Forum Culinar: PRAJITURI PENTRU NUNTI SI ... ALTE EVENIMENTE - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PRAJITURI PENTRU NUNTI SI ... ALTE EVENIMENTE aspectuoase,mai costisitoare,mai ieftine....

#21 Useril este offline   bbenyci 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 09-December 09
  • Locationarad

Postat 16 November 2010 - 07:30 PM

Super prajiturile, ai cumva reteta de la sarah bernard/?
Mersi
Imagine postata

Arienne Sophie

Imagine postata
Nicole Anamaria

http://bbenyci.blogspot.com/

#22 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 16 November 2010 - 07:47 PM

Mamaaa, Vrabiuta, dar ce pachete pregatesti tu pentru baiat! Bun bun! De islere tot aud de doua zile si ar cam trebui sa execut! ;) Valurile Dunarii o stiu de pe un blog...arata super...cu tobitele alea nu prea stiu cum e ...dar cred ca nu te mai opresti din mancat!Nu? :((

#23 Useril este offline   dana3262 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 16 November 2010 - 08:20 PM

Vezi postareabbenyci, la 16 November 2010 - 07:30 PM, a spus:

Super prajiturile, ai cumva reteta de la sarah bernard/?
Mersi


asta e reteta care o fac eu:
"tobite" sau "sarah bernard"

4-5 oua
400 gr.zahar
150 gr nuca macinata
3 linguri cacao
ciocolata 1oo gr
4 albusuri se bat cu 200 gr zahar
se pun pe abur si apoi se adauga nuca
intr-o tava,cu hartie de copt,se pun cu lingurita albusurile,in forma de cerc,de aceeasi dimensiune(cam 5-6 cm diametrul),nu foarte groase,cam jumatate de cm
se coc in cuptor cam o ora(cuptorul preincalzit),la foc mic,pana se usuca
crema-galbenusurile se amesteca cu restul de zahar,cacao,si se pun pe abur pana ce se ingroasa
cand se racestese adauga cu 300 gr unt.se pune in frigider
ciocolata se topeste pe abur cu putin ulei
dupa ce s-au scos din cuptor bezelele,se pun doua cate doua,iar cu un cutit se rad marginile sa fie fine,dar usor sa nu se rupa,apoi se ung cu crema si se lipesc.pe lateral,se ung din nou cu crema,iar faramiturile rase(faramiturile trebuie sa fie fine),se rostogolesc in faramituri.le aranjati pe o tava,si pe fiecare,intindeti ciocolata topita,in cerc
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-184-128993148054.jpg

e foarte mult de lucru cu ele, dar sunt deosebit de bune!!!
dana

#24 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 16 November 2010 - 09:27 PM

Vezi postareabbenyci, la 16 November 2010 - 07:30 PM, a spus:

Super prajiturile, ai cumva reteta de la sarah bernard/?
Mersi


Dana a fost mai rapida ! :P

Vezi postareadivina, la 16 November 2010 - 07:47 PM, a spus:

Mamaaa, Vrabiuta, dar ce pachete pregatesti tu pentru baiat! Bun bun! De islere tot aud de doua zile si ar cam trebui sa execut! :P Valurile Dunarii o stiu de pe un blog...arata super...cu tobitele alea nu prea stiu cum e ...dar cred ca nu te mai opresti din mancat!Nu? ;)


Atunci era doar unul ! Acu pregatesc pentru doi, ba as putea sa spun chiar trei (cu prietenu lu fiica-mea!) Vineri pleaca trenu catre capitala cu pachetul-pachetoiu, sa vedem ce-o iesi, deocamdata muncesc ! Fac ceva nou, sper sa-mi iasa si sa nu uit sa fac poza! Da si daca iese, :P
Cu tobitele, bombonica, sarah .... da sunt grozave ! Ce ma enerveaza pe mine cel mai tare si mai tare, e ca se coc inceeeeeeeeeeeeeet si eu mi-s rapida rau!Trebuie sa le tii in cuptorul cu usa usor deschisa pina se fac ! cam 40-50 minute !FOOOOOOOOOOOOarte mult pentru nervii mei! Daca uit de tot ??????? :((

Vezi postareadana3262, la 16 November 2010 - 08:20 PM, a spus:

Vezi postareabbenyci, la 16 November 2010 - 07:30 PM, a spus:

Super prajiturile, ai cumva reteta de la sarah bernard/?
Mersi


asta e reteta care o fac eu:
"tobite" sau "sarah bernard"


e foarte mult de lucru cu ele, dar sunt deosebit de bune!!!


Da .... asta-i reteta ! Merci Dana ! (cred ca si pe dincolo tot tu ai pus-o!) :P

#25 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 16 November 2010 - 09:57 PM

Vrabiuta ...esti fantastica! :(( Te asteptam cu experimentul sa vedem ce a iesit! Spor la treaba!

#26 Useril este offline   arianakarina5 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 08-July 11

Postat 08 July 2011 - 11:31 PM

Vezi postareavrabiuta, la 01 November 2010 - 07:41 PM, a spus:

Va invit sa postati retete,cine are si poze e si mai bine, de prajituri care se pot face la nunti,botezuri,inmormintari ( avem si din astea ! ). Prajituri care sunt aspectuoase, care se taie frumos, au tinuta, care sunt si mai costisitoare, care sunt si mai ieftine....
Fie ca avem nevoie pentru evenimente in familie, fie ca facem pentru altii, niste idei cred ca prind bine oricui...
Intrucit eu am deschis topicul, s-ar fi cuvenit sa fac eu primele postari , dar n-am poze... De curind am pregatit niste prajituri pentru o inmormintare, nu era un eveniment anticipat,posibilitatile erau modeste, pur si simplu m-am blocat... Am zis ca fac si apoi n-am stiut ce... Mi-am revenit si a iesit bine, dar mi-ar fi prins bine sa deschid topicul si sa ma inspir ! Dar, datorita faptului ca am lucrat la foc automat, 2 dupa-mese, dupa orele de servici, pina noaptea tirziu, pur si simplu mi-a iesit din minte sa fac poze ! :headbang:
Daca vi se pare acest topic o idee buna, va invit sa contribuiti cu ideile si retetele voastre !

mi-ati fi de foarte mare ajutor daca mi-ati spune diferentele dintre royal icing, butter cream,sugar paste, fondant;si as aprecia nespus daca mi-ati putea da si retete.
momentan ornez torturi cu frisca. as vrea sa invat mai multe.
va multumesc pentru tot ce postati

#27 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 July 2011 - 08:39 AM

Vezi postareaarianakarina5, la 08 July 2011 - 11:31 PM, a spus:

Vezi postareavrabiuta, la 01 November 2010 - 07:41 PM, a spus:


mi-ati fi de foarte mare ajutor daca mi-ati spune diferentele dintre royal icing, butter cream,sugar paste, fondant;si as aprecia nespus daca mi-ati putea da si retete.
momentan ornez torturi cu frisca. as vrea sa invat mai multe.
va multumesc pentru tot ce postati

Ariana bine ai venit,dute la pagina principala si deschide topicul totul despre torturi,vezi ca ai acolo si royal icing si pasta de zahar ,trebuie sa citesti acolo ;)
Eu nu ma pricep sa te ajut ca nu-s tortareasa ;) dar gasesti acolo o gramada de fete talentate :floare:

Cateva linkuri:

http://artaculinara....10-royal-icing/

http://artaculinara....ehnica-secrete/

http://artaculinara....u-crema-de-unt/

Cand mai ai intrebari cu privire la retete sau ingrediente etc,este topicul caut o reteta-sfaturi culinare,in felul asta cum vad fetele postarea acolo isi dau seama ca esti in impas si vin cu sfaturi .

Sper ca ti-am fost de ajutor ;) sa ne arati si noua ce torturi faci . :headbang:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi