Forum Culinar: Telefon mobil - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Telefon mobil

#41 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 10 February 2013 - 09:29 PM

Vezi postareaMaya, la 10 February 2013 - 03:06 PM, a spus:

Vezi postareaalimocanu, la 10 February 2013 - 12:42 AM, a spus:

Maya nu ma refer la preturile de la abonament sau ceva, eu platesc 10 euro ca sa am net nelimitat si in rest imi incarc cartela(pre-pay) ci la costul de achizitie. Nu imi permit momentan nici un fel de investitie, cand de la inceputul anului investim in masini... s-au stricat pe rand.
Am constatat in schimb ca in fiecare an, in vara, fac o achizitie mai sanatoasa... in primul an Kenwood, in al doilea Canon, in al treilea Samsung Galaxy s2, ma intreb anu' asta ce-oi pofti?!Imagine postata)
Cand am cumparat S2-ul am ales intre el si un Iphone4, mi-a fost mai drag Samsungu' da' nu zic ca mi-a displacut Iphone-ul.


Aha, deci tu l-ai cumparat.
La noi sînt tot felul de abonamente (contract pe 2 ani), la alegere, unde platesti mai putin pe telefon, sau chiar nimic... în general fiecare gaseste ceva ce-i potriveste. Eu platesc 29,90 euro pe luna si am internet nelimitat, telefonie mobila nelimitata în netzul meu si înca unu la alegere, 100 minute free in alte netzuri si 100 SMS free. Dar cu whatsapp-ul, cine mai foloseste SMS-urile? Imagine postata
Pentru mine, în functie de ce si cum sta treaba pe piata noastra, asta a fost o varianta convenabila.

Cît despre investitii, asta este, mai le punem în asteptare. Tre' sa vedem ordinea prioritatilor Imagine postata


Maya,la ce furnizor(sau cum ii zice? ) esti acuma?
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#42 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 10 February 2013 - 09:53 PM

Daca n-am spus inca asta, o repet. Cautati sa va luati un telefon care sa corespunda la cele ce doriti sa faceti cu el.

Problema din ziua de astazi cu telefoanele astea destepte este ca partea cu... telefonul este cea mai proasta. Nu are rost sa va luati un telefon destept care stie sa faca fel de fel de chestii pe care nu le folositi si de care va puteti lipsi. Chestiile astea costa doar bani in plus.

Ah, ca da bine sa fiti vazuti cu un smartfone de ultima generatie care mai e si foarte scump, ok, da bine. Intrebarea este insa... merita banii?

Nu uitati ca un telefon primit gratis la un abonament pe 2 ani si, oarecum, scumput nu va ofera telefonul gratis. Pretul lui este inclus in abonament si-l platiti, in timp, cel putin o data. Ca nici companiile de telefonie nu-s tembele. In plus, in perioada pe care faceti contractul, sunteti legati de contract si nu puteti trece la altcineva fara platit despagubiri. Asa ca fiti foarte atenti la ce va inhamati.

Apoi, mai aveti grija ca telefonul sa nu fie blocat pentru folosirea cu alte cartele. Ah, compania va poate debloca telefonul mintenas insa asta inseamna bani.

In ziua de astazi, telefoane bune are Samsung-ul, HTC-ul si Google (Nexus 7). Sunt platibile si cu cat vreti ceva mai coios, cu atat sunt mai scumpe. Insa si alea care fac mai putine chestii sunt bune.

Sfatul meu este sa nu va lasati impresionati de telefon care are camera foto "super". Platiti pentru camera si nu pentru telefon. Evident ca este practic sa faci poze cu telefonul si sa nu trebuie sa umbli si cu aparat foto in buzunar. Insa... de cate ori trebuie sa faceti foto excelenta pe moment? Rar. Si cand stiti ca veti face foto, mai bine luati cu voi un aparat foto compact si veti face foto mult mai bune calitativ.

Un ultim sfat: atentie, domnia se plateste.

Concluzie: telefonul cel mai bun este acela care satisface nevoile celui ce il foloseste.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#43 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 11 February 2013 - 02:07 PM

Vezi postareapetunie, la 10 February 2013 - 09:29 PM, a spus:



Maya,la ce furnizor(sau cum ii zice? ) esti acuma?


Vodafone prin Mowotel.



____________________

Dragose, la noi daca astepti putin dupa ce iese ultimul/ egal care marca/ model pe piata, dai pe telefon mai nimic sau chiar nimic-în combinatie cu contractul ala de 2 ani. Daca nu poti astepta, dai un ban si stai în fata :) .. asta este. Abonamentele sînt de toate felurile, doar trebuie sa stii sa cauti ofertele.

In ziua de azi, nu cred ca mai impresionezi pe nimeni cu ce telefon ai, pen'ca fiecare cacanar are iphone si Galaxy, etc...

De altfel, toate telefoanele astea, fie iPhone sau Samsung and CO, la valoarea lor adevarata costa doar cîtiva parai. Asa ca firmulitele aste care iti ofera tot felul de contracte, le iau la gramada si probabil pret de nimic. Si pentru ca ofera o gramada de "feluri" de contracte, le iese pîrleala chiar daca tu nu platesti nimic pe telefon. Fie prin abonamentul lunar care e mai scump (ca nu toti stiu sa caute unul ieftin), fie ca-l iei de la ei imediat ce iese pe piata, si atunci îti umfla un pret de cîteva sute/ juma' din pretul de vînzare pe piata, a apartului... ceea ce înseamna ca ei si-au scos deja pretul real pe 10 telefoane :floare:

In contracte, la noi, niciodata nu sint telefoanele blocate, doar daca le ei în combinatie cu cartela pre-pay, ceea ce înseamna ca tre' sa fii nebun, pen'ca te costa cel putin cîteva sute/ mai mult de jumatate din valoarea aparatului cu pret de piata(zic la noi, nu stiu cum e în alte tari), asa, si plus de asta mai ai si telefon blocat. Dar nici asta nu e o problema, ca lumea nu mai merge la firma cutare sa-si deblocheze telefonul, ci la cineva care stie, si costa 15 euro, nu 200 :)

Singurul dezavantaj, daca vrei sa-l numesti asa, este ca egal ce ai face, abonamentul lunar tot îl platesti timp de doi ani. Dar daca ai oferta buna, e schnurzpiepegal :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#44 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 13 February 2013 - 09:41 PM

Poate si un Nokia C6-01 ? =))

#45 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 29 March 2013 - 04:55 PM

Ne-am hotarat si ne-am luat Iphone 5.Pe sapt viitoare primim cardurile...abia astept sa incep sa-l butonez Imagine postata
Multumesc pentru sfaturi Imagine postata ,o sa revin cu siguranta cu intrebari Imagine postata
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#46 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 29 March 2013 - 05:14 PM

Vezi postareapetunie, la 29 March 2013 - 04:55 PM, a spus:

Ne-am hotarat si ne-am luat Iphone 5.Pe sapt viitoare primim cardurile...abia astept sa incep sa-l butonez Imagine postata
Multumesc pentru sfaturi Imagine postata ,o sa revin cu siguranta cu intrebari Imagine postata


:love7:
Asteptam :love7:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#47 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 25 April 2013 - 02:01 PM

Test . Am reusit! Poate va intrebati ce? Cand vroiam sa scriu mesaj,aveam reglat la tel sa-mi vina cuvinte dupa ce scriam cateva litere. Am reusit sa debifez ajutorul ala de scris :toothy9;
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#48 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 April 2013 - 02:06 PM

Vezi postareapetunie, la 25 April 2013 - 02:01 PM, a spus:

Test . Am reusit! Poate va intrebati ce? Cand vroiam sa scriu mesaj,aveam reglat la tel sa-mi vina cuvinte dupa ce scriam cateva litere. Am reusit sa debifez ajutorul ala de scris :lol:

Bravo! :toothy9;
Eu trebuie sa gasesc unde-i optiunea asta pe tableta, uneori ma dispera....

#49 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 25 April 2013 - 02:11 PM

La tablet nu ma pricep. La tel e la Setari-Diverse-Tastatura
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#50 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 25 April 2013 - 02:43 PM

Eu îmi setez mereu tastatura în timp ce scriu/ în functie de limba care scriu. Mie îmi place autocorectura, ca dupa 2-3-4 litere îmi "ghiceste" cuvîntul si nu mai tre' sa-l tastez, scriu mai departe, iar functuinea de auto corectura mi-l baga în text. La tableta intru la setari -> tastatura si schimb, iar de la telefon, direct cînd scriu. La iPhone 5 pe tastatura se afla un globulet de la care se pot schimba diverse, printre care si limbile... si sa nu mai vorbim de microfon!!! Asta merge si la 4S, nu mai tre' sa touchez nimic, dictez si scrie perfect. Rar cînd tre' sa corectez ceva. Cîteodata în engleza mai intelege uneori în loc de (exemplu) I'd like... I like, deci chestiile astea tre' pronuntate mai clar, dar în rest se descurca bine de tot. Din pacate doar engleza si germana merge. Limba mama n-o are-n microfon :D

Foxyy, ce tableta ai? Eu stiu doar la iPad.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#51 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 30 April 2013 - 09:05 AM

Iaca vin cu o intrebare:cum pot micsora pozele in tel? Sau pot baga o marime care sa mi-o ia automat cand fac poze?
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#52 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 April 2013 - 09:30 AM

Vezi postareaMaya, la 25 April 2013 - 02:43 PM, a spus:

Foxyy, ce tableta ai? Eu stiu doar la iPad.

Mos Craciun mi-a adus un Asus. :) Tot am zis ca o sa butonez, sa vad unde-s setarile legate de scriere, da' tot n-apuc. Navighez, scriu, da' nu cercetez. :)

#53 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 30 April 2013 - 06:49 PM

Vezi postareapetunie, la 30 April 2013 - 09:05 AM, a spus:

Iaca vin cu o intrebare:cum pot micsora pozele in tel? Sau pot baga o marime care sa mi-o ia automat cand fac poze?



Cu programul cu care faci poze, nu poti decit sa le tai sau sa le îmbunatatesti oleaca, nimic interesant. Dar poti sa-ti iei din app store Picup, care e gratis, si poti micsora. Dupa ce alegi imaginea, mergi pe ea si o micsorezi în small, medium... etc

Sigur mai sint o gramada de programe gratuite, dar daca-ti pui App des Tages si App des Abends, care la fel, sînt gratuite, zilnic poti sa cumperi pe gratis programe (de toate felurile, jocuri, carti, tot felul de aplicatii) pro/adica cele care costa... le iei pe dejaba :toothy9;

Daca doresti detalii, spune :floare:

Vezi postareaFoxyy, la 30 April 2013 - 09:30 AM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 25 April 2013 - 02:43 PM, a spus:

Foxyy, ce tableta ai? Eu stiu doar la iPad.

Mos Craciun mi-a adus un Asus. :floare: Tot am zis ca o sa butonez, sa vad unde-s setarile legate de scriere, da' tot n-apuc. Navighez, scriu, da' nu cercetez. :floare:


Ahaaa, deci la asta habernam cum functioneaza, dar sînt convinsa ca de pui labuta si pupilele la munca, gasesti tu cum sta treaba :pupic:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#54 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 30 April 2013 - 10:35 PM

dacă tot ziserăţi de aplicaţii, voi v-aţi pus aplicaţia cu stele, adică te "uiţi" cu telefonu' la cer şi-ţi spune la ce stea te uiţi, unde-i ursa, leu, tauru' şi când trece satelitu' pe deasupra capului?

#55 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 April 2013 - 10:38 PM

Vezi postareaDexter, la 30 April 2013 - 10:35 PM, a spus:

dacă tot ziserăţi de aplicaţii, voi v-aţi pus aplicaţia cu stele, adică te "uiţi" cu telefonu' la cer şi-ţi spune la ce stea te uiţi, unde-i ursa, leu, tauru' şi când trece satelitu' pe deasupra capului?

Si jupanu' o cauta, pentru ifonu' dumisale, da' inca n-a dat de programul care-i placuse copilotului, cand s-a jucat el intr-un magazin. Mai cautam.

#56 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 30 April 2013 - 10:51 PM

eu am planets and skyview, spune la jupan, poate se nimereşte cu ce i-a plăcut

PS momentan zice că mă uit in ochii hidrei, nici nu ştiu dacă să mă sperii sau nu :sad1:

#57 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 April 2013 - 10:53 PM

Vezi postareaDexter, la 30 April 2013 - 10:51 PM, a spus:

eu am planets and skyview, spune la jupan, poate se nimereşte cu ce i-a plăcut

PS momentan zice că mă uit in ochii hidrei, nici nu ştiu dacă să mă sperii sau nu =))

Jupanelu' mic da verdictu'. Asta mare doar instaleaza si cel mic zice daca-i place ori ba. Si cum maine copilotu' se zburda la bunica-sa, cred ca ramane pentru dupa Pasti verificarea programelor. :sad1:

#58 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 01 May 2013 - 04:10 PM

Vezi postareaDexter, la 30 April 2013 - 10:51 PM, a spus:

eu am planets and skyview, spune la jupan, poate se nimereşte cu ce i-a plăcut

PS momentan zice că mă uit in ochii hidrei, nici nu ştiu dacă să mă sperii sau nu :D

Deci nush daca e la fel ca al tau appu, dar eu cica ma uit la... mine (Taurus) :D
(Pe tavan în sufragerie :D )

Imagine atasata: monthly_05_2013/post-5-13674176163551.jpg
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#59 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 02 May 2013 - 03:21 AM

e acelaşi app. la mine pe tavan e aglomeraţie mare, gemenii pe lampă, ursa deasupra capului iar pe-un perete e zodia veveriţei :)

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi