Forum Culinar: Am nevoie de sfaturi si pareri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Am nevoie de sfaturi si pareri

#1 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 29 September 2010 - 11:09 AM

Cum sa imi fac baietelul de trei ani sa fie mai sociabil, cum sa il fac sa isi invinga timiditatea, se pare ca inca nu sa acomodat cu gradinita si ma gindesc serios sa ii caut alta gradinita, cind il las acolo mai plinge sau se posteaza la geam si se uita dupa mine, educatoarea zice ca se joaca mai mult singur si e incapatinat, nu imparte jucariile cu alti copii, nu spune la multi ani sarbatoritilor, acasa cind il intreb ce a facut la gradi nu imi spune nik :pupic: cind era la cealalta gradinita imi povestea tot timpul, asa cum se pricepea el, spunea ce am mincat sau cu cine sa jucat ,cu cine sa certat ,daca a plins, era atasat de educatoarele de acolo.Acolo il lasam de la 8la 12 , aici la gradinita asta il duc in jur de ora 9si il iau dupa ora 15, m-am bucurat ca e gradinita sportiva si va fi bine pt el.

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 29 September 2010 - 11:12 AM

Ce inseamna ca e gradinita sportiva? Poate nu-i place aici si-i placea dincolo si atunci se inchide in el si nu vrea sa faca nimic. Dar presupun ca educatoarele ar trebui sa se ocupe de chestia asta adica de el.

#3 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 29 September 2010 - 11:36 AM

Cealalta gradinita era pt copii pina in trei ani, pe dennis l-am dat acolo de la 2ani si trei luni si acolo a mers un pic mai lent cu acomodarea da ii plaea si imi zicea ca vrea sa mearga acolo si simbata si duminica ma intreba daca nu il duc la krabbelstube.
Sportkindergarten e gradinita unde vor face inot, ski, patinaj, judo.Da vad ca pina acum nu au inceput nik ,se joaca toata ziua copii.

#4 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 29 September 2010 - 11:42 AM

Poate are nevoie de o perioada mai indelungata de adaptare.
poate fi si problema de limba? sau e perfect bilingv?
fiimea am dat-o la 2 ani jumate la gradi, si cum acasa se vorbea doar romana , la inceput
nu se juca decat singura, dar educatoarea imi zicea ca asculta si face tot ce i se cere, dar fara sa raspunda.
era doar de 3x/saptamana cate 3 h. si tocmai o dadusem ca sa socializeze, si sa invete limba.
apoi a fost ok, dar tot timida era si nu se amesteca cu ceilalti. abia la scoala primara ,
dupa ce am dat-o sa faca diverse gen : circ, teatru etc...a devenit mai intreprinzatoare si muult mai sociabila. acuma la 18 ani e ( parerea lui tacsu :study: ) , chiar prea sociabila :pupic:

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 29 September 2010 - 11:53 AM

Deci bubuletul meu are 4 ani si e acum in grupa mijlocie,a schimbat si clasa si educatoarea(una destul de scortoasa),a plans la inceput cand il lasam,acum nu mai plange,si el este posesiv cu jucariile si nu-i place sa imparta(in schimb dulciurile si mancarea da)eu vad ca incepe sa se integreze poate si al tau mai are nevoie de timp sa se adapteze,unii o fac mai usor ,altii mai greu,eu zic sa mai ai putintica rabdare,macar semestrul asta sa vazi... :pupic:

#6 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 29 September 2010 - 01:01 PM

De la inceput am vb cu el si romana si germana, pronunta mai corect cuvintele in germana decit in romana, cind vb romaneste isi face singur cuvintele desi eu ii spun corect, de ex nu zice am plins ci am pingat,in germana zice corect si multe alte care nu imi trec prin cap acum.Noi l-am dat la gradinita asta de la mijlocul lui iulie, ca sa se acomodeze pina se incepe gradinita cu adevarat , adica acum septembrie si ca sa nu se simta dat la o parte cind vine bebelinul.L-am dat aici la gradi asta cu scopul de a face un sport de mic, sa invete sa fie independent si sociabil, e rusinos si dureaza ceva timp pina se imprietenste cu cineva, sau nu se imprietenste deloc , nu ii impun niciodata ce sa manince, cu ce sa se imbrace sau cu ce jucarii sa se joace.
Poate si al meu cu timpul isi va invinge timiditatea.
Geani o sa il incerc sa il las trimestru asta sa vad daca se acomodeaza , oricum nu e asa usor sa gasesti loc la gradinita,e posibil sa nu mai gasesc loc pina la anul in toamna la gradinita unde as vrea sa il dau.

#7 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 October 2010 - 01:41 PM

Deci help,help,help!!!!nu stiam unde sa ma lipesc,bubuletul aduce de la gradi purici
,am mai observat l-am dat pe bubite cu tinctura de la farmacie cu carmol si talc,si cu iod,ii trec, azi iar bubite noi,in weekend cand sta acasa nik,cum il duc la vreo 2 zile iar,de 2 ori i-am prins o data in pantalonasi si o data in bluzita,unde are bubitele gasesc''pictat''de sange mici pete cat vf. de ac...Ori are la gradi copii care au acasa catei,pisici,ori merg pe la tara bunici,ce sa fac,sa dau prin casa cu spraiuri,(de care sunt bune)sa pun ceva prin hainute(nu stiu vreo ierbaciune levantica ceva,da aia e pt. molii)sa-l dau cu ceva pe el,?!!!.

#8 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 18 October 2010 - 01:47 PM

Vezi postareaGeany, la 18 October 2010 - 01:41 PM, a spus:

Deci help,help,help!!!!nu stiam unde sa ma lipesc,bubuletul aduce de la gradi purici
,am mai observat l-am dat pe bubite cu tinctura de la farmacie cu carmol si talc,si cu iod,ii trec, azi iar bubite noi,in weekend cand sta acasa nik,cum il duc la vreo 2 zile iar,de 2 ori i-am prins o data in pantalonasi si o data in bluzita,unde are bubitele gasesc''pictat''de sange mici pete cat vf. de ac...Ori are la gradi copii care au acasa catei,pisici,ori merg pe la tara bunici,ce sa fac,sa dau prin casa cu spraiuri,(de care sunt bune)sa pun ceva prin hainute(nu stiu vreo ierbaciune levantica ceva,da aia e pt. molii)sa-l dau cu ceva pe el,?!!!.



Io le-as zice si la educatoare,serios!


Ma mananca acuma si pe mine ,sarmanul de el
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#9 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 18 October 2010 - 01:55 PM

Geany , tre sa faci ceva , vorbeste cu educatoarea!!!

Si tu pune-i hainele , cu ghete cu tot , intr-o punga si apoi la congelator , ca la paduchi. Sa nu-i ramana cumva prin papuci.....de fapt ar trebui sa faca asta toata gradinitza!

#10 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 October 2010 - 01:55 PM

Exclus are o educatoare care numa contrazice deja am mai avut conflikte cu ea,la ea numa copilu' respectiv si parintele respectiv e de vina,zice ca ceilalti nu au problema aia si nu-i de la ei,indiferent de problema....Asa ca, cu ea nu o scot la capat oricum o doare la tenishi''... :)

#11 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 October 2010 - 01:56 PM

Hmmm in congelator!!!merci fain,chiar nu m-asi fi gandit asa o sa fac... :)

#12 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 October 2010 - 02:18 PM

Si eu care mi-l laudasam' de ginerica,acu' asa puricos cine-l mai ia?!!! :)

#13 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 18 October 2010 - 04:31 PM

Geany , daca-l tzii pe bubuletz vreo cateva zile acasa? Poate se mai desteapta cineva la gradi pana atunci. Si pana atunci speli si ii inghetzi tot.

Eu am fost cateva zile aici langa mine la gradinitza sa vad daca totusi nu fac rost de cresa ( unde am facut rost de loc e mai departe , 15 min pe jos ., nu-i mare lucru....dar cand este aici langa mine ...) si scria pe usa: Atentzie , AVEM paduchi !!! Deci AVEM , nu unii au.....Eu cred ca recunoasterea unei probleme e primul pas in rezolvarea ei :)

#14 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 October 2010 - 04:44 PM

Intrucat cu locurile la gradi e cam problema ni s-a spus ca pt. absente se cere scutire(multi copii au ocupat locurile si apoi au abandonat sau au fost tinuti acasa,in timp ce altora li se spune ca nu sunt locuri)am facut cerere cu un an inainte... :)

#15 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 18 October 2010 - 06:08 PM

Geani, daca educatoarea nu e cooperanta , eu zic sa te duci direct la conducere si sa spui ce ai pe suflet, nu mi se pare normal un asemena comportament la o educatoare :rolleyes:
In alta ordine de ideei, incepe si Dennis sa se acomodeze :tongue3: deja nu mai plinge dupa mine si nici nu se posteza la geam sa se uite dupa mine cind plec si educatoarea a zis ca incepe sa fie mai cooperant , de vineri a inceput orele de patinaj.

#16 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 October 2010 - 06:25 PM

Draga Sissi nu asi vrea sa ajung chiar acolo decat daca e o problema f. serioasa,am sa incerc sa mai trag de limba mamicile,dar si alea-s un pic,cam asa,cand am zis de caldura din clasa ele au sarit cu gura dupa educatoare(o perie de numa')ca las' ca asa e bine la copii,si ce aerisit ca nu se poate ca ar raci,f. bine ca dimineata e frig in clasa ca altfel ar fi diferenta prea mare de afara,etc...dar ele nu vad copii ca-s cu parul ud?!lipit de cap?!! :rolleyes: acum daca mai zic si de purici,cine stie ce o mai iesi,mai stau un pic sa vad daca nu se sesizeaza totusi cineva,una a zis ca a facut copilul ei intoxicatie ca a mancat la mc. donalds(intoxicatie pe naiba...)sunt purici nene :tongue3: ...


Ma bucur ca se acomodeaza bubuletul tau :P chiar ma gandeam sa te intreb ce ai mai facut... :(

#17 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 19 October 2010 - 07:21 AM

Azi cand l-am dus o mamica a fost luata la intrebari ca de ce a lipsit ieri fara scutire,a zis ca a fost la tara si nu a avut cine sa-l aduca,si azi desi copilul era deranjat la burtica l-a lasat,ca altfel trebuie scutire,cand am trecut pe langa toaleta am simtit miros de spray pt. insecte,deci clar nu visez.....

#18 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 19 October 2010 - 10:59 AM

Geani, voi platiti gradinita?
Poate mai gasesti si alte mamici sau daca nu tu singura, dute si fa reclamatie la inspectoratul scolar, de ce sa taci si sa te umpli de nervi si bubuletul de purici si sa se imbolnaveasca , pt ca sa nu suparati educatoarea?

#19 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 19 October 2010 - 11:43 AM

Gradinita platim fondul scolii si fondul clasei etc,dar atata,azi i-am zis de fata cu parintii de purici ...raspuns:mda!!!si eu m-am scarpinat,dar un purice nu-i mare lucru mie mi-e frica de paduchi...asta a fost tot si asa ca am ramas in aer... :hug:

#20 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 19 October 2010 - 12:16 PM

un simplu MDA??? Aia e normala?

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi