Forum Culinar: Cannelés/canelés de Bordeaux - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cannelés/canelés de Bordeaux prajiturica frantuzeasca cu rom si vanilie

#21 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 November 2010 - 11:31 AM

Imi faceti o pofta nebuna cu zaharisitele astea de Bordeaux! Stella - am ras de sindromul ala :icescream: Nu am mai auzit de el pana acum. Foarte fain ti-au iesit!
Si eu am inceput sa am problema Mayei...culmea de cand traiesc tzivilizat dom'ne!! La tara nu mi s-a intamplat niciodata sa resping gustul de ou. Aici insa il simt altfel. Eu, care adoram crema de zahar ars si eram in stare sa dau gata jumate de cratita cand o scotea mama din cuptor...nu o mai sufar- numai mirosul ala de ou il am in nari. La fel mi se intampla si cu prajiturele din astea.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#22 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 07 November 2010 - 12:06 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 November 2010 - 11:31 AM, a spus:

Stella - am ras de sindromul ala :icescream: Nu am mai auzit de el pana acum.



total off...e mai "distins" asa decat sa zici "« j'ai la tête dans le cul »/ " ne pas avoir les yeux en face des trous "

scuzati divagatiile lingvistice :floare:

#23 Useril este offline   azerty 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 26-December 09

Postat 09 November 2010 - 10:15 PM

:biggrin: Bravo, Stela, ma bucur ca ti-au placut si ca le-ai refacut ! Le-am mai facut si eu o data de-atunci, la cererea publicului B) Sunt simplu de facut, cu putine ingrediente, si merg de minune la un bufet festiv, cu finger food. Am avut unii invitati care le-au mancat cu dulceata, ca sa vezi cum difera gusturile, nu li s-au parut suficient de dulci B)

Crocantul de la exterior, am observat, nu se duce asa repede atunci cand le-am lasat intr-un loc deschis (eu pe grila pe care le-am scos din cuptor si apoi, dupa ce s-au racit complet, doar le-am acoperit cu un servet). Am facut si testul cu ele intr-o cutie inchisa si imediat s-au inmuiat :(

Cat despre sensibilitatea la gusturi, eu, care mananc absolut de toate, ma amuz cand aud de asa probleme B) Aveam un prieten caruia nu-i placeau rosiile, nu putea sa le suporte, iar aici in Fr stiu un francez caruia nu-i place branza (cred ca e unic pe acest pamant LOL). Sau o prietena careia nu-i place laptele pentru ca mama ei o obliga sa bea in fiecare dimineata un pahar cand era copil B) Noi, cand eram mici, pe vremea lui Ceasca, era zi de sarbatoare cand aveam lapte la masa B) Diferenta de perspectiva...

Nicoleta

#24 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 07 January 2012 - 06:02 PM

Draga mea, intre timp am primit o reteta de la bordeaux , deci am incercat-o...tot nu am formele :hug:. dar parca rezultatul a fost
si mai convingator...iaca ratzeta bordeleza ;)...asa cum am primit-o pe mail...doar ca am redus cantitatea de zahar si o voi mai reduce, ca prea erau dulci :occasion14:

*recette des caneles (40 caneles)
1 litre de lait
500 g de sucre en poudre
250 g de farine
5 jaunes d'oeufs+1 oeuf entier
50 g de beurre
1 pincee de sel
rhum et vanille

faire bouillir le lait,ajouter en fin de cuisson les 50 g de beurre.pendant ce temps,faire blanchir le sucre et les oeufs (5+1).
Quand le mélange est mousseux,ajouter la farine.Délayer le tout avec le lait(+beurre).Laisser reposer une nuit.(pas au frigo).
Le lendemain,ajouter le sel ,le rhum et la vanille.Beurrer les moules
et faire cuire 1 heure:à220° pendant 20 à25 minutes puis 40 minutes
à 200°.*

ooups...nu gasesc pozele...cred ca le-am sters...data aviitoare cand le fac ;)

#25 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 07 January 2012 - 06:21 PM

Stella si in ce forme le-ai facut?

#26 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 January 2012 - 09:33 AM

Lili, din pacate tot in muffins , ca nu am formele de cannelés :love7:

#27 Useril este offline   azerty 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 26-December 09

Postat 13 June 2012 - 11:24 AM

Salut!

Am facut iar de curand cannelé-urile cu reteta colegului meu si am primit niste comentarii, m-am gandit sa vi le spun si voua: dupa gustul persoanei cu pricina cica nu erau suficient de caramelizate la exterior (v-am zis ca unii le prefera mai negricioase), si el ar mai fi pus si ceva mai mult zahar ca sa ajute in proces (lasate apoi mai mult timp -deci la temperatura mai joasa decat cele 180 de grade ale mele- pentru caramelizare dar si pentru ca nu i s-au parut nici suficient de coapte in interior). Data viitoare o sa incerc la 170 de grade in faza 2 si o sa le las mai mult timp, sa vedem ce iese.

Daca le pun mai mult zahar, teoretic as ajunge la o reteta similara cu a ta, stella, dar si eu zic ca e suficient de dulce, nu mai trebuie adaugat (in reteta mea).
O sa incerc alta data si reteta postata de tine, multumesc mult! Pe de alta parte, 40 de minute la 200° in cuptorul meu si la mini-formele mele ar iesi scrum suta-n mie, sigur reteta ta e pentru forme normale (mari)...

Spor la cannelés !
Nicoleta

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi