau si ceva analize...
Sorina

#87 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 17 August 2010 - 06:52 AM

Multa sanatate Sorina!
Take a walk on the wild side...

artizan

#88 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 17 August 2010 - 08:57 AM

Iti multumesc Kiken! Sper sa fie un pic mai bine...
Sorina

#89 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 15 September 2010 - 12:00 PM

Fetelor , are careva dintre voi probleme cu tiroida? Ca pe mine pastila ma ingrasa....am incercat nush cate....
Cica spirala nu-i indicata la 6 saptamani dupa cezariana , ca poate sa cada!!! Tre sa astept cateva luni , zice doctoritza mea.

La mine-i cu cantec treaba ca 1 an de zile N-AM VOIE sa raman gravida :toothy9;

#90 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 15 September 2010 - 12:20 PM

Vezi postareasimonaro29, la 15 September 2010 - 12:00 PM, a spus:

Fetelor , are careva dintre voi probleme cu tiroida? Ca pe mine pastila ma ingrasa....am incercat nush cate....
Cica spirala nu-i indicata la 6 saptamani dupa cezariana , ca poate sa cada!!! Tre sa astept cateva luni , zice doctoritza mea.

La mine-i cu cantec treaba ca 1 an de zile N-AM VOIE sa raman gravida :toothy9;


io :hungry:

Simona, eu dupa ce am nascut am luat pastile, din acelea speciale pentru alaptat, si nu m-am ingrasat. chiar am slabit frumos. e drept ca eu am tinut si monti, dar dupa ce nu am mai alaptat, dupa 8-9 luni.

nu mai stiu cum se numesc pastilele :) am sa caut acasa daca ami gasesc o reteta, ceva, dar slabe sanse...

#91 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 15 September 2010 - 01:28 PM

Vezi postareaboni, la 15 September 2010 - 12:20 PM, a spus:

Vezi postareasimonaro29, la 15 September 2010 - 12:00 PM, a spus:

Fetelor , are careva dintre voi probleme cu tiroida? Ca pe mine pastila ma ingrasa....am incercat nush cate....
Cica spirala nu-i indicata la 6 saptamani dupa cezariana , ca poate sa cada!!! Tre sa astept cateva luni , zice doctoritza mea.

La mine-i cu cantec treaba ca 1 an de zile N-AM VOIE sa raman gravida :toothy9;


io :hungry:

Simona, eu dupa ce am nascut am luat pastile, din acelea speciale pentru alaptat, si nu m-am ingrasat. chiar am slabit frumos. e drept ca eu am tinut si monti, dar dupa ce nu am mai alaptat, dupa 8-9 luni.

nu mai stiu cum se numesc pastilele :) am sa caut acasa daca ami gasesc o reteta, ceva, dar slabe sanse...


eu nu pot sa alaptez , si asta o sa ma ingrase daca nu-s atenta....

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi