Forum Culinar: Despre parfumuri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 44 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Despre parfumuri

#1 Useril este offline   Issis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationTargoviste

Postat 03 December 2009 - 07:56 PM

”Iti poti inchipui, cititorule, o lume formata numai din parfumuri, miresme? Iti poti inchipui un om care nu cunoaste viata decat mirosind-o? ti-ai dat seama ca vechiul si noul se pot distinge prin miros, ca orice cuta a trupului tau e un receptacul de miresme si ca totul in lume are o amprenta olfactiva? stii ca fiecare om este un parfum inconfundabil, ca parfumul tau te poate face anonim sau irezistibil?” - Patrick Suskind, Parfumul

PARFUMERIE GUERLAIN
Dinastia Guerlain, se intinde pe 5 generatii si incepe cu Pierre-François Guerlain, care a deschis o parfumerie la Paris in 1828.

In 1853 firma Guerlain creaza l'Eau de l'Impératrice si va deveni primul furnizor al lui Napoleon III.

În 1889, Aimé Guerlain, considerat primul parfumier modern, a creat Jicky, considerat ca primul si cel mai mare parfum frantuzesc.
Aimé Guerlain a fost primul care a combinat aromele naturale cu cele sintetice pentru crearea unui parfum.

Va urma un parfum destinat barbatilor, Mouchoir de Monsieur ( 1904) creat de Jacques Guerlain intr-o epoca cand barbatii erau foarte reticenti fata de parfumuri.

Jacques Guerlain afirma: ”un parfum reusit este acela al carui miros corespunde cu un vis”

Un alt mare succes al lui Jaques Guerlin este Shalimar creat in 1925, adesea copiat, dar niciodata egalat.

Ultimul membru al familiei Guerlain este Jean Paul Guerlain (n. 1937), considerat un ”Marco Polo ” al esentelor, pentru ca ii placea sa calatoreasca pentru a-si cauta in lumea intreaga materiile prime



Champs-Elysees
Imagine atasata: 207_197506f3538d92d01a36fb3232e690df.jpg

Champs-Elysees, locul unde s-a nascut casa de moda Guerlain, este un izvor de inspiratie ce surpinde spiritul jovial al Parisului.
Stralucitor si revigorant, cu note discrete de mimoze, petale de trandafir si migdal, Champs-Elysees a fost creat pentru femeia care se ghideaza dupa propriul instinct, fiind increzatoare si spontana.

#2 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 04 December 2009 - 03:15 PM

Tocmai mi-am luat ultimul de la Chloe....daca ati stii cum miroase..........

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 December 2009 - 03:39 PM

simonaro29 a spus:

Tocmai mi-am luat ultimul de la Chloe....daca ati stii cum miroase..........

Eu stiu cum miroase.Chiar ieri mi-am stricat mucoasa nazala cu probatul a enshpe parfumuri :-*
Fac ce fac,si tot la cele vechi revin.Cu mine,am luat un Gucci Rush 2.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   duchess 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 04 December 2009 - 04:10 PM

mie imi place Very Valentino , mai am cateva picaturi in micuta sticluta ...

#5 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 04 December 2009 - 06:00 PM

Eu m-am hotărât la
Imagine postata

si la

Imagine postata

#6 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 04 December 2009 - 06:08 PM

Rares, raftul ala tot? :laughing7:

Auzi, aveam o colega (Andreea, iarta-ma, dar trebuie s-o spun!) frumoasa foc, sa zicem extrem de naiva si cam hrapareata. Ma rog, si isi trage un "sponsor" cu greutate, care printre altele avea si o parfumerie. O cheama la el sa isi aleaga ceva. Andreea a ales raftul 2 :floare:
raluca elena

#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 December 2009 - 06:23 PM

raluca elena a spus:

Rares, raftul ala tot? :laughing7:

Auzi, aveam o colega (Andreea, iarta-ma, dar trebuie s-o spun!) frumoasa foc, sa zicem extrem de naiva si cam hrapareata. Ma rog, si isi trage un "sponsor" cu greutate, care printre altele avea si o parfumerie. O cheama la el sa isi aleaga ceva. Andreea a ales raftul 2 :floare:

Hahahhhaa!Pai daca tot avea de unde :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 04 December 2009 - 06:46 PM

Alooo, tovarășa. Mă cheamă Rareș, nu Rockefeller nici Onasis. Așa că m-am mulțumit doar să mă parfumez loco (adică în magazin), nici măcar n-am cumpărat vreunul. :floare:

#9 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 04 December 2009 - 07:58 PM

Rau ai facut! Un barbat care miroase bine are muuuult mai multe bile albe decat unul care doar arata bine :) .

Issis mersi ca ai deschis topicul, ca tocmai ma pregateam eu sa o fac.

De cateva zile tot dau tarcoale la Prada Eau Ambrée care este ceva...ceva...de imi vine sa il beau! Si apoi cu aceeasi baza insa cu note mai tari Infusion d'Iris. Am turbat, le tot testez de vreo saptamana. Deci nush cum fac, tai din buget, habar nu am, dar de luat tot tre sa imi iau macar unul ca e mmmm :)

Iata ce contine:


It is a perfume of sensual texture without contrasts and classic shape, more like a morphing architecture for the future with the pure Prada stamp.
The heavy amber becomes mollecular amber and this Big Bang sends its waves in the space surrounding you with an alien beauty and the Prada logo.
Prada L'Eau Ambrée has its own style, far from Serge Lutens or Jean Claude Ellena and now you can say there is a Prada type of scent as the aldehydes were the Chanel trademark in the 20's and 30's.
Official main ingredients of Prada Eau L'Ambrée: mandarine, lemon, May rose, gardenia jasminoides, patchouli, oppoponax, vanilla, modern amber. Este intr-adevar un miros special.

Maine ma duc sa il testez si pe ala pour homme.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#10 Useril este offline   rym 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 04 December 2009 - 08:05 PM

Champs-Elysees,a fost prima mea dragoste.
Astazi am descoperit Dolce &Gabbana -rose the one. superb!!

#11 Useril este offline   Issis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationTargoviste

Postat 04 December 2009 - 10:04 PM

LANCÔME - UN HOMMAGE À LA FEMME

În 1935 parfumierul Armand Petitjean lanseaza marca Lancome

Preferatul meu: Trésor

Lansat prima data în 1952, cand era prezentat intr-un flacon ce imita un diamant cu 75 de fatete. Privit în lumina, parfumul prarea o picatura captiva în diamant.

Apoi, în 1990, se lanseaza noul Trésor cu logo-ul l'amour est un trésor
Acesta:

Imagine atasata: 207_bca70cde80928afd9bf88a5a8abb0278.jpg

Le parfum des instants précieux dans une formule plus intense. La Rose se mélange avec la fleur d’Abricot avant de laisser la place à un mélange plus enveloppant, plus poudré, celui de l’Héliotrope, de l’Iris et du Muguet. Le cœur radiant de TRÉSOR fait écho à la sensualité de l’Ambre, du Santal et du Musc.

Il flotte dans l'air un parfum d'émotion...TRÉSOR.

#12 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 05 December 2009 - 03:26 AM

La mine prima dragoste a for Lancome- Miracle
Apoi am descoperit Christian Dior- Pure Poison si Pure poison elixir
Si acum am un CK Euphoria care m-a fascinat si asta...Din pacate am ramas pe zero cu asta si cu Lancome..mai am ceva Pure Poise elixir...poate imi aduce mosu cadou ceva nou...mai ales ca pe 31 e si ziua mea..asa ca poate sa pun toate trei(mos nicolae, mos craciu si ziua mea) la un loc sa ia ceva frumos :occasion14:

cautand o poza cu lancome miracle am dat peste lancome cyclades....care absoult tb sa-l incerc...Syros insula in care eu locuiesc acum este capitala Cicladelor...hmmm e cu aer mediteranean...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 169_889b0161909b4b000ba309b09b1ab8af.jpg
  • Imagine atasata: 169_c595fc6f874af1e443d580747ae52b94.jpg
  • Imagine atasata: 169_67b5dc24e2fe01b9461ff8fd73fe44c9.jpg


#13 Useril este offline   Geomy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 05 December 2009 - 10:48 AM

Va las aici un blog pe care eu il citesc cu mare drag -> http://mirelapete.de...egory/parfumul/ .
are vreo 17-18 capitole in care descrie si povesteste despre parfumuri cu atat de multa pasiune ca aprope le simt olfactiv.

Iarna asta inca mai astept frigul si zapada sa'mi pot purda L de Lolita; pe 12-15 grade, cate au tot fost pana acum, simt ca ma sufoc cu el si mor de ciuda.
Iar peste vreo saptamana astept sa primesc Hypnotic Poison (un dulce oriental vanilat, invaluitor si calduros dar nu la fel de dogoritor precum L de Lolita ) si Allure Sensuelle (care e ceva mai classy, elegant) :angryfire:

http://www.fragrantica.com/perfume/Dior ... n-219.html (nu stiu sa pun link ascuns de un cuvant :oops: )
Imagine postata


http://www.fragrantica.com/perfume/Chan ... e-606.html
Imagine postata



Ati purtat vreodata Shalimar/Guerlain? Cum v'ati impacat cu el?
Imagine postata

#14 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 06 December 2009 - 05:34 PM

Geomy a spus:

Ati purtat vreodata Shalimar/Guerlain? Cum v'ati impacat cu el?

Am un Shalimar de citiva ani...imi place, insa mi se pare extrem de ..... :roll: greu?, puternic? pretentios?...nu ma pot hotari cum sa-l categorisesc, insa cert este ca-l port numai la evenimente super-speciale, si nu pentru ca as vrea sa-i lungesc viata in sticla, ci pentru ca e prea...nustiucum.
In consecinta, din punctul meu de vedere, nu e un parfum de toata ziua, ci unul de seara.
Champs elysees in schimb, l-am adorat pur si simplu, mi-a parut mult mai "purtabil". Din pacate in Canada nu l-am mai gasit; sau poate nu l-am cautat eu indeajuns de serios???

#15 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 December 2009 - 05:49 PM

Da, Shalimar este si dupa mine un parfum extrem de greu, putine piei -ale Laponei sigur nu :D)- se impaca cu el.

Allure este si el deosebit, insa iubirea mea cu el nu a tinut mult, l-am maritat la mama, ca era prea dulceag, desi uneori mi-e dor sa il iau iar. Alaturi de Mademoiselle si Chance sunt singurele Chanel care imi plac. Si pana la ora asta Mademoiselle rulz.
O data un coleg, un domn in varsta, eram doar eu cu el in incapere, spune: Mai, e undeva vreun patchouli care infloreste ca miroase boem aici. Si io: :mrgreen:, nu nu, este doar o creatie Chanel. :roll:

Edit de Chanel-uri si Mademoiselle-uri :geek: Ar trebui sa nu ma mai chiorasc o zi intreaga in calc. :?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#16 Useril este offline   Geomy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 06 December 2009 - 06:56 PM

ariel a spus:

ci pentru ca e prea...nustiucum.


Ma bucur ca ati comentat putin despre el, deci nu doar eu il gasesc ciudat si dificil de acceptat.
Am avut o stica de 30ml si am cadorisit'o intr'un final. M'am chinuit mult timp sa'mi placa pentru ca "nebunia" de inceput, acea prima impresie amara, citrica si sofisticata este absolut a-do-ra-bi-la, la fel si vanilia care se lasa incet incet peste acea amareala, DAR dupa 4-5 ore pe mine incepe sa miroasa suspect, nu stiu cum sa spun fara sa ofensez pe cineva, miroase a.... femeie batrana; nu dizgratios, nimic respingator de'a dreptu', doar un miros natural de femeie batrana (70-80ani). Eu asa l'am simtit pe pielea mea :oops: ...


Cat despre Chanel'uri, nu stiu, pt nasul meu vor ramane ever no1, cel putin pana acum nici o alta casa nu m'a fascinat atat de mult. E adevarat, eu accept doar: Chance / Christalle / Cristalle Eau Verte / Coco / Coco Mademoisell si Allure Sensuelle dar respect foarte mult si No 5'urile si Allure clasic si No 19 pentru ca'mi plac teribil cum miros pe alte persoane.

#17 Useril este offline   Otti 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationBerlin

Postat 06 December 2009 - 07:01 PM

Preferatele mele la momentul actual sant

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 240_567e26de22482eab2f3fa629642fabe5.jpg
  • Imagine atasata: 240_6d33bbd16e93973010f0aa26cd70d83d.jpg

Blup...

#18 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 December 2009 - 09:23 PM

Eu ador Shiseido Energizing Fragrance! E superb!!!! :D

Imagine atasata: 97_4b57c1f8df0b3fee1a2514602224817f.jpg
Imi place foarte mult si Caline de la Parfums Gres, da' nu gasesc nicaieri de cumparat in nemtia :study: Se gaseste pe net, dar costa o avere..... iar la intermediari nu-l gasesc (aia care mai aduc din State, ca vad ca acolo-s mai ieftine) :evil:
Imagine atasata: 97_2a73fbc49a22d23430915c9aa2377dc8.jpg

#19 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 December 2009 - 09:39 PM

Cat e Grès Foxyy?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#20 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 December 2009 - 09:45 PM

Lapona Enigel a spus:

Cat e Grès Foxyy?


Parfums Gres - firma producatoare de parfumuri - http://www.parfumsgres.com/
io nu vad legatura intre parfumuri si traducerea cuvantului Grès - gresie......

Arata acest topic


  • 44 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi