Forum Culinar: Zacusca - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zacusca

#41 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 September 2011 - 10:05 PM

Sa nu faceti ca mine! Pe amîndoua deodata! Bun, acum am zacusca de vinete si de ciuperci. Ce-i drept, am putina zacusca chiar si pe tavan, dar se retuseaza.
Am facut bulionul din rosii de la mama din gradina, daca tot le aveam. Am mîncat pe saturate, dar au mai ramas destule. A trebuit sa le hotarasc rapid soarta, pentru ca astea nu tin mult. Asa ca le-am transformat în bulion. Sotul a pîrjolit vinetele si ardeii pe gratar, doar la jar de lemn fructifer (mar), iar eu le-am curatat si tocat. Floare la ureche. A doua zi mi-am dedicat-o în întregime prepararii. Am curatat restul legumelor, spalat, uscat, tocat. Ok, ia ceva vreme, dar înca floare la ureche! Unde-i poanta?
M-a terminat fiertul! Am avut 3 ceasuri de show între oale. Egal cum fixam focul, ba fierbea una prea tare, cealalta prea încet, sau nu fierbea niciuna cum trebuie, sau se umflau ambele deodata. Cum învîrteam într-una, sarea din cealalta oala. Aratam ca un clown disperat care jongla pentru prima data cu doua mingi! Si cum eu fac cu nervii cînd stropeste, si trebuie sa sterg pe loc, pot sa va spun ca am consumat si vreo 2 role de hîrtie înmuiata. Sarea, stergeam, învîrteam, iar sarea, iar stergeam, iar învîrteam...si tot asa. Mai lipsea sa am înca o oala pe foc. Chiar asa! De ce nu? As fi putut face si o portie de zacusca cu fasole :D
Poze, am doar cîteva cu materia prima si produsul final. Mai lipsea sa fac si poze în timp ce-mi explodau oalele pe foc! Bine ca nu au fost ai mei acasa. Nici macar mustaciosii nu m-au onorat cu prezenta :D

Clasica zacusca cu vinete

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-5-13160301556029.jpg

Ingrediente

  • 2300 g vinete
  • 1600 g ardei
  • 700 g ceapa tocata
  • 800 ml bulion de rosii
  • 400 ml ulei de floarea soarelui
  • sare neiodata
  • boabe de piper
  • piper macinat
  • frunze de dafin proaspete


Toate legumele sînt cîntarite dupa copt/grilat, curatat, tocat, exact înainte de a fierbe în zacusca.

Am pus ceapa la dunstuit în ulei de floarea soarelui. Dupa ce a devenit transparenta si s-a înmuiat am adaugat vinetele tocate si scurse si am amestecat de zori. Dupa un sfert de ora am adaugat si ardeii tocati, si am amestecat din nou. Dupa aproximativ trei sferturi de ora am adaugat si bulionul, frunze de dafin proaspete si boabe de piper. Am amestecat cam într-una timp de înca o ora, dupa care am început a condimenta cu sare si piper macinat. Timp de aproximativ 20 de minute am tot adaugat cîte putina sare si am tot gustat. Cîndva m-am oprit. La fix :D


Zacusca cu ciuperci

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-5-13160302583231.jpg

Ingrediente

  • 1500 g ciuperci
  • 700 g ceapa tocata
  • 550 g ardei
  • 500 g vinete
  • 500 ml buion de rosii
  • 300 ml ulei
  • sare neiodata
  • boabe de piper
  • piper macinat
  • frunze de dafin proaspat
  • tije de cimbru proaspat


Toate legumele sînt cîntarite dupa copt/grilat, curatat, tocat, exact înainte de a fierbe în zacusca.

În acelasi timp am preparat si zacusca cu ciuperci. La fel ca la cealalta am pus ceapa la dunstuit în ulei de floarea soarelui. Dupa ce a devenit moale si transparenta, am adaugat ciupercile tocate si am amestecat timp de aproximativ o ora, dupa care am adaugat vinetele tocate si scurse, si ardeii tocati. Am amestecat foarte des, dar parca procesul de fierbere a fost mai "usor" decît la zacusca clasica. Dupa alta jumatate de ora am adaugat si bulionul, frunzele de dafin proaspete, boabele de piper si saram si piperam cîte putin, apoi degustam. Cu 20 de minute înainte sa opresc fierberea, am adaugat si tije de cimbru proaspat. Au dat o aroma superba legumelor!

Ciupercile brune. Le-am spalat si tocat.

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-5-13160303603026.jpg

Rosiile care au ajuns bulion, si de care o sa-mi fie tare dor.
Bune au mai fost!

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-5-13160303800969.jpg

Ardeii, cum spuneam, i-a pîrjolit Dan pe gratar.
I-a ars foarte frumos. S-au decojit perfect!

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-5-13160303955173.jpg

Pentru a pastra aroma, nu spalati legumele dupa ce le-ati copt/grilat.
Se curata, si eventual se sterg cu servet de hîrtie de resturile minuscule de coaja arsa.
Chiar daca ramîn cîteva picatele, nu se întîmpla nimic. Dispar la fiert.
Dupa ce s-au scurs i-am tocat.

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-5-13160304090883.jpg

Vinetele, la fel. Nu se spala dupa coacere/grilare.
Se lasa la scurs, apoi se toaca grob. La fiert se maruntesc de la sine.

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-5-13160304227662.jpg


Înca fierbinte, am transferat zacusca în borcane sterilizate, le-am închis bine si le-am dat în cuptorul preîncalzit la 170 °C timp de jumatate de ora, dupa care am oprit focul si am lasat borcanele pîna a doua zi în cuptor. Se pot steriliza si sub baie de apa. Se lasa sa fiarba jumatate de ora din momentul in care începe a clocoti apa, apoi se scot, se acopera cu paturi si se lasa asa înfofolite pîna a doua zi.

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-5-13160304471062.jpg

Proaspata... din oala :D
Înca moale. Dupa sterilizarea în cuptor si racire, are o alta consistenta.
O sa revin cu poze. Zacusca unsa pe pita :)

Pofta buna! :)

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-5-13160304623582.jpg

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-5-13160304730853.jpg

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#42 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 14 September 2011 - 10:56 PM

Zacusca aia cu ciuperci tare imi mai face cu ochiul .
Din pacate la noi nu s-au facut hribele anul asta din cauza secetei .
O sa imi fac pofta a anul .
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#43 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 September 2011 - 11:56 PM

Vezi postareaPiscotel, la 10 September 2011 - 12:13 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 09 September 2011 - 11:05 PM, a spus:

Aaaaaa, astept lingurita mea! Imagine postata
Poate ajung si eu sa va arat zacusca mea. De fapt am facut doua feluri. Lecker!


Ce culoare de lingura vrei ?Sa o pun de-o parte .

Eu vreau reteta de la zacusca cu ciuperci .Imagine postata

Lingurita nu conteaza! Zacusca! :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#44 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 September 2011 - 11:59 PM

Vezi postareaPiscotel, la 14 September 2011 - 10:56 PM, a spus:

Zacusca aia cu ciuperci tare imi mai face cu ochiul .
Din pacate la noi nu s-au facut hribele anul asta din cauza secetei .
O sa imi fac pofta a anul .

Acum am vazut ce adormita-s! Am deschis topic nou, dar vroiam sa scriu aici. Noroc ca se pot lipi :)
Eu pe la anul mi-am rezervat si o portie de zacusca cu mere. Azi am vazut-o pe un blog, si mi se pare foarte interesanta. Mie-mi place zacusca mai dulceaga. Desi ma dau în vînt dupa ciuperci, prefer zacusca de vinete cu ardei si cea de fasole. Ai mei sînt foarte încîntati de cea cu ciuperci. Am facut-o prima data :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#45 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 September 2011 - 06:27 AM

Minunata Maya, iar ingredientele alea arata sublim. zacusca cu mere ?? interesant. eu tot asta cu fasole o prefer, dar fac si cu ciuperci..cateodata :)

#46 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 15 September 2011 - 08:46 AM

Si eu o sa duc dorul rosiilor din gradina soacrei mele, am mincat anul asta rosii atit de gustoase si de bune cum nu am mai mincat din copilarie.Scuze de of :)
Maia de unde ai cumparat ciumpercile si vinetele?m-as incumeta sa fac si eu cite o portie de zacusca, desi nu am posibilitatea sa le coc pe grill cu lemne, am pe balcon grill pe gaz.Aaa si sarea neiodata de unde ai cumparat-o?

#47 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 September 2011 - 08:55 AM

M-ati innebunit cu zacusca asta de fasole, ieri am vazut o lada de fasole in teci deci de deschis si scos din ele boabele, mi se pare ca pretul era doar de 1 euro si ceva, mai ca m-as duce azi s-o iau :)

#48 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 15 September 2011 - 12:26 PM

Faine zacustile voastre.Eu anul asta nu fac,ca n-am timp,dar poate reuseste mama sa-mi tzrimita ca cica a facut portie tripla :)


Maya,am luat astazi niste rosii de la magazinul romanesc(tot din cauza dorului de rosii bune,ca in gradina nu mai am) si sunt excelente,poate te intereseaza,cat sa va potoliti dorul.Nu mai stiu cat a costat kg ca am luat mai multe chestii,dar maine merg sa mai iau :)
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#49 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 15 September 2011 - 03:07 PM

Vezi postareaMaya, la 14 September 2011 - 10:05 PM, a spus:

Zacusca cu ciuperci
Ingrediente

  • 1500 g ciuperci
  • 700 g ceapa tocata
  • 550 g ardei
  • 500 g vinete
  • 500 ml buion de rosii
  • 300 ml ulei
  • sare neiodata
  • boabe de piper
  • piper macinat
  • frunze de dafin proaspat
  • tije de cimbru proaspat



Maya, cine stie cunoaste ! :)
M-am uitat cu atentie sa vad daca-ti lipseste cimbrul de la versiunea cu ciuperci.
Este!
Nu te-am prins :D

Se pune si o cantitate mai mica - circa 2-3 litri - destinata consumului imediat pe doua zile ca fel principal?
Sau trebuie sa o declar la vama drept tocana de legume :)
Ideea e ca am facut-o azi si pentru conservare nu am pastrat decat doua borcane de 400 ml.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#50 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 15 September 2011 - 03:27 PM

Hai sa va scriu si reteta pe care Mamaroatta a invatat-o la manastire in adolescenta si care la noi in casa se face de mai bine de doua decenii:

5 kg de vinete
5 kg de gogosari
1 de bulion gros de rosii
500 ml de ulei
5 catei de usturoi.
4-5 foi de dafin
o mana de boabe de piper negru
sare dupa gust

fara ceapa, caci erau maicute in varsta care nu o suportau.

Gogosarii si vinetele se coc, se curata, se scurg de zemuri peste noapte si apoi se macina separat.
Se incinge uleiul si se pune doar gogosarul copt macinat si se lasa cam o jumatate de ora pana cand absoarbe tot uleiul. Apoi se adauga vinetele coapte macinate, dafinul si piperul si te tot opintesti cu linguroiul pe fundul oalei pana incepe din nou sa fiarba. Dupa un sfert ce ceas se pune si bulionul - redus separat pe alt ochi de aragaz - si se lasa sa mai fiarba 20 de minute. Dupa ce se stinge focul se zdrobeste usturoiul se freaca alifie cu sare si se incorporeaza in pasta groasa.
Iese foarte cremoasa si nu s-a intamplat niciodata pana in postul Sfintelor Pastilor sa se separe uleiul.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#51 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 15 September 2011 - 03:53 PM

Si eu am facut cu mama aseara zacusca cu vinete (nu stiu cantitatile, sunt scrise in caietul mamei de retete) si a iesit delicioasa. :)
MAYA, intr-adevar pozele tale cu zacusca te imbie sa le mananci de pe ecranul computerului, ai tu ceva al tau! Kuss!
GEORGIA

#52 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 September 2011 - 04:32 PM

Vezi postareastella, la 15 September 2011 - 06:27 AM, a spus:

Minunata Maya, iar ingredientele alea arata sublim. zacusca cu mere ?? interesant. eu tot asta cu fasole o prefer, dar fac si cu ciuperci..cateodata :)

Stella, si eu am vazut reteta pe un blog, si mi-a placut mult ideea. Mai ales ca mie-mi place zacusca dulceaga. O sa fac o portie mice, dar la anul.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#53 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 September 2011 - 04:36 PM

Vezi postareasissi, la 15 September 2011 - 08:46 AM, a spus:

Si eu o sa duc dorul rosiilor din gradina soacrei mele, am mincat anul asta rosii atit de gustoase si de bune cum nu am mai mincat din copilarie.Scuze de of :)
Maia de unde ai cumparat ciumpercile si vinetele?m-as incumeta sa fac si eu cite o portie de zacusca, desi nu am posibilitatea sa le coc pe grill cu lemne, am pe balcon grill pe gaz.Aaa si sarea neiodata de unde ai cumparat-o?

Mama vine mîine si mai îmi aduce si ultimele rosioane din gradina. Si vinete, si ardei, tot ea îmi aduce. De la ea le am si pe astea din poza. Le-am adus noi cînd am venit din tara.

Ciupercile le-am cumparat de aici. La noi le zice Egerlinge. Au o aroma faina, asa mai a padure.
Sarea neiodata, la noi se gaseste pe rafturile cu sare. Lînga dea iodata, flourata, cu Kräuter, de mare, de munte, neagra, rosie...afumata... :)
De obicei e împachetata în albastru, si e pozitionata mereu lînga cea iodata.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#54 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 September 2011 - 04:39 PM

Vezi postareaAdriana, la 15 September 2011 - 08:55 AM, a spus:

M-ati innebunit cu zacusca asta de fasole, ieri am vazut o lada de fasole in teci deci de deschis si scos din ele boabele, mi se pare ca pretul era doar de 1 euro si ceva, mai ca m-as duce azi s-o iau :rolleyes:

Aaaaa, ce n-as da eu pentru flageoletele alea din pastaie. Mi-am adus si eu cîteva din tara. Delicioase.
Totusi, nu as pune la zacusca de alea. Sînt prea fragede. Pentru zacusca eu folosesc mereu din astea uscate, care le las la înmuiat, apoi le fierb bine cu o ramurica de cimbru, un morcovel, o ceapa, o radacina de patrunjel... asa sa fie oleaca aromata :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#55 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 September 2011 - 04:42 PM

no bine ca mi-ai zis, mersi

#56 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 17 September 2011 - 05:33 PM

Maya, dupa ce am trecut de la D-cup la DD-cup de pofta zacustelor tale :D , am trecut la actiune: am copt ardei capia + vinete, l-am pus pe alligator la tocat ceapa + rosiile si-am facut zacusca clasica cu vinete. A iesit un deliciu ! :wub:
Merci mult pt. reteta. :floare: (si nu in ultimul rind ca mi-ai dat de lucru azi :71:)

Imagine postata



#57 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 24 September 2011 - 02:47 PM

Zacusca de fasole , poza de grup inainte de depozitare in camara de pe casa scarii...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_09_2011/post-508-13168684645042.jpg

Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#58 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 September 2011 - 09:51 PM

Vezi postareakoral, la 24 September 2011 - 02:47 PM, a spus:

Zacusca de fasole , poza de grup inainte de depozitare in camara de pe casa scarii...

Brava, frumoase etichete.

#59 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 August 2012 - 11:54 PM

Inca n-o facut nimeni zacusti anul asta?
Noi ieri, 14 borcane de 500 de gr :D
Toate la gratar
Imagine atasata: monthly_08_2012/post-4-13460179660996.jpg
si pe piine
Imagine atasata: monthly_08_2012/post-4-1346018132338.jpg

#60 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 27 August 2012 - 07:00 AM

Eu am facut saptamana trecuta cand era caldura mai mare, sa nu se strice vinetele, nu m-am gandit sa pozez ca toate zacustile seamana si eu nu le fac pe plita in curte, deci nu e interesant deloc!
Cred ca o sa mai fac o tura din aia " gradinareasca" cu ardei, gogosari, ceapa, rosii si usturoi, aia e preferata mea si a omului dar el nu stie ca-i place decat dupa ce goleste borcanul si pe urma intreaba senin... dar ce ai pus in asta, ca e mai buna ??!!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi