Forum Culinar: Mojarul de piatra - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mojarul de piatra a love affair <3

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 05 August 2010 - 06:36 AM

Mojarul de piatra
a love affair :hungry:


Un raspuns pentru yoyo

Citeaza

insa scriau ca sunt "mojar marmura". Acum scuza-mi necunostintele dapoai cum pot vedea eu daca e din materialul care e bun la ce ne intereseaza pe noi....mojerit diverse?Adica doar granitul scoate best product sau si marmura?
E un produs indispensabil? Adica daca nu-l am ce pierd sau inversa?Si anume vreau sa spun ca mojarul de granit ai vazut ca confera o textura aparte produselor ce le "strofoci" inauntru?Ce capacitate imi recomanzi sa iau in caz ca zici ca e indispensabil?In afara de pesto-uri si mujdei la ce anume mai poti sa-l folosesti...nu de alta insa in cutia mea mica de chibrituri (bucataria)nu ai loc sa pui 10 chibrite si daca nu e un musai necesar atunci mai astept pana oi avea spatiu:D?




Mojarul de piatra e ca sexul !!! (sexul de piatra :unsure: = pistilul )
Pana esti extra-virgin ti-l doresti dar nu stii (s)ex-act ce iti lipseste si de ce.
Fata de alte gadgets & gizmos culinare pe care le-am achizitionat apoi le-am folosit o data de doua ori, le folosesc aproape zilnic. (ramanad in zona eroticului - minimum de trei ori pe saptamana)

Cat de mult tin la ele?
Le-am dat nume! Hardrock si Petrina
Cat de mult tin la ele?
Le-am crosetat mileuri caci stau pe coltul bufetului, la indemana, nu surghiunite in vre-un dulap.
Primul l-am cumparat de la Metro cu 23 de RON, apoi dupa trei luni cand am vazut la oferta 19 RON nu am ezitat si mi-am marit septelul, dar Mamaroata mi-a spus sa le dau anticonceptionale sa nu se mai inmulteasca.
"ai vazut ca confera o textura aparte produselor ce le "strofoci" inauntru?"
Da, da, da si iar da! Usturoiul se transforma in cea mai matasoasa crema posibila.
Piperurile, enibaharul, coriandrul, sarea, chimenul, scortisoara, cuisoarele, mustarul (care ne sare la toti :)) pot fi transformate in pulbere fina sau lasate mai grob. Din mana.
Condimentele uscate asijderea - busuioc, rozmarin, magheran, oregano, cimbru, cimbrisor, salvie, lavanda - iaca si ierburile de "provintzie"
Ardeii iuti uscati (nu uitati sa-i treceti prin flacara de la aragaz inainte for the smoky flavour)
Susan prajit pentru tahini homade.
Nuci prajite, alune, etc.
Pesto-uri de toate felurile.
Sosuri reci pe baza de smantane / iaurturi cu verdeata zdrobita (tocata din cutit in prealabil) apoi o pui in moara si o freci cu putina sare sau, de ce nu, zahar sau sare + zahar.
Guacamolele se prepara in similarul molcajete.

"Ce capacitate imi recomanzi sa iau in caz ca zici ca e indispensabil?"
Dupa ce-l folosesti o data devine indispensabil. Nu ti-as recomanda "degetare" oricat de mica ar fi bucataria. Mai scoti un scaun, aragzul...
Mojarele mele din granit au diametrul domului interior de 12 cm, capacitate de 400 ml si cantaresc 2.650 kg. Fiecare. Daca unul din ele ar fi mai mare nu i-as face ... remuscari :)
So, go for Jumbo! :)

Se spala foarte usor cu apa calda si NU pastreaza mirosul !!!

Marble versus Granite?
Nu ma pot pronunta. Eu am granit. Sa asteptam sa se pronunte "seniorii" forumului.
Nu as cumpara in schimb ceramica, si as fi atent ca interiorul sa fie rugos, aspru.

Am gasit pe un blog o postare intitulata:
Mortar and Pestle: What Took Me So Long?
At last, after so many years in the kitchen, I found a proper mortar and pestle and instantly became a mortar-and-pestle evangelist. I've also become someone who uses her food processor a lot less.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 05 August 2010 - 08:13 AM

Shefule :hungry: pentru toata (sex)storisirea....ca la cata dragoste le atribui sincer ma faci sa ma duc acum dupa el.

Oricum am ras asa de cu buna dimineata.

Legat de ce spuneai cred ca mergem toti pe acelasi considerent ca doar nu degeaba avem in popor o vorba....."tare ca piatra", restul...depinde difera de la caz la caz :).

Adevarul e ca atunci cand am vazut mojar-ul a lui Jamie vederea mi so indragostit de shap-uri, culoare, textura, rugozitate......baiu e nu se lipea de mana la cat de scump era :unsure:.

Acum o sa ma duc si la Metro si astfel vad si felul, astfel pot face comparatie daca cel vazut di mini e unul bun ca si calitate dar si ca pret.

Acum pe criza asta de nu te limitezi la datul extra stai apoi si fluieri.

#3 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 05 August 2010 - 08:34 AM

Maestro, :hungry: , am sa ma uit la mojarul meu cu alti ochi acum! :unsure:

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 August 2010 - 08:44 AM

Mi-ai amintit ca tata facea mujdei frecvent si-l facea intr-un amarit de mojar de lemn, care cu trecerea timpului si spalat se si crapase, era un lemn deschis la culoare, cre ca era brad, mama il mai are si acum, nu stiu daca il mai foloseste.
Eu il am pe asta din marmura, cumparat aici pe vremea lirelor deci mai bine de 9 ani in urma, 70.000 de lire, asta ar insemna 35 de euro, acum citiva ani la un tirg am cumparat altul identic pentru o prietena si l-am platit 40 de euro.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-4-128098985374.jpg
Doar ca il folosesc foarte putin pentru ca eu neavind forta in miini, nu reusesc sa pisez bine si ma enervez, dar acum mi-ai dat o idee, sa folosesc barbatul din dotare :hungry:
Am vazut insa unul din America de Sud, cu striatii inauntru care ajuta la pisat bine, daca imi pica pe undeva in labuta al meu e :unsure:

#5 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 05 August 2010 - 10:20 AM

Draga Adriana, cand mi-am facut cadou primul mojar, am ezitat in fata celui de marmura, deoarece cel vazut de mine era neted (lustruit) in interior.

Cel de granit e finisat doar la exterior interiorul fiind aspru si rugos. La fel e si pistilul. Polizat doar pe 80% din lungime in zona de prindere in mana. Capatul e aspru si abraziv.
(Acelasi efect de chiaroscuro al texturii ce se regaseste pe chipul faimosului Il Crespuscolo al lui Buonarroti.)
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-1280996338.jpg
.

Nu necesita nici un pic de forta fizica la utilizare. E o placere sa-l folosesti.
Sunetul pe care il scoate cand pisezi usturoiul cu sare grunjoasa se aseamana pe undeva (trecand in registrul mineral) cu cel emis de o lama fina de otel al unui cutit impecabil.
.
Da Holly Grail(s) ! :hungry:
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-128099639419.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 August 2010 - 10:25 AM

Cred ca al meu din marmura e mai neted inauntru, o sa-i fac o poza, plus ca eu pistil am din lemn, poate de aceea e mai greu pentru mine, plus ca nu se compara cred forta mea din miini cu cea a unui barbat :hungry:

#7 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 05 August 2010 - 10:34 AM

candva am sa-mi iau si eu un mic mojarel din granit, acum am unul din lemn de maslin si sunt multumita de el, nu pastreaza mirosul, fata de cele de lemn normal.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#8 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 August 2010 - 12:08 AM

Vezi postareaAdriana, la 05 August 2010 - 10:25 AM, a spus:

Cred ca al meu din marmura e mai neted inauntru, o sa-i fac o poza, plus ca eu pistil am din lemn, poate de aceea e mai greu pentru mine, plus ca nu se compara cred forta mea din miini cu cea a unui barbat :)

Uite-l, vezi ca e neted inauntru?
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-4-12810459943.jpg

#9 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 06 August 2010 - 11:15 AM

Mojar de granit,nu am inca.Astept o promotie.
Am unul de alama,foarte bun pentru condimente uscate si unul de lemn pentru mujdei.


Imagine atasata: monthly_08_2010/post-48-128108607517.jpg
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#10 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 August 2010 - 11:35 AM

Ce frumos e asta din alama!

#11 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 06 August 2010 - 11:38 AM

Vezi postareaAdriana, la 06 August 2010 - 11:35 AM, a spus:

Ce frumos e asta din alama!


Cum sa nu fie ,ca-i de la buna.Imagine postata
Se mai gasesc prin anticariate si targuri de vechituri.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#12 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 August 2010 - 11:39 AM

Vezi postareaPiscotel, la 06 August 2010 - 11:38 AM, a spus:

Cum sa nu fie ,ca-i de la buna.Imagine postata
Se mai gasesc prin anticariate si targuri de vechituri.

Atunci nu e numai frumos e si inestimabil de valoros :rolleyes:

#13 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 06 August 2010 - 03:02 PM

Adriana a spus:

Atunci nu e numai frumos e si inestimabil de valoros Imagine postata

Adevar graiesti.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#14 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 06 August 2010 - 04:16 PM

Vezi postareaPiscotel, la 06 August 2010 - 11:15 AM, a spus:

Mojar de granit,nu am inca.Astept o promotie.
Am unul de alama,foarte bun pentru condimente uscate si unul de lemn pentru mujdei.




Si mamitzu meu are unu, noi pisam nucile in el.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#15 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 06 August 2010 - 06:06 PM

Am si eu un mojar de piatra, nu stiu daca e granit sau nu, cert e ca a fost scump desi l-am luat dintr-un loc unde se vand chestii scumpe ieftinite :) . Il iubesc tare si de cand il am am divortat de mojarul de lemn pe care l-am pedepsit sa tina capatanile de usturoi (nu s-a suparat!).

In mojarul de piatra pisez orice. Mujdeiul iese o nebunie. Eu folosesc usturoi pisat la multe mancaruri, nu numai la mujdei, asa ca il folosesc des si nu mai pot de dragul lui ce bine isi face meseria.

In plus il folosesc si ca greutate pe capacul oalei pentru friptura in ulei a Adrianei, precum si pe porumbi cand ii fierb. :hug:

#16 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 06 August 2010 - 06:20 PM

Acum m-am uitat mai bine la poze. Sefule, al meu se aseamana cu al dumitale! Doar ca e gri deschis. Si sigur si pisatorul e tot din piatra.


Adriana, sa stii ca daca ai pisatorul tot de piatra, nu ai nevoie de forta. Inchipuie-ti ca e greu, nu gluma. Ca atare poti doar sa-l ridici cu mana ta si apoi il lasi sa cada, in cadere va zdrobi ce are de zdrobit. Poti invarti de el in orice forma si directie iti e tie mai comod si face treaba nemaipomenita!


Acum mi-am amintit: l-am mai folosit la maruntit sarea grunjoasa, ca eu numai din aia am in casa, de-ai gri buna de muraturi, fara euri si fitze. Cand imi trebe sare mai fina pun mojarul la treaba. :hug:

#17 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 August 2010 - 10:46 PM

Vezi postareaPisoi, la 06 August 2010 - 06:20 PM, a spus:

Adriana, sa stii ca daca ai pisatorul tot de piatra, nu ai nevoie de forta.

Pai aia e buba, ca am pisator din lemn, tre sa ma uit sa vad daca gasesc unul de piatra granit sau ce o fi.

#18 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 07 August 2010 - 08:42 AM

Adriana in Egipt am vazut exact ca al tau din granit insa era foarte lustruit in interior si asta era exact la un magazin unde se aduce granitul pentru executie, modelare. De aceeaam nu l-am achizitionat de acolo pentru ca era prea slefuit. Insa gasesti garantat mai putin ieftine cum de exemplu cel din Gama lui Jamie Oliver era in Ungaria 70-100 ron ceea ce mi se pare foarte mult, in Romania este 30-35 la cel mare cum are Sheful...insa pe asta scria ca e marmura (de aceea l-am intrebat care piatra e mai buna pentru asa ceva), insa voi merge la Metro sa vad daca gasesc de granit.

Apropo cel de marmura care l-am vazut eu in Romania e un gri deschis si are ceva linii negre prin el aproape ca cel pe care il ai.

#19 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 August 2010 - 11:33 AM

Eu aici numai pe asta l-am gasit, dar acum o sa mai caut.
Cel vazut de mine la televizor seamana cu asta in interior
Imagine postata

#20 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 07 August 2010 - 05:03 PM

Vezi postareaPisoi, la 06 August 2010 - 06:20 PM, a spus:


Adriana, sa stii ca daca ai pisatorul tot de piatra, nu ai nevoie de forta. Inchipuie-ti ca e greu, nu gluma. Ca atare poti doar sa-l ridici cu mana ta si apoi il lasi sa cada, in cadere va zdrobi ce are de zdrobit. Poti invarti de el in orice forma si directie iti e tie mai comod si face treaba nemaipomenita!
Acum mi-am amintit: l-am mai folosit la maruntit sarea grunjoasa, ca eu numai din aia am in casa, de-ai gri buna de muraturi, fara euri si fitze. Cand imi trebe sare mai fina pun mojarul la treaba. :angryfire:


Hai mah...
Greu nu gluma ?! M-ai facut sa le cantaresc. Un pistil are 590 de grame, celalalt 560 de grame. Primul telefeon mobil al tatei era mai greu.
Da, e solid, stabil, tzapan.

Si ma faceti sa tin si un curs de mojarit.
Miscarea de macinare e una de rotatie, nu de translatie alternativa directia sus-jos. Prin batere, am vazut ca se piseaza granele in Africa, de catre culinaresele care este.

Nici macar in piper nu ciocanesc. Apas usor in jos (nu e nevoie de fibra sau tecstosteron :floare: ) si tinand pistilul in pumn il rotesc apasand in mojar. Efectul e cel de la roata-morii-se-nvarteste-tzac-tzac-tzac si nu cel de la corul tiganilor din Il Trovatore unde se dau ciocane in nicovala.

De asta mormaiam singur in barba cand am auzit ca e nevoie de "Forza Italia !" :floare:

Easy peasy lemon squeazy !

Cel din figura Adrianei cred ca e din ceramica, iar striatiunile imi par mai mult decat OK.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi