Forum Culinar: Va rog, am nevoie de ajutor - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Va rog, am nevoie de ajutor

#1 Useril este offline   siriusvega 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 14-May 10

Postat 10 October 2010 - 05:09 PM

Va rog sa imi dati si mie un ajutor , un raspuns.

Sa va povestesc ce am patit : am pus pe iarna o multime de chestii in aceeasi zi, compot, gem, muraturi asortate la bidon de plastic, in saramura fiarta . La sfarsit a sunat telefonul si obosita, m-am dus sa raspund, rugandu-l pe fiul meu sa puna si el peste conserve niste salicilat in plic.


A pus, le-am capsat, am aranjat totul la locul lor si acum dupa 1 luna aproape, observ ca apa de la muraturi asortate in sarmamura in butoi platic, este inca foarte limpede, nu s-a tulburat si, gustand un castravete mic, era foarte sarat si mai de loc acru.

Eu intre timp am mai suflat cu o teava in bidoane, si inca ma bucuram ca apa e limpede si nu face floare....


Aflu ca fiul meu a pus peste saramura fierbite, salicilat dizolvat in putina apa calda.


Intrebarea mea pentru cei cu experienta : se vor mai mura legumele mele ?? trebuie sa fac alta sarmura? sau doar sa mai scot din cea veche si sa o inlocuiesc cu apa simpla ?


Oare salicilatul le-a intrerupt murarea, sau se vor mura mai incet, in timp, iar salicilatul doar le va tine sa nu prinda mucegai ?


Va intreb deoarece eu prima data folosesc salicilat, caci mi s-a spus ca e natural si nu asa toxic ca si conservantul Dr Oetker.

Sincer, nu prea stiu cum actioneaza salicilatul: intrerupe fermentatia sau numai fereste de mucegai ?


Va multumesc mult daca vreti sa ma ajutati.

#2 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 10 October 2010 - 06:17 PM

Eu nu te pot ajuta ca nu am pus niciodata la muraturi salicilat dar iti povestesc o patanie de a mea din anii trecuti,cand soacra mea m-a sfatuit ca in muraturile asortate la bidon de plastic(gogonele, castraveti,pepenasi),sa pun la solutia de saramura clasica la 1 l de apa rece ,1 lingura de sare neiodata (pt. muraturi),sa pun si un plik de pikant fix pt. muraturi de la dr. oetqer,ca vor fi mai gustoase si vor tine mai bine,(probabil de la conservant),efectul a fost exact ceea ce ai patit tu(deaceea ti-am si scris)apa limpede nu se mai murau si de acre erau acre dar nepatrunse si incruzite,nu am facut nimik ,ce era sa mai fac,am asteptata si s-au murat cam de sarbatori,floare nu au facut deloc si nici vanturare nu au solicitat,fiind un bidon mare stil butoi,am avut cele mai bune muraturi pana de paste,dar experienta nu am mai repetat-o.I-am povestit soacrei si a zis ca trebuia intai sa le las sa se mureze,sa le vantur si cand se opreau din''fiert'' ca sa le zic asa sa pun plicul...

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 10 October 2010 - 06:25 PM

Vezi postareasiriusvega, la 10 October 2010 - 05:09 PM, a spus:


Va intreb deoarece eu prima data folosesc salicilat, caci mi s-a spus ca e natural si nu asa toxic ca si conservantul Dr Oetker.



Din pacate nu te pot ajuta cu idei.Ma gîndesc ca salicilatul ala a conservat legumele fara sa mai permita murarea acestora.
Asta dovedeste cît de aspra este aceasta chimicala (desi se gaseste si în natura,ceea ce cumparati voi pentru conservare este obtinut sintetic).

Pentru ca ai pomenit de dr. Oetker...nu stiu cum sînt legile prin alte parti,dar în Germania salicilatul este interzis pentru conservarea alimentelor.Deci daca ar trebui sa aleg,as folosi mai bine plicul de la dr. Oetker...are conservanti mai "moi".

Oricum,eu nu folosesc niciun conservant din principiu.Toate muraturile îmi stau foarte bine,si s-au acrit tare fain.
Singura data cînd mi s-au dus pe pluta,a fost într-un an,cînd de lene,în loc sa le duc în beci,le-am lasat în cocioaba din gradina,si cum anul ala a fost toamna prea calda s-au murat de le-a iesit ochii :headbang:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 11 October 2010 - 10:23 AM

Conservantul si-a facut treaba, adica a împiedicat orice fermentatie. Muratul în saramura presupune o fermentatie lactica.
Singura speranta ar fi sa arunci saramura, sa speli bine legumele si butoiul si sa reiei operatia cu o saramura proaspata. Fara conservant, de data asta.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#5 Useril este offline   siriusvega 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 14-May 10

Postat 12 October 2010 - 10:58 AM

Am inteles si sunt bucuroasa daca zici ca tot vor fierbe si se vor acri, numai ca mai tarziu un pic. Aseara am gustat si parca sunt o idee mai acri si mai putin sarati. Nu am balcon, tin bidoanele pe hol in casa , la parter.


Mi-ai facut o bucurie, da de se vor acri... greu de gasit sare neiodata...am si scos insa vreo 3 l de saramura din fiecare si am inlocuit cu apa simpla fara sare...


Multumesc mult
.


Vezi postareaGeany, la 10 October 2010 - 06:17 PM, a spus:

Eu nu te pot ajuta ca nu am pus niciodata la muraturi salicilat dar iti povestesc o patanie de a mea din anii trecuti,cand soacra mea m-a sfatuit ca in muraturile asortate la bidon de plastic(gogonele, castraveti,pepenasi),sa pun la solutia de saramura clasica la 1 l de apa rece ,1 lingura de sare neiodata (pt. muraturi),sa pun si un plik de pikant fix pt. muraturi de la dr. oetqer,ca vor fi mai gustoase si vor tine mai bine,(probabil de la conservant),efectul a fost exact ceea ce ai patit tu(deaceea ti-am si scris)apa limpede nu se mai murau si de acre erau acre dar nepatrunse si incruzite,nu am facut nimik ,ce era sa mai fac,am asteptata si s-au murat cam de sarbatori,floare nu au facut deloc si nici vanturare nu au solicitat,fiind un bidon mare stil butoi,am avut cele mai bune muraturi pana de paste,dar experienta nu am mai repetat-o.I-am povestit soacrei si a zis ca trebuia intai sa le las sa se mureze,sa le vantur si cand se opreau din''fiert'' ca sa le zic asa sa pun plicul...


#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 October 2010 - 11:21 AM

Ce sa zic draga mea sper din suflet,eu asa am patit,mai controleaza si vezi ce s-o intampla,daca nu fa cum a zis Alexandru,le speli si faci saramura simpla....Nu stiu ce sa zic.... :D

#7 Useril este offline   siriusvega 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 14-May 10

Postat 12 October 2010 - 03:18 PM

Tare sper si eu caci daca fac treaba cu spalatul , mi-e ca e degeaba, caci salicilatul a intrat deja in ele in interior, nu ? daca tot au gust sarat.... si acum zic ca deja e suportabil de sarat castravetele , nu potroaca ca acum vreo saptamana... roaga-te pt muraturile mele :D

.


Vezi postareaGeany, la 12 October 2010 - 11:21 AM, a spus:

Ce sa zic draga mea sper din suflet,eu asa am patit,mai controleaza si vezi ce s-o intampla,daca nu fa cum a zis Alexandru,le speli si faci saramura simpla....Nu stiu ce sa zic.... :D


#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 October 2010 - 05:42 PM

Draga mea eu ma rog dar nu stiu cat ajuta :) ,sa ne tii la curent :) ...

#9 Useril este offline   siriusvega 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 14-May 10

Postat 20 October 2010 - 09:42 AM

Draga mea, am marea bucurie sa anunt ca apa s-a tulburat serios in ambele bidoane, am si gustat o gogonea si e ff buna si acra.

Numai castravetii mici mici mi se par inca un pic prea sarati, dar poate se mai mureaza cu timpul.

Multumesc tuturor pentru sfaturi, vezi ce putin ii trebuie omului sa ajunga la fericire ? :rolleyes:


.

Vezi postareaGeany, la 12 October 2010 - 05:42 PM, a spus:

Draga mea eu ma rog dar nu stiu cat ajuta :D ,sa ne tii la curent :headbang: ...


#10 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 20 October 2010 - 11:15 AM

Vaiii!!!ce ma bucur... :rolleyes:

#11 Useril este offline   bcoriolan 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 03-July 12

Postat 03 July 2012 - 07:56 PM

Vezi postareasiriusvega, la 20 October 2010 - 09:42 AM, a spus:

Draga mea, am marea bucurie sa anunt ca apa s-a tulburat serios in ambele bidoane, am si gustat o gogonea si e ff buna si acra.

Numai castravetii mici mici mi se par inca un pic prea sarati, dar poate se mai mureaza cu timpul.

Multumesc tuturor pentru sfaturi, vezi ce putin ii trebuie omului sa ajunga la fericire ? :occasion14:


.

Vezi postareaGeany, la 12 October 2010 - 05:42 PM, a spus:

Draga mea eu ma rog dar nu stiu cat ajuta :71: ,sa ne tii la curent :rolleyes: ...


Salicilatul, pus prea mult, la fel ca si prea mult hrean in muraturi(reteta fara salicilat!), conduc la distugerea bacteriilor care fac fermentarea! Retineti ca tot ce este iute, piscator(hrean, scortisoara, piper, etc)sunt antiseptice![vedeti "retetele" batranesti contra gripei si racelilor(tuica fiarta cu piper, vin fiert cu scortisoara, etc)] cat si-n retetele de muraturi....
Eu am patit-o cu nemurarea "ciolomadei" din cauza prea multului hrean pus! Am schimbat moarea si am mai scos din hrean(1/2), si totul a fost OK, ....dupa!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi