Forum Culinar: Mojarul de piatra - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mojarul de piatra a love affair <3

#21 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 August 2010 - 08:57 PM

Eu am unu de marmura,care momentan este peste un lemn care-mi tine varza murata sub moare ,si unu de granit care e un adevarat monstru!Are aproape 5 kg,iar pistilocul 820 g - este suficient sa îl pun în mojar si sa-l învîrt de doua ori si face totul praf! :angryfire:
Pe din afara,ambele mojare sînt slefuite fin fin,iar în interior slefuitura e mai groaba.Ala de marmura o are mai fina decît cel de granit, în interior.Cele cu textura mai groaba pe interior sint mai bune.Cea exterioara este irelevanta,e doar chestie de gust/design.
Pe babanu îl folosesc la greu,si îl iubesc grav de tot! :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#22 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 August 2010 - 10:31 PM

 W Mamadeus Paparotti, la 07 August 2010 - 05:03 PM, a spus:

Cel din figura Adrianei cred ca e din ceramica, iar striatiunile imi par mai mult decat OK.

Da, mi se pare asa scria pe blogul pe care am gasit poza.

#23 Useril este offline   Salmida 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 07-July 10
  • LocationSuedia

Postat 08 August 2010 - 01:02 AM

Eu am mojarul de ceramica de la Le Creuset si sunt multumita cu el, desi nu cantareste asa de mult ca cele de marmura sau piatra. Nu retine insa mirosurile.
In interior suprafata e rugoasa ca si capatul de jos al pistilului.
Pun o poza a lui de pe net:

Imagine atasata: monthly_08_2010/post-697-128122139039.jpg

Piper si alte boabe macin cu moara de mai jos direct in mancare. Practic.

Imagine atasata: monthly_08_2010/post-697-128122163245.jpg

Al meu are aceeasi forma ca cele de sus, dar este din lemn natur. Cel de sare nu il folosesc deloc insa.

Si mie mi-e drag de rosiorul meu (mojarul)... mai are si cateva rude (aceeasi familie) langa el pe raft. :angryfire:

(E prea tarziu acum pt facut poze ...)


#24 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 08 August 2010 - 01:59 AM

Mojar de granit am si eu - mai mare putin ca la lui WMP :angryfire: . Foarte util - The Husband :floare: il foloseste si la macinat/pisat piper, usturoi, verdeturi.
Imi place mult si al tau Salmida, dar si cel de marmura al Adrianaei. Cred ca daca cel de marmura ar avea si pistilul de marmura ra fi mult mai usor de folosit Adriana - nu ar trebui prea multa forta sa-l folosesti.

#25 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 08 August 2010 - 02:29 AM

am realizat ca eu nu am mojar :love7:
baietii care mi-au pus granitul m-au intrebat la timpul respectiv daca vreau sa-mi faca, din acelasi granit ca bucataria dar sotul a zis ca am innebunit? luau 100$ pe ora si le trebuia cel putin 2 sa mi-l faca, zice nu te duci tu la magazin si-ti iei?
nici in ziua de azi nu am, i-am aratat acum pe ale voastre si a zis ca se uita dupa unul rosu :wub:
abia astept sa am si eu ca e foarte practic, acum folosesc rasnite si pisalog si robotul....

#26 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 08 August 2010 - 10:54 AM

 W Mamadeus Paparotti, la 05 August 2010 - 06:36 AM, a spus:


Marble versus Granite?
Nu ma pot pronunta. Eu am granit. Sa asteptam sa se pronunte "seniorii" forumului.


Io am tot granit. Daca n-as fi avut si as fi avut de ales as fi ales tot granit. Si asta pentru simplul motiv ca granitul este tare ca... granitul, pe cand marmura e calcar cristalizat. Daca vrei sa te amuzi, pune otet in mojarul de marmura si lasa-l acolo. In alta ordine de idei, marmura este mai poroasa decat granitul si va retine diverse arome care o sa "intre in piatra".

Daaaarrrr... mojarul de marmura suna bine cand zici am mojar de marmura... "de care Imagine postata ?????"... de carrara!
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#27 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 08 August 2010 - 10:57 AM

 Piscotel, la 06 August 2010 - 11:15 AM, a spus:

Mojar de granit,nu am inca.Astept o promotie.
Am unul de alama,foarte bun pentru condimente uscate si unul de lemn pentru mujdei.


P1140051.JPG


Am si io d-asta. La noi in casa era folosita la faramat pesmetul si la spart nucile :love7:
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#28 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 08 August 2010 - 10:54 PM

 dragos, la 08 August 2010 - 10:54 AM, a spus:

Daaaarrrr... mojarul de marmura suna bine cand zici am mojar de marmura... "de care Imagine postata ?????"... de carrara!


:read2: esti bestial !

PS: imi place la nebunie boneta ta de ratatouillo-profesionist!

#29 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 09 August 2010 - 06:51 AM

 dragos, la 08 August 2010 - 10:57 AM, a spus:

Am si io d-asta. La noi in casa era folosita la faramat pesmetul si la spart nucile Imagine postata


Acu astept sa gasec unul de granit,pentru frunze , pentru ansoa ,usturoi si alte paste smechere,sa-l pun la colectie.
Problema e ca se gasesc greu.
Daca il comand din englitera,platesc inca o data pretul,la posta.

Si mie imi place boneta ta.
I-ai luat si chiftelei una ?Ca ea e bucatareasa sefa.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#30 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 09 August 2010 - 09:46 AM

N-am loat si chiftelei. O impartim p-asta Imagine postata
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#31 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 09 August 2010 - 10:51 AM

 dragos, la 09 August 2010 - 09:46 AM, a spus:

N-am loat si chiftelei. O impartim p-asta Imagine postata



Aha,amu am inteles de ce nu-ti ajunge pana la urechi.Imagine postata
D-o jos repede ca-i largesti boneta chef-ei.Imagine postata

P.S.

Vorbeste invidia din mine,ca-i umblat pe unde pasii mei nu au ajuns inca.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#32 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 09 September 2010 - 08:33 PM

In Mexic e stramosul primitiv al blender-ului. In toata provincia se prefera in locul blenderului, desi toate casele mexicane folosesc ambele. Si la noi in casa il folosim, eu mai putin... ca mi-as macina dejtele. Se face guacamole si amestecuri de esente si mirodenii. Dureaza o eternitate pentru ca e facut din piatra vulcanica. Mai nou, e foarte la moda in restaurantele de specific pentru ca retine mult timp caldura. Se pune pe fund putin sos de fasole batuta, apoi sos de ardei iute cu rosii si usturoi apoi multe fajitas(fasii) de pui,de vita, de branza alba nesarata, de frunza de cactus si ceapa verde deasupra abogado
Ah trebuie sa mentionez ca fajitas inseamna fasii lungi de o anumita carne de vita. Apoi s-a folosit si pentru pui. Deci fajitas inseamna felii lungi si atat. Cred ca in Bucuresti se crede ca e o mancare

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_09_2010/post-253-128405624091.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2010/post-253-128405701506.jpg

Imagine postata

#33 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 23 October 2010 - 09:42 AM

Un tanar coleg de servici mi-a facut recent cadou un creuzet ceramic, spunandu-mi ca-l "are de ceva vreme" .
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128781954351.jpg
.

(Sa zic? Avand in vedere ca are inscriptionat pe el "Ch. 96" banuiesc ca l-a "procurat" in timpul liceului. Tz, tz, tz ! :floare: )
Dar creuzetul de dar nu se cauta la dinti. "Dinti" are si sunt de lapte. Suprafata interioara e mai fina decat cea a mojarului de granit, insa tot rugoasa. La fel si partea frontala a pistilului.
Face minuni cu ierburile uscate (rozmarin, oregano, magheran, busuioc, etc.) transformandu-le intr-o pulbere fina si aromata in no time. Deasemenea l-am folosit si la fructele uscate de mustar, coriandru, chimen, chimion, anason.
Excelent si in cazul piperurilor. Imi face o deosebita placere sa lucrez cu el, potrivindu-se perfect in causul palmei, asa ca rasnita manuala s-a transformat de ceva vreme mai mult intr-un element de decor.
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128781959873.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#34 Useril este offline   Salmida 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 07-July 10
  • LocationSuedia

Postat 23 October 2010 - 11:12 AM

 W Mamadeus Paparotti, la 23 October 2010 - 09:42 AM, a spus:

Un tanar coleg de servici mi-a facut recent cadou un creuzet ceramic, spunandu-mi ca-l "are de ceva vreme" .
(Sa zic? Avand in vedere ca are inscriptionat pe el "Ch. 96" banuiesc ca l-a "procurat" in timpul liceului. Tz, tz, tz ! :floare: )



E un mojar care se foloseste in laboratoarele de chimie. De acolo vine "ch" ... Sper ca l-ai spalat bine. :floare:

#35 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 23 October 2010 - 12:48 PM

 Salmida, la 23 October 2010 - 11:12 AM, a spus:

 W Mamadeus Paparotti, la 23 October 2010 - 09:42 AM, a spus:

Un tanar coleg de servici mi-a facut recent cadou un creuzet ceramic, spunandu-mi ca-l "are de ceva vreme" .
(Sa zic? Avand in vedere ca are inscriptionat pe el "Ch. 96" banuiesc ca l-a "procurat" in timpul liceului. Tz, tz, tz ! :floare: )



E un mojar care se foloseste in laboratoarele de chimie. De acolo vine "ch" ... Sper ca l-ai spalat bine. :floare:


You bet!
L-am fiert indelung!
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#36 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 27 October 2010 - 03:31 PM

Eu am mojar din granit, unul pe care l-am visat inca de cind am luat primul contact cu Jamie Oliver si-l vedeam cum arunca de toate in mojar, le sminteste acolo si totul era asa de simplu... Din intimplare m-am pricopsit cu unul chiar marca Jamie Oliver, care mi-a si infrumusetat dar mi-a si ingreunat teribil o vacanta ;) Eram intr-o excursie cu autocarul, in fiecare zi dormeam in alt oras, deci caram bagajul de cel putin 2 ori pe zi sus-jos in hotelurile pe unde umblam. Pe la inceputul exursiei, in Berna, am gasit acest mojar de granit pe care cum l-am vazut cum m-am indragostit de el, l-am luat si l-am purtat toata ziua cu mine prin oras, apoi toata excursia bagat prin genti. Cind se mai oferea cineva sa ma ajute la bagaj, cum punea mina pe geanta, care aparent era mica si usoara, cum ma intreba: "da' ce-ai bagat in geanta? pietre?". Habar n-aveau ca chiar asta bagasem :P Va dati seama ce-a trebuit sa suport din partea celorlalti, si ce-am suportat acasa cind s-a auzit ce cumparatura am facut eu :) Dar cu tot efortul depus, si cu toata scumpetea lui, ca a fost si o gramada de bani, sint foarte incintata de el. Dupa o tura de mojarat condimente nu-ti mai vine sa scoti nasul din el, e un parfum unic. Nici prin cap nu-mi mai trece sa cumpar condimente deja macinate.

Si citeva poze cu mindretea mea de mojar si cu utilizarile lui :P

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-233-12881851364.jpg

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-233-128818514779.jpg

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-233-128818621571.jpg

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi