Forum Culinar: EDUCATIA - PAS CU PAS DE LA 0+ - Forum Culinar

Salt la continut

  • 34 Pagini +
  • « Prima
  • 32
  • 33
  • 34
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

EDUCATIA - PAS CU PAS DE LA 0+

#661 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 September 2011 - 07:12 PM

Fato , io nu stiam ca Bea merge deja in picioare ca n-ai zis , sau mi-s io muta! :snorting: D-aia tz-am zis de pantofii aia. Daca fata merge singura , ia-i fetii pantofi/ghetutze cu talpa cat mai flexibila.

#662 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 22 September 2011 - 08:09 PM

- singura merge de joi, de pe 15 sept (zice mamaie ca si inainte sa venim noi, dar eu zic de cand am vzt-o eu) doar cate 1 pas singura, in rest baga turbo tinuta de o manuta, sau tinandu-se de mobile.
- scara o urca singura pana sus, de-a busilea, in cateva secunde; sau in picioare tinandu-o de manute
- se apuca de tablia patului si se urca pe noptiera si se joaca la intrerupator: aprinde-stinge lumina
- din pat se da jos singurica, intoarce fundul si da intai picioarele jos, asa ca are distractie sa se tot dea singura jos din pat
- sa se urce singura in pat nu reuseste ca nu are de ce sa se traga,d ar se urcape noptiera si de acolo trece in pat si fuga la cealalta noptiera si tot asa ... curse ...
- vorbeste la telefon: cum il prinde il ia si-l pune la ureche si zice aio. In acelasi scop mai pune la ureche si mouse sau telecomanda.
- daca ii spun da-i lui tati x lucru ce-l are ea in mana, se duce si i-l da
- a inceput sa faca niste mutrite super simpatice
- se bucura de numa seara cand suntem toti 3 acasa ...si ne jucam in 3
si numai stiu ce mai face ... dar mai face

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#663 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 September 2011 - 08:23 PM

Asa , fato , mai spune-ne si noua :floare:.

Bravo , BEA , fetitza harnicutza!

#664 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 22 September 2011 - 09:33 PM

multumim Mutti!
:floare:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#665 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 27 September 2011 - 04:52 PM

Bun ...o noua problema pe care nu stiu cum s-o tratez .
In Romania , baiatul unei vecine , cu vreo 8 luni mai mic decat Izabela , o lovea /impingea mereu . Ea nu a facut niciodata asa ceva , era foarte prietenoasa si la locul ei mereu . Dar cred ca la un moment dat s-a saturat sa tot fie bruscata si a inceput sa faca si ea. Si cu acel baiat , dar si cu alti copii. Ne-am intors in Finlanda , aici copiii sunt extrem de potoliti , cu mult bun simt . Izabela face si aici ce facea in Romania , adica impinge fara motiv , chiar si copii mult mai mici decat ea , care de fiecare data sunt la pamant . Am incercat sa-i explic frumos ca nu e bine , nu e voie sa faca asa , dar nu tine . Am si certat-o ieri , dar nu a retinut . Azi a facut din nou acelasi lucru cu o fetita mai mica . Am pedepsit-o , am adus-o acasa . Acum ma intreaba " pe Razvan am voie sa-l imping, ca el ma impinge ?" , Razvan fiind baietelul din Romania . Raspunsul este fireste "nu ai voie sa impingi nici un copil, cade , se loveste si-l doare " dar nu stiu cat intelege ea .

#666 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 September 2011 - 02:24 PM

nu-s prea priceputa in psihologia copilului, dar iti spun cum cred eu:
Izuk, daca o sa-i repeti de multe ori, cat are ea nevoie, o sa inteleaga si o sa retina. E nevoie de rabdare. Stiu ca e greu, noi vrem rezultate imediate. Mai spune-i ca acel copil era needucat si rau si este foarte urat sa te comporti in acest fel. Mama imi dadea si un exemplu negativ (mai tarziu mi-am dat seama ca le inventa) de genul: am auzit de un copil al colegului lui tati ca impingea copiii, nimci un copil nu il mai vrea in preajma la joaca si sta singur in parc si suspina. Ar vrea sa se mai joace cu ceilalti copii, dar celorlalti le e frica de el si nu il mai accepta.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 34 Pagini +
  • « Prima
  • 32
  • 33
  • 34
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi