Forum Culinar: EDUCATIA - PAS CU PAS DE LA 0+ - Forum Culinar

Salt la continut

  • 34 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

EDUCATIA - PAS CU PAS DE LA 0+

#1 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 10 August 2010 - 08:24 PM

Dragi mamici, tatici si forumisti,
as dori sa discutam despre educatia bebelusului.

Pentru inceput as incepe cu primele zile dupa iesirea din spital. Ce fac cand plange, pentru a nu invata bebelushul in brate?
Ce fac sa aiba un somn odihnitor si sa reusesc sa il culc singur in pat/camera?

Astept sa ne incingem rand pe rand la cate un subiect referitor la educatie.

Eu sunt la primul bebe si parca ma napadesc deja necunoscutele. Cum sa fac sa il educ eu pe bebe si nu bebe pe mine?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#2 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 10 August 2010 - 09:30 PM

Eu am doi baieti, cel mare are 7 ani si cel mic are 4 ani. Depinde foarte mult de copil. Ai mei au fost complet diferiti. Plus ca indiferent ce ai face la primul copil mai "gresesti".....pentru ca e primul. La al doilea inveti din greselile pe care le-ai facut cu primul. Cel putin mie asa mi s-a intamplat. Dar dupa cum am zis, fiecare copil e diferit si are personalitatea lui, inca de cand e in fasa. Pot doar sa-ti spun ca e foarte important ca in educatia copiilor parintii sa fie de acord in tot ceea ce fac si chiar daca nu sunt de acord sa nu discute asta in fata copiiilor. Pe urma e important daca ai spus ceva s-au ti-ai propus sa faci ceva sa fii consistent si sa incerci sa iti tii pozitia. O sa vezi ca de multe ori ti-e mila de ingerasul mic care instinctiv stie cum sa faca sa te educe cum vrea el mai bine. Cum ziceam, cu primul copil ne-a fost mila sa-l lasam sa plinga si am ajuns sa stam pana la 3 ani cu el in pat sa adoarma,tinandu-ne de manuta daca se putea. La al doileam am avut mai multa putere, ca sa nu mai vorbim ca si noi am mai imbatranit un pic si l-am lasat de mic, adica de la 3 luni!!!, sa doarma la el in camera, fara sa-l leganam, cantam, etc si de atunci pana acum cand are 4 ani, este mult mai independent, doarme singurel la el in camera fara probleme, ca sa nu mai pomenesc ca dimineata isi face patul singur, se spala pe ochi, se imbraca :P ceea ce evident nu se intampla cu baietelul cel mare.:P Oricum, din punctul meu de vedere copii mici inseamna probleme mici, copii mari....probleme si mai mari, si asta e valabil pana imbatranesc si sunt si ei parinti la randul lor. Mult succes cu copilasul tau!!!!

#3 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 10 August 2010 - 09:35 PM

merci Chef-A, pline de intelepciune sfaturile desprinse din experienta ta.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#4 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,415
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 11 August 2010 - 02:38 AM

La-Chef-A, copiii tai au varstele alor mei, doar ca eu am baietel de 7 ani si fetita de 4.
Eu zic ca nu poti vorbi de "educatia" bebelusului. Cel putin in primele zile eu cred ca trebuie luati in brate, sa se simta ocrotiti, sa-ti simta mirosul, sa va obisnuiti unul cu altul... Si apoi nu sunt bebelusi decat cateva luni...
Apoi bebelusii sunt foarte diferiti, asa cum zicea Chef-A. La primul nu am stiut nici eu ce sa fac, am citit tot felul de carti, am cerut sfat de la prietene, mama, soacra, matusi si alte rubedenii... Unii sustin ca e gresit sa dormi cu bebelusul. Depinde. Acum imi pare rau ca nu am dormit cu primul de la inceput, poate ar fi devenit el singur independent. Nu adormea decat leganat, iar pana la un an se trezea in fiecare noapte de cel putin 2-3 ori, chiar si dupa ce l-am intarcat, nu se linistea pana nu il luam in brate (desi mi s-a spus ca dupa ce il voi intarca nu se va mai trezi). Obligatoriu dormeam si eu in timpul zilei, cand dormea el, chiar daca era pentru cateva minute. Am incercat sa-l las sa planga (cauta daca vrei pe internet despre metoda Ferber, la el nu a functionat), se agata cu manutele de gratiile patutului si plangea in disperare. Odata l-am lasat, eram hotarata sa merg pana la capat, dar am zis ca nu mai fac asa ceva: dupa nu stiu cat timp, adormise in picioare, cu capul pe marginea patutului... Disperata pentru ca urma sa ma intorc la serviciu si n-as fi facut fata, l-am luat in pat cu noi. De atunci am dormit si noi si el toata noaptea. Si acum doarme cu unul din noi, am mai incercat sa-l dezvatam pe parcursul acestor ani, nu am reusit, cand va crede el ca e pregatit are patul lui si e liber sa plece. Simt eu ca nu mai avem mult :rolleyes: si se va intampla lucrul acesta.
Cu fetita, n-am mai citit nici o carte, n-am mai intrebat pe nimeni. N-am avut nevoie. Am stiut de la inceput ca va fi diferita de fratele ei. Ne "spunea" ea ce vrea. Avea program de mancat, de somn, de strambaturi, de ce voia ea. Am dormit alaturi de ea o luna, pana au trecut varsaturile. Apoi am mutat-o in patutul ei, nu a protestat. Nu voia leganata. Nu voia in brate. De la un an si jumatate doarme singura in camera ei.
Concluzia mea? Nu exista reguli. Observa-ti bebelusul, si fa cum crezi tu ca e mai bine si pentru el si pentru voi. Chiar daca lumea iti spune ceva dar tu simti ca nu e potrivit pentru situatia ta, fa cum iti spune instinctul, nu conteaza ce zice lumea. De obicei ai sa auzi cel putin doua variante la orice intrebare a ta legata de bebelus, ia-o pe cea care ti se potriveste sau pur si simplu gaseste o a treia.
Daca ai inceput sa-ti pui intrebari inseamna ca esti deja pe drumul cel bun. Succes!

#5 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 12 August 2010 - 09:15 AM

Vezi postareaDaniella, la 10 August 2010 - 08:24 PM, a spus:

Dragi mamici, tatici si forumisti,
as dori sa discutam despre educatia bebelusului.

Pentru inceput as incepe cu primele zile dupa iesirea din spital. Ce fac cand plange, pentru a nu invata bebelushul in brate?
Ce fac sa aiba un somn odihnitor si sa reusesc sa il culc singur in pat/camera?

Astept sa ne incingem rand pe rand la cate un subiect referitor la educatie.

Eu sunt la primul bebe si parca ma napadesc deja necunoscutele. Cum sa fac sa il educ eu pe bebe si nu bebe pe mine?

o vraja ar trebui sa faci. orice altceva nu merge.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#6 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 12 August 2010 - 10:02 AM

Vezi postareavaxile, la 12 August 2010 - 09:15 AM, a spus:


o vraja ar trebui sa faci. orice altceva nu merge.


iar esti pesimist? :floare: Fruntea sus! :notworthy:

#7 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 12 August 2010 - 10:34 AM

Atunci sa o luam pas cu pas.
La intoarcerea cu bebelul acasa de la spital prima oara cand plange ce fac? Daca e ora mesei ii dau sa manance, verific sa nu fi umplut pampers si sa nu-i fie frig/cald. Daca toate cele mentionate sunt ok, ce fac? Il las in patut sa adoarma? Si daca beblul continua sa planga ce fac? Il iau in brate? sau nu?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#8 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 12 August 2010 - 10:49 AM

Vezi postareasimonaro29, la 12 August 2010 - 10:02 AM, a spus:

Vezi postareavaxile, la 12 August 2010 - 09:15 AM, a spus:


o vraja ar trebui sa faci. orice altceva nu merge.


iar esti pesimist? :P Fruntea sus! :D


:notworthy: :floare: :D :D :-*

nu uita sa adaugi "hei rup, hei rup" si "traiasca lupta pentru pace".

in ceea ce priveste copilu', poate n-ar fi chiar inutil sa realizatz ce avetz in brate: un om mic. un pui de aceeasi specie cu voi. si pina la urma poate va datz seama ca omuletu' ala e extrem de slab. il doare burta, ii e foame, ii e frig/cald, ii e somn ... daaaa, ce simplu e, o sa-mi zicetz. daca-i e foame ii dai de mincare, daca-i e somn il pui la nani. ddddddaaaaaa, oare de ce nu m-am gindit la asta? pentru ca lui ii e si somn si fuame in acelasi timp. sau ii e somn da' face caca. il duci sa-l schimbi, inghite aer si il doare burta. s-a dus somnica ... sh-a lui, sh-a ta. etcetcetcetcetc

intrebarile is prost puse, anyway. nu "ce sa faci sa aiba copilu' un somn odihnitor" ci "ce sa fac sa am eu un somn odihnitor". da' mdeh, tre' sa fim politically correct si nu putem spune asa ceva.

ar trebui sa realizatz ca intrebarile gen "cum sa-mi cresc copilu" sunt echivalente ca si rata de succes a raspunsurilor cu intrebari de gen "cum sa am orgasm mai misto". nu-s doi copii la fel. uita-te la el, invata sa-l intelegi si pina la urma te descurci. NU TE ENERVA, nu urla la el, nu-l pocni. oricum in primele 3-4 luni nu doarme si nu maninca regulat. si plinge cind tz-e lumea mai draga.

ce, crezi ca cresterea sugarilor are ceva care sa stirneasca optimismu'? ai vazut reclamele cu copii care zimbeau la parintz si te-ai muita tuata. ain't that cute? da' ce nu-tz spune clipu' e ca ala e copil de min 5 luni. in primele 3-4 sapt se cam uita prin tine. p-orma se uita la tine si urla. abia p-orma cind mai creste (> 2 luni) si-tz permitz sa-l faci avion (de exemplu) incepe sa rida la tine. desigur, cind devine interactiv e bomboana. pina atunci insa ...

cresterea sugarului e ca razboiu'. iar la razboi cind pleci, cel mai bine sa te gindesti ca o sa-tz petreci o buna perioada de timp in transeu plin de noroi si cu obuzele suierind pe deasupra capului. daca asteptz atacuri cu fanfare si fete aruncindu-tz flori ... iei tzapa.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#9 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 12 August 2010 - 10:53 AM

Vezi postareaDaniella, la 12 August 2010 - 10:34 AM, a spus:

Atunci sa o luam pas cu pas.
La intoarcerea cu bebelul acasa de la spital prima oara cand plange ce fac? Daca e ora mesei ii dau sa manance, verific sa nu fi umplut pampers si sa nu-i fie frig/cald. Daca toate cele mentionate sunt ok, ce fac? Il las in patut sa adoarma? Si daca beblul continua sa planga ce fac? Il iau in brate? sau nu?


tu o sa ai copil sau robot? in stilu' ala programezi un robot si faci debugging pe codu' sursa.

nu te teme, ca o sa realizezi usor daca copilu' a facut caca (la inceput iese destul de zgomotos). iar daca plinge il iei in brate si-l legeni, ce naiba sa faci? cum adica "il iau in brate?" da' ce, ai apucat sa-l pui jos? :notworthy: :floare:

daca plinge il pui la sin. acolo tace 100%. ah, daca nu tace pune-l la alalat sin. posibil sa se fi golit depozitu'.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#10 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 12 August 2010 - 11:32 AM

Vezi postareavaxile, la 12 August 2010 - 10:53 AM, a spus:



cum adica "il iau in brate?" da' ce, ai apucat sa-l pui jos? :notworthy: :floare:

daca plinge il pui la sin. acolo tace 100%. ah, daca nu tace pune-l la alalat sin. posibil sa se fi golit depozitu'.



Vaxile , permite-mi sa te contrazic. Copilul trebuie sa aiba program si nu trebuie tzinut non-stop in bratze. La un seminar pt cresterea copilului ii spunea docenta unei prietene: Nu exista copii rasfatzatzi ci doar copii obisnuitzi cu ceva. Pai daca parintzii ii iau tot timpul in bratze , de ce sa renuntze ei apoi la luxul asta?

Eu as spune ca BBii sunt tare desteptzi si speculeaza si daca tzi-au prins slabiciunea , te-ai ars! Cred ca asta tzi s-a intamplat tzie de spui asa ceva :-*.

Si apoi , se spune ca fetele nu au atatea colici ca baietzii. Si mai mult , durerile lor de burtica depind de ce halim noi , asa ca , daca ne controlam si introducem treptat-treptat alimentele mai grele in alimentatzia noastra , poate il scapam pe BB de dureri.

Asta va fi primul meu copil , dar, crede-ma , eu am vazut un singur BB care tzipa in halul in care spui tu. In rest...Uite , Benett , nepotul meu de aici , a dormit 12 ore noaptea dupa cateva luni. Pt ca seara se satura bine si daca nu ii era foame...de ce sa se trezeasca?

Nepoata-mea din Ro n-a avut DELOC colici. Ea se mai trezea noaptea sa bea , dar apoi se culca. Si de luat in bratze....cand il vede pe bunicul face ca trenu , vorba cumnatei...in rest stie ca nu prea pupa. La tatal meu i-a simtzit slabiciunea de la inceput. Cand il vede tremura toata si ridica mainile. Daca nu o ia in minutul ala , plande de se rupe pamantul. Crezi ca face asa ceva cu altcineva???

#11 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 12 August 2010 - 11:50 AM

Vezi postareasimonaro29, la 12 August 2010 - 11:32 AM, a spus:

Vezi postareavaxile, la 12 August 2010 - 10:53 AM, a spus:



cum adica "il iau in brate?" da' ce, ai apucat sa-l pui jos? :notworthy: :floare:

daca plinge il pui la sin. acolo tace 100%. ah, daca nu tace pune-l la alalat sin. posibil sa se fi golit depozitu'.



Vaxile , permite-mi sa te contrazic. Copilul trebuie sa aiba program si nu trebuie tzinut non-stop in bratze. La un seminar pt cresterea copilului ii spunea docenta unei prietene: Nu exista copii rasfatzatzi ci doar copii obisnuitzi cu ceva. Pai daca parintzii ii iau tot timpul in bratze , de ce sa renuntze ei apoi la luxul asta?

Eu as spune ca BBii sunt tare desteptzi si speculeaza si daca tzi-au prins slabiciunea , te-ai ars! Cred ca asta tzi s-a intamplat tzie de spui asa ceva :D.

Si apoi , se spune ca fetele nu au atatea colici ca baietzii. Si mai mult , durerile lor de burtica depind de ce halim noi , asa ca , daca ne controlam si introducem treptat-treptat alimentele mai grele in alimentatzia noastra , poate il scapam pe BB de dureri.

Asta va fi primul meu copil , dar, crede-ma , eu am vazut un singur BB care tzipa in halul in care spui tu. In rest...Uite , Benett , nepotul meu de aici , a dormit 12 ore noaptea dupa cateva luni. Pt ca seara se satura bine si daca nu ii era foame...de ce sa se trezeasca?

Nepoata-mea din Ro n-a avut DELOC colici. Ea se mai trezea noaptea sa bea , dar apoi se culca. Si de luat in bratze....cand il vede pe bunicul face ca trenu , vorba cumnatei...in rest stie ca nu prea pupa. La tatal meu i-a simtzit slabiciunea de la inceput. Cand il vede tremura toata si ridica mainile. Daca nu o ia in minutul ala , plande de se rupe pamantul. Crezi ca face asa ceva cu altcineva???



da draga, tu continua sa crezi ce-tz spune la seminaru' lu' peste prajit, io-tz spun ce-o sa patzesti. seminar, auzi ... da' ce crezi ca e copilu' ala? frigider? :D :D

ce mi s-a intimplat mie (si mi se intimpla) este un copil care la 17 luni doarme de la 8 seara la 7 dimineata (cind are tata noroc chiar pina la 7 jumate!!), fara intrerupere. plus doo ore la prinz. un copil care stie deja care e zebra, care e leu', pina si papaya si mango-ul le recunoaste atit in poze, cit si in magaxin (spre disperarea lu' tasu', pentru ca-mi arata cu degetu' si tipa "maangooo"). asa ca crede-ma, mai ai pina la a-mi da lectii :-*

vrei sa nu-l "rasfeti"? si ce-o sa faci, o sa-l lasi sa urle? daaaaaaaaaaaaa ... da' ce crezi, ca-n 5 min tace, nu? da, tace, da' la un an. la 3 luni, fii-miu a urlat 2 ore jumate incontinuu. ca am vrut si io s-o fac p-a gigi za taf. si l-am luat in brate ca incepea deja sa vomite. crezi ca esti pregatita sa-tz vezi copilu' plingind pina vomita? apropo, stii ca daca pling se fac rosii si se ineaca, de zici ca-tz moare in mina? viteaza moshului care a fost la seminar ...
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#12 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 12 August 2010 - 11:52 AM

Nu va suparati pe mine, dar imi permiteti sa rad?

"meseria" de parinte nu se invata ci o deprinzi in fiecare zi petrecuta cu copilul tau.NU e ca in matematica 1+1= 2,exista o teorie generala pe care e bine sa o stim,dar nu poate fi aplicata intr-u totul.
Totul vine din interior.

E adevarat ca bebe are un simt foarte dezvoltat si "te simte",dar nu pot aplica la copilul meu ce a functionat la altii.

Pe bebe tb sa incepi sa-l cunoasti, sa nu-ti fie frica , sa nu disperi, nu de alta dar vei claca.

Vaxile e prea drastic observ eu, e genul de tatic "impulsiv" care probabil cand a venit copilul inca mai voia el insusi sa copilareasca.Si tare ma distreaza cum face el curaj noilor mamici care se afla la prima sarcina.

Simona, nu este o regula ca fetele nu au colici la fel ca baietii.La noi in familie sunt numai fete, sunt total diferite.Ultima nepoata cand o apuca o putea tine si 2 ore, ne plimbam pe rand cu ea :maica-sa, taica-su si eu.Uneori ii trece imediat cand o lua taica-su, alteori nu.Si a fost hranita exclusiv la san pana la 10 luni(bine din luna 5 incepand si diversificarea) iar a mea sora deja fiind la al 3-lea copil se hranea ca la carte.

E bine sa aflam din experientele altor parinti,dar nu putem "aplica" intr-totul regulile de succes ale altor parinti.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#13 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 12 August 2010 - 12:01 PM

Vezi postareaIoana, la 12 August 2010 - 11:52 AM, a spus:

Nu va suparati pe mine, dar imi permiteti sa rad?

"meseria" de parinte nu se invata ci o deprinzi in fiecare zi petrecuta cu copilul tau.NU e ca in matematica 1+1= 2,exista o teorie generala pe care e bine sa o stim,dar nu poate fi aplicata intr-u totul.
Totul vine din interior.

E adevarat ca bebe are un simt foarte dezvoltat si "te simte",dar nu pot aplica la copilul meu ce a functionat la altii.

Pe bebe tb sa incepi sa-l cunoasti, sa nu-ti fie frica , sa nu disperi, nu de alta dar vei claca.

Vaxile e prea drastic observ eu, e genul de tatic "impulsiv" care probabil cand a venit copilul inca mai voia el insusi sa copilareasca.Si tare ma distreaza cum face el curaj noilor mamici care se afla la prima sarcina.

Simona, nu este o regula ca fetele nu au colici la fel ca baietii.La noi in familie sunt numai fete, sunt total diferite.Ultima nepoata cand o apuca o putea tine si 2 ore, ne plimbam pe rand cu ea :maica-sa, taica-su si eu.Uneori ii trece imediat cand o lua taica-su, alteori nu.Si a fost hranita exclusiv la san pana la 10 luni(bine din luna 5 incepand si diversificarea) iar a mea sora deja fiind la al 3-lea copil se hranea ca la carte.

E bine sa aflam din experientele altor parinti,dar nu putem "aplica" intr-totul regulile de succes ale altor parinti.


oh, nu e vorba de copilarit. da' asa m-au mintit si pe mine cum le mint si pe ele. ca daca copilu' face aia, tu faci ailalta si gata, s-a rezolvat. iar io am crezut, cum cred si ele. si m-am trezit intr-o realitate extrem de dura, cu un copil care ma teroriza ca binladen pe americani. nu, incurajari le trebuie. altfel le paste depresia.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#14 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 12 August 2010 - 12:12 PM

Vezi postareavaxile, la 12 August 2010 - 10:53 AM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 12 August 2010 - 10:34 AM, a spus:

Atunci sa o luam pas cu pas.
La intoarcerea cu bebelul acasa de la spital prima oara cand plange ce fac? Daca e ora mesei ii dau sa manance, verific sa nu fi umplut pampers si sa nu-i fie frig/cald. Daca toate cele mentionate sunt ok, ce fac? Il las in patut sa adoarma? Si daca beblul continua sa planga ce fac? Il iau in brate? sau nu?


tu o sa ai copil sau robot? in stilu' ala programezi un robot si faci debugging pe codu' sursa.

nu te teme, ca o sa realizezi usor daca copilu' a facut caca (la inceput iese destul de zgomotos). iar daca plinge il iei in brate si-l legeni, ce naiba sa faci? cum adica "il iau in brate?" da' ce, ai apucat sa-l pui jos? :notworthy: :floare:

daca plinge il pui la sin. acolo tace 100%. ah, daca nu tace pune-l la alalat sin. posibil sa se fi golit depozitu'.


eteteteeee STAI ASA! Un copil educat este un copil fericit!
Deci, la teorie zice in mai multe feluri din cate am citit pana cum:
- sa nu-l iei in brate (daca nu trebuie sa ii dai sa manance/schimbi/imbraci/dezbraci) si nicidecum sa-l legeni daca plange (interzis leganatul si adormitul la san), ca apoi de asta ai parte in continuare si :-* nu doar 3-4 luni ci pana la 2-3 ani, respectiv el te educa pe tine: plange tu trebe sa-l iei in brate si sa-l legeni, sa-i cauti in coarne, sa te duci noaptea la el. EXACT CUM AI SPUS: NU MAI APUCI SA-L PUI JOS.
- alta teorie te indeamna ia-l in brate, cantai si leagana-l pentru a se simti in siguranta

Eu am citit ca de mic trebuie educat, din prima zi copilul absorband informatia furnizata (sub forma de ritual de somn/baie/masa la inceput). Copilul, desi intr-adevar nu vede decat la 20 cm si mai mult umbre la inceput, este insa foarte receptiv si primeste educatie din prima zi si cum il inveti asa il ai.

Pornind de la teorie (sunt si informatii contradictorii), mi se pare greu de aplicat in practica.
Cu toate astea parintii cu doi copii, prieteni cu noi mi-au spus ca la al doilea nu au mai facut greselile de la primul: astfel al doilea copil doarme in camera singur din prima zi, copilul adoarme singur (fara sa stea cineva cu el si nicidecum sa fie leganat), copilul sta singur in camera (in patut/tarc) 10-15 minute cat ai tu alte treburi prin casa ... . Si eu doream sa discutam si sa incerc sa compilez cat mai multe despre cum sa il educam noi parintii pe el decat sa ma educe el pe mine.

Dar nu te mai inflama asa ... ca suntem si noi dornice sa schimbam informatii, avem 1 milion de necunoscute/precum si de informatii diverse, si primim un milion de sfaturi din cele mai diverse ... Cu toate astea sigur ca toata lumea s-a descurcat asa cum si noi o sa mo scoatem la capat ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#15 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 12 August 2010 - 12:13 PM

Cind eram insarcinata cu primul , ziceam si eu ca , nu il iau in brate, nu il culc in pat cu noi , nu fac si nu dreg, dupa ce sa nascut a fost alta mincare de peste, a inceput chiar din ziua in care l-am nascut, am vrut sa il las la asistente sa pot dormi o ora, eram rupta de oboseala dupa 17 ore de travaliu, asistenata a zis sa il tin in pat cu mine pt are nevoie de mine si nu i se intimpla lui bebe nik, asa am facut, am dormit cu grija da a fost ok.Cind am ajuns acasa tot dupa indicatiile dr si hebamme a zis ca trebuie hranit la cerere si nu la program, era copilul meu toata ziua cu titi in gura,ziua dormea in patut sau landou, seara il puneam in patut si se trezea de ziceai ca e pus pe jaratec, ne-am chinuit o saptamina asa, aaa nu l-am leganat nicodata pe picioare si nu a adormit niciodata leganat, ma mai plimbam cu el cite un pic in brate da nu mult,in fine, cel mai bine a dormit si el si noi cind l-am luat in pat cu noi, cind mieuna noaptea si nu trebuia schimbat il mufam la titi si dormeam amindoi si pina la 9 ,10 dimineata,dupa ce nu i-am mai dat titi, ii dadeam ultima sticla seara pe la 10 si pina dimineata nu aveam treaba dormea dus si acum doarme toata noapte si dimineata cind incerc sa il trezesc imi trebuie jumate de ora.Imi doresc ca si la al doilea sa fie macar pe jumate cum a fost la dennis.

#16 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 12 August 2010 - 12:21 PM

Vezi postareaDaniella, la 12 August 2010 - 12:12 PM, a spus:

Vezi postareavaxile, la 12 August 2010 - 10:53 AM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 12 August 2010 - 10:34 AM, a spus:

Atunci sa o luam pas cu pas.
La intoarcerea cu bebelul acasa de la spital prima oara cand plange ce fac? Daca e ora mesei ii dau sa manance, verific sa nu fi umplut pampers si sa nu-i fie frig/cald. Daca toate cele mentionate sunt ok, ce fac? Il las in patut sa adoarma? Si daca beblul continua sa planga ce fac? Il iau in brate? sau nu?


tu o sa ai copil sau robot? in stilu' ala programezi un robot si faci debugging pe codu' sursa.

nu te teme, ca o sa realizezi usor daca copilu' a facut caca (la inceput iese destul de zgomotos). iar daca plinge il iei in brate si-l legeni, ce naiba sa faci? cum adica "il iau in brate?" da' ce, ai apucat sa-l pui jos? :notworthy: :floare:

daca plinge il pui la sin. acolo tace 100%. ah, daca nu tace pune-l la alalat sin. posibil sa se fi golit depozitu'.


eteteteeee STAI ASA! Un copil educat este un copil fericit!
Deci, la teorie zice in mai multe feluri din cate am citit pana cum:
- sa nu-l iei in brate (daca nu trebuie sa ii dai sa manance/schimbi/imbraci/dezbraci) si nicidecum sa-l legeni daca plange (interzis leganatul si adormitul la san), ca apoi de asta ai parte in continuare si :-* nu doar 3-4 luni ci pana la 2-3 ani, respectiv el te educa pe tine: plange tu trebe sa-l iei in brate si sa-l legeni, sa-i cauti in coarne, sa te duci noaptea la el. EXACT CUM AI SPUS: NU MAI APUCI SA-L PUI JOS.
- alta teorie te indeamna ia-l in brate, cantai si leagana-l pentru a se simti in siguranta

Eu am citit ca de mic trebuie educat, din prima zi copilul absorband informatia furnizata (sub forma de ritual de somn/baie/masa la inceput). Copilul, desi intr-adevar nu vede decat la 20 cm si mai mult umbre la inceput, este insa foarte receptiv si primeste educatie din prima zi si cum il inveti asa il ai.

Pornind de la teorie (sunt si informatii contradictorii), mi se pare greu de aplicat in practica.
Cu toate astea parintii cu doi copii, prieteni cu noi mi-au spus ca la al doilea nu au mai facut greselile de la primul: astfel mal doilea copil doarme in camera singur din prima zi, copilul adoarme singur (fara sa stea cineva cu el si nicidecum sa fie leganat), copilul sta singur in camera (in patut/tarc) 10-15 minute cat ai tu alte treburi prin casa ... . Si eu doream sa discutam si sa incerc sa compilez cat mai multe despre cum sa il educam noi parintii pe el decat sa ma educe el pe mine.


aieastea-s pragoane, blea!! minshiuni! al meu a dormit la tzitza pina la fro 5 luni. pur si simplu asa a fost el. ii era frica uneori. de-aia ii ghini sa-l iei totusi in brate, ca poate ii e frica. disteptii de la seminarii nu sufla un cuvint, da' copiilor le e frica de multe ori din te miri ce. asa, si la un moment dat l-a luat tata, l-a pus in patut la el si ... dupa juma' de ora de urlete s-a culcat. in fro 2 sapt dormea cu pauze datorate foamei. p-orma nevazmea a avut ideea geniala de a-i inlocui laptele cu apa, noaptea. asa copilu' a invatat sa manince bine seara si noaptea se trezea dor de sete. de vreo 2 ori. acum bea singur, nu mai is probleme. se scoala, stie unde-i e sticla. bea, pune la loc, doarme.

destul de usor dezatu', sa stii.

inca ceva. acum fro 5-6 luni nu-l dezlipeai de muma-sa. si la veceu de se ducea, ii batea cu pumnii-n usa urlind maaamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. acum nu mai da pe la muma-sa decit daca vrea ceva. in schimb il ia pe tasu' de mina sa-i arate nushce. is perioade si perioade. nu-i nevoie sa-l chinui mai rau decit e strict necesar
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#17 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 12 August 2010 - 12:29 PM

Vaxile , te inflamezi prea tare si uneori ....jignesti. Mai incet cu pianul pe scari! Copilul meu nu va fi nici fridider , nici robot...masoara-tzi putzin cuvintele , te rog!
Vorba Daniellei , discutam si noi. Nu exista reguli dar nici copiii nu sunt monstri!
Eu cred ca Daniella a deschis topicul pt ca sa schimbam opinii , sa ne dam cu parerea nu sa auzim: ORICE AI FACE, NU AJUTA!

Ioana , nu e general valabil asta cu colicile , dar in mare parte. Cel putzin asa spun medicii. Parol :notworthy:. Intreaba si tu.

#18 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 12 August 2010 - 12:36 PM

Vezi postareaIoana, la 12 August 2010 - 11:52 AM, a spus:


E bine sa aflam din experientele altor parinti,dar nu putem "aplica" intr-totul regulile de succes ale altor parinti.


Daca te referi la ce am spus eu , nu ai intzeles ce am vrut sa spun. Sorry.
Cine vorbeste de 'aplicarea'regulilor de success al altora pe copilul propriu?
Primul lucru pe care l-am invatzat la cursurile de la Hebamme a fost ca un copil nu e un cobai , nici in ceea ce priveste educatzia, nici cu cremele pe care le folosim pe el....

Consecventza ajuta , atat am vrut sa spun :notworthy:

#19 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 12 August 2010 - 12:38 PM

Eu nu vreau sa intru in discutia asta ca mi se pare tare complecsa si sincer mi-e frica :floare: .
Dar vad aici Daniela o greseala pe care am facut-o si eu la inceput si acum imi vine sa-mi dau palme :D .


Vezi postareaDaniella, la 12 August 2010 - 10:34 AM, a spus:

Atunci sa o luam pas cu pas.
La intoarcerea cu bebelul acasa de la spital prima oara cand plange ce fac? Daca e ora mesei ii dau sa manance, verific sa nu fi umplut pampers si sa nu-i fie frig/cald. Daca toate cele mentionate sunt ok, ce fac? Il las in patut sa adoarma? Si daca beblul continua sa planga ce fac? Il iau in brate? sau nu?



Daca copilul e alaptat, in primele zile pana vine laptele normal, ca in primele zile e colostrul (care poate avea orice culoare in afara de alb), bebelusul ar trebui alaptat la cerere, fie si din juma in juma de ora. Eu personal asa am fost de stresata de sfaturile pe care le-am tot primit de la familie si prieteni, ca sa fac copilului program, incat am ramas fixata pe ideea sa il alaptez la program. Desi la cursuri ni s-a spus ca in prima zi stomacul copilului e cat o unghie si ca nu poate incghiti decat f putin lichid odata. In cateva zile, de la fiecare masa is se mareste stomacul. Pana nu are stomacul mai maricel, nu are sens sa-l pui pe program.

Na, dar mie tot programul mi-=a rasunat mai strasnic in cap, in loc de ce ne-au invatat la cursuri. Na. Si cu ceasul in mana am stat iar copila sugea asa doua-cinci minute dupa care adormea. Si in juam de ora se trezea si incepea sa gangure (ca nu se poate numi plans). Si nu stiam ce sa-i fac, ii schimbam pempersul si o puneam la loc in patut. Dupa putin timp am cedat si am cerut o suzeta de la o colega de salon care avea si cu aia am potolit fata rapid, dupa care mi-am urmat programul meu de hranit la 2 sau 3 ore, nu-mi amintesc exact pe ce ma fixasem. Si am fost de ideea NU SUZETA. Si am cedat din prima zi. Datorita prostiei as putea zice, sau a lipsei de concentrare. Trebuia sa pun copila la san din juma in juma de ora si in cateva zile i s-ar fi marit stomacul si ar fi putut manca mai mult odata si i-ar fi tinut mai mult de foame. E logic. :D

Pe la doua luni ii facusem program de manca noaptea doar la 4 ore, deci ma trezeam doar odata pe noapte si a fost ok asa. La un moemnt dat in schimb am inceput sa am lapte mai putin si eu incapatanata cu programul ( :notworthy: ) nu i-am dat mai des pentru ca nu realizam ca am lapte mai putin, dar fata plangea la san. Din nou prostie... Daca as fi pus copila la san de fiecare data cand plangea 'fara alt motiv', laptele si-ar fi revenit, dar asa l-am pierdut de tot si am trecut pe formula. Cand am realizat ca am pierdut laptele mi-a fost asa ciuda ca am luat pompa si am pompat pana mi-a venit rau si laptele inapoi. De atunci am hranit-o si cu formula si cu san, dar la 5 luni am renuntat pentru ca imi era extrem de greu asa, ca incepusem si diversificarea.

Concluzia: fara concluzie :-*

#20 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 12 August 2010 - 12:41 PM

E bine sa ai in casa ceva pt colici, pt orice urgenta, eu am avut numa produse homeopate, ulei de masat burtica si am avut mare grija si ce maninc, am mai zis, acum am si o perunta cu simburi de cires, un pic incalzita si pus pe burtica cica face minuni.

Arata acest topic


  • 34 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi