Forum Culinar: PRAJITURI PENTRU NUNTI SI ... ALTE EVENIMENTE - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PRAJITURI PENTRU NUNTI SI ... ALTE EVENIMENTE aspectuoase,mai costisitoare,mai ieftine....

#1 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 01 November 2010 - 07:41 PM

Va invit sa postati retete,cine are si poze e si mai bine, de prajituri care se pot face la nunti,botezuri,inmormintari ( avem si din astea ! ). Prajituri care sunt aspectuoase, care se taie frumos, au tinuta, care sunt si mai costisitoare, care sunt si mai ieftine....
Fie ca avem nevoie pentru evenimente in familie, fie ca facem pentru altii, niste idei cred ca prind bine oricui...
Intrucit eu am deschis topicul, s-ar fi cuvenit sa fac eu primele postari , dar n-am poze... De curind am pregatit niste prajituri pentru o inmormintare, nu era un eveniment anticipat,posibilitatile erau modeste, pur si simplu m-am blocat... Am zis ca fac si apoi n-am stiut ce... Mi-am revenit si a iesit bine, dar mi-ar fi prins bine sa deschid topicul si sa ma inspir ! Dar, datorita faptului ca am lucrat la foc automat, 2 dupa-mese, dupa orele de servici, pina noaptea tirziu, pur si simplu mi-a iesit din minte sa fac poze ! :pupic:
Daca vi se pare acest topic o idee buna, va invit sa contribuiti cu ideile si retetele voastre !

#2 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 01 November 2010 - 10:20 PM

Buna Vrabiuta! :) Mi se pare o idee buna ...in felul acesta facem o selectie din toate retetele pe care le stim pentru ca intr-adevar nu toate prajiturile se preteaza pentru a fi servite la diversele evenimente din viata noastra!
Am cateva poze cu prajituri care mi-au placut si la gust si la infatisare!

Sa incep:

Prajitura Kinder Pingui Imagine atasata: monthly_11_2010/post-730-128864209679.jpg

Prajitura Milch Schnitte Imagine atasata: monthly_11_2010/post-730-128864224089.jpg

Prajitura chinezeasca Imagine atasata: monthly_11_2010/post-730-128864227326.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-730-128864229581.jpg

Prajitura Snickers Imagine atasata: monthly_11_2010/post-730-128864233249.jpg

Cred ca-s cam mari pozele...dar nu-i nimic ca se vad mai bine! Voi reveni cu retetele! :pupic:

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 01 November 2010 - 10:27 PM

Vezi postareadivina, la 01 November 2010 - 10:20 PM, a spus:

Buna Vrabiuta! :D Mi se pare o idee buna ...in felul acesta facem o selectie din toate retetele pe care le stim pentru ca intr-adevar nu toate prajiturile se preteaza pentru a fi servite la diversele evenimente din viata noastra!
Am cateva poze cu prajituri care mi-au placut si la gust si la infatisare!

Sa incep:

Prajitura Kinder Pingui
Prajitura Milch Schnitte
Prajitura chinezeasca
Prajitura Snickers
Cred ca-s cam mari pozele...dar nu-i nimic ca se vad mai bine! Voi reveni cu retetele! :)

Eu stau la interval, cu hartia si creionu' pregatite..... Arata intr-un fel prajiturelele..... de-mi ploua-n gat! :pupic:

#4 Useril este offline   cec 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 571
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 01 November 2010 - 10:46 PM

Am participat si eu la 2 nunti la capitolul prajituri cu briose care se pare ca sunt apreciate

briose acoperite cu royal icing

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-91-128864426541.jpg

si briose acoperite cu pasta de zahar

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-91-128864429223.jpg

sunt mai migaloase dar cred ca se merita

3 oua
200g zahar
150ml ulei
300ml suc (apa minerala, iaurt)
1 plic zahar vanilat
1 plic praf copt
1 plic budinca
300g - 400g faina



Am mixat ouale, zaharul, zaharul vanilat, praful de copt. Am adaugat uleiul si dupa ce am mixat cateva minute am adaugat si nectarul de piersici.Au urmat budinca si faina si apoi ciocolata maruntita.Am pus in tavi hartiile pt briose si am pus in fiecare hartie cate o lingura de compozitie la o tava. Le-am copt la foc potrivit.

Din cantitatile date mi-au iesit 24 de briose, eu am facut 9-10 portii, din care cateva am lasat acasa pt copii
mami de fetite si baietei (2+2)

Secretul fericirii este, nu sa faci ce-ti place, ci sa inveti sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci.

Timpul tău este viaţa ta, de aceea cel mai mare dar pe care îl poti face cuiva este timpul tău

http://detoatepentru...y.blogspot.com/

#5 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 01 November 2010 - 11:15 PM

Ce idee buna Vrabiuta! Si eu vreau sa fac prajituri cateodata ( nu pentru ocazii) si sunt in pana de idei - asa ca aici este o sursa de inspiratie.

#6 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 02 November 2010 - 07:25 AM

Ma bucur ca ati apreciat ideea mea ca find buna si pentru voi ! cred ca ne va prinde bine multora ! Va multumesc ! :tongue3:

#7 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 02 November 2010 - 08:50 AM

Tare fain topic,Vrabiuto,luni sunt singura acasa si o sa am mai mult loc la calculator asa ca o sa scriu si vreo reteta,am:albacazapada,negresa si bilutele bunicii pot da link,deja sunt postate,chinezoica,si fursecuri,piersicute,si aricei... :tongue3:

#8 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 November 2010 - 09:14 AM

Eu cred ca ar fi bine de mentionat si cite prajiturele ies dintr-o portie, cite portii trebuie facute pentru o nunta, informatii de genul asta, care sunt foarte utile atunci cind trebuie sa te pui la treaba pentru un eveniment de genul asta.

#9 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 02 November 2010 - 09:19 AM

Ce bine arata prajiturile voastre!!!
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#10 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 02 November 2010 - 01:13 PM

Vezi postareadivina, la 01 November 2010 - 10:20 PM, a spus:

Buna Vrabiuta! :) Mi se pare o idee buna ...in felul acesta facem o selectie din toate retetele pe care le stim pentru ca intr-adevar nu toate prajiturile se preteaza pentru a fi servite la diversele evenimente din viata noastra!
Am cateva poze cu prajituri care mi-au placut si la gust si la infatisare!

Sa incep:

Prajitura Kinder Pingui Atasament kinder pingui.JPG

Prajitura Milch Schnitte Atasament milch scnitte1.JPG

Prajitura chinezeasca Atasament prajitura chinezeasca.JPG

Atasament prajitura chinezeasca1.JPG

Prajitura Snickers Atasament snickers.JPG

Cred ca-s cam mari pozele...dar nu-i nimic ca se vad mai bine! Voi reveni cu retetele! :pupic:


Hai fuguta cu retetela ca imi ploua un gura... mai ales prajitura snickers.... yamy!

#11 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 02 November 2010 - 02:43 PM

Adriana ai mare dreptate referitor la cantitati, numar pentru ca asta e un aspect esential la asemenea evenimente. Din pacate la pozele care le-am pus nu pot sa mai zic acum cat a iesit! :pupic: Eventual pe viitor, ce postam sa fie insotit si de o poza cu produsul final chiar in tava in care a fost pregatit si specificate dimensiunile tavii.

Incep cu prajitura Snickers, nu de alta dar ma ia la bataie Luminis! :)

PRAJITURA SNICKERS
Ingrediente foi:

- 8 oua
- 300 gr. zahar ( 17-18 linguri)
- 400 gr. nuca macinata
- 4 linguri faina
- 3 linguri cacao
- jumatate plic praf de copt

Ingrediente crema:

- 8 galbenusuri
- 1 ou intreg
- 3 linguri cacao
- 250 gr. zahar
- 4 linguri lapte (caldut)
- 1 pachet de unt
- 100 gr. ciocolata amaruie /lapte

Foile:
Intr-un castron inalt (preferabil de sticla) separati cu grija albusurile de galbenusuri , si puneti-le impreuna cu cele 300 gr. zahar.
Bagati mixeru-n priza si priza-n mixer si incepeti sa mixati puternic.
Apoi se adauga peste spuma obtinuta, faina amestecata cu praf de copt, cacaoa si nuca pisata.
Se amesteca totul si din compozitia rezultata se coc trei foi pe fundul unei tavi.
Fiecare foaie se tine pentru 15 minute (nu mai mult) la 170 grade C.
Tava folosita de mine are dimensiunile 20*34 cm. Am incercat sa fac si 4 foi intr-o tava mai mica...mai mult patrata...ca sa iasa prajitura mai inalta!

Crema:
Intr-o craticioara, punem galbenusurile, oul intreg,cacaoa, zaharul, laptele, si ciocolata facuta bucatele. Punem craticioara la bain-marie si amestecam totul bine, lasam pe aburi, pana se topeste ciocolata.
Dupa ce se raceste crema se pune untul si se amesteca bine pana se topeste.
Se pune apoi peste prima foaie crema, peste tot, cateva linguri zdravene, se pune a doua foaie, peste care se pune iar crema, si in fine se pune ce-a de-a treia foaie si peste ea crema. Se pot adauga nuci macinate peste aceasta glazura.
Se poate taia dupa vreo 10-15 minute sau daca vreti o puteti lasa la frigider cateva ore si de-abia atunci o portionati.

#12 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 02 November 2010 - 02:52 PM

Saru' mana pt Snickers... sigur am sa o prestez familionului cat de curand...
Sorina

#13 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 02 November 2010 - 02:54 PM

MILCH SCHNITTE

INGREDIENTE BLAT

- 4 oua
- 80 g zahar
- 1 plic zahar vanilat
- 2 linguri pline de gris macinat
- 2 linguri cacao
- 2 linguri faina
- 2 linguri de miere de salcam
- 1 lingurita de praf de copt
- 20 ml lapte
- 100 ml ulei
- sare

PREPARARE BLAT

Se separa ouale.
Se bat galbenusurile cu zahar si vanilie pana se albesc si se umfla.
Faina se amesteca cu praful de copt, cacao si gris. Si se adauga la crema de galbenusuri. Se mixeaza usor. Se adauga laptele, uleiul, apoi mierea. Amestecati usor cu albusurile batute spuma cu sare. Se coc doua foi de 30x34 cm, pe hartie de copt, la 165 grade Celsius, pentru 12- 13 minute.
Lasati sa se raceasca fara a indeparta hartia, astfel se va desprinde mult mai usor de pe blat.

INGREDIENTE CREMA DE LAPTE

- 200 g lapte condensat indulcit
- 200 ml de frisca lichida
- 1 plic intaritor de frisca
- 100 ml lapte
- 6 g gelatina
- 50 g miere (1 lingura cu varf)
- esenta de vanilie

Laptele condensat se amesteca cu 50 ml de lapte.
Gelatina hidratata se dizolva in 50 ml lapte, pe foc foarte mic si se adauga in laptele condensat. Apoi mierea si vanilia. Se bate frisca cu intaritor apoi se adauga amestecul de lapte si gelatina. Se lasa la frigider, si cand se intareste putin,
se pune pe primul blat si se acopera cu al doilea.
Se lasa la frigider cca. 2-3 ore, apoi se taie cu multa usurinta.

#14 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 02 November 2010 - 03:07 PM

Vezi postareadivina, la 02 November 2010 - 02:54 PM, a spus:

MILCH SCHNITTE

INGREDIENTE BLAT

- 4 oua
- 80 g zahar
- 1 plic zahar vanilat
- 2 linguri pline de gris macinat
- 2 linguri cacao
- 2 linguri faina
- 2 linguri de miere de salcam
- 1 lingurita de praf de copt
- 20 ml lapte
- 100 ml ulei
- sare

PREPARARE BLAT

Se separa ouale.
Se bat galbenusurile cu zahar si vanilie pana se albesc si se umfla.
Faina se amesteca cu praful de copt, cacao si gris. Si se adauga la crema de galbenusuri. Se mixeaza usor. Se adauga laptele, uleiul, apoi mierea. Amestecati usor cu albusurile batute spuma cu sare. Se coc doua foi de 30x34 cm, pe hartie de copt, la 165 grade Celsius, pentru 12- 13 minute.
Lasati sa se raceasca fara a indeparta hartia, astfel se va desprinde mult mai usor de pe blat.

INGREDIENTE CREMA DE LAPTE

- 200 g lapte condensat indulcit
- 200 ml de frisca lichida
- 1 plic intaritor de frisca
- 100 ml lapte
- 6 g gelatina
- 50 g miere (1 lingura cu varf)
- esenta de vanilie

Laptele condensat se amesteca cu 50 ml de lapte.
Gelatina hidratata se dizolva in 50 ml lapte, pe foc foarte mic si se adauga in laptele condensat. Apoi mierea si vanilia. Se bate frisca cu intaritor apoi se adauga amestecul de lapte si gelatina. Se lasa la frigider, si cand se intareste putin,
se pune pe primul blat si se acopera cu al doilea.
Se lasa la frigider cca. 2-3 ore, apoi se taie cu multa usurinta.

Nu vreau sa ma bag asa dar cred ca ingredientele sunt pentru 1 foaie si se fac 2. E reteta preferata a familiei!

#15 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 02 November 2010 - 03:10 PM

Mie imi plac foarte mult foile de la Milch-Schnite. Eu a facut si cu alte combinatii si e super bun. (de ex. crema visine sau caramel).

Felicitari pentru acest topic!

#16 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 02 November 2010 - 03:46 PM

PRAJITURA KINDER PINGUI

Ingrediente:
Foi:
10 oua
200 grame zahar
2 pachetele de zahar vanilat
5 linguri pline cu gris
5 linguri pline de faina
5 linguri pline de cacao amara
5 linguri de miere
1,5 pac. de praf de copt
1 praf de sare
50 ml lapte
270 ml ulei

Glazura 1 (peste crema)
120 grame ciocolata de menaj
70 de grame de unt
1 lingura de apa
2 linguri de ulei

Glazura 2 (pentru finisarea prajiturii)
220 de grame de ciocolata de menaj
100 grame de unt
3 linguri de ulei
1 lingura de apa
1 lingura zahar praf

Crema de frisca:
700 ml de smantana pentru frisca - preparat gata indulcit sau smantana dulce, caz in care se adauga la frisca batuta 3 linguri de zahar pudra sau 2 pachetele de intaritor de frisca
3 linguri de lapte
2 lingura de miere
1/2 de lingura de esenta de vanilie

Pentru blat se separa ouale, bateti cele 10 galbenusuri cu zaharul si cu zaharul vanilat cateva minute pe viteza cea mai mare pana amestecul e o crema densa. Adaugati faina amestecata cu praful de copt, cacao si grisul. Amestecati usor, apoi adaugati usor laptele si uleiul, adaugati mierea. Amestecati usor cu cele 10 albusuri batute spuma tare cu praful de sare.
Compozitia finala este destul de lichida.
Se coc doua foi (tava folosita a fost cea a aragazului) , pe hartie de copt,( impartiti cantitatea "la ochi" in doua sau daca nu o cantariti si apoi o impartiti) in cuptorul cu ventilatie la 165 grade pt. 12-13 minute sau la cel normal la 175 grade. Le lasati sa se raceasca fara a indeparta hartia.

Intre timp se prepara glazura 1, din toate ingredientele care se amesteca pe foc, topindu-le, fara a fierbe.Se da de o parte sa se racoreasca.

Pentru crema se mixeaza frisca cu 2 pachetele de intaritor de frisca. Se adauga laptele (eu am pus lapte condensat , din acela pentru cafea, 3 cutiute), mierea, esenta si mixam iara bine. Rezulta o crema teapana bine.

Dezlipim hartia de pe o foaie , apoi punem foaia pe tava, jumatate din crema , glazura 1 si bagam tava la congelator cateva minute.
Glazura se va intari imediat. Atentie! trebuie sa fie tare altfel se va amesteca cu crema.
Intre timp preparam si a 2-a glazura si o lasam sa se raceasca.
Punem restul de crema, a 2-a foaie cu fata in jos, apasam putin si desprindem hartia apoi punem glazura 2 si o intindem cu un cutit cu lama lata.
Bagam prajitura la frigider si o lasam cateva ore. Taiem cu un cutit inmuiat in apa fierbinte si dupa fiecare taietura stergem cutitul si il udam din nou.

#17 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 02 November 2010 - 05:42 PM

interesant topic.Dana,Divina-la kinder pingui nu vad pe nicaieri daca ai scris cand si cum trebuiesc adaugate albusurile.

pe mine ma intereseaza Prajitura chinezeasca,asa se numeste sau chiar e o reteta chinese?

:pupic:

#18 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 02 November 2010 - 09:44 PM

PRAJITURA CHINEZEASCA

Ingrediente:

-6 oua
-300 g nuca macinata
-200 g faina
-3 linguri cacao
-400 g zahar
-1 pachet unt
-ciocolata rasa

Blat
Se mixeaza untul la temperatura camerei cu 200g zahar pana devine ca o crema, se adauga nuca macinata si faina amestecata cu cacaoa. Albusurile se bat spuma cu un praf de sare si se incorporeaza cu miscari usoare in compozitia de unt. Compozitia obtinuta se coace intr-o tava (20*34 cm) unsa si tapetata cu hartie de copt la foc mediu timp de 20 minute.

Glazura
Se mixeaza galbenusurile cu cele 200g de zahar ramase pana devin albe ca o crema si aproape ca si-au dublat volumul. Aceasta compozitie se intinde pe blatul copt, se niveleaza si se mai da la cuptor pana se intareste glazura de galbenus si capata o tenta rumenie.
Se lasa la racit, se portioneaza si se decoreaza cu ciocolata rasa.

#19 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 02 November 2010 - 09:46 PM

Vezi postareaortansa, la 02 November 2010 - 05:42 PM, a spus:

interesant topic.Dana,Divina-la kinder pingui nu vad pe nicaieri daca ai scris cand si cum trebuiesc adaugate albusurile.

pe mine ma intereseaza Prajitura chinezeasca,asa se numeste sau chiar e o reteta chinese?

:drool:


Ai avut dreptate Ortansa...albusurile erau trecute la restul ingredietelor! Am refacut! Multumesc de atentionare!
Special pentru tine ...chinezeasca! :D

#20 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 14 November 2010 - 05:10 PM

Inca ceva ce cred ca merge, sunt islerele ! Pun doar poze ca sunt gramada de retete postate (daca trebuie o pun si pe-a mea!)Imagine atasata: monthly_11_2010/post-366-128974554358.jpg

tavaliteleImagine atasata: monthly_11_2010/post-366-128974556009.jpg


cornulete cu gem (astea sunt facute mai modo grosso,ca sunt din cele ce le-am pregatit cu o ocazie pentru pachetu lu fiu-meu si el nu le vrea mici)Imagine atasata: monthly_11_2010/post-366-128974570165.jpg

valurile dunarii,cu o observatie, as pune si un pliculet de gelatina in crema !Imagine atasata: monthly_11_2010/post-366-128974605073.jpg

stelute cu gem de caise,(o nebunie!sunt tot la cutie, pregatie de plecare ,sorry, da altfel n-am apucat sa fac poze !)Imagine atasata: monthly_11_2010/post-366-128974628278.jpg

celebrele si delicioasele tobite sau Sarah Bernard sau bombonica, in functie de zona, se numesc altfel.... sunt cele de sus Imagine atasata: monthly_11_2010/post-366-128974693289.jpg

prajitura-cu-cocos-bounty-barsImagine atasata: monthly_11_2010/post-366-128974698757.jpg

prajitura cu crema de brinza.. imi scapa numele,brinza se amesteca cu unt si o budinca de vanile, e super buna !Imagine atasata: monthly_11_2010/post-366-128974719915.jpg

VA CER SCUZE PENTRU POZE ! CINDVA .....POATE..... VOI INVATA SA FAC SI POZE !!! :rolleyes:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi