Forum Culinar: De Craciun...care-i oferta? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

De Craciun...care-i oferta? ~Xmas Cookies&Treats Shop~NOW OPEN:-)

#41 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 19 November 2010 - 12:32 PM

Vezi postareapunticu, la 19 November 2010 - 09:43 AM, a spus:

Prajitura cu crema ness:

Blat:
7 oua
p linguri zahar
2 linguri apa
7 linguri faina
3 linguri nuca macinata

Creama:
3 oua se fierb pe aburi cu 6 linguri zahar. La final se adauga 3 linguri ness frecate cu 3 linguri zahar si 3 linguri de apa. Se pune peste 200 g unt frecat spuma. Tot in crema se adauga 100 g nuca taiata marunt si prajita.

Ornat:
glazura de cioco


Vai! Ce buna e prajitura asta!!! Eu n-am mai facut-o de mult pentru ca nu ma pot abtine si mananc muuulta... Eu o fac putin diferit, in sensel ca la blat bat numai albusele (nu oua intregi) iar la crema folosesc galbenusele, si nessul il amestec direct, fara alea 3 linguri de zahar. E extraordinar de buna... poate i fac si eu de sarbatori.

#42 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 19 November 2010 - 07:09 PM

Sper ca nu-i bai ca le postez aici, dar pot fi si idei pentru pregatirle de Craciun !
Am scris, pe pagina anterioara cred, ca incerc ceva nou ! Zis si facut !
Inainte de a spune despre ce-i vorba, imi pun cenusa in cap si-mi cer scuze celei care a pus reteta si nu i-am retinut numele ! Dar........exista o explicatie !Eu personal nu eram interesata de reteta !Dar....apucindu-ma de pregatiri pentru pachetul copiilor (apropo, a plecat deja, miine dimineata ajunge !)am realizat c-ar fi perfecte pentru fiica-mea .Daca mi-as aminti macar unde am citit-o ....... ;)
Oricum draga mea iti multumesc din suflet :scratch: si te rog sa ma ierti ;) !
Gata ! Am facut bomboane Ferrero Rocher ! Au iesit grozave! Reteta, dupa cum am tinut-o minte ,este cam asa: 500 g de napolitane cu crema de alune , 400 g nutela, alune fara sare,glazura de ciocolata. Napolitanele se baga in robot si se macina dar nu foarte tare, se macina si 100 g alune, se amesteca cu borcanul de nutela, cu mina , eu cu lingura n/am reusit ! Dupa care se trece la confectionarea bombonelelor, iar in mijloc am pus alune ((mai multe)jumatati, ca asa-i pachetul de alune Maggi. Le-am dat prin glazura de ciocolata si apoi prin alune macinate, dar pentru ca n-am stiut cit o sa-mi trebuieasca , am ramas fara alune, asa ca o parte au ramas doar cu ciocolata . Pun poze cu cantitatea finala, ca sa vedeti cite ies si alta mai ..asa... ;) Imagine atasata: monthly_11_2010/post-366-129018634442.jpgImagine atasata: monthly_11_2010/post-366-129018636858.jpg

Tot acum am facut si tavalita:Imagine atasata: monthly_11_2010/post-366-129018643195.jpg

si cornulete cu ciocolata in 2 culori Imagine atasata: monthly_11_2010/post-366-129018651669.jpg


DACA nu e bine ca am pus aici, rog sa le mutati unde e bine ! :D

#43 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 20 November 2010 - 03:20 PM

Buunn!
Asa cum am promis am facut azi Milch-Snitte.
Mi-au iesit 24 felii,in tava de 25/32, cantitate 1.4 kg.

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-739-129025869135.jpg

Si-acum sa trecem la matematica:
Blatul: 4.9 ron (2 bucati)
3,2 ron oua
0.7 ron zahar
1.5 ron cacao
0.5 ron faina

Crema:13 ron
3 ron unt
0.2 ron zahar
0.5 ron esenta vanilie
2.5 ron lapte praf
3.5 ron frisca
1 ron gelatina
0.3 ron lapte
2 ron miere

Glazura:
2 ron

Total:19.9 ron/portie de 1.4 kg.

Astea sunt calculele facute de mine in mare.

#44 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 20 November 2010 - 03:42 PM

Vrabiuta-multumesc tare mult pt. idei,arata super toate.bomboanele sunt usor de facut=poate putin mai scumpe ca si ingrediente,dar compensam prin munca redusa.
Tavalita vreau de mult sa o incerc.e un fel de Lamingtons cumva?

Si cornuletele imi fac cu ochiul.poti da cateva detalii?ce fel de aluat au si cu ce sunt umplute,daca sunt.

Punticu-esti o comoara cu atatea detalii si informatii exacte.nu ai calculat insa curentul,apa ,gazele,ambalajul.cam asa calculez si eu .in general eu tind/vreau sa pun un adaus de 100% ,dar intotdeauna ies mai scump decat in cofetarii si e f. greu sa le explic oamenilor ca produsele homemade sunt altfel decat cele din cofetarii.

#45 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 20 November 2010 - 03:55 PM

Vezi postareaortansa, la 20 November 2010 - 03:42 PM, a spus:

Vrabiuta-multumesc tare mult pt. idei,arata super toate.bomboanele sunt usor de facut=poate putin mai scumpe ca si ingrediente,dar compensam prin munca redusa.
Tavalita vreau de mult sa o incerc.e un fel de Lamingtons cumva?

Si cornuletele imi fac cu ochiul.poti da cateva detalii?ce fel de aluat au si cu ce sunt umplute,daca sunt.

Punticu-esti o comoara cu atatea detalii si informatii exacte.nu ai calculat insa curentul,apa ,gazele,ambalajul.cam asa calculez si eu .in general eu tind/vreau sa pun un adaus de 100% ,dar intotdeauna ies mai scump decat in cofetarii si e f. greu sa le explic oamenilor ca produsele homemade sunt altfel decat cele din cofetarii.


Da, alea nu le-am calculat! Plus munca!
Nu e o praji tocmai ieftina, dar eu nu prea fac calcule penru ca fac numai pentru noi.
Si ai dreptate, orice am face nu se compara cu cele din cofetarii(ma refer la calitate). Am fost saptamana trecuta la o nunta si am primit la pachet prajituri asortate. Aratau foarte bine. Multe modele, frumos taiate,decorate, dar la gust erau identice. Nu-ti dadeai seama ce crema mananci. Dar cine apreciaza calitatea sunt sigura ca va comanda, iar cine nu e liber sa-si cumpere de unde vrea. Chiar zilele astea trecand prin piata am vazut acele prajituri asortate la cutie (nu de la cofetarii, dinalea gen fursecuri) si-i ziceam sotului in gluma ca anul asta de sarbatori luam si noi din-alea. Raspunsul lui a fost:"da, asa cum le iei asa vor ramane si pentru 2011!". Ei vezi ce-nseamna sa faci tu praji acasa. Pana acum 1 an erau bune si alea (ca doar soacra-mea nu a facut prajituri - maxim coji de eclere cumparate si umplute acasa). Acum ca stim ce inseamna o praji facuta acasa stim sa facem si diferenta!

#46 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 20 November 2010 - 07:56 PM

Vezi postareaortansa, la 20 November 2010 - 03:42 PM, a spus:

Vrabiuta-multumesc tare mult pt. idei,arata super toate.bomboanele sunt usor de facut=poate putin mai scumpe ca si ingrediente,dar compensam prin munca redusa.
Tavalita vreau de mult sa o incerc.e un fel de Lamingtons cumva?

Si cornuletele imi fac cu ochiul.poti da cateva detalii?ce fel de aluat au si cu ce sunt umplute,daca sunt.

Punticu-esti o comoara cu atatea detalii si informatii exacte.nu ai calculat insa curentul,apa ,gazele,ambalajul.cam asa calculez si eu .in general eu tind/vreau sa pun un adaus de 100% ,dar intotdeauna ies mai scump decat in cofetarii si e f. greu sa le explic oamenilor ca produsele homemade sunt altfel decat cele din cofetarii.


Azi au primit copiii pachetul ! Curiozitatea mea mare a fost sa le aflu parerea asupra bilutelor de Ferrero Rocher ! Fiica-mea (principala destinatara!) a spus ca sunt grozave ! Da avea o nedumerire: de ce unele sunt date prin alune si altele nu ???? :) :lol:
A amuzat-o explicatia mea c-am ramas fara alune ! Incearca cu cantitate mai mica si testeaza daca iti plac, daca intr-adevar se apropie de ceea ce stii tu c-ar trebui sa fie ! La noi sunt fooooooooooarte scumpe, la bucata nu se dau, :lol: asa ca ma rezum doar la amintiri si zic ca sunt OK ! Oricum , la cantitatea pe care ai vazut c-am facut-o, am lucrat in total o ora! Mi se pare rezonabil!

Da, cu privire la tavalita este un fel de Lamingtons ! N-am pomenit de reteta pentru ca eu fiind venita cu mult dupa altele, am presupus ca le aveti-stiti ! Eu fac pur si simplu un blat,cu oua de casa, arata grozav, galbenul acela inconfundabil si imi place sa macin niste coaja de lămâie confiata,ii da un gust aparte ! Apoi fac siropul: 1 cana de lapte (250 ml) 400 gr, zahar,2-3 linguri cacao, 1 pachet unt (200 gr). Se fierbe acest sirop, se lasa sa se racoreasca putin, intre timp si blatul s-a racit, in tai cum vrei, il treci prin sirop apoi prin nuca de cocos si.......gata! Pofta buna !

Cornuletele in doua culori (sunt umplute cu fineti, dar poza cu sectiunea n-a reusit !) sunt aici
Uraaaaaaaa! Am reusit sa pun si eu un link! :lol: Da tot am o nedumerire da ma lamuresc eu imediat !

#47 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 20 November 2010 - 11:18 PM

Vezi postareapunticu, la 20 November 2010 - 03:20 PM, a spus:

Buunn!
Asa cum am promis am facut azi Milch-Snitte.
Mi-au iesit 24 felii,in tava de 25/32, cantitate 1.4 kg.

Atasament flori 017.jpg



Punticu...mai aveti ceva din prajitura? :lol: A iesit bine cu floricelele alea deasupra! Eu cand cam facut am lasat fara glazura...ca asa le vazusem pe blog la Gabi Cara! Si ca pret e bine!

#48 Useril este offline   tango 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 28-December 09

Postat 21 November 2010 - 08:46 AM

Vrabiuta, cred ca ai niste copii taaare multumiti de mama lor. Si colegii lor cred ca asteapta la fel de mult pachetele tale :P. Foarte buna ideea cu bombonelele Ferero, eu vreau sa fac niste cosulete de ciocolata si caut idei cu ce sa le umplu
Punticu, super calculul, si nu mai spun de prajitura...abia ma abtin sa nu o fac.
www.torturidelicioase.wordpress.com

#49 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 21 November 2010 - 09:07 AM

[quote name='divina' date='21 November 2010 - 01:18 AM' timestamp='1290287881' post='65553']


[/quote]

Punticu...mai aveti ceva din prajitura? :P A iesit bine cu floricelele alea deasupra! Eu cand cam facut am lasat fara glazura...ca asa le vazusem pe blog la Gabi Cara! Si ca pret e bine!
[/quote]

Da, mai am vreo 4 felii :P !
Pai asa e reteta,fara glazura, dar familionului ii place acoperita! De obicei pun o cioco alba si-i trag niste dungi de cioco cu lapte!

#50 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 21 November 2010 - 10:16 AM

[quote name='punticu' date='21 November 2010 - 09:07 AM' timestamp='1290323231' post='65581']


:P E bun! Trebuie neaparat sa faci cum vrea familionul! Ai mare grija! Sa te gandesti ce pregatesti de craciun sa nu umbli cu cutii cu "asortate" ca n-o sa-ti tihneasca sarbatorile! :P

#51 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 21 November 2010 - 10:23 AM

[quote name='vrabiuta' date='20 November 2010 - 07:56 PM' timestamp='1290275814' post='65525']
[/quote]
Azi au primit copiii pachetul !
[/quote]


Uraaa! S-a primit pachetul ...si s-a si terminat! :P Vrabiuta imi aduci aminte de mama care imi trimitea pachete cu autobuzul cand eram in Iasi! Mama ce ma infingeam in prajiturile alea! Bravo! Sa fii sanatoasa si sa le trimiti mereu! Deci bomboanele ferrero au fost super apreciate?! :P :P

#52 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 21 November 2010 - 03:02 PM

Ei bine, dupa ce am stat si m-am gandit ceva vreme, m-am apucat de treaba, iar acuma am venit cu ce am facut. Sunt 5 feluri de prajitura: Mirela, Katy, Lamaita, Alba ca Zapada si Albina. Din margini am facut "bombe" iar pe tava speciala am facut si un tort "Buturuga" care zic eu ca merge la fix cu Craciunul, are crema de cioco cu visine si nuca caramelizata. Sper din tot sufletul sa am clienti si sa fac cat mai multe tavi :lol:
Am sa merg pe 3 tavi diferite ca dimensiune si ca pret si vreau sa ofer si posibilitatea de a comanda o portie intrega, sa vedem ce o sa iasa...
Va doresc si voua succes si vanzari cat mai multe!!!

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-160-129034411413.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-160-129034423807.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-160-129034428556.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-160-129034443072.jpg
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#53 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 21 November 2010 - 03:04 PM

Vrabiuta, Ferrero arata intr-un mare fel ... data viitoare sa ma intrebi pe mine adresa copiilor tai si ti-o dau eu pe asta din Oradea :lol:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#54 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 21 November 2010 - 03:06 PM

Vezi postareaRamo, la 21 November 2010 - 03:02 PM, a spus:

Ei bine, dupa ce am stat si m-am gandit ceva vreme, m-am apucat de treaba, iar acuma am venit cu ce am facut. Sunt 5 feluri de prajitura: Mirela, Katy, Lamaita, Alba ca Zapada si Albina. Din margini am facut "bombe" iar pe tava speciala am facut si un tort "Buturuga" care zic eu ca merge la fix cu Craciunul, are crema de cioco cu visine si nuca caramelizata. Sper din tot sufletul sa am clienti si sa fac cat mai multe tavi :)
Am sa merg pe 3 tavi diferite ca dimensiune si ca pret si vreau sa ofer si posibilitatea de a comanda o portie intrega, sa vedem ce o sa iasa...
Va doresc si voua succes si vanzari cat mai multe!!!

Atasament tort+prajituri copy.jpg

Atasament tava mare copy.jpg

Atasament tava mica copy.jpg

Atasament portie-kati copy.jpg


Maaammmaaa ce bine arata!!! :-* Ai muncit ceva, nu gluma!!!
Vreau si eu!!! :lol:

#55 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 21 November 2010 - 03:09 PM

Mersi Punticu, munca nu a fost multa desi pare si eu m-am speriat inainte, dar tot ce am facut aici dureaza cam 7 ore cu aranjat cu tot, bine ca am copt intr-o zi si am umplut si aranjat in alta ca sa nu fiu stresata ca nu se racesc foile :-*
Ce apare in imagini e cam jumatate din prajituri. Dintr-o tava ies 52 de bucati si am facut 5 tavi :lol:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#56 Useril este offline   MIMI 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 629
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationGalati

Postat 21 November 2010 - 03:21 PM

Ramo,superbe!
Ma intereseaza si pe mine reteta prajiturii Mirela,doar e numele meu,nu??
[blog='Bucataria mea']http://cumimiinbucatarie.blogspot.com/[/blog]

#57 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 21 November 2010 - 03:24 PM

Vezi postareaRamo, la 21 November 2010 - 03:09 PM, a spus:

Mersi Punticu, munca nu a fost multa desi pare si eu m-am speriat inainte, dar tot ce am facut aici dureaza cam 7 ore cu aranjat cu tot, bine ca am copt intr-o zi si am umplut si aranjat in alta ca sa nu fiu stresata ca nu se racesc foile :)
Ce apare in imagini e cam jumatate din prajituri. Dintr-o tava ies 52 de bucati si am facut 5 tavi :-*

Pai si ce faci cu atatea?! :lol: Ne dai si noua? :-*
Ai pe undeva retetele? Ca daca zici ca merg repede incerc sa mai fac si eu de sarbatori pentru ale noastre rubedenii :-* ! Ca de cand s-au prins ca eu fac, ei zic : Ah, noi nu mai facem ca faci tu oricum, nu?" Dar niniunul nu se ofera ca vine sa stea cu copilul macar o juma de ora, sau ca vine sa spele vreun castron! Dar nu-i nimic ca eu oricum le fac si le dau cu mare dragoste si bucurie si ma bucur ca le place ceea ce fac si munca mea nu e in zadar!

#58 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 21 November 2010 - 03:35 PM

Vezi postareaRamo, la 21 November 2010 - 03:02 PM, a spus:

Ei bine, dupa ce am stat si m-am gandit ceva vreme, m-am apucat de treaba, iar acuma am venit cu ce am facut. Sunt 5 feluri de prajitura: Mirela, Katy, Lamaita, Alba ca Zapada si Albina. Din margini am facut "bombe" iar pe tava speciala am facut si un tort "Buturuga" care zic eu ca merge la fix cu Craciunul, are crema de cioco cu visine si nuca caramelizata. Sper din tot sufletul sa am clienti si sa fac cat mai multe tavi :)
Am sa merg pe 3 tavi diferite ca dimensiune si ca pret si vreau sa ofer si posibilitatea de a comanda o portie intrega, sa vedem ce o sa iasa...
Va doresc si voua succes si vanzari cat mai multe!!!

Atasament tort+prajituri copy.jpg

Atasament tava mare copy.jpg

Atasament tava mica copy.jpg

Atasament portie-kati copy.jpg


Tulai-Doamne , da bine arata ! Nu stiu cum e prajitura Mirela, Lamiita si Alba ca Zapada ! Ori le stiu sub alte denumiri ! Astept retete !
merci si de calcule ! Si eu azi am masurat tava, "am taiat" marginile si am socotit cam cite bucati mi-ar iesi dintr-o portie ! :lol:
cred ca tava mea e mai mare ca a ta, eu coc in tava de la aragaz, care e 39/28 {?) ! Mie mi-au iesit 7 rinduri de 5 cm latime (mergind pe latura mai.... lunga!) si taiate bucatele, cred ca ies vre-o 20, pe rind (sau nu? :-* )! Tu cu cit te gindesti ca vei vinde kg ? Sau cu cit obisnuiesti ? La noi la cofetarii, am fost in "vizite" e 25 lei /kg, la Unicarm, tot asa, drept pentru care m-am hotarit sa ridic pretul si eu tot la atit ! de fapt si de drept, de anul trecut s-au scumpit destul de mult toate !

Ma bucur ca ti-au placut bombonelele ferero !(cum arata ! )

#59 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 21 November 2010 - 03:35 PM

Ramoo!!! Pai da' chiar asa nu ti-e mila de noi! Vai, de ce nu pot sa ma teleportez la tine acolo! :-*

Nici eu nu stiu de Mirela si de cea cu roz deasupra ( e Lamiita?)!

Foarte apetisante sunt, cu siguranta gustoase si imi place ideea cu buturuga! Bafta multa! Cu siguranta vin comenzile acusica! :-* :lol: :)

#60 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 21 November 2010 - 03:39 PM

wawww,Ramonaaaaaaa,ce bine arata tavile tale,asa ceva vreau si eu.spune-mi te rog unde gasesc retetele?Si tortul buturuga cu ce crema e umplut?Cum te gandesti sa impachetezi tavile,in celofan sau in cutie?ah,mai vin cu intrebari,ramai pe aproape:-)

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi