Forum Culinar: Intrebare intrebatoare - Forum Culinar

Salt la continut

  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebare intrebatoare

#421 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,290
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 20 August 2020 - 06:38 PM

Vezi postareamino, la 20 August 2020 - 06:24 PM, a spus:

Eu nu știu cum fac alții dar eu fierb porumbul si il pun boabe in pungi pentru omleta sau orez cu legume.

Ah, merci. Eu ma gandeam sa il pun cumva asa de mancat fiert. Am cam mult dun asta "furajer" ne-dulce, deja mancam de 3 seri intr-una si as fi vrut sa il pastrez pe mai tarziu. Cred ca il pun asa crud si vad ce s-o intampla.
brain loading....please wait....

#422 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 31 August 2020 - 04:47 PM

Vezi postareablack_cat, la 20 August 2020 - 05:25 PM, a spus:

Stiu ca citisem undeva dar nu mai stiu unde, asa ca intreb aici. Se poate congela porumbul in lapte, cel de fiert? si daca da, cum? Crud sau deja fiert?


Eu l-am rupt in bucati, asa cum vedeam in farfuriile americane si l-am congelat crud.
Tot de pe un site american am vazut ca il pun la fiert asa congelat in 50 % apa si 50% lapte.

E inca in congelator al meu, deci nu stiu sa-ti zic daca merita sau nu. :toothy9;

#423 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,290
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 01 September 2020 - 02:02 PM

Vezi postareaEataly, la 31 August 2020 - 04:47 PM, a spus:

Vezi postareablack_cat, la 20 August 2020 - 05:25 PM, a spus:

Stiu ca citisem undeva dar nu mai stiu unde, asa ca intreb aici. Se poate congela porumbul in lapte, cel de fiert? si daca da, cum? Crud sau deja fiert?


Eu l-am rupt in bucati, asa cum vedeam in farfuriile americane si l-am congelat crud.
Tot de pe un site american am vazut ca il pun la fiert asa congelat in 50 % apa si 50% lapte.

E inca in congelator al meu, deci nu stiu sa-ti zic daca merita sau nu. :toothy9;

Multumesc.Si eu l-am pus tot crud, intreg, tras in vid. Asa am de gand, sa il fierb asa congelat.
Inca nu am incercat ca acum mai gasesc inca din asta in lapte. Il pastrez pentru mai spre iarna.
brain loading....please wait....

#424 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,065
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 September 2020 - 02:28 PM

eu urindu-l pe cel cumparat care e dulce
cind mergeam la furat dintr-ala normal bun taiam boabele cu cutitul si le congelam pentru ca le foloseam doar la facut ciorba aia de la Trieste buna tare dar calorica si mai tare

#425 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,290
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 01 September 2020 - 02:45 PM

Vezi postareaAdriana, la 01 September 2020 - 02:28 PM, a spus:

eu urindu-l pe cel cumparat care e dulce
cind mergeam la furat dintr-ala normal bun taiam boabele cu cutitul si le congelam pentru ca le foloseam doar la facut ciorba aia de la Trieste buna tare dar calorica si mai tare

Mie-mi place si ala dulce dar ala il gasesc mereu, scump dar il gasesc. Asta pe care l-am pus la congelator e din asta "furajer" cum mancam cand eram copii.
brain loading....please wait....

#426 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,065
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 September 2020 - 03:30 PM

da, asta e pentru mine cel normal
ala care se gaseste acum aici de cumparat e prea dulce pentru mine
uneori cind e vremea culesului se gasesc la tarani la piata inca cu frunzele pe ei

#427 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,290
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 03 April 2021 - 02:12 PM

Eram sigura ca am venit cu impresii despre porumbul congelat, dar vad ca nu. Senpastreaza foarte bine tras in vid si congelat apoi pus la fiert direct din congelator, fara dezghetare. Zici ca atunci e cules.
Acum vin cu alta intrebare. Am cules leurda frageda si proaspata. Cum o gatiti voi in afara de pesto sau salate?
brain loading....please wait....

#428 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,406
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 03 April 2021 - 02:28 PM

Vezi postareablack_cat, la 03 April 2021 - 02:12 PM, a spus:

Eram sigura ca am venit cu impresii despre porumbul congelat, dar vad ca nu. Senpastreaza foarte bine tras in vid si congelat apoi pus la fiert direct din congelator, fara dezghetare. Zici ca atunci e cules.
Acum vin cu alta intrebare. Am cules leurda frageda si proaspata. Cum o gatiti voi in afara de pesto sau salate?


Dupa ce am vazut salata facuta de Bellamama, ma gandeam daca o fi aparut pe aici sau e inca devreme. Am cautat si retete pe forum, parca am mai vazut ceva galuste, dar altceva nu-mi aduc aminte. Eu n-am mancat niciodata...

#429 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,290
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 03 April 2021 - 02:55 PM

Vezi postareaadi_edi, la 03 April 2021 - 02:28 PM, a spus:

Vezi postareablack_cat, la 03 April 2021 - 02:12 PM, a spus:

Eram sigura ca am venit cu impresii despre porumbul congelat, dar vad ca nu. Senpastreaza foarte bine tras in vid si congelat apoi pus la fiert direct din congelator, fara dezghetare. Zici ca atunci e cules.
Acum vin cu alta intrebare. Am cules leurda frageda si proaspata. Cum o gatiti voi in afara de pesto sau salate?


Dupa ce am vazut salata facuta de Bellamama, ma gandeam daca o fi aparut pe aici sau e inca devreme. Am cautat si retete pe forum, parca am mai vazut ceva galuste, dar altceva nu-mi aduc aminte. Eu n-am mancat niciodata...

Bun, deci nu sint singura :lol: . Eu tin minte ca am mai cules o data acum cativa ani si am pus-o intr-o salata, dar nu mi-a placut, mi-a parut mult prea intens mirosul. De aia ziceam sa o pun in ceva gatit ca i-as mai da o sansa parca.
brain loading....please wait....

#430 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 03 April 2021 - 04:35 PM

Eu am mancat de vreo trei ori in viata mea si de tot atatea ori am avut niste dureri de stomac groaznice dupa...cred ca e ceva in planta aia care mie nu imi prieste deloc.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#431 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,743
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 04 April 2021 - 08:03 AM

Eu am pus-o in salata si nu mi-a placut apoi am pus-o într-o mancare de spanac in loc de usturoi și nu m-a deranjat dar nici căzută pe spate nu am fost.

#432 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 05 April 2021 - 09:45 AM

Vezi postareablack_cat, la 03 April 2021 - 02:12 PM, a spus:

Acum vin cu alta intrebare. Am cules leurda frageda si proaspata. Cum o gatiti voi in afara de pesto sau salate?

Daca leurda e proaspata sau congelata: Tarta cu spanac si leurda, in mancarea sau piureul de spanac, in urzici, in mancarea de stevie, in ciorba de loboda.
Daca e proaspata: salate de tot felul, unt cu leurda, in sandvisuri, sau pe paine cu unt, pesto de leurda.
Evident, daca iti place leurda, eu o ador!

#433 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,290
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 05 April 2021 - 04:23 PM

Vezi postareabellamama, la 05 April 2021 - 09:45 AM, a spus:

Vezi postareablack_cat, la 03 April 2021 - 02:12 PM, a spus:

Acum vin cu alta intrebare. Am cules leurda frageda si proaspata. Cum o gatiti voi in afara de pesto sau salate?

Daca leurda e proaspata sau congelata: Tarta cu spanac si leurda, in mancarea sau piureul de spanac, in urzici, in mancarea de stevie, in ciorba de loboda.
Daca e proaspata: salate de tot felul, unt cu leurda, in sandvisuri, sau pe paine cu unt, pesto de leurda.
Evident, daca iti place leurda, eu o ador!

Multumesc de idei. Intr-o mancare de spanac o sa o incerc si ma mai gandeam ceva gen ostropel de pui.
brain loading....please wait....

#434 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 05 April 2021 - 06:22 PM

Cred ca merge si in supe creme, nu? Eu nu simt izul de usturoi, pentru care e renumita leurda...dar, na, eu mai dereglata, asa.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#435 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 05 April 2021 - 07:19 PM

Să nu o confundați, mai ales dacă ziceți că nu simțiți mirosul și gustul de usturoi și vă e rău după ce o mîncați.

https://sweetgarden....otrava-107.html

#436 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,290
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 05 April 2021 - 08:17 PM

Vezi postareaCarmella, la 05 April 2021 - 07:19 PM, a spus:

Să nu o confundați, mai ales dacă ziceți că nu simțiți mirosul și gustul de usturoi și vă e rău după ce o mîncați.

https://sweetgarden....otrava-107.html

Mie tocmai aia nu mi-a placut cand am pus-o in salata, mirosul de usturoi. Poate am pus si prea mult? O sa o incerc gatita. Unde am fost sa culeg, unde stiam din alti ani ca creste, mai erau si ati oameni care culegeau.
brain loading....please wait....

#437 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 05 April 2021 - 10:05 PM

Eu nici nu am curajul sa ma duc sa o culeg, tocmai de frica. Am cumparat-o de fiecare data. ca aici e foarte consumata si se gaseste in sezon.

Dar ma mananca in palma sa ma duc la cules de urzici...ca, poate nu stiati, asta e tara urzicilor, parol!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#438 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 05 April 2021 - 10:18 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 05 April 2021 - 10:05 PM, a spus:

Eu nici nu am curajul sa ma duc sa o culeg, tocmai de frica. Am cumparat-o de fiecare data. ca aici e foarte consumata si se gaseste in sezon.

Dar ma mananca in palma sa ma duc la cules de urzici...ca, poate nu stiati, asta e tara urzicilor, parol!



Atunci, culege urzici. Simplu.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#439 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 April 2021 - 10:37 PM

Vezi postareablack_cat, la 03 April 2021 - 02:12 PM, a spus:

Eram sigura ca am venit cu impresii despre porumbul congelat, dar vad ca nu. Senpastreaza foarte bine tras in vid si congelat apoi pus la fiert direct din congelator, fara dezghetare. Zici ca atunci e cules.
Acum vin cu alta intrebare. Am cules leurda frageda si proaspata. Cum o gatiti voi in afara de pesto sau salate?


Uite, Blackie, am mai gasit si asta:
https://www.artaculi...pate-cu-leurda/
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#440 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,290
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 19 April 2021 - 01:57 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 11 April 2021 - 10:37 PM, a spus:

Vezi postareablack_cat, la 03 April 2021 - 02:12 PM, a spus:

Eram sigura ca am venit cu impresii despre porumbul congelat, dar vad ca nu. Senpastreaza foarte bine tras in vid si congelat apoi pus la fiert direct din congelator, fara dezghetare. Zici ca atunci e cules.
Acum vin cu alta intrebare. Am cules leurda frageda si proaspata. Cum o gatiti voi in afara de pesto sau salate?


Uite, Blackie, am mai gasit si asta:
https://www.artaculi...pate-cu-leurda/

Mutumesc da' tocmai de asta ma feream, sa o mananc cruda. Pana la urma am folosit la creveti in tigaie, in loc de usturoi si verdeata am pus leurda, 2in 1 cum ar veni. Mi-a placut asa. O sa Mai pun in ciorbe de salata cred, de loboda..poate chiar in piure de spanac si urzici.

Aceasta postare a fost editata de black_cat: 19 April 2021 - 01:58 PM

brain loading....please wait....

Arata acest topic


  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi