Forum Culinar: Discutii On si Of topic despre si pentru cei mici - Forum Culinar

Salt la continut

  • 49 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Discutii On si Of topic despre si pentru cei mici

#1 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 30 July 2010 - 10:17 AM

Am vazut ca am cam facut ghiveci in topicuri si m-am gindit sa deschid topicul asta unde sa vb despre orice legat de sarcina , copii, temeri, birfe, glume etc.
Ce ziceti?
Daca nu e binevenit nu-i nik rog un admin sau moderator sa il stearga.

#2 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 30 July 2010 - 10:28 AM

ai dreptate... :tongue3:

#3 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 30 July 2010 - 10:38 AM

Simona, apropo de Haka, am bagat dimineata sa vad iar produsele si mi-a dat adresa de austria, scriind ca is din austria, acu ma uit la produse si vad ca au si nr de telefon , a sa sun, aaa inca o chestie, in De e versandkostenfrei de la 35 de euro aici e de la 50, bine ca nu e mult 4 si ceva si in De livreaza in 2 zile aici in 5 zile, e bun si asa

#4 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 30 July 2010 - 02:28 PM

Azi cupilul meu a comiso, a facut luli in pantaloni, nici nu am intrat bine pe usa gradinitei ca deja l-am auzit plingind, cred ca tocmai ce facuse ca avea papucii plini.De un an de zile de cind l-am dezvatat de scutec , numa la gradinita sa scapat pe el,acasa sau in deplasare nu am probleme se duce singur sau se cere , nici noaptea nu ii pun scutec, numa la gradi :tongue3:

#5 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 July 2010 - 02:41 PM

Sissi, poate la gradi e neglijat si nu-l aude nimeni cand se cere. poate se tine pana ii scapa... ia vezi tu care e treaba pe acolo :tongue3:

#6 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 30 July 2010 - 03:34 PM

Nuuu, o face intentionat ca sa atraga atentia, ca sa va pedepseasca ca l-ati 'parasit', si tot asa... nu va faceti probleme, asa e la inceput. Vor trece toate cand se va integra.
Asa am patit si eu cu Mara dupa ce am nascut-o pe Giulia... a dat imediat inapoi. Dupa 1 an de zile fara pampers a inceput iar sa faca in pat noaptea... a durat cateva luni pana a inteles ca e tot fata lu' mama si ca mami o iubeste.
Era asa de fericita cand facea pipi la fel ca Giulia... ai vazut mami, la fel ca Giulia am facut pipi...
Trec toate. Trebuie doar sa aveti muuulta rabdare. Sorina
Sorina

#7 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 30 July 2010 - 03:37 PM

Sissi , nu comanda pe net , cauta un Berater , vine si tzi le aduce acasa. Nu-s mai scumpe. Ba mai mult , ei au un Heft cu oferte , te poate sfatui ce-i la oferta. Potzi primi si probe de la ea/ el ( de obicei ea ;) )

am cumparat azi inca 2 sutiene de alaptat:

Fisiere atasate



#8 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 30 July 2010 - 03:50 PM

Sorina, nu cred ca o face sa se razbune, la cealalta gradi a facut pe dupa ce se obisnuise deja , si pe vremea aia nu era bebe in burtica, a facut , ori alea nu au fost atente cind el sa cerut ori a fost prea absorbit de joaca, acum la noua gradinita de 2 saptamini si el stie ca eu vin si il iau tot timpul dupa masa de prinz, de saptamina viitoare o sa incerc sa il las pina la 4.
Pisoi, adevarul e ca sunt numa 2 educatoare la 20 si ceva de copii, e perioada de vacanta pina pe 10 septembrie si o parte din educatoare sunt in concediu si au amestectura de copii adica de la un an pina la 7-8 ani.
Sutiene de alaptat tre sa imi mai iau si eu 2, mai am 2, da le iau dupa ce se naste prislea

#9 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 30 July 2010 - 04:09 PM

azi am facut iar Bowen ;)

#10 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 July 2010 - 04:13 PM

Vezi postareasimonaro29, la 30 July 2010 - 04:09 PM, a spus:

azi am facut iar Bowen ;)



si cum a fost? povesteste-ne si nou ce ti se intampla acolo :)

#11 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 30 July 2010 - 04:34 PM

nu pot sa descriu....un masaj foarte , foarte mild in timpul caruie eu trebuie sa inspir si sa expir..incepe de la spate , pe omoplatzi...parca trage cumva de ligamente. Apoi gatul si apoi mainile...

#12 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 31 July 2010 - 10:01 AM

Cum e la voi cu concediu de maternitate, cit timp puteti sa stati acasa cu copii si daca nu-s prea indiscreta cit se plateste pe luna?
Aici sunt 3 tipuri de Karenz(concediu de maternitate)
Poti sa stai acasa 12 luni si primesti 1000€ pe luna, poti sa alegi 20+4luni si primesti 625 pe luna sau alegi 2ani si jumate si primesti 435 pe luna.Alocatia copilului in jur de 150 de euro pe luna , da alocatia primesti o data la 2 luni

#13 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 31 July 2010 - 05:30 PM

Aici s-a schimbat in bine din 2007.
Intri in prenatal cu 6 saptamani inainte , iei banii intregi si apoi cam maxim 2 luni dupa nastere la fel. Dupa asta potzi sta acasa asa:

  • pana face copilul 12 luni ( adica inca 10 ) -numai un parinte , cu 67% din netto pe ultimele 12 luni , dar nu mai mult de 1800
  • pana face copilul 14 luni daca stau ambii parintzi , tot cu 67% dar nu mai mult de 1800
  • pana face copilul 14 luni daca mama sau tata sunt divortzatzi...vaduvi...etc , tot cu aceeasi bani.
  • pana face copilul 3 ani , dar dupa perioada mentzionata mai sus , nu se mai plateste nimic.


Din astia 3 ani, ultimii , potzi sa nu ii iei pe totzi si potzi sa-tzi economisesti maxim 1 si sa-l iei pana face copilul 8 ani sau 7 ( nu mai stiu) dar tot fara bani.

Noi vrem sa impartzim in 2 , sa sper ca e si directorul de accord. Eu as putea sa incep serviciul numaila 1 feb sau 1 aug , in mod normal. Daca e de accord ,m-as intoarce la 1 martie , cand implineste BB 6 luni jumate, daca nu, ma voi intoarce la 1 feb.
Ah , am uitat ceva , daca vor ambii parintzi sa stea in acelasi timp acasa se poate , fiecare cu 67% dar nu mai mult de :) dar se scurteaza perioada , nu mai e 14 luni :)Alocatziae 185 , parca...se primeste lunar. Poate pt Ro pare mult , dar aici abia ajunge de Pampers si nu cred sa ajunga si de lapte praf :) , daca ar fi nevoie.

Oricum , noi vrem sa-i facem un Sparbuch cu alocatzia , sau sa-i deschidem un fond pt studii....ceva de genul asta.

#14 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 31 July 2010 - 05:37 PM

Si aici poti sa stai cu copilul in karenz pina la 7 ani, da nu primesti bani decit pina la 2 1/2ani si tata poate sa stea in karenz , daca mama vrea sa lucreze, sau impart o perioada sta mama , o perioada sta tata.

#15 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 31 July 2010 - 05:43 PM

Vezi postareasissi, la 31 July 2010 - 05:37 PM, a spus:

Si aici poti sa stai cu copilul in karenz pina la 7 ani, da nu primesti bani decit pina la 2 1/2ani si tata poate sa stea in karenz , daca mama vrea sa lucreze, sau impart o perioada sta mama , o perioada sta tata.


Da' , dar daca sunt putzini bani....pe mine si granitza aia de 1800 la noi ma seaca!!! Naja...asta este!!! Wir müssen durch! Wir WERDEN es schaffen!

#16 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 31 July 2010 - 06:10 PM

Noi am decis,ca sa stau eu acasa pt ca sotul cistiga mai bine si apoi dupa 2 ani o sa imi caut de lucru.Aici se mai da Pflegeurlaub cam in jur de trei luni pe an, daca eu is in spital si nu are cine sta cu copii , poate sta sotul in Pflegeurlaub, sau daca nu mai sunt in karent si copii sunt bolnavi tot asa se da Pflegeurlaub

#17 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 31 July 2010 - 08:34 PM

Aici cand e copilul bolnav te duci la servici cu hartia lui , aia ca-i bolnav , si esti in medical. Cel putzin la noi la servici asa e.

( Al meu sotzul vrea sa lucreze de acasa , sa speram ca-l lasa :) )

#18 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 01 August 2010 - 08:41 AM

De la mainile astea ma trezesc incepand de pe la 4.00 cam din ora in ora , le bag in apa rece.....mai trece , merg in pat...peste o ora iar trezeala....la 7.00 am coborat de tot!!! Ca m-am saturat! Cand nu sunt culcata se mai dezmortzesc!!!

#19 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 02 August 2010 - 12:25 PM

Am comandat azi cutia pt celule Stemm , vine poimaine , sa speram ca atat mai sta BB in burtica. Pana acum nush ce am fcaut , tot am cautat , tot m-am gandit.....

#20 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 03 August 2010 - 03:30 PM

Vesti proaste , nu vine miercuri ci joi ca n-am apucat azi la timp sa bestädigen comanda..

Arata acest topic


  • 49 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi