Forum Culinar: Solutii inteligente? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Solutii inteligente? orice sugestie e binevenita

#1 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 October 2010 - 04:16 PM

Taman ce scrisei la ce ma enervez.

Fac un mic resumé aici: Din fericire am gasit un apartament pe gustul meu. Este ideal pentru mine. Booooon. Cand m-am hotarat la el insa, nu m-am gandit ca mobilele voluminoase ar putea fi o problema si ca trebuie sa le aducem pe balcon...Dar si provocarea asta am trecut-o cu succes. La fel cum si pe cea cu becurile =))

Acum...coltul meu de zi, respectiv living-ul este foarte frumos plasat in fata balconului prevazut cu ditamai ferestroaia. Toate bune si frumoase, vedere faina ziua -cand eu oricum nu sunt acasa- dar! Cand vine seara si aprind lumina si TV-ul etc...s-a terminat cu sfera mea privata. De jur imprejur am nunmai case si oricine se benocleaza seara in casa mea, vede totul. Eu pe nemti nu am sa ii inteleg in veci cum pot sa traiasca asa. Eu insa vreau sa ma simt in casa mea complet in siguranta si protejata. Asa ca m-am dus eu intr-un magazin de specialitate jaluzele'n'cou si mi.au spus aia ca oricum trebuie facut totul la comanda si ca toat afacerea ar costa la 2500 euro. Avand in vedere ca jaluzelele cu pricina sunt facute la comanda, presupune ca raman aici pe veci, chit ca eu ma mut. Asadar nu sunt dispusa sa fac investitii in casa altuia. Am vorbit cu proprietarii care au spus ca nu, este mult prea mult...in termenii in care aia dau suma asta in doua zile de vacanta. In fine. Ca si celel doua persoane care au trait inaintea mea, au fost asa. Da de unde, ca cea care a stat inaintea mea avea ceva aplicat la ferestre. Nenea a spus a, da da...dar a lipit ceva dvs. sa nu faceti ca rama de lemn a absorbit lipiciul. Pai bine, si eu ce fac? Aia nu, aia nu. Da' eu am dreptul sa umblu in posterioru' nud oricand am chef, nu?

Asadar am hotarat sa apelez la simtul practic si intreprinzator tipic romanesc :) si sa va intreb pe voi: cum as putea eu sa rezolv si problema asta?

Iata despre ce e vorba:
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-12-128697929304.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 13 October 2010 - 05:49 PM

Io solutzii n-am , da' io vreau sa-tz spun ca io din mai stau fara perdele :biggrin:
Si-mi place!!!

seara trag jaluzelele si gata!!!

Al meu tot vrea sa luam perdele, dar...pana acum n-a fost momentul , zau!!! Si nu vreau sa iau o porcarie la ferestroaiele de la sufragerie....
Si la etaj , nu s-a invrednicit Herr sa puna galeriile alea , sau cum s-or numi.

Crezi ca lumea n-are alta treaba decat sa se benocleze? Si daca o fi asa.....saracii...isi mai clataresc si ei ochii :lol:

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 October 2010 - 06:38 PM

Ma gandeam sa-ncerci sa prinzi in geam ceva pe post de perdea. Da' cercetand poza mai antena, am bagat de zama ca tu nu poti deschide chiar toate geamurile... lateralele estem fixe. Nasol asa..... Mai rumegam la ceva idei, poate-poate...
Plus ca.... vorba lu' simo - lasa-i si pe nemti sa aiba ceva "bucurii" in viata!

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 October 2010 - 07:43 PM

Io ce idei iti da jupanu':
- bati cuie in geam (adicatelea in sticla) (asa nu le strici alora lemnaria...)
- vopsesti geamurile - faci vitralii, ca la beserica.

Spor!

#5 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 13 October 2010 - 08:03 PM

Eu iti propun sa aplici un window film treatment. Poti gasi ceva chiar foarte modern, care sa adauge stil la ce ai deja. :lol: (aici stai de vorba cu un arhitect) Nu e scump, se gasec modele si culori cite in luna si in stele, si in felul asta nici nu 'pushti lemnaria. :biggrin:
Este usor de aplicat, salveaza energie, comfortabil, perfect pentru privacy, durabil insa trebuie sa cauti ceva local sau pe internet. O recomanare sau macar ca sa-ti faci o idee despre ce vorbesc ar fi firma Gila, care este localizata in US dar nu stiu daca opereaza si in afara. Oricum, uita-te pe site-ul lor si poate gasesti ceva asemanator in zona ta.

http://www.gilafilms...indow-Film.aspx

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 13 October 2010 - 08:08 PM

Plissee-uri aplicate,nu ti-ar place?
Exista în ce stärke vrei...adica transparent,lichtdurchlässig,dim out,abdunkelnd...si bineînteles exista din toate felurile de materiale,uni oder bunt,muster...usw

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Sau Lamelle in shina aplicata pe perete...

Imagine postata
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 October 2010 - 08:33 PM

Vezi postareasimonaro29, la 13 October 2010 - 05:49 PM, a spus:

Io solutzii n-am , da' io vreau sa-tz spun ca io din mai stau fara perdele :)
Si-mi place!!!

seara trag jaluzelele si gata!!!

Al meu tot vrea sa luam perdele, dar...pana acum n-a fost momentul , zau!!! Si nu vreau sa iau o porcarie la ferestroaiele de la sufragerie....
Si la etaj , nu s-a invrednicit Herr sa puna galeriile alea , sau cum s-or numi.

Crezi ca lumea n-are alta treaba decat sa se benocleze? Si daca o fi asa.....saracii...isi mai clataresc si ei ochii :P


Pi io n-am nici jaluzele nici nica la fereastra asta. Ce sa trag? Clapa? :)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 October 2010 - 08:36 PM

Vezi postareaFoxyy, la 13 October 2010 - 07:43 PM, a spus:

Io ce idei iti da jupanu':
- bati cuie in geam (adicatelea in sticla) (asa nu le strici alora lemnaria...)
- vopsesti geamurile - faci vitralii, ca la beserica
.

Spor!


Deci mie imi place, inspiraretz dom'ne Jupînu ista. De fapt, stii faza cu vitraliile e faina ca sigur ma costa mai ieftin sa schimb dupa aia geamu' decat lemnaria :)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#9 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 October 2010 - 08:37 PM

Vezi postareaLa-Chef-A, la 13 October 2010 - 08:03 PM, a spus:

Eu iti propun sa aplici un window film treatment. Poti gasi ceva chiar foarte modern, care sa adauge stil la ce ai deja. :P (aici stai de vorba cu un arhitect) Nu e scump, se gasec modele si culori cite in luna si in stele, si in felul asta nici nu 'pushti lemnaria. :)
Este usor de aplicat, salveaza energie, comfortabil, perfect pentru privacy, durabil insa trebuie sa cauti ceva local sau pe internet. O recomanare sau macar ca sa-ti faci o idee despre ce vorbesc ar fi firma Gila, care este localizata in US dar nu stiu daca opereaza si in afara. Oricum, uita-te pe site-ul lor si poate gasesti ceva asemanator in zona ta.

http://www.gilafilms...indow-Film.aspx


Nu e scump in US :) Nu vrei sa stii cam ce preturi sunt aici...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 October 2010 - 08:39 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 October 2010 - 08:36 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 13 October 2010 - 07:43 PM, a spus:

Io ce idei iti da jupanu':
- bati cuie in geam (adicatelea in sticla) (asa nu le strici alora lemnaria...)
- vopsesti geamurile - faci vitralii, ca la beserica
.

Spor!


Deci mie imi place, inspiraretz dom'ne Jupînu ista. De fapt, stii faza cu vitraliile e faina ca sigur ma costa mai ieftin sa schimb dupa aia geamu' decat lemnaria :)

De ai nevoie de ajutor la vopseluri, striga!

#11 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 October 2010 - 08:43 PM

Vezi postareaMaya, la 13 October 2010 - 08:08 PM, a spus:

Plissee-uri aplicate,nu ti-ar place?
Exista în ce stärke vrei...adica transparent,lichtdurchlässig,dim out,abdunkelnd...si bineînteles exista din toate felurile de materiale,uni oder bunt,muster...usw



Pai de plisee vorbeam si eu. Am fost in Fachgeschäft si pentru ca trebuiesc facute la comanda costa pentru toata fereastra cam 3000 de euro, la calitatea astora din imagine. Pentru ca nu e casa mea eu nu investesc atata, ca doar nu.s nebuna s ale platesc astora pliseele. MAi bine ma duc in Seychelles cu banii astia.

Eu i-am sunat sa le propun sa faca ei asa investitie, mai ales ca ramane bun facut si daca face in ceva culori naturale, nu va afecta cu nimic valoarea locuintei, ba din contra. Da nenea Sylt Seegler a zis ca hmmm...nu, estem prea multi bani. Ca ce, chiar asa mult ma deranjeaza? Pi zic...nene, am si eu o viata privata, vin si eu de la munca obosita, vreau sa imi scot tzoalele, tre sa fug josm s ama ascund in dormitor? Daca am chef sa umblu la nudu' gol unde imi tuna mie si sa ma intind cat vrea muschiu meu pe sofa, care e oricum fix in fata ferestrei, ce fac? Manoooo, geizige Recihe eiii! :)


EDIT: Intentionat ai pus culoarea aia ajea-i? Tztztzt.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 13 October 2010 - 09:21 PM

Zici de verzisorul ala?Da,tu stii ca îl ador! ...îl adoram :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 October 2010 - 09:26 PM

Vezi postareaMaya, la 13 October 2010 - 09:21 PM, a spus:

Zici de verzisorul ala?Da,tu stii ca îl ador! ...îl adoram :)


Eu deja am dezvoltat o pasiune intreaga pentru el, as putea alcatui sonete fara numar...de-as avea talent :))
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#14 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 13 October 2010 - 09:31 PM

daca ai masca seara fereastra cu un paravan, in genul celor japoneze? sau cu alt model, ceva hibernal...ma gandesc :)

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-100-128699821232.jpg

el oricum e decorativ, poate fi chiar cool in casa ta, ziua tras intr-un alt colt.

#15 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 13 October 2010 - 09:32 PM

Exista vinil decorativ care poate fi aplicat pe sticla. Aici gasesti la orice firma care se ocupa cu fabricarea de materiale publicitare, firme, panouri, etc

frosted vinyl arata asa


Imagine atasata: monthly_10_2010/post-95-128699797138.jpg

si, cu un plotter, se poate face ceva mai artistic


Imagine atasata: monthly_10_2010/post-95-128699801084.jpg


firma la care lucrez eu a facut o multime de chestii de genul asta pentru cabinete dentare, spa-uri, etc
si nu e foarte scump

sunt si viniluri decorative si sunt relativ usor de aplicat

Imagine postata

cauta decorative vinyl for windows si gasesti o mutime de modele pe google
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#16 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 13 October 2010 - 09:35 PM

Vezi postareaMaya, la 13 October 2010 - 08:08 PM, a spus:


Sau Lamelle in shina aplicata pe perete...



+1

De la IKEA si nu sunt foarte scumpe.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#17 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 October 2010 - 09:59 PM

Moatza, exact la Spanish walls ma gandeam si eu, desi asta inseamna sa iau din spatiu, spatiu care ar fi dedicat ghivecelor de flori. Dar am gasit un Spanish wall care imi place mult, e pe gustul meu.

Alpha tu stii ca si ideea asta imi place, doar ca cea cu Spanish walls imi da voie sa privesc apusul, rasaritul sau curcubeul cand am chef. Asa daca aplic folia aceea am pierdut privelistea. Cred ca pana la urma o sa imi iau un paravan.

Mersi mult de tot!

Cat despre lamele, la Ikea nu gasesc si nu gasesc nicaieri caci alea din magazin au marimi standard, iar ferestrele astea is mari rau, orice as face trebuie la comanda si costa.

Va multumesc la toti de idei! Poate pana la urma se imbuneaza proprietarul si pune plisee.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#18 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 13 October 2010 - 10:00 PM

Lamele verticale:

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-102-128699970987.jpg


Dezavantaj ca daca le tragi in laturi o sa fie un fel de spaghete pe lateralele mai putin inalte.

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-102-128699972273.jpg


Ai putea insa atarna pe laturi (in negru desenat) niste perdele fixe pe care sa le "tragi" prin legare in lateral. Asta pe partile din stanga si din dreapta usii. Deasupra usii e tot ceva fix (desenat in verde) care nu se misca si ramane asa. Iar pentru usa, desenat in rosu, exact deasupra usii pus ceva de care atarni o perdea ce o poti trage in stanga au in dreapta, unde ai chef.

Evident, poti alege toate perdelele din acelasi material, io folosii culori diferite ca sa intelegi partile la care ma refer.


Imagine atasata: monthly_10_2010/post-102-128699974119.jpg

Tot in mod evident, poti alege varianta de doua perdele fixe, care pica din varful triunghiului si pe care le tragi in laterale (gen poza a treia si desenat cu negru si astfel dispare rosu si verde si negru pleaca de sus, din varful triunghiului). Cea mai simpla, as zice eu.

Varianta cu culori, insa, mi se pare cea mai utila. Poti "blinda" lateralele si lasa doar usa "libera"
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#19 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 13 October 2010 - 10:04 PM

Acu' nu te obliga nimeni sa iei perdele d-alea scumpe rau ca sa te coste 2500 distractia. Uneori se mai gasesc si la magazine ieftine materiale care nu costa o avere. Io gasii mai demult la un magazin gen Blokker un material amuzant si luai si le zisei sa-l faca perdele pe masurile pe care le-am zis io. Daca fac socoteala la cat ai avea tu nevoie (daca as fi avut io asa atunci, creca as fi iesit undeva la 7-800 de evro cu tot cu chestia de care as fi agatat perdeaua de la usa).
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#20 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 October 2010 - 10:11 PM

Uite Dragos ce masuri are fereastra. Unde mai pui ca si forma e deosebita, si ca sa fixezi lamelele alea tot trebuie sa chemi decorator si tot la comanda trebuiesc facute.

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-12-128700065624.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi