Forum Culinar: Am nevoie de sfaturi si pareri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Am nevoie de sfaturi si pareri

#21 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 19 October 2010 - 12:21 PM

Vezi postareasimonaro29, la 19 October 2010 - 12:16 PM, a spus:

un simplu MDA??? Aia e normala?

Zii si tu?!!! is' io cu capu'sau ce?... :hug:

#22 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 19 October 2010 - 03:45 PM

Geany , poate ca nu-s de la vreun copil , poate chiar la gradi au vreun animal neingrijit , cu pureci......Mda-ul asta arata ca educatoarea STIA !

#23 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 19 October 2010 - 07:41 PM

Rspunsul ei exact a fost,citez:''Mda,si eu m-am scarpinat,dar un purice nu-i nimik,mie mi-e frica de paduchi''incheiat citatul... :D si asta fu' tot..
Am vazut caini mari prin curtea scolii... ;)

#24 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 20 October 2010 - 03:14 PM

posibil sa fie un lucru obisnuit la gradi si nu neaparat ca stia de anul asta ca e o problema

totusi nu au o asistenta care ii controleaza la gradi? tin minte ca la scoala in prima zi de scoala veneau de la cabinetul medical al scolii si ne controla de paduchi etc

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#25 Useril este offline   alimocanu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationPiatra Neamt/ Gorizia(it)

Postat 20 October 2010 - 03:45 PM

Oare de ce plange copilul meu in fiecare dimineata cand e de mers la gradinita? Imi spune ca nu vrea la copii... insa merge oricum ca n-are incotro.. vorbesc cu el, ne luam la revedere, el ramane.. e resemnat si cu lacrimi in ochi. Imi spun educatoarele( ca au doua) ca e cel mai bun copil din grupa lui de varsta, de la mici adica... caci clasele sunt compuse din grupuri mixte... cu mici, medii si mari (3, 4 si 5 ani).Ca e ascultator, ca e sociabil... ( eu ma asteptam la contrariu.. insa sunt foarte incantata ca e asa) pentru ca de obicei e posesiv.. si arogant cu ceilalti copii. , sau as face mai bine sa zic... era. Dar nu inteleg plansul de dimineata... pe o educatoare o place, pe una nu.. cand e cea care nu ii place.. plange si mai tare... cum as putea eu sa remediez din problema asta... El ar apela la orice metoda sa nu mearga... striga cat il tine gura... "mamma mia beeeecc... non lashami".."mamma mia te iubesc non lasciarmi".. "non potami via... casa mia, pappà mio" " nu ma du de aici... casa mea, tati meu..."
Stiu ca sunt dramatizari... si am si vb cu el, acum am adoptat metoda silentioasa.. sau nu-l contrazic... dar as vrea sa il inteleg mai bine...
Nu e o ingrijorare a mea.. e doar o forma de a fi mai.. aproape de copilul meu...
Sunt constienta ca trebuie sa mearga in colectiv, ca trebuie sa il imping putin... dar totusi? ce nu e bine?.
Imagine postata

#26 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 20 October 2010 - 07:18 PM

Vezi postareaalimocanu, la 20 October 2010 - 03:45 PM, a spus:

Oare de ce plange copilul meu in fiecare dimineata cand e de mers la gradinita? Imi spune ca nu vrea la copii... insa merge oricum ca n-are incotro.. vorbesc cu el, ne luam la revedere, el ramane.. e resemnat si cu lacrimi in ochi. Imi spun educatoarele( ca au doua) ca e cel mai bun copil din grupa lui de varsta, de la mici adica... caci clasele sunt compuse din grupuri mixte... cu mici, medii si mari (3, 4 si 5 ani).Ca e ascultator, ca e sociabil... ( eu ma asteptam la contrariu.. insa sunt foarte incantata ca e asa) pentru ca de obicei e posesiv.. si arogant cu ceilalti copii. , sau as face mai bine sa zic... era. Dar nu inteleg plansul de dimineata... pe o educatoare o place, pe una nu.. cand e cea care nu ii place.. plange si mai tare... cum as putea eu sa remediez din problema asta... El ar apela la orice metoda sa nu mearga... striga cat il tine gura... "mamma mia beeeecc... non lashami".."mamma mia te iubesc non lasciarmi".. "non potami via... casa mia, pappà mio" " nu ma du de aici... casa mea, tati meu..."
Stiu ca sunt dramatizari... si am si vb cu el, acum am adoptat metoda silentioasa.. sau nu-l contrazic... dar as vrea sa il inteleg mai bine...
Nu e o ingrijorare a mea.. e doar o forma de a fi mai.. aproape de copilul meu...
Sunt constienta ca trebuie sa mearga in colectiv, ca trebuie sa il imping putin... dar totusi? ce nu e bine?.


E absolut normal... si noi am trecut prin aceasta faza. De fapt, mai devreme sau mai tarziu, toti trec prin asa ceva.
Noua ne-au explicat ca de fapt ei se simt abandonati... la inceput. Apoi cand castiga un pic de incredere si realizeaza ca zi de zi mami vine sa-i ia si de fapt nu i-au parasit totul va deveni rutina (normalitate).
Chiar nu trebuie sa-ti faci probleme... stiu ca e destul de greu la inceput, dar asteapta ceva timp si ai sa vezi diferenta... atunci o sa tropaie de fericire si nu va mai avea rabdare sa ajunga mai repede la camin.
Curaj! Si incearca sa nu-i arati ca ai inima cat un purece... copiii ne 'miros' imediat si atunci va plange si mai tare.
Sorina

#27 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 October 2010 - 10:36 PM

Alina e mai mult decit normal, tu trebuie sa fii linistita si calma si sa ii zici ca acolo e frumos pentru ca se joaca cu jocuri noi si cu alti copii si mai ales spune-i ca la ora cutare, sau ii dai alt reper tu mergi sa il iei si il aduci acasa inapoi la "casa mia, pappà mio" :)
Toate am trecut prin asta :floare:

#28 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 21 October 2010 - 09:50 AM

Alina ,tiza mea :floare: ,Dennis si acum ramine bosmuflat sau mai plinge sau se posteaza la geam pina plec,apoi nu mai are treaba se dezlantuie, a inceput sa se acomodeze, cind mergem dupa amiaza sa il luam nu mai vrea sa vina acasa.Cind era la cealalta gradinita statea numa 4 ore si stia ca dupa masa de prinz mama vine si il ia, acum stie ca dupa somnul de la amiaza mama sau papa vine si il ia,ii spun totusi o minciuna :) ii spun ca si pe bebe il duc la cresa,poate nu e bine ceea ce ii spun da vad ca functioneaza si parca se resemneaza cind stie ca il duc si pe bebe nu numai pe el.

#29 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 21 October 2010 - 10:01 AM

Sissi , cumnata-mea i-a spus o singura data lu' al mic cum ca al mare e in vacantza si n-a mai vrut la gradi!!!! Asa ca , de atunci , nu mai pronuntzam niciunul cuvantul asta , mai intreaba al mic cand e vacantza....dar , mai e pana atunci , i se raspunde :floare:

#30 Useril este offline   alimocanu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationPiatra Neamt/ Gorizia(it)

Postat 21 October 2010 - 10:40 AM

Multumesc fetelor, e placut sa mai primesti cate o incurajare. Nu am inima cat un purice... sunt doar o mama putin nelinistita.. pentru ca nu vreau sa sufere copilul. Azi de dimineata a bocit iar.. foarte tare, diperat, nimic nu functiona.. plange pana inauntru cand incep sa il schimb, dupa aia ma tot intreaba... " nu ai terminat munca".. si ii zic ca nu, abia merg la munca, si ca oricum ma intorc repede si ca o sa fiu prima la usa clasei ca sa il iau.. primul lucru care ma intreaba cand ma vede.. "finito lavolo?"(gata serviciul?). Eu cred ca o sa se calmeze.. si ca nu o sa o tina tot anul asa... educatoarele spun ca e mai bine ca a inceput criza acum.. si ca asa nu o sa o faca mai tarziu... cand in mod normal, ar fi tot copiii acomodati cu sistemul.
Voi le oferiti ceva recompense pentru ca sunt copii buni la gradinita, la sfarsit de saptamana.. ?
am fost sfatuita sa o fac... insa nu stiu daca ar fi bine sa il obisnuiesc asa.. el oricum este felicitat in fiecare zi ca a fost cuminte.
Imagine postata

#31 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 21 October 2010 - 11:44 AM

Eu nu m-am gindit sa ii ofer ceva drept recompensa ca a fost la gradi, ma gindesc ca daca ar trebui sa il recompensez pt fiecare lucru bun facut de el , poate s-ar invata asa si nu ar mai face nik din proprie initiativa si va astepta tot timpul sa fie recompensat, poate nu e bine cum fac da na asta e parerea mea, poate mai tirziu cind va mai creste.
Eu inca nu il pot convinge sa imi povesteasca cum a fost si ce a facut la gradinita, imi mai spune asa cite ceva, daca sa lovit sau daca a plins in rest nik, incerc si eu si sotul sa il tragem de limba da schimba tot timpul subiectul.

#32 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 October 2010 - 12:36 PM

Draga Alina chiar daca ai avea inima cat un purice,io' is oricum mai cu mot decat tine ca am purici la propriu :?: ...Am sa-ti spun parerea mea desi s-ar putea sa debitez,tampenii,n-ar fi nici prima si nici ultima oara cu siguranta asa ca nu ma baga in seama prea mult,am si eu sorica in Italica cu nepotelul de 4 ani,la ei situatia e ca si sotul e tot roman,si-au impus de la inceput sa vb. in casa italiana,ca baiatul va avea nevoie la gradi,dar e dificil ca oricum scapa pe romaneste,tv. cu programe romanesti,si-au zis ok. o sa fie un copil bilingv,cu atat mai bine,eii bine nu s-a intamplat chiar asa,copilul a fost confuz,nu,vb. bine nici o limba,pricepe tot si vb. o italiana de balta asa ca mine :P la gradi educatoarele au zis ca nu comunica ,se izoleaza de ceilalti copii si nu participa la activitatile lor ci face ce-i tuna lui prin cap,desi pricepe f. bine ce si cum,i s-a propus sa-l duca la logopedie,si sor-mea se simtea ca si cum i-ar fi zis ca ar fi coptilu' handicapat sau retardat sau ceva,i-am explicat ca nu-i asa ,e gratuit si daca pe copil il ajuta care-i problema?!l-a dat si e f. multumita de rezultate...M-am pierdut in detalii si am luat-o pe aratura,ce voiam eu sa zic e ca s-ar putea ca el sa se simta mai strain decat ceilalti copii care macar sunt obisnuiti cu limba si se simt printre ai lor,e o posibilitate,oricum eu sunt sigura ca se va integra,si oricum sunt copii care se integreaza mai usor unii mai greu,bubuletul meu a schimbat si doamna si clasa,si a plans si el la inceput,nici acum nu-i place prea mult,merge dar din obligatie...Eu si sormea' urlam dupa maicamea' de rupeam la gradinita cu program prelungit ne gasea maicamea' cand ne lua tot urland cu mucii pan' la brau asa ca...nu stiu daca te-a ajutat cu ceva,dar eu te sfatuiesc sa mai ai rabdare,si cred ca e absolut normal...maii !!puneti-mi frana ca io' cand incep sa-mi dau cu opinia scriu o pagina(mo-i fi molipsit de la ''zoster''doamne feri... :hug: ;)

#33 Useril este offline   savanah 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationIasi, intre dealuri impadurite

Postat 21 October 2010 - 01:01 PM

Geany, exista o solutie foarte buna, se numeste Vircons si se gaseste la farmaciile veterinare. Se face o solutie (atentie, cand e concentrata decoloreaza tesaturile ca si inalbitoarele) pe care o poti pulveriza apoi, sau spala efectiv, pe jos, holul, papuceii pe talpi, sau le poti sugera "doamnelor" de la gradinita sa stropeasca (dupa program, evident) clasele si spatiile comune. Nu este scumpa dar este eficienta.
In rest, chiar daca ii cureti printisorului hainele, miine tot va lua puriceii daca sursa nu este eliminata. Iar "duamnele" daca nu constientizeaza ca au o problema, ajuta-le tu: du in fiecare zi, sau ori de cate ori este cazul, cate o hainita pe care se vede pata de sange si le subliniaza "asta e hainuta de ieri, asta e hainuta din ziua x" si tot asa pana isi dau seama ca nu scapa usor de gura ta. Ce daca se supara? :hug: Ai avut, cumva, un somn agitat in noaptea in care "duamna" era suparata??
Numai un om de valoare recunoaste calitatile celuilalt!

Blogul lui Ana.blogspot.com

#34 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 October 2010 - 01:09 PM

Multumesc mult Savanah,o sa vedem, momentan de luni nu au mai fost,dar nu vreau sa ma bucur prea devreme,cu ceva au dat ca am simtit miros.... :hug:

#35 Useril este offline   alimocanu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationPiatra Neamt/ Gorizia(it)

Postat 21 October 2010 - 03:56 PM

Inteleg ce zici Geany si e de folos sa stii din experienta altora.. El socializeaza,nu exista problema limbii, le vorbeste pe amandoua.. eu vb cu el in romana el imi raspunde in italiana... ma gandesc totusi ca e si un teatru al lui... urla.. dar merge, eu zic ca totusi ma incearca sa vada.. si n-are ce face decat sa incerce in fiecare dimineata, dar eu is tare pe pozitii.
Purici... imi vine sa ma scarpin.
Aici au pus in posta copiilor pliante, in care se gasesc fel de fel de informatii, cu privire la insecta, la dezvoltare si ne informeaza ca exista posibilitatea ca al nostru copil sa ia.. purici sau paduchi.. si in cazul in care sesizam ceva acasa.. suntem rugati sa ii anuntam, fara rusine, fara ocolisuri pentru ca ei sunt datori sa ia masuri.
Eu in scoala am luat paduchi de la o colega, folosind o sapca a colegei respective la o ora de sport ca sa imi tin parul in frau... vedeam paduchii in cap la ea cum mergeau pe firele de par... am vorbit cu diriginta, care la randul ei a vb cu fata respectiva, cu mama ei... s-au crizat de numa' numa'.. dar sa recunoasca ca e adevarat... nici vorba. Mama m-a bagat acasa la "cure" cu petrol lampant, de ma ardea in cap. Pe fratele meu la fel,si ea de asemenea, preventiv. A fiert lengerii, haine... ne-a scapat. Iar eu am invatat sa nu mai imprumut niciodata nici o piesa de imbracat/ pus pe cap de la altcineva.
Imagine postata

#36 Useril este offline   alimocanu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationPiatra Neamt/ Gorizia(it)

Postat 21 October 2010 - 04:16 PM

Sissi, eu consider la fel ca tine.. ca l-as obisnui cu recompensa pentru orice. Vinerea ii mai scap cate o cutie cu 3 kinder, dar ii spun ca e pentru ca e sfarsit de saptamana.. oricum ciocolata nu o mananca.
Apropo.. eu de dulce l-am lecuit, lasandu-le toate la indemana lui... nu ii trebuie, ii trebuiau atunci cand le ascundeam prin dulapuri. as fi vrut sa nu fi stiut de dulciuri pana cand mai crrestea putin, insa exista intotdeauna cineva care trece peste cuvantul si parerea ta.
Imagine postata

#37 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 21 October 2010 - 05:23 PM

Dulciurile nici eu nu le ascund, isi ia ce vrea, nu maninca in exces , maninca normal zic eu, aaa si nu maninca dulciuri in fiecare zi, cind are el chef

#38 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 23 October 2010 - 09:15 AM

Vezi postareasissi, la 21 October 2010 - 11:44 AM, a spus:

Eu nu m-am gindit sa ii ofer ceva drept recompensa ca a fost la gradi, ma gindesc ca daca ar trebui sa il recompensez pt fiecare lucru bun facut de el , poate s-ar invata asa si nu ar mai face nik din proprie initiativa si va astepta tot timpul sa fie recompensat, poate nu e bine cum fac da na asta e parerea mea, poate mai tirziu cind va mai creste.
Eu inca nu il pot convinge sa imi povesteasca cum a fost si ce a facut la gradinita, imi mai spune asa cite ceva, daca sa lovit sau daca a plins in rest nik, incerc si eu si sotul sa il tragem de limba da schimba tot timpul subiectul.


Nici eu nu sunt adepta recompenselor pt chestiile normale de zi cu zi. Asa cu mami si tati merg la munca, tu trebuie sa mergi la camin (asta e munca ta)... cam asta a fost explicatia care i-am dat-o in legatura cu mersul zilnic la camin (bine, cu alte cuvinte si cu multe 'infloriri'). Asa ca mersul la camin nu beneficiaza de recompense.

Asa sunt toti la acesta varsta... e greu sa scoti ceva de la ei. Maestrele ne-au explicat ca si comportamentul acesta e normal. Va trece cu varsta... si sa te tii atunci, mamaaaa ce vorbareti vor fi...


Vezi postareaGeany, la 21 October 2010 - 12:36 PM, a spus:

Draga Alina chiar daca ai avea inima cat un purice,io' is oricum mai cu mot decat tine ca am purici la propriu :floare: ...Am sa-ti spun parerea mea desi s-ar putea sa debitez,tampenii,n-ar fi nici prima si nici ultima oara cu siguranta asa ca nu ma baga in seama prea mult,am si eu sorica in Italica cu nepotelul de 4 ani,la ei situatia e ca si sotul e tot roman,si-au impus de la inceput sa vb. in casa italiana,ca baiatul va avea nevoie la gradi,dar e dificil ca oricum scapa pe romaneste,tv. cu programe romanesti,si-au zis ok. o sa fie un copil bilingv,cu atat mai bine,eii bine nu s-a intamplat chiar asa,copilul a fost confuz,nu,vb. bine nici o limba,pricepe tot si vb. o italiana de balta asa ca mine :P la gradi educatoarele au zis ca nu comunica ,se izoleaza de ceilalti copii si nu participa la activitatile lor ci face ce-i tuna lui prin cap,desi pricepe f. bine ce si cum,i s-a propus sa-l duca la logopedie,si sor-mea se simtea ca si cum i-ar fi zis ca ar fi coptilu' handicapat sau retardat sau ceva,i-am explicat ca nu-i asa ,e gratuit si daca pe copil il ajuta care-i problema?!l-a dat si e f. multumita de rezultate...M-am pierdut in detalii si am luat-o pe aratura,ce voiam eu sa zic e ca s-ar putea ca el sa se simta mai strain decat ceilalti copii care macar sunt obisnuiti cu limba si se simt printre ai lor,e o posibilitate,oricum eu sunt sigura ca se va integra,si oricum sunt copii care se integreaza mai usor unii mai greu,bubuletul meu a schimbat si doamna si clasa,si a plans si el la inceput,nici acum nu-i place prea mult,merge dar din obligatie...Eu si sormea' urlam dupa maicamea' de rupeam la gradinita cu program prelungit ne gasea maicamea' cand ne lua tot urland cu mucii pan' la brau asa ca...nu stiu daca te-a ajutat cu ceva,dar eu te sfatuiesc sa mai ai rabdare,si cred ca e absolut normal...maii !!puneti-mi frana ca io' cand incep sa-mi dau cu opinia scriu o pagina(mo-i fi molipsit de la ''zoster''doamne feri... :floare: :floare:


Geany, nu ca as vrea sa te contrazic, dar noi suntem amandoi romani si nu s-a pus niciodata problema sa vorbim in casa in italiana. In casa in romaneste, pe strada daca suntem singure romaneste, iar oriunde in afara casei daca suntem in companie in italiana. Fata, sau mai bine zis fetele, au invatat in primul rand limba romana si apoi italiana.
Mara, care acum are 5 ani, cand la 3 ani a inceput caminul intelegea si se facea inteleasa in limba italiana. Nu vorbea corect, de altfel nici copiii lor la 3 ani nu-i ca vorbesc corect, dar vorbea. Mai baga si cate un cuvant in limba romana, dar niciodata maestrele nu mi-au zis ca ar fi vreo problema.
Intodeauna a inteles si s-a facut inteleasa.


Vezi postareasissi, la 21 October 2010 - 05:23 PM, a spus:

Dulciurile nici eu nu le ascund, isi ia ce vrea, nu maninca in exces , maninca normal zic eu, aaa si nu maninca dulciuri in fiecare zi, cind are el chef


Nici eu nu le ascund, stau toate intr-un dulapior. Ce fac eu (ca pe langa mine mai sunt si alti furnizori)... se mananca dulce dupa masa. Fiecare-si alege ce vrea dar dupa ce a terminat tot din farfurie (sau aproape tot).
Un alt moment de dulce e merenda de la 17h... asta dupa ce s-a mancat un fruct. Va garantez eu ca dupa o piersica nu prea mai au loc si de ceva dulce. Daaar, daca mai e loc au voie sa-si aleaga ce le doreste inimioara.
A, si un alt moment, dar acesta e ca 'inchid ochii', duminica pana-n masa de pranz. Daca vreuna din ele cere le dau voie (pranzul de duminica il luam un pic mai tarziu decat in timpul saptamanii, asa ca nu sfarsitul lumii)... dar asta este exceptia care confirma regula.
Sorina

#39 Useril este offline   alimocanu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationPiatra Neamt/ Gorizia(it)

Postat 23 October 2010 - 10:13 AM

Sorina si eu am folosit chestia cu.. eu la servici, tati la servici.. mergi si tu la serviciul tau, la copii , la gradinita. Si a zis.. ... poooii.. a Daius non piace lavolale(lui Darius nu ii place sa munceasca).. Acum cand imi zice dimineata ca el nu vrea, el nu merge.. nu mai vb cu el, sau cel putin nu il mai contrazic.. las lucrurile sa decurga de la sine pentru ca stie si el ca finalul e acelasi.. poate sa se impotriveasca cat vrea ca tot merge.
Si noi suntem amandoi romani.. dar chiar nu mi-am facut probleme pentru cum o sa se descurce copilul, tinand cont si de faptul ca el a venit aici din Romania cand avea un an... si rupea multe cuvinte in limba romana, cam doua luni a fost mut, nu scoteai nimic de la el.. apoi usor usor am vazut ca reactioneaza la amandoua limbi la fel de bine, inclinatia lui este spre italiana, eu vb cu el in casa romana, pooate imi scapa italiana cine stie in ce circumstante, afara singuri romana, in companie, italiana, la fel ca si la Sorina, insa tati , foloseste foarte mult italiana, spune ca ii este mai usor sa comunice asa... i se intampla si cu copilul vecinilor care nu stie nimic in afara de ciao.. apoi isi da seama ca ala nu il intelege.
Eh..trecem noi si peste asta.
Imagine postata

#40 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 25 October 2010 - 08:17 PM

HELP!!! Sotzul meu e bolnav , are gripa. Cum sa o feresc pe asta mica? aerisim casa in draci , deja am cam exilat-o in camera ei....dar in ziua nu vrea acolo , urla ca vrea jos...........

De dat nu pot sa-i dau nimic........

Mi-e teama!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi