Forum Culinar: Intrebare intrebatoare - Forum Culinar

Salt la continut

  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebare intrebatoare

#341 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,422
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 08 December 2015 - 01:33 PM

Dani, din pacate eu am facut doar royal icing din ala care sta teapan, nu curge, am vrut doar sa-ti spun ca daca te hotarasti sa faci cantitate mai mare, poti sa pui restul la frigider, intr-un castronel/cana si o acoperi bine cu folie (nu de aluminiu, din aialalta de plastic, stii tu...), direct pe suprafata icing-ului, sa nu ramana aer sa se intareasca.
Eu zic sa nu faci cu royal icing care curge, va trebui sa-l lasi sa se intareasca de pe o zi pe alta sa fii sigura ca poti asambla casuta. Cu celalalt, mai tare, poti decora si dupa ce ai asamblat-o.

#342 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 December 2015 - 11:02 AM

Vezi postareaadi_edi, la 08 December 2015 - 01:33 PM, a spus:

Dani, din pacate eu am facut doar royal icing din ala care sta teapan, nu curge, am vrut doar sa-ti spun ca daca te hotarasti sa faci cantitate mai mare, poti sa pui restul la frigider, intr-un castronel/cana si o acoperi bine cu folie (nu de aluminiu, din aialalta de plastic, stii tu...), direct pe suprafata icing-ului, sa nu ramana aer sa se intareasca.
Eu zic sa nu faci cu royal icing care curge, va trebui sa-l lasi sa se intareasca de pe o zi pe alta sa fii sigura ca poti asambla casuta. Cu celalalt, mai tare, poti decora si dupa ce ai asamblat-o.


meri, Adi, asta vroiam sa stiu daca sa fac de ala curgator, sau de ala mai consistent. :occasion14::occasion14:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#343 Useril este offline   icecream 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat 19 December 2015 - 02:00 PM

Vreau să fac prăjitura Tosca pentru Crăciun, (e o premieră, copilul din dotare nu e deloc fan cocos, acu e plecată de acasă așa că vreau să-mi fac de cap) și nu știu dacă macul se pune măcinat sau întreg. Dacă ați făcut Tosca, cum ați procedat?
Mulțumesc anticipat :drool:.

#344 Useril este offline   boabe de cafea 

  • Red Hood
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 04-January 11
  • LocationRomania

Postat 19 December 2015 - 07:52 PM

Vezi postareaicecream, la 19 December 2015 - 02:00 PM, a spus:

Vreau să fac prăjitura Tosca pentru Crăciun, (e o premieră, copilul din dotare nu e deloc fan cocos, acu e plecată de acasă așa că vreau să-mi fac de cap) și nu știu dacă macul se pune măcinat sau întreg. Dacă ați făcut Tosca, cum ați procedat?
Mulțumesc anticipat :drool:.

Eu pun macul nemacinat. Si la fetele care au mai facut Tosca am vazut tot asa :love3:

#345 Useril este offline   icecream 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat 19 December 2015 - 08:10 PM

Mulțumesc, așa voi face și eu! :drool:

#346 Useril este offline   boabe de cafea 

  • Red Hood
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 04-January 11
  • LocationRomania

Postat 19 December 2015 - 10:40 PM

Vezi postareaicecream, la 19 December 2015 - 08:10 PM, a spus:

Mulțumesc, așa voi face și eu! :drool:

Cu placere! Sa ne arati cum ti-a iesit :love3: :love3:

#347 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,422
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 27 December 2015 - 09:22 PM

Stie cineva care-i termenul de valabilitate la Islere? Le-am facut cu o saptamana in urma, pe 19 sau 20, din pacate a trebuit sa anulez intalnirea de Craciun cu prietenii asa ca ne vom intalni pe 2 ianuarie. Mai rezista pana atunci? daca da, cum? in frigider? congelator? temperatura camerei?

#348 Useril este offline   cris31 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 20-December 09

Postat 28 December 2015 - 10:22 AM

Geany, nu stiu daca te mai intereseaza, dar frisca poti faci dn smantana Vidu, aduce la magazin Evrica, e langa noi in cartier. Vidu e o firma locala si nu am vazut decat la Evrica, aduce la pungi de 500 de grame. Eu folosesc de cativa ani si nu am dat gres niciodata. Pup!

#349 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 28 December 2015 - 06:59 PM

:thumleft: la fix mi-ai scris,merci fain! ;) vrea mama acum de revelion diplomat...ma gandeam sa mai incerc ,cu deasta varsata,dar parca nu am incredere ,o sa iau de asta de la evrica .

Asta de spui tu ,e una in punguta alba nu?!

#350 Useril este offline   cris31 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 20-December 09

Postat 28 December 2015 - 09:23 PM

Vezi postareaGeany, la 28 December 2015 - 06:59 PM, a spus:

:thumleft: la fix mi-ai scris,merci fain! ;) vrea mama acum de revelion diplomat...ma gandeam sa mai incerc ,cu deasta varsata,dar parca nu am incredere ,o sa iau de asta de la evrica .

Asta de spui tu ,e una in punguta alba nu?!

Da, e o punga alba, au si smantana si branza de vaci. Deci din smantana asta iese frisca adevarata, hulala, meggle sunt frisca vegetala, intr-adevar au prestanta dar gustul e artificial. Acum fiecare ce prefera. Vezi ca de sarbatori se termina mai repede, de obicei aduc miercurea seara, maine ma duc sa-mi cumpar pentru mine si vorbesc cu fetele si iti spun.Pup!

#351 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 28 December 2015 - 09:54 PM

Vezi postareacris31, la 28 December 2015 - 09:23 PM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 28 December 2015 - 06:59 PM, a spus:

:thumleft: la fix mi-ai scris,merci fain! ;) vrea mama acum de revelion diplomat...ma gandeam sa mai incerc ,cu deasta varsata,dar parca nu am incredere ,o sa iau de asta de la evrica .

Asta de spui tu ,e una in punguta alba nu?!

Da, e o punga alba, au si smantana si branza de vaci. Deci din smantana asta iese frisca adevarata, hulala, meggle sunt frisca vegetala, intr-adevar au prestanta dar gustul e artificial. Acum fiecare ce prefera. Vezi ca de sarbatori se termina mai repede, de obicei aduc miercurea seara, maine ma duc sa-mi cumpar pentru mine si vorbesc cu fetele si iti spun.Pup!

Merci de info'! ;) ..daca ma crezi stiam f. bine de branza asta si de smantana si programul,dar uitasem,am lucrat cu ele si chiar la Evrika asta dar acum mult timp (acum mai bine de 15 ani) ...bratrana' baba ci' sa-i faci?! ;) ..bine ca nu au schimbat formula si e inca buna,o sa-mi iau si eu.. =))

P.S Facui calcule cu domnu' Geany' si iese mai mult la catastif,am lucrat si a trebuit sa renunt ,cand era baiatul meu cel mare in clasa intai(acum implineste 25 de ani),mama pleca in Italia,iar pe vremea aceea cel putin,la Evrika ''bibanii'' bagau numa schimbul 3(de noapte) rar 2 care era pana la ora 22(acum nu cred ca mai au deschis de noapte)si nu ma mai puteam ocupa de copil...apoi dupa 3 ani a venit mama si am plecat eu si tot asa trecu' multa apa pe Siret deatunci ;) si pe acea vreme eram tot cu domnu' Geany' doar ca eram doar 'preteni'' :-* ...revenind la Evrika prajiturile cele de cofetarie erau bune pe atunci ,acum numai,au stricat reteta sunt ''sintetice'',eu nu mai iau demult,produsele de patiserie sunt ok. daca sunt proaspete! ;)

#352 Useril este offline   cris31 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 20-December 09

Postat 29 December 2015 - 12:33 PM

Da, astia de la Evirika, sunt cam naspa, si acum chinuiesc fetele. Nu mai au program non stop, dar de sarbatori au mereu deschis. Acum le-au dat fetelor ca prima, cate un cozonac, banuiesc din cele ce-au ramas nevandute. Bleah, Dumnezeu e sus pentru toata lumea.
In alta ordine de idei, dupa smantana sa te duci maine seara dupa 18, e miercuri, deci ca de obicei, alta data de sarbatori aduceau si lunea cate o tura.
Eu vreau sa fac un tort de mere cu frisca, asa, ca pe vremuri, reteta veche. Pup!

#353 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 29 December 2015 - 01:50 PM

Vezi postareacris31, la 29 December 2015 - 12:33 PM, a spus:

Da, astia de la Evirika, sunt cam naspa, si acum chinuiesc fetele. Nu mai au program non stop, dar de sarbatori au mereu deschis. Acum le-au dat fetelor ca prima, cate un cozonac, banuiesc din cele ce-au ramas nevandute. Bleah, Dumnezeu e sus pentru toata lumea.
In alta ordine de idei, dupa smantana sa te duci maine seara dupa 18, e miercuri, deci ca de obicei, alta data de sarbatori aduceau si lunea cate o tura.
Eu vreau sa fac un tort de mere cu frisca, asa, ca pe vremuri, reteta veche. Pup!

:floare: sarna!


Si mama oscila intre tortul ala de mere si diplomat :lol: se vede ca suntem in acelasi gand!

#354 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 29 December 2015 - 04:25 PM

Vezi postareaadi_edi, la 27 December 2015 - 09:22 PM, a spus:

Stie cineva care-i termenul de valabilitate la Islere? Le-am facut cu o saptamana in urma, pe 19 sau 20, din pacate a trebuit sa anulez intalnirea de Craciun cu prietenii asa ca ne vom intalni pe 2 ianuarie. Mai rezista pana atunci? daca da, cum? in frigider? congelator? temperatura camerei?


Adi, dacă n-au crema, țin și trei luni.Dacă au cremă, la frigider țin! Sper că nu-i prea târziu !
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#355 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,422
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 30 December 2015 - 01:12 AM

Vezi postareazoazorel, la 29 December 2015 - 04:25 PM, a spus:

Vezi postareaadi_edi, la 27 December 2015 - 09:22 PM, a spus:

Stie cineva care-i termenul de valabilitate la Islere? Le-am facut cu o saptamana in urma, pe 19 sau 20, din pacate a trebuit sa anulez intalnirea de Craciun cu prietenii asa ca ne vom intalni pe 2 ianuarie. Mai rezista pana atunci? daca da, cum? in frigider? congelator? temperatura camerei?


Adi, dacă n-au crema, țin și trei luni.Dacă au cremă, la frigider țin! Sper că nu-i prea târziu !


Multumesc :floare: !!! Le-am facut cu gem - am gustat azi una si par proaspat facute :lol: ...

#356 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 15 January 2016 - 01:09 PM

Stie cineva ce sunt?
Ramy le-a cumparat de curiozitate dar nu stim ce sunt. :violent6:

Imagine atasata: monthly_01_2016/post-9-14528561217527.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2016/post-9-14528561417358.jpg

#357 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 15 January 2016 - 01:58 PM

O fi un soi de curcuma(curcuma bianca?!)sau ceva de genul? :violent6: http://lamiacucinain...i-turmeric.html

Imagine atasata: monthly_01_2016/post-405-14528590087383.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2016/post-405-14528591108517.jpg

Ai gustat?! daca are gust ca de ginger(zenzero) mai e o varietate galanga(galangal)

#358 Useril este offline   Nasha 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationAuckland - NZ

Postat 16 January 2016 - 01:30 AM

Vezi postareaGeany, la 15 January 2016 - 01:58 PM, a spus:

O fi un soi de curcuma(curcuma bianca?!)sau ceva de genul? :headbang: http://lamiacucinain...i-turmeric.html

Atasament Zingiberaceae - cardamomo - curcuma - mango curcuma o zenzero mango - zenzero .jpg

Atasament curcuma-bianca-26343168.jpg

Ai gustat?! daca are gust ca de ginger(zenzero) mai e o varietate galanga(galangal)

Ai dreptate Geany , cred ca este galanga , o ruda a "mr "ginger :violent6:

#359 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 January 2016 - 03:28 AM

Vezi postareaEataly, la 15 January 2016 - 01:09 PM, a spus:

Stie cineva ce sunt?
Ramy le-a cumparat de curiozitate dar nu stim ce sunt. :violent6:

Atasament IMG-20160114-WA0000-1.jpg

Atasament IMG-20160114-WA0026-1.jpg

Stachys/Crosnes le spune. Se pot consuma crude, în salate, sau fierte scurt de tot în apa cu sare, apoi trase în unt/ se consuma ca atare, garnitura sau împreuna cu alte legume fragede. Sînt tare finuțe, nu tin mult. Trebuie păstrate la rece 2-3 °C cu umiditate ridicată, altfel se usucă coaja destul de repede. Nu sînt prea cunoscute prin Europa, provin din Japonia/China. Sînt apreciate în cercurile "gourmet", deci, clar, francezii le cultiva, si parca prin Elveția.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#360 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 16 January 2016 - 09:57 AM

Vezi postareaGeany, la 15 January 2016 - 01:58 PM, a spus:



Ai gustat?! daca are gust ca de ginger(zenzero) mai e o varietate galanga(galangal)


Nu, nu-s picante.

Arata acest topic


  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi