Forum Culinar: Despre parfumuri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 44 Pagini +
  • « Prima
  • 42
  • 43
  • 44
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Despre parfumuri

#861 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 10 March 2021 - 06:37 PM

Eu nu m-aș băga, deși îmi plac tare parfumurile, dar parcă mi-e mai drag să mă las surprinsă de alții pe partea olfactivă. Mi se pare și foarte greu să faci asta, e simțul cu cea mai rapidă adaptare, dacă îmi aduc bine aminte ceva ce am citit pe tema asta, după cîteva mirosiri nu mai simți nimic, deci e o muncă dificilă. Prefer să fac ca pînă acum, să mă duc special la așa zisele cumpărături doar ca să miros parfumuri :pupic: sau să le primesc de la cineva și să mă gîndesc că s-a gîndit la mine cînd l-a mirosit sau l-a făcut :rolleyes:

#862 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 10 March 2021 - 06:56 PM

Vezi postareaCarmella, la 10 March 2021 - 06:37 PM, a spus:

Eu nu m-aș băga, deși îmi plac tare parfumurile, dar parcă mi-e mai drag să mă las surprinsă de alții pe partea olfactivă. Mi se pare și foarte greu să faci asta, e simțul cu cea mai rapidă adaptare, dacă îmi aduc bine aminte ceva ce am citit pe tema asta, după cîteva mirosiri nu mai simți nimic, deci e o muncă dificilă. Prefer să fac ca pînă acum, să mă duc special la așa zisele cumpărături doar ca să miros parfumuri :D sau să le primesc de la cineva și să mă gîndesc că s-a gîndit la mine cînd l-a mirosit sau l-a făcut :pupic:


Pai il nu-l faci pentru tine, il faci sa-l dai cadou :P . Dar am impresia ca prietenele tale ar prefera sa le gatesti o cina decat un parfum :P
Ah, da, cu mirosul asa e, mai demult am fost la cumparaturi intr-un fel de depozit, erau la reduceri si era inainte de plecarea in Romania, m-am gandit sa le iau de cadou, normal ca voiam sa miros ce cumpar, dupa cateva minute toate miroseau la fel :rolleyes: .

#863 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 10 March 2021 - 10:32 PM

Vezi postareaCarmella, la 10 March 2021 - 02:31 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 10 March 2021 - 10:33 AM, a spus:

Da, imi amintesc , cea care face si parfumul de frezii. Ai avut vreodata ocazia sa il mirosi pe acela?
Sa il porti happy pe acesta al tau personalizat! La ce te referi mai exact cand spui ca nu arata ca un parfum de parfumerie?


Nu am avut ocazia să-l miros pe cel de frezii, de altfel nu am mirosit de la ea decît un parfum de vin, eram tare curioasă, și pe acesta pentru ”Carmen” :pupic:
Nu seamănă cu niciun parfum de parfumerie pentru faptul că nu are niciuna dintre notele alea de parfum comercial, e ceva foarte aromat, ”plutesc” altfel mirosurile, asemănător celor orientale. Greu de explicat :rolleyes:


Inteleg. E normal sa nu fie "comun". Ar fi de acord sa imi trimita o mostra din cel de frezie? Ii platesc si si transportul.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#864 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 10 March 2021 - 10:34 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 10 March 2021 - 10:32 PM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 10 March 2021 - 02:31 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 10 March 2021 - 10:33 AM, a spus:

Da, imi amintesc , cea care face si parfumul de frezii. Ai avut vreodata ocazia sa il mirosi pe acela?
Sa il porti happy pe acesta al tau personalizat! La ce te referi mai exact cand spui ca nu arata ca un parfum de parfumerie?


Nu am avut ocazia să-l miros pe cel de frezii, de altfel nu am mirosit de la ea decît un parfum de vin, eram tare curioasă, și pe acesta pentru ”Carmen” :pupic:
Nu seamănă cu niciun parfum de parfumerie pentru faptul că nu are niciuna dintre notele alea de parfum comercial, e ceva foarte aromat, ”plutesc” altfel mirosurile, asemănător celor orientale. Greu de explicat :rolleyes:


Inteleg. E normal sa nu fie "comun". Ar fi de acord sa imi trimita o mostra din cel de frezie? Ii platesc si si transportul.


O întreb. Dar probabil că va trebui să îl facă, nu cred că ține ceva gata făcut.

#865 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 10 March 2021 - 10:42 PM

Vezi postareaadi_edi, la 10 March 2021 - 04:49 PM, a spus:

Oricine poate sa faca parfumuri :P . (aici vorbeste invidia din mine ca n-am o prietena care sa-mi creeze si mie unul :D ). Sa-l porti cu placere, Carmella!
Lasand gluma la o parte, se pare ca intr-adevar se pot face "de casa". Ati incerca? Ma bate gandul, nu m-am uitat cat de greu se gasesc ingredientele sau cat costa.
https://www.thoughtc...e-recipe-605976
Lapona, tu esti o enciclopedie :) .


Nici pe departe, draga mea! Am senzatia ca nu stiu ni-mic, ca sunt bata...ca abia acum incep. Probabil ca asta a tinut patima asta a mea mereu vie. Este cea mai adanca, viscerala , grava si si tenebroasa (ca deh, coasta :))) ) pasiune a mea. Dar am tone de invatat inca!!! Visez sa merg o data in Grasse si o data in Oman si sa fac un perfume-safari Imagine postata
Si, ca sa iti raspund la intrebare, da!!! As face parfum dar as face ca parfumeurii de renume, sa imi dau coate cu de-alde Christopher Sheldrake.

Am vazut pe arte un documentar despre lemnul de santal din Noua Caledonie si rolul lui in industria parfumeriei. S-ar parea ca e un rising star. Penru cine mai intereseaza:

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#866 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 14 March 2021 - 10:21 AM

Încă o chestie și gata (că deja pare că îi fac reclamă) pe tema parfumierului meu "personal", Raluca Vasile, pentru că e un articol nou apărut și care mi s-a părut extraordinar :) Am găsit multe explicații utile, dar și mai multe lucruri de mare bun simț despre ce înseamnă și cum se poartă un parfum.
Link la articol:

https://www.zilesino...i-e-despre-tine

#867 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 March 2021 - 11:07 AM

Vezi postareaCarmella, la 10 March 2021 - 10:34 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 10 March 2021 - 10:32 PM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 10 March 2021 - 02:31 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 10 March 2021 - 10:33 AM, a spus:

Da, imi amintesc , cea care face si parfumul de frezii. Ai avut vreodata ocazia sa il mirosi pe acela?
Sa il porti happy pe acesta al tau personalizat! La ce te referi mai exact cand spui ca nu arata ca un parfum de parfumerie?


Nu am avut ocazia să-l miros pe cel de frezii, de altfel nu am mirosit de la ea decît un parfum de vin, eram tare curioasă, și pe acesta pentru ”Carmen” :)
Nu seamănă cu niciun parfum de parfumerie pentru faptul că nu are niciuna dintre notele alea de parfum comercial, e ceva foarte aromat, ”plutesc” altfel mirosurile, asemănător celor orientale. Greu de explicat :)


Inteleg. E normal sa nu fie "comun". Ar fi de acord sa imi trimita o mostra din cel de frezie? Ii platesc si si transportul.


O întreb. Dar probabil că va trebui să îl facă, nu cred că ține ceva gata făcut.


Multumesc, astept vesto atunci.


Vesti*
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 44 Pagini +
  • « Prima
  • 42
  • 43
  • 44
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi