Forum Culinar: Cannelés/canelés de Bordeaux - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cannelés/canelés de Bordeaux prajiturica frantuzeasca cu rom si vanilie

#1 Useril este offline   azerty 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 26-December 09

Postat 31 October 2010 - 08:38 PM

Am cautat sa vad daca a mai postat cineva reteta asta, dar n-am gasit-o pe forum. Daca exista deja, rog adminii s-o lipeasca acolo unde trebuie.

Cu prajiturica asta mi-am dat eu seama ca aroma esentei de rom din Romania n-are nimic de-a face cu romul adevarat, o revelatie pentu mine :) Reteta o am de la un coleg francez, care jura ca sunt cele mai bune cannelés pe care le-a mancat vreodata :D eu una il cred pe cuvant :D
Cu numele e o intreaga istorie, unii spun ca vine de la formele cilindrice cu striatii (cannelés) in care se coc prajiturelele, altii ca ar fi de fapt urmasul unei prajituri (canole) care se facea in Bordeaux in vremuri vechi. Oricare ar fi, va asigur ca sunt foarte bune si merg de minune la gustari, la ceai, la inghetata, cu fructe, etc.

Si acum reteta, pentru 30 de forme mici in silicon:
- 250g lapte cu o pastaie de vanilie taiata pe din doua se aduc la punctul de fierbere al laptelui, se dau in clocot o data
- 25g de unt se adauga in lapte, imediat dupa ce am stins focul, si se lasa totul la racit
- separat, 1 ou intreg + un galbenus se bat cu 100g de zahar si 50g de faina
- dupa ce s-a racit laptele, se adauga peste oul batut cu zahar si faina, apoi se pun 2 linguri de rom ambrat, din cel mai maroniu la culoare (eu am pus 3, imi place sa se simta mai mult aroma de rom)

Acuma, colegul meu jura ca ce urmeaza e etapa cea mai importanta a retetei, care face toata diferenta fata de alte retete de cannelés: trebuie lasat tot amestecul 24 de ore la frigider, ca sa se "marite" aromele si sa se odihneasca amestecul. Eu am lasat doar vreo 20h. Cred ca ar merge si mai putin, dar colegul meu (ca multi frantzuji) e extrem cand vine vorba de reguli de bucatareala, voi faceti dupa dorinta si posibilitati :D

A doua zi se pune aceasta crema in formele ondulate (nu pline, doar trei sferturi, pentru ca ele fierb si pot da pe dinafara). Primele 10 minute se pun la 210°, apoi se micsoreaza la 180° si se lasa in continuare (eu cu formele mele mici le-am mai copt doar inca 40 de minute la 180°, colegul meu cu forme mari le coace cam o ora si 20 de minute) pana devin maronii. Unii le prefera mai maro, altii mai albicioase, mie imi plac mai inchise la culoare.
Apoi se scot imediat pe un grilaj, nu se lasa sa se raceasca in forma, pentru ca li se duce crocantul de pe exterior.

Rezultatul e o prajiturica aromata, crocanta in exterior de la zaharul caramelizat si moale in interior. Va pun si o poza, sper sa va placa (prajitura, nu pza, pentru ca poza e facuta cu telefonul mobil, nu-i grozava)

Pofta buna!

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-487-128855014139.jpg

#2 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 31 October 2010 - 08:42 PM

Eu doar atat pot sa spun: :) :D :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 31 October 2010 - 08:59 PM

Arata tare bine!Sînt atît de dragalase,si sigur foarte gustoase.Nu stiu însa în ce forma as putea sa le fac...ca din astea nu am! :) ...trebuie sa caut.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 31 October 2010 - 09:01 PM

wow...deocamdata , pana la proba facutului :)
arata sublim. Brava.

#5 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 31 October 2010 - 09:15 PM

Bravo Azerty,foarte frumos.Imagine postata
Bine ai venit la noi.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#6 Useril este offline   azerty 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 26-December 09

Postat 31 October 2010 - 09:31 PM

Multumesc, bine v-am gasit, sper sa va placa prajiturile, daca le faceti. Cred ca se pot face si in forme de muffins mai micute, ar putea fi echivalentul formelor mari de cannelés, puteti incerca. A mea e o placa de silicon cu 30 de forme micute, striate.

#7 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 01 November 2010 - 10:24 PM

Arata foarte bine!Am vazut si la o emisiune a Laurei Calder c-a facut asa ceva.

#8 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 November 2010 - 11:01 PM

Arata nemaipomit, demult vroiam sa le fac, multumim.

#9 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 November 2010 - 07:02 PM

et voilà ; o intrebare , pot sa mai scad din zahar ? sau e batuta in cuie reteta?
si banuiesc eu ca se poate dubla, ca au iesit doar 8 bucati :occasion14: , si se duc tare rapid. buuuuuuuuuuuuuune.

poate trebuia sa le mai bronzez un pic?

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-16-128880370467.jpg
  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-16-128880371855.jpg


#10 Useril este offline   azerty 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 26-December 09

Postat 03 November 2010 - 09:46 PM

Excelent ti-au iesit! Dar e adevarat ca ai fi putut sa le mai lasi putin, trebuie sa fie un maro, chiar maro inchis am vazut pe aici prin magazine, unele par de-a dreptul arse :occasion14:) Eu am stat cu ochii pe ele (pentru ca faceam pentru prima data) si apoi le-am scos cand am mirosit un inceput de fum de ars, n-am vrut sa le las mai mult, si in felul asta mi s-au parut perfecte, la fel cum am mancat de la colegul meu.

Si da, poti sa mai scazi din zahar daca ti se pare prea dulce, dar nu foarte foarte mult, 20-30g maxim as zice eu, ca apoi sa mai aiba totusi de unde se carameliza. Evident, nimic nu te impiedica sa faci un test si sa ne spui daca mai iese sau nu crusta exterioara, ca de fapt asta e tot dichisul la prajitura asta, crocantul exterior si interiorul moale (si, bineinteles, aroma de rom - data viitoare eu o sa renunt la pastaia de vanilie, pentru ca mi s-a parut ca romul acopera orice urma de vanilie, dar e drept ca eu am pus mai mult rom decit scria in reteta). Oricum, daca nu fac un krak! atunci cand musti din ele, nu-s ok (dixit colegul meu :floare:) )

Nicoleta

ETA: corectii de gramatica, azi se pare ca nu mai stiu sa scriu corect :love7:

#11 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 03 November 2010 - 11:07 PM

Am mancat prajiturile astea cand am fost la Bordeaux, dar nu m-au dat pe spate. Am si asistat la prepararea lor la un Atelier de chef in Bordeaux, nu am poze, pentru ca ma pregateam pentru sedinta foto din timpul pregatirii mesei de pranz. Noi ne-am pregatit masa si apoi am mancat ce am gatit.
Am forme din silicon. Am sa incerc sa fac si eu reteta asta, dar sigur cu mai putin zahar, erau pre dulci pentru gustul meu.

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 03 November 2010 - 11:24 PM

Vezi postareaazerty, la 03 November 2010 - 09:46 PM, a spus:

data viitoare eu o sa renunt la pastaia de vanilie

Eu nu as face asta.Chiar daca o acopera romul,are si pastaia rolul dumneaei :)
Pentru o papila sensibila,e buna,ca vanilia taie din gustul de ou.Eu am o problema cu ouale,si le simt(mai ales la chestiile coapte)daca nu-s "acoperite" bine :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 03 November 2010 - 11:41 PM

Maya, mi-a zis odata un mare cofetar de aici ca gustul de ou se simte atunci cind oul e copt prea mult, el se refera la crema de vanilie, nu stiu daca teoria asta se poate aplica si pentru lucruri coapte la cuptor care au multe oua in compozitie.

#14 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 November 2010 - 03:30 PM

Vezi postareaAdriana, la 03 November 2010 - 11:41 PM, a spus:

Maya, mi-a zis odata un mare cofetar de aici ca gustul de ou se simte atunci cind oul e copt prea mult, el se refera la crema de vanilie, nu stiu daca teoria asta se poate aplica si pentru lucruri coapte la cuptor care au multe oua in compozitie.

Nu,eu si cu oul avem o problema.Eu îl simt de la crud - la rascopt...la fel,si în orice dulcegarie mai ales!
Singura modalitate cum nu-l simt...daca e "taiat" de vanilie naturala,sau daca nu este copt/fiert la mai mult de 70-80 °C ,iar tipsul asta îl cunosc datorita seimei! :cheers:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#15 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 04 November 2010 - 08:40 PM

Felicitari, azerty, nu as fi îndraznit sa produc reteta cu forme din silicon :occasion14:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#16 Useril este offline   azerty 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 26-December 09

Postat 04 November 2010 - 09:32 PM

Vezi postareaAlexandru, la 04 November 2010 - 08:40 PM, a spus:

Felicitari, azerty, nu as fi îndraznit sa produc reteta cu forme din silicon :occasion14:


Iarta-ma, Doamne, caci am pacatuit LOL (il fallait quand même oser =)) ) Spre apararea mea, colegul meu francez face tot in forme de silicon, dar, ai dreptate, ca sa stabilim adevarul istoric, tre' sa precizez ca formele "pe bune", traditionale, sunt din cupru, din cele mari, doar ca sunt ceva mai greu de gasit de cumparat. "Silicoanele" sunt pe toate drumurile (franceze, cel putin :D )

Nicoleta

#17 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 04 November 2010 - 10:19 PM

Vezi postareaazerty, la 04 November 2010 - 09:32 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 04 November 2010 - 08:40 PM, a spus:

Felicitari, azerty, nu as fi îndraznit sa produc reteta cu forme din silicon =))


Iarta-ma, Doamne, caci am pacatuit LOL (il fallait quand même oser :D ) Spre apararea mea, colegul meu francez face tot in forme de silicon, dar, ai dreptate, ca sa stabilim adevarul istoric, tre' sa precizez ca formele "pe bune", traditionale, sunt din cupru, din cele mari, doar ca sunt ceva mai greu de gasit de cumparat. "Silicoanele" sunt pe toate drumurile (franceze, cel putin :D )

Nicoleta


Tocmai, mi se pare exceptional ca le-ai reusit asa de bine cu mijloace atît de accesibile. Mi-ai dat curaj sa încerc si eu :occasion14:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#18 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 November 2010 - 08:55 AM

Vezi postareaMaya, la 04 November 2010 - 03:30 PM, a spus:

Nu,eu si cu oul avem o problema.Eu îl simt de la crud - la rascopt...la fel,si în orice dulcegarie mai ales!
Singura modalitate cum nu-l simt...daca e "taiat" de vanilie naturala,sau daca nu este copt/fiert la mai mult de 70-80 °C ,iar tipsul asta îl cunosc datorita seimei! :D

Mi-a mai venit in minte alta chestie nu mai tin minte unde vazuta, sa rupi galbenusul, nu stiu daca reusesti sa ii scoti "pielita" inainte de a-l folosi, daca nici asa nu mere inseamna ca problema ta cu oul nu se poate rezolva :floare:

#19 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 November 2010 - 08:56 AM

Nicoleta, iarta-ne de off topic :D

#20 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 07 November 2010 - 12:11 AM

Am recidivat. cu mici schimbari :) , prima datorita a ceea ce fiimea numeste " un syndrome céphalo-rectal " ,
am pus zaharul impreuna cu vanilia si laptele la fiert . am adaugat apoi untul...ok( redusesem cca 40 gr din reteta , dublata )
dar a fost musai sa incorporez totusi cele 40 gr zahar la oua ; apoi am urmat intocmai, am pus romul ( agricol :) ) , si lasat la frigo 24h.
unde am schimbat a fost la copt. primele 10 minute am pus la 250 °C . si apoi o ora la 180°. sunt intradevar crocanti in exterior si "moelleux" in interior.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-16-128908147269.jpg
  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-16-128908149486.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi