Forum Culinar: Metode contraceptive... pro si contra - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Metode contraceptive... pro si contra

#1 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 26 July 2010 - 12:20 PM

Am zis sa deschid un topic si despre asta ca am si eu cateva intrebari.
Luam Marvelon dar nu le mai vrea corpul, acum mi-a fost prescris Loette, insa dupa mine mi-as pune sterilet. tot dezbatem ca el ar mai vrea un copil dar eu parca nu chiar asa mult. Ma simt bine cum sant, nu stiu ce sa mai zic. Cand ii vad mici, ma loveste imediat dar totusi nu vreau sa procreez doar din cauza asta, vreau sa fie dorit din tot sufletul.
Voi ce recomandati ca anticonceptional, incercat si fara prea multe side effects? Steriletul e fara intors? Am tot citit pe net dar nu am gasit nimic concludent

#2 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 July 2010 - 12:30 PM

Steriletul nu e fara intors. Cand vrei tu il scoti si esti gata de procreat.

Nici eu nu stiu ce metoda e mai buna. Eu anticonceptionale nu am luat niciodata si nici nu as vrea sa iau. Cred ca tot steriletul e mai convenabil si cu cele mai putine riscuri. Totusi mie nu-mi place ideea pe care functioneaza - nu permite ovulului fecundat deja sa se sudeze de peretii uterului. Habar nu am ce voi face dupa nasterea asta. Si eu parca as mai vrea unul, sotul e sceptic dar nu zice un nu hotarat... cine stie ce va fi?

#3 Useril este offline   Cristinica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 21-December 09
  • LocationTorino

Postat 26 July 2010 - 01:25 PM

La urma urmei, mai mult sau mai putin, toate au efecte secundare... :lol: Faza e ca, dupa 35 de ani riscurile pentru pilule sunt cam mari.
Cele mai vizibile efecte secundare si pe care le-am simtit din plin au fost retentia de apa si dezechilibrul emotional.
Am luat multi ani anticonceptionale. La inceput, doctorul ginecolog mi le-a prescris pentru tratamentul ovarelor polichistice. Vreo 8 luni le-am lasat. Acum 2 luni incepusem sa iau din nou... mi se umflau picioarele si aveam o stare emotionala extrem de neplacuta. Am renuntat la pilule. Acum imi aplic plasturi, saptamanal. Efectele se simt mai putin parca... acum nu stiu daca e un efect psihologic sau e chiar adevarat datorita absorbtiei minime de substante active contraceptive.
Plasturele e cam inestetic. Se aplica o data pe saptamana si se murdareste pe margini de la hainele colorate. Nu se dezlipeste. Se cheama Evro.

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 July 2010 - 01:44 PM

Eu nu am auzit de plasturele asta.Poate îmi dai si mie un link cu ceva informatii.
Nu se dezlipeste de la dush?Unde îl lipesti?

EDIT

Nu am gasit Evro ala,dar am dat în germana plasture contraceptiv =))
si am gasit ceva,acum ma informez :lol:



Imagine atasata: monthly_07_2010/post-5-128014518685.jpg

EDIT

Gata,am citit.De fapt e aceeasi Marie,cu alta palarie...adica ca si pilula.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 July 2010 - 02:13 PM

Pe mine m-ar interesa daca foloseste careva Diaphragma?
Nu deranjeaza/se simte?
Eu cînd vad chestia aia,nu pot sa-mi dau seama daca as reusi "s-o potrivesc" =))
Si mi se pare cam aiurea sa tot fii cu degetele prin vagin,cautînd dupa ea :lol:

Teoretic stiu cum se aplica,dar practic am o retinere.Combinata cu gel spermicid e la fel de sigura ca pilulele.

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-5-128014643132.jpg
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#6 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 26 July 2010 - 02:38 PM

nu-i cam mare diafragma asta?:lol: n-am vazt niciodata. erau in romania niste foite cu spermicid, erau usor de folosit, numai cand aveai 'nevoie' cu vreo jmate de ora inainte, nu deranja cu nimic, oare s-or gasi si prin alte parti?

#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 July 2010 - 02:51 PM

 dark angel, la 26 July 2010 - 02:38 PM, a spus:

nu-i cam mare diafragma asta?=)) n-am vazt niciodata. erau in romania niste foite cu spermicid, erau usor de folosit, numai cand aveai 'nevoie' cu vreo jmate de ora inainte, nu deranja cu nimic, oare s-or gasi si prin alte parti?

Aici se gasesc foitele astea,dar au un pearl index cu care nu ma împac...cum de altfel au toate contraceptivele astea cu spermicide.
Diafragma e mare..asta ma sperie si pe mine.Am avut una în mîna,e moale si maleabila..dar eu nu pot sa-mi dau seama dau seama daca o pot fixa.Trebuie îndoita si introdusa,apoi fixata cu degetele.Desi,cum ziceam am avut una,nu am indraznit sa o probez ...m-am coit mai rau ca o fata mare :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 July 2010 - 03:07 PM

E prima data cand vad o diafraga. Maya mersi :lol:

Si mie mi se pare foarte mare! cred ca totusi merita incercata macar - ramane o optiune pentru dupa ce nasc.

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 July 2010 - 03:12 PM

 Pisoi, la 26 July 2010 - 03:07 PM, a spus:

E prima data cand vad o diafraga. Maya mersi :lol:

Si mie mi se pare foarte mare! cred ca totusi merita incercata macar - ramane o obtiune pentru dupa ce nasc.

Se introduce cu cel mult 2 ore înainte,dar se poate chiar si înainte de...
Dupa act se lasa cel putin 7-8 ore la locul ei pîna la cel mult 24 de ore.
Daca în aceste 24 de ore se danseaza de mai multe ori,se mai "unge" înainte de,cu olecuta de gel spermicid =))
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 July 2010 - 03:32 PM

Dar oare nu se deplaseaza dupa atatea ore?
Si inca o chestie, e de unica folosinta, la fel ca prezervativul?

#11 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 26 July 2010 - 03:39 PM

Mie , cu diafragma mi se pare tare complicat, nu am incercat, da din ce am citit aici, wow cu 2 ore ianinte, pai tre sa fac termine cu sotul sa ii zic vezi peste 2ore sa fii pregatit,sau sa culc copilul cu somnifere :lol: mai trebe si potrivita, unsa =)) e mult prea mult pentru mine.Am luat si eu anticonceptionale, am incercat diane,da le-am suportat acum vreo 6 ani am luat logest, de atunci folosim condom.Dupa ce vine bebe , as vrea sa incerc cu sterilet, aici mai sunt si anticonceptionale de alea injectabile nu stiu cum se cheama, le faci o data la 3luni

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 July 2010 - 03:41 PM

 Pisoi, la 26 July 2010 - 03:32 PM, a spus:

Dar oare nu se deplaseaza dupa atatea ore?
Si inca o chestie, e de unica folosinta, la fel ca prezervativul?

Nu,se poate folosi pîna la 2 ani :lol:
Se spala,se sterge si cica se poate da cu ceva maizena de cartof sau porumb =))
Prima data oricum trebui întebat doctorul,pentru ca trebuie stabilita marimea,si sa explice exact ce si cum.Sînt de la 5,5 pîna la 9,5 cm diametrul.

Uitze aici cum trebuie pozitionata:

Imagine postata

Uite aici o sectiune pas cu pas =))

Imagine postata
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 July 2010 - 03:44 PM

 sissi, la 26 July 2010 - 03:39 PM, a spus:

Mie , cu diafragma mi se pare tare complicat, nu am incercat, da din ce am citit aici, wow cu 2 ore ianinte, pai tre sa fac termine cu sotul sa ii zic vezi peste 2ore sa fii pregatit,sau sa culc copilul cu somnifere =)) mai trebe si potrivita, unsa =)) e mult prea mult pentru mine.Am luat si eu anticonceptionale, am incercat diane,da le-am suportat acum vreo 6 ani am luat logest, de atunci folosim condom.Dupa ce vine bebe , as vrea sa incerc cu sterilet, aici mai sunt si anticonceptionale de alea injectabile nu stiu cum se cheama, le faci o data la 3luni

Sissi,nu trebuie cu 2 ore inainte.Mai mult de doua ore înainte nu e voie.Cel mai indicat e..cît mai proaspat :lol:
Mie me asa cumva doar partea cu bagatul...si apoi cu scosul.Odata o sa-mi iau inima în dinti,si o sa încerc!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#14 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 July 2010 - 03:45 PM

Multu' pentru poze, sunt suficient de explicite. Pare ok, cred ca o sa vb cu doctora mea dupa nastere despre diafragma asta sa vad ea ce zice.

#15 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 26 July 2010 - 03:52 PM

Cam naspa :lol:
dar nici sterilet nu mi-as pune!
Darky, mergi si fa-ti niste dozari hormonale, probabil o schimbare la nivel hormonal te face sa nu mai tolerezi bulinele...
raluca elena

#16 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 26 July 2010 - 04:09 PM

Raluca de ce nu sterilet?Intreb ca nu prea stiu, cind am vrut sa imi pun sterilet, nu aveam copii si dr de atunci a zis , sa fac un copil si apoi sa imi pun sterilet, apoi dr mea a zis ca daca vreau sa il fac si pe bb 2 tot asa sa mai astept.Acum la ultimul control la ea mi-a zis ca o sa vorbim despre contraceptie dupa ce nasc si merg la ea la controlul de 6 saptamini.

#17 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 26 July 2010 - 04:18 PM

Nu vorbesc din exeprienta personala, insa din 5 prietene care au sterilet, 4 au avut probleme, variate, una chiar serioase. Nu l-au tolerat, au facut infectii, sau anemii profunde din cauza singerarilor masive (menstra isi schimba volumul si durata).
raluca elena

#18 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 July 2010 - 04:42 PM

 raluca elena, la 26 July 2010 - 04:18 PM, a spus:

Nu vorbesc din exeprienta personala, insa din 5 prietene care au sterilet, 4 au avut probleme, variate, una chiar serioase. Nu l-au tolerat, au facut infectii, sau anemii profunde din cauza singerarilor masive (menstra isi schimba volumul si durata).

Eu cred ca nu l-as suporta nici psihic.Un corp strain,care nu-l pot îndeparta eu,în cazul în care fac cu nervii :pupic:
Eu cunosc doua,ambele au avut probleme de mai multe feluri,toate neplacute...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#19 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 26 July 2010 - 04:44 PM

Wow Maya, daca ar fi sa fol vreo metoda de contraceptie stiu ca la diafragma nu m-as opri :pupic: .

Raluca, ca si la pilule, depinde de organism.Eu am doua amice care au.Una a avut si dupa primul si dupa al doilea copil, nici o problema n-a avut.

Eu nici cu sterilet n-as incerca.Nu suport nika inauntru.Ce m-a distrat a doua tipa ca imi povestea ca dupa ce si-a pus steriletul simtea ca-i atarna firul si s-a speriat ca s-a deplasat, numai ca dr il lasase putin mai lung.

Am luat si eu cu multi ani in urma Diane si cred ca Logest odata cand am avut niste chisturi si am luat pt o luna.Eu mari probleme nu am avut cu ele, nu m-am ingrasat, nu reactii adverse.

Dar acum cred ca ca se fac si analize ca sa vada ce iti poate recomanda.Mie mi-a dat dr dupa o sarcina,dar nu stiu pe ce criteriu.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#20 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 July 2010 - 04:47 PM

Cea mai multumita persoana pe care am întîlnit-o vreodata,o fosta colega de servici care s-a sterilizat.
Chit ca nu mai vreau copii,si ma cam enerveaza unele metode contraceptive,totusi nu as apela la sterilizare...În afara faptului ca mi-e groaza si de cea mai mica operatie,m-as simti cumva "neîntreaga" (stiu la cap sînt oricum,dar cu asta m-am obisnuit :pupic: )
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi