Forum Culinar: De Craciun...care-i oferta? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

De Craciun...care-i oferta? ~Xmas Cookies&Treats Shop~NOW OPEN:-)

#1 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 12 November 2010 - 05:32 PM

Vad prin magazine si pe strazi ca deja au aparut produsele cu specific de Craciun,asa ca,desi mi se pare devreme(mai ales ca avem aici niste temperaturi varatice si nu pot intra in mood)-incep si eu sa planuiesc una alta,craciuneste:-)Printre altele ma gandesc sa prajituresc ceva bun,aratos si ....banos:-D .Am dat deja sfoara pe facebook cum ca fac torturi decorate cu oameni de zapada:-)(nush cat succes voi avea,dar sa vedem,incercarea moarte n-are:-D).In afara de asta ma gandeam si la platouri(pe care deja mi le-am procurat) cu:1.cookies asortate,2. cookies si prajiturele(brownies etc) sau 3.prajiturele.
Ieri am facut si 2 retete de proba:thumbprints si chocolate chunk cookies.Prima mi-a iesit bine,a doua nu prea,mi s-au latit prea tare cooki-urile si nu-s aspectuoase.O sa fac Vienesse Crescent cookies-imi plac tare mult si sunt usor de facut.Ma mai gandesc la Melting Moments ,fursecuri cu stafide si ar mai fi-dar cred ca ma rezum la 3 sau 4 feluri.sunt tare incurcata ca nu reusesc sa ma adun,sa stiu ce ar merge cel mai bine,adica sa fie gustoase,aratoase,diverse ca arome,sa mearga repede si in acelasi timp sa stabilesc pretul corect.are cineva experienta la asa ceva sau mai are de gand cineva sa "lucreze" de sarbatori?care e oferta,cum stabiliti "meniul":-),cum va organizati,cum calculati pretul,cum va faceti reclama...spuneti tot aici:-)

#2 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 12 November 2010 - 05:51 PM

Vezi postareaortansa, la 12 November 2010 - 05:32 PM, a spus:

Vad prin magazine si pe strazi ca deja au aparut produsele cu specific de Craciun,asa ca,desi mi se pare devreme(mai ales ca avem aici niste temperaturi varatice si nu pot intra in mood)-incep si eu sa planuiesc una alta,craciuneste:-)Printre altele ma gandesc sa prajituresc ceva bun,aratos si ....banos:-D .Am dat deja sfoara pe facebook cum ca fac torturi decorate cu oameni de zapada:-)(nush cat succes voi avea,dar sa vedem,incercarea moarte n-are:-D).In afara de asta ma gandeam si la platouri(pe care deja mi le-am procurat) cu:1.cookies asortate,2. cookies si prajiturele(brownies etc) sau 3.prajiturele.
Ieri am facut si 2 retete de proba:thumbprints si chocolate chunk cookies.Prima mi-a iesit bine,a doua nu prea,mi s-au latit prea tare cooki-urile si nu-s aspectuoase.O sa fac Vienesse Crescent cookies-imi plac tare mult si sunt usor de facut.Ma mai gandesc la Melting Moments ,fursecuri cu stafide si ar mai fi-dar cred ca ma rezum la 3 sau 4 feluri.sunt tare incurcata ca nu reusesc sa ma adun,sa stiu ce ar merge cel mai bine,adica sa fie gustoase,aratoase,diverse ca arome,sa mearga repede si in acelasi timp sa stabilesc pretul corect.are cineva experienta la asa ceva sau mai are de gand cineva sa "lucreze" de sarbatori?care e oferta,cum stabiliti "meniul":-),cum va organizati,cum calculati pretul,cum va faceti reclama...spuneti tot aici:-)


eu asta nu pot, n-am voie ! :bounce:
Sper sa am comenzi, anul trecut am avut destul de bine, la un moment dat chiar am refuzat comenzi ca mi-era teama ca nu ma descurc! Deci, spre placuta mea suprindere, intr-o zi si jumatate, am copt,umplut,ornat, 23 de portii de prajituri! Fiecare imi comanda ce-si doreste ! Daca vrea si altceva, accepta sugestiile mele sau pur si simplu mi-a venit cu reteta! Fursecuri n-a vrut nimeni! :hello: Da nici eu nu stiu dac-am intrebat! Cum ma organizez ? Mai am 2 zile de concediu, le-am lasat pentru asta! Pretul ... il mentin cred cel de anul trecut, 20 lei/kg! Desi preturile au crescut la alimentele de baza, mi-e teama ca voi auzi ca-i criza .... si ma crizez de-a dreptul cind aud asa ceva! Da... ma mai gindesc... mai vad cum e pretul prin cofetarii! Sugestii de retete gustoase, aratoase s.a.m.d. vreau si eu !
S-avem bafta! :hello:

#3 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 12 November 2010 - 06:00 PM

Ortansa, eu nu fac prajituri pentru vanzare, deci nu pot spune nimic de pret. Dar fac pungulite pe care le ofer tuturor prietenilor si rudelor. Vreau sa fac un mix de bomboane, niste cookies si, neaparat, turta dulce.
Pui si tu niste poze cu platourile pe care le-ai cumparat. Ma gandeam ca pentru cei mai apropiati sa fac si eu niste platouri, nu numai pungulite.

#4 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 12 November 2010 - 09:51 PM

nici eu n-am facut pana acum prajituri decat pt. familia de aici si cativa prieteni,dar anul asta zisei sa intru si in business:-).cand faci pentru cei dragi e mult mai usor pt. ca le stii gusturile sau faci dupa gustul tau si oricum stii ca ei se vor bucura si te vor lauda orice le-ai face:-D.cand vine vorba despre oameni straini care nu stiu ce-ti pot manutele:-D,e mai greu.
Olga,esti voinica,bravo-23 de portii??waww.Pretul se stabileste dupa ce se calculeaza pretul ingredientelor,curent ,apa etc plus un procent pt. munca si timpul tau-asta teoretic,practic e greeeuuu:-D.Olga,eu cred ai preturi cam mici,acum depinde si ce ingrediente au prajiturile respective-ciocolata,alunele-astea sunt mai scumpe.eu ma gandeam sa fac niste platouri standard cu prajiturele alese de mine in functie de anumiti factori,pt ca daca stau sa-i intreb ce le place cred ca ma apuca Craciunul viitor:-).

Luminita-imi spui si mie te rog ce bomboane si cookies faci,poate ma inspir si eu.Platourile pe care le-am luat sunt din plastic transparent,aici se folosesc in cofetarii ca ambalaj pt fursecuri si dulciuri,baclava etc.am avut norocul sa le gasesc la un magazin de unde-mi cumpar in general chestiile pt. bucatarie cu juma de dolar platoul maricel-de cca. 1,5-2 kg.Mai am cateva platouri din sticla colorata-rosu,albastru,auriu si transparent-in care am sa ambalez cookies/dulciuri mai speciale,pt. cadouri.asta daca o sa am comenzi:-)

Am in vedere si 2 retete de prajituri de la subiectul cu prajituri pt. nunti,evenimente,acum imi dau seama ca seamana topicele,dar aici vreau sa discutam mai pe larg,nu doar retete.

Alte idei,anyone?


altcineva?

#5 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 12 November 2010 - 10:05 PM

asta e unul din platourile din plastic,scuzati calitatea pozei,e facuta acum,seara:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-301-128959219419.jpg

mai trebuie sa cumpar celofan si funda.

#6 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 12 November 2010 - 10:25 PM

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-301-128959334588.jpg

platoul din sticla.

#7 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 13 November 2010 - 04:11 PM

Vezi postareavrabiuta, la 12 November 2010 - 05:51 PM, a spus:

Vezi postareaortansa, la 12 November 2010 - 05:32 PM, a spus:

Vad prin magazine si pe strazi ca deja au aparut produsele cu specific de Craciun,asa ca,desi mi se pare devreme(mai ales ca avem aici niste temperaturi varatice si nu pot intra in mood)-incep si eu sa planuiesc una alta,craciuneste:-)Printre altele ma gandesc sa prajituresc ceva bun,aratos si ....banos:-D .Am dat deja sfoara pe facebook cum ca fac torturi decorate cu oameni de zapada:-)(nush cat succes voi avea,dar sa vedem,incercarea moarte n-are:-D).In afara de asta ma gandeam si la platouri(pe care deja mi le-am procurat) cu:1.cookies asortate,2. cookies si prajiturele(brownies etc) sau 3.prajiturele.
Ieri am facut si 2 retete de proba:thumbprints si chocolate chunk cookies.Prima mi-a iesit bine,a doua nu prea,mi s-au latit prea tare cooki-urile si nu-s aspectuoase.O sa fac Vienesse Crescent cookies-imi plac tare mult si sunt usor de facut.Ma mai gandesc la Melting Moments ,fursecuri cu stafide si ar mai fi-dar cred ca ma rezum la 3 sau 4 feluri.sunt tare incurcata ca nu reusesc sa ma adun,sa stiu ce ar merge cel mai bine,adica sa fie gustoase,aratoase,diverse ca arome,sa mearga repede si in acelasi timp sa stabilesc pretul corect.are cineva experienta la asa ceva sau mai are de gand cineva sa "lucreze" de sarbatori?care e oferta,cum stabiliti "meniul":-),cum va organizati,cum calculati pretul,cum va faceti reclama...spuneti tot aici:-)


eu asta nu pot, n-am voie !
:floare:
Sper sa am comenzi, anul trecut am avut destul de bine, la un moment dat chiar am refuzat comenzi ca mi-era teama ca nu ma descurc! Deci, spre placuta mea suprindere, intr-o zi si jumatate, am copt,umplut,ornat, 23 de portii de prajituri! Fiecare imi comanda ce-si doreste ! Daca vrea si altceva, accepta sugestiile mele sau pur si simplu mi-a venit cu reteta! Fursecuri n-a vrut nimeni! :( Da nici eu nu stiu dac-am intrebat! Cum ma organizez ? Mai am 2 zile de concediu, le-am lasat pentru asta! Pretul ... il mentin cred cel de anul trecut, 20 lei/kg! Desi preturile au crescut la alimentele de baza, mi-e teama ca voi auzi ca-i criza .... si ma crizez de-a dreptul cind aud asa ceva! Da... ma mai gindesc... mai vad cum e pretul prin cofetarii! Sugestii de retete gustoase, aratoase s.a.m.d. vreau si eu !
S-avem bafta! :hug:


Stai ca nu inteleg... de ce nu ai voie? M-ai facut curioasa.
Sorina

#8 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 13 November 2010 - 05:31 PM

Ortansa, eu vreau sa fac bomboane cu visine (am postat reteta la mine pe blog, o sa postez si aici, dar numai sa gasesc ceva timp sa micsorez pozele), bomboane fondante, rafaello si brigadeiro. Ah! Da! Mai nou, vreau sa fac si toffifee, adaptand reteta a caramele a lui Eataly (numai sa-mi gasesc silicoane). Cookies, nu stiu inca, caut o reteta de fursecuri, daca stii ca Milka are niste biscuitei cu cereale si ciocolata, foarte buni, ceva in genul ala, dar inca nu m-am hotarat.

#9 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 13 November 2010 - 06:41 PM

Luminita-sunt tentante bomboanele tale.Mi-ai dat o idee cu fondantele-cred ca o sa incerc sa fac marzipan,de mult imi doresc.tot caut pe net reteta de marzipan,dar nu vreau sa fie cu albus de ou,stiu ca cea clasica e fara oua.ahhh,o cutie cu marzipane in fel si chip-unele trase in ciocolata,altele umplute cu fistic mmmm....

Ce silicoane cauti tu,pt. bomboane?eu am luat asta vara niste silicoane care sunt de fapt pt gheata,dar se preteaza si la ciocolata/bomboane-le-am luat din Ikea-in forma de floare si altele in forma de stelute.sunt frumos colorate,vernil,cyclame,bleo-nu le-am incercat pana acum,sper sa o fac curand.

#10 Useril este offline   dana3262 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 13 November 2010 - 06:53 PM

Va recomand si eu cateva retete, prajiturile sunt foarte bune si totodata aspectuoase:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-184-128966616828.jpg

1. FURSECURI CU PIURE DE CASTANE - Afrodite
Ingrediente:
- 3 albusuri
- 250gr. zahar pudra
- 1 pac. zahar vaniliat
- 1 lc scortisoara macinata
- 1 priza cuisoare macinate sau cardamom
- 350-400gr. migdale macinate
- 100gr. castane fierte
- 60gr. faina
- 1 lc coaja rasade portocala
- 1 lc cacao
- +1/2 lc cacao
Mod preparare:
1-Albusul de ou se bate spuma pina se intareste,adaugind treptat zaharul pudra.
Din aceasta masa se pune deoparte ca. 4-5 ls.Mai departe se adaoga,scortisoara,cuisoarele/cardamom,zaharul vaniliat si migdalele macinate.
Castanele fierte se fac pireu,se amesteca cu faina si cacaoa si se adaoga la masa de albusuri.
Totul se framinta bine impreuna.
2- Din aceasta masa se formeaza 4 role cu un diametru de 2,5cm,se impacheteaza in folie de nailon si se pun la frigider pt.ca. 2 ore.
3- Cuptorul se incinge la 130�C.Din rolele de aluat se taie rondele cu o gr.ca. 1 cm.
Cu miinile se rotunjesc frumos si se aseaza pe o tava captusita cu hirtie pergament.
Cu albusul ramas se ung desupra fursecurile.Dupa acest procedeu,mai ramine putin albus,acesta se amesteca cu cacaoa ramasa si se pune un strop in mijlocul fiecarui fursec.
Dupa ce si acest procedeu este gata ,cu ajutorul unei scobitori se formeaza in albus,incepind din mijlocul albusului cu cacao o forma de spirala(vezi foto)
4- Fursecurile se introduc in cuptor la 130�C pt. 15 min.
Dupa 15 min temp. se reduce la 100�C si se mai coc inca ca 15 min.
Normal albusul trebuie sa ramina alb deasupra.
-lc-lingurita cafea
-ls-lingura supa
Aceasta reteta este nu buna ci f. buna.
La prepararea ei ,eu am facut asa:
- am facut bilute de aluat de aceeasi marime,le-am pus pe tava si cu ajutorul unui pahar cu fundul drept(pahar de tuica)am turtit fiecare biluta pina am obtinut o gr. de ca. 6-7mm.
- cu degetul mare am facut la fiecare in mijloc cite o gropita mica,pt. a sta bezeaua mai bine.
- daca nu este nivelat perfect fursecul,in cuptor sau cind punem stropul de bezea cu cacao,va curge.


2. Raffaello - Afrodite

Ingrediente-Crema:

- 750 ml frisca lichida
- 700-750 g. ciocolata alba (cu ciocolata mai multa iese crema mai tare)
- lichior de cocos sau cateva picaturi de esenta de migdale

Mod preparare:
Frisca lichida se pune pe foc pana ce da sa fiarba, NU mai mult!!!!!!!!!
Se adauga ciocolata si se amesteca incontinuu pana se topeste.
Se adauga lichiorul sau esenta de migdale si se pune la rece peste noapte, in frigider.
Inainte de a fi intinsa intre blaturi se mixeaza bine cu mixerul.


Ingrediente:-blat-I-
Tava folosita este de 25/35cm.
- 3 oua
- 100 g. zahar
- 100 ml ulei
- 100 ml lapte (eu am pus lapte de cocos,amestecat cu lichior de cocos)
- 100 g. zahar
- 200 g. faina
- 1 pachetel praf copt

Mod preparare:
Ouale se separa, galbenusurile se freaca cu 100g zahar, laptele si uleiul.
Albusurile se bat spuma cu cele 100 g. zahar ramase, se amesteca cu galbenusurile si in final cu faina amestecata cu praf de copt.
Totul se toarna intr-o tava captusita cu hartie de copt si se coace ca. 20-25 min. la 180 grade C.

Ingrediente: -blat-II-
- 5 albusuri
- 150 g. zahar
- 150 g. fulgi cocos
- 2 ls (lingura supa) faina
- 1/2 pachetel praf copt
- cateva picaturi esenta migdale (optional)

Mod preparare:
Albusurile se bat spuma cu zaharul pana cand spuma e tare.
Se adauga fulgii de cocos, faina amestecata cu praful de copt si esenta de migdale.
Totul se toarna in tava captusita cu hartie pergament si se coace la 180 grade C cca 20-25 min.

Finalizare:
A doua zi cand blaturile sint gata coapte si racite se asambleaza prajitura:
blat-I- este la baza, se pune crema, se aseaza deasupra blat-II- ,se pune crema din nou si se acopera totul cu fulgi de cocos.
Se da la frigider (congelator) peste noapte.

3.
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-184-128966639223.jpg

4.
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-184-128966643174.jpg

5. Triunghiuri - Sheherezada
1 1/2 cesti de unt sau margarina moale
1/2 ceasca de zahar
1 lingurita de esenta de migdale
4 cesti de faina
1/2 lingurita de sare
24 caramele
1 ceasca de bombonele mici de ciocolata
1 ceasca de nuci tocate marunt
6 duzini jumatati de nuca (intregi)
2 lingurite de grăsime pentru frăgezirea aluatului

1.Incingeti cuptorul la 350" F.Intr-un vas larg amestecati untul,zaharul si esenta de migdale.Adaugati in ploaie faina si sarea.Daca coca este sfaramicioasa adaugati inca 1 sau 2 linguri de unt sau margarina.

2.Impartiti coca in 12 parti egale.Rulati fiecare parte intr-un cerc de 1/4 inch grosime.(Daca coca este lipicioasa tineti la frigider cam 15 minute).Taiati fiecare cerc in 6 parti incat sa obtineti 6 triunghiuri.Asezati fiecare triunghi in tava pe hartia de copt la distanta de 1 cm.Coaceti pentru 8-10 minute sau pana este gata.
Scoateti din cuptor si asezati-le imediat pe un gratar de bucatarie.Raciti-le aproximativ 30 minute.

3.In acest timp intr-o craticioara topiti caramelele la foc mediu cam 10 minute amestecand continuu pana se topesc.Intr-un bol micut special pentru cuptor cu microunde topiti bombonelele de ciocolata impreuna cu putina grasime.(unt sau margarina),amestecati intre timp pana se topeste suficient pentru a putea glazura cu ea.

4.Scufundati doua dintre laturile triunghiului in caramele topite si apoi prin nuci tocate marunt.(Daca caramelul este prea gros atunci adaugati o lingurita de apa si amestecati pana caramelul se inmoaie suficient.)

5.Puneti putina ciocolata topita in mijlocul fiecarui triunghi si lipiti cate o jumatate de nuca.Glazurati suprafata triunghiului in linii subtiri cu restul de ciocolata topita.

6. Islere - Kikenhana

O sa mai caut retete de fursecuri care sunt decorative!
dana

#11 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 13 November 2010 - 11:21 PM

Buna Ortansa! Chiar ti-am simtit lipsa si mi-era dor de tine! :D

De asta n-ai mai aparut ca erai in cautare de idei! Te inteleg perfect ca ma preocupa si pe mine problema asta de ceva vreme, doar ca mai tot timpul ma framant, ma rasucesc si tot nu iese nimic din asta! :lol: Cred ca e bine la ce te-ai gandit tu, cum sa le aranjezi, cum sa le combini, denumirile acela de cookies nu le cunosc dar "suna" intr-um mare fel, daca le-ai mai si incercat te cred pe cuvant! Platourile arata foarte bine...numai bune de umplut cu bunatati ...dulci!
De pret ce sa zic, te orientezi si tu ce preturi se practica pe acolo, comparativ cu cofetariile ... ingredientele stau la baza, dar si timpul dinaintea prepararii si dupa este foarte important, ca sa nu ajungi si sa zici ca ai muncit degeaba! :( Apropos de pret, daca te ajuta cu ceva, am intrat azi de curiozitate intr-o cofetarie de pe bdul. St. cel Mare si aveau la prajituri preturi de 30 si 35 ron. Si nu se compara ingredientele/utilajele folosite de ei cu cele folosite de Vrabiuta care ia mult mai putin pe kg!
Bafta multa, eu zic ca poate sa iasa ceva frumos si banos din asta!Talentul si bunul gust sunt de partea ta! :-*

Ce platou frumos ne-a prezentat Dana3262! Multumim! :D Putem sa ne servim? Am vazut niste borcanele cu piure de castane si ma intrebam ce se poate face...sunt multe variante, dar n-am incercat niciuna inca!

Numai bine! :D

#12 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 14 November 2010 - 07:46 AM

Vezi postareasorinadaniela, la 13 November 2010 - 04:11 PM, a spus:



Stai ca nu inteleg... de ce nu ai voie? M-ai facut curioasa.


pentru ca sunt un amarit de functionar public care n-are voie sa faca nimic in plus, trebuie sa se multumeasca cu ce-i da statul !Care da tot acu si-acu, declaratii de avere autentificate la notar, pe banii mei, evident, ca n-am barci,elicoptere, ca n-am primit cadouri de 5ooo euro!!!!!!!!!!!!!!! ;) ;)
Si ca mi-e teama si asa sa nu se gaseasca vre-un binevoitor care sa ma reclame ca fac torturi si din cind in cind mai iau si bani! ;)

#13 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 14 November 2010 - 07:51 AM

Vezi postareaortansa, la 12 November 2010 - 09:51 PM, a spus:

nici eu n-am facut pana acum prajituri decat pt. familia de aici si cativa prieteni,dar anul asta zisei sa intru si in business:-).cand faci pentru cei dragi e mult mai usor pt. ca le stii gusturile sau faci dupa gustul tau si oricum stii ca ei se vor bucura si te vor lauda orice le-ai face:-D.cand vine vorba despre oameni straini care nu stiu ce-ti pot manutele:-D,e mai greu.
Olga,esti voinica,bravo-23 de portii??waww.Pretul se stabileste dupa ce se calculeaza pretul ingredientelor,curent ,apa etc plus un procent pt. munca si timpul tau-asta teoretic,practic e greeeuuu:-D.Olga,eu cred ai preturi cam mici,acum depinde si ce ingrediente au prajiturile respective-ciocolata,alunele-astea sunt mai scumpe.eu ma gandeam sa fac niste platouri standard cu prajiturele alese de mine in functie de anumiti factori,pt ca daca stau sa-i intreb ce le place cred ca ma apuca Craciunul viitor:-).

altcineva?


Deci... din pacate nu am putut sa stabilesc pretul facind calculele de mai sus! La noi la cofetarie, prajiturile astea care se taie bucati de pus pe platou, se fac platouri asortate, si cam asta-i pretul 20-23 lei /kg! Nu pot risca sa lucrez peste acest pret,ca mi-e teama ca ramina fara clientela! La torturi la fel, lucrez la acelasi pret ca la cofetarie ,30 lei/kg! Ca sunt departe de ceea ce fac eu, e alta poveste!
La noi se comanda de regula portii intregi ,nu platouri cu diverse feluri! Comenzile le iau cu 2-3 saptamini inainte, asa ca avem timp sa povestim si sa-mi spuna ce-si doresc!

#14 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 16 November 2010 - 01:42 PM

Vezi postareaLuminis, la 13 November 2010 - 05:31 PM, a spus:


Mai nou, vreau sa fac si toffifee, adaptand reteta a caramele a lui Eataly (numai sa-mi gasesc silicoane).



Luminita, forme pt praline din silicon si de calitate buna am vazut la Real in forma de stelute si inimioare! Daca mai functioneaza memoria parca erau 40 RON/forma ...n-am numarat cate sunt intr-o forma ... dar 10 sigur erau!
M-am uitat pe site-ul Real...nu aveti magazin in Braila....ci doar in Galati! Am mai gasit un magazin online de la Baia Mare...dar daca pui cat costa transportul, ajunge cam mult in final!
:lol:

#15 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 16 November 2010 - 02:24 PM

Ortansa, cred ca ar merge si ceva specific Craciunului, de ex. turta dulce, decorata cu RI (ceva model usor). Daca vrei mai am eu salvate niste modele si ti le pot trimite.
Cred ca ar merge si niste islere pentru ca ies multe, se fac usor, le trantesti o glazura de cioco si se pot pune ornamente de zahar gen stelute care se gasesc prin magazine la kg, sunt destul de ieftine ingredientele(reteta care o am eu), se pot face mai din timp ca stau bine merci.
Daca mai imi aduc aminte de ceva iti dau de veste!

#16 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 16 November 2010 - 02:37 PM

Vezi postareapunticu, la 16 November 2010 - 02:24 PM, a spus:

Ortansa, cred ca ar merge si ceva specific Craciunului, de ex. turta dulce, decorata cu RI (ceva model usor). Daca vrei mai am eu salvate niste modele si ti le pot trimite.
Cred ca ar merge si niste islere pentru ca ies multe, se fac usor, le trantesti o glazura de cioco si se pot pune ornamente de zahar gen stelute care se gasesc prin magazine la kg, sunt destul de ieftine ingredientele(reteta care o am eu), se pot face mai din timp ca stau bine merci.
Daca mai imi aduc aminte de ceva iti dau de veste!


Buna! Posteaza si tu reteta de islere care o ai ...ca deja nu mai pot trebuie sa cumpar nuca! =))
:rolleyes:

#17 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 16 November 2010 - 02:58 PM

Vezi postareadivina, la 16 November 2010 - 02:37 PM, a spus:

Vezi postareapunticu, la 16 November 2010 - 02:24 PM, a spus:

Ortansa, cred ca ar merge si ceva specific Craciunului, de ex. turta dulce, decorata cu RI (ceva model usor). Daca vrei mai am eu salvate niste modele si ti le pot trimite.
Cred ca ar merge si niste islere pentru ca ies multe, se fac usor, le trantesti o glazura de cioco si se pot pune ornamente de zahar gen stelute care se gasesc prin magazine la kg, sunt destul de ieftine ingredientele(reteta care o am eu), se pot face mai din timp ca stau bine merci.
Daca mai imi aduc aminte de ceva iti dau de veste!


Buna! Posteaza si tu reteta de islere care o ai ...ca deja nu mai pot trebuie sa cumpar nuca! =))
:rolleyes:

S-ar putea sa nu difere de alte retete, nu stiu. Reteta o am de la o vecina din copilarie care facea prajituri pentru nunti.
Uite reteta:

400 g faina
200 g untura
200 g nuca macinata
200 g zahar
2 galbenuse
100 ml lapte
cacao (nu stiu cat ca pun dupa ochi - adica culoare)
Asta pentru foi. Se amesteca pana se leaga, eventual se mai poate adauga un pic de lapte. Se lasa la rece cam 1 ora. Se intinde pe masa tapetata cu faina si se decupeaza cercuri, inimioare, stelute, ce vreti. Se pun in tava si se coc la foc mediu.

Crema:
Se fierb 300 g zahar cu 100 ml apa pana se face un sirop si se adauga treptat peste 2 albuse batute tare. Se amesteca continuu pana se raceste si se adauga treptat peste 400 g margarina Rama frecata spuma cu cacao (aici iarasi dupa ochi pentru ca la vremea respectiva aveam cacao pentr lapte pentru copii).

Facea si o glazura din sirop de zahar si cacao si le glazura prin scufundare, dar mie nu mi-a iesit si de atunci le glazurez cu crema gen fineti.

#18 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 16 November 2010 - 03:08 PM

Uite, Ortansa aici un link(de fapt 3) cu niste poze de praji. Daca iti place vreuna pot sa-ti traduc!
http://andi1976.gpor...707&gid=2295585
http://andi1976.gpor...707&gid=2520913
http://andi1976.gpor...707&gid=2612773

#19 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 16 November 2010 - 03:13 PM

Vezi postareapunticu, la 16 November 2010 - 02:58 PM, a spus:

Vezi postareadivina, la 16 November 2010 - 02:37 PM, a spus:

Vezi postareapunticu, la 16 November 2010 - 02:24 PM, a spus:

Ortansa, cred ca ar merge si ceva specific Craciunului, de ex. turta dulce, decorata cu RI (ceva model usor). Daca vrei mai am eu salvate niste modele si ti le pot trimite.
Cred ca ar merge si niste islere pentru ca ies multe, se fac usor, le trantesti o glazura de cioco si se pot pune ornamente de zahar gen stelute care se gasesc prin magazine la kg, sunt destul de ieftine ingredientele(reteta care o am eu), se pot face mai din timp ca stau bine merci.
Daca mai imi aduc aminte de ceva iti dau de veste!


Buna! Posteaza si tu reteta de islere care o ai ...ca deja nu mai pot trebuie sa cumpar nuca! =))
:rolleyes:

S-ar putea sa nu difere de alte retete, nu stiu. Reteta o am de la o vecina din copilarie care facea prajituri pentru nunti.
Uite reteta:

400 g faina
200 g untura
200 g nuca macinata
200 g zahar
2 galbenuse
100 ml lapte
cacao (nu stiu cat ca pun dupa ochi - adica culoare)
Asta pentru foi. Se amesteca pana se leaga, eventual se mai poate adauga un pic de lapte. Se lasa la rece cam 1 ora. Se intinde pe masa tapetata cu faina si se decupeaza cercuri, inimioare, stelute, ce vreti. Se pun in tava si se coc la foc mediu.

Crema:
Se fierb 300 g zahar cu 100 ml apa pana se face un sirop si se adauga treptat peste 2 albuse batute tare. Se amesteca continuu pana se raceste si se adauga treptat peste 400 g margarina Rama frecata spuma cu cacao (aici iarasi dupa ochi pentru ca la vremea respectiva aveam cacao pentr lapte pentru copii).

Facea si o glazura din sirop de zahar si cacao si le glazura prin scufundare, dar mie nu mi-a iesit si de atunci le glazurez cu crema gen fineti.


Ok, multumesc mult! Cand le-ai facut ai incercat sa inlocuiesti untura cu margarina/unt?

#20 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 16 November 2010 - 03:15 PM

Punticuuu!!! Iti dai seama ce link a putut trimite! =)) Doamnne, ma ia cu dureri la stomac cand ma uit! :rolleyes:

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi