Forum Culinar: Cum imblanzim ciocolata? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum imblanzim ciocolata? help

#1 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 26 November 2010 - 10:06 PM

Dragelor,cu pdz stau binisor dar cu ciocolata sunt dezastru.Ce sa fac sa reusesc si eu sa topesc(temperez) ciocolata asa cum trebuie?Am folosit cateva marci de ciocolata-din acelea cuvertura,pt. ca altceva mai bun in afara de Lindt(care stiti cat costa) nu gasesc aici.Am primit chiar si un kg de chipsuri de ciocolata speciala pt fantanile de ciocolata si tot n-am reusit sa glasez si eu cu ea.Problema e ca atunci cand pun ciocolata rasa la bain marie-cu untul,uleiul sau frisca lichida-se topeste,dar apoi capata consistenta unei creme-nu curge deloc.De cateva ori mi s-a si taiat,mi s-a facut uleioasa si cu brobonele.Ce trebuie sa fac,unde gresesc,vreau sa glasez niste fursecuri-si vreau o glazura de ciocolata satinata si uscata,sa nu se lipeasca de maini.Gresesc undeva sau arunc ciocolata si ma las de meserie?D

ps-feel free to talk anything about chocolate decorating/tempering/etc.

#2 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 26 November 2010 - 10:17 PM

Ce proportii folosesti la cioco si frisca?
Eu cu proportia de 2 la 1 nu am gresit niciodata. (2 parti cioco o parte frisca)

Am si eu o porblema care ma freaca: vreau sa fac glazura de cioco albastra :love7: Ce ziceti o sa mi se taie sau o sa iasa? :floare:

edit: niciodata nu am folosit cioco cuvertura la glazuri ;) pentru ca nu imi place. Nici cea mai scumpa, nici cea mai ieftina, insa ciocolata de mancat :hungry:
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#3 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 26 November 2010 - 10:22 PM

pai folosesc proportia din reteta,si da,in general 2 -1.cu poiana(de ex,) imi iese si mie,dar cu astea nu.eu asteia vreau sa-i vin de hac pt ca doar de asta am.la gust e buna,buna,e amaruie ,neagra si lucioasa.de ce nu-mi iese? :floare: :hungry:

#4 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 26 November 2010 - 10:37 PM

Stai sa inteleg, tu pui ciocolata la topit impreuna cu untul, uleiul sau frisca ce o fi?
Daca le pui impreuna, eu zic ca aici e gresala, daca nu, habar n-am. Eu topesc cioco numa cu ulei si se intareste fain.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#5 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 11 December 2010 - 10:44 PM

nu Ramo,topesc ciocolata pe bain-marie,apoi adaug uleiul sau apa sau frisca.cu ulei se branzeste cu apa se intareste.oricum,am descoperit o glazura in cartea de bucate a Silviei Jurocvan-cea cu ciocolata topita la bm,apoi adaugat un sirop de zahar.a iesit bine ca si consistenta,dar mi se pare cam prea dulce, schimba gustul ciocolatei.

#6 Useril este offline   nelly_th2001 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 09-December 09
  • Locationadoptata de ardeleni

Postat 11 December 2010 - 10:59 PM

Vezi postareagloxinia, la 26 November 2010 - 10:17 PM, a spus:

Am si eu o porblema care ma freaca: vreau sa fac glazura de cioco albastra :read2: Ce ziceti o sa mi se taie sau o sa iasa? :read2:

edit: niciodata nu am folosit cioco cuvertura la glazuri =)) pentru ca nu imi place. Nici cea mai scumpa, nici cea mai ieftina, insa ciocolata de mancat :read2:

Draga mea otilia eu am facut glazura de ciocolata rosie ,o stii m-ai intrebat de ea ,am pus totul la foc asa cum stii am pastrat un pic de frisca ,in ea am pus colorant praf si am adaugat-o ciocolatei de pe foc
Eu zic ca nu are ce sa se taie si apropo eu numai ciocolata cuvertura folosesc din aia imi permit de la ana
Hai incearc-o cu tupeu :angryfire:
nelly_th2001

#7 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 11 December 2010 - 11:27 PM

Mie mi se intampla sa mi se taie ciocolata neagra atunci cand fac mousse si topesc pe foc mic canitati egale de ciocolata neagra (numai la asta am problema) si smantana. Dupa ce se omogenizeaza ciocolata cu smantana, adica la final, se taie. Noroc cu mama, care m-a invatat sa pun o lingura sau doua de apa foarte rece, chiar un cub-doua de gheata. Asa fac, amestec bine si isi revine miraculos.

#8 Useril este offline   anasia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 12 December 2010 - 09:46 AM

ortansa, folosesc numai primola , topesc la bain-marie si la fiecare 100g cioco, adaug 2-3 linguri de lapte (cald) si se glaseaza bine, zic eu; asa glasez si eclerele;

#9 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 27 February 2011 - 01:00 PM

Vezi postareagloxinia, la 26 November 2010 - 10:17 PM, a spus:

Ce proportii folosesti la cioco si frisca?
Eu cu proportia de 2 la 1 nu am gresit niciodata. (2 parti cioco o parte frisca)

Am si eu o porblema care ma freaca: vreau sa fac glazura de cioco albastra :violent1: Ce ziceti o sa mi se taie sau o sa iasa? :violent6:

edit: niciodata nu am folosit cioco cuvertura la glazuri :toothy9; pentru ca nu imi place. Nici cea mai scumpa, nici cea mai ieftina, insa ciocolata de mancat :violent5:




O sa ti se taie daca folosesti colorant din comert care e pe baza de apa. Pentru a colora ciocolata ai nevoie de colorant pe baza de grasime (vegetala sau unt de cacao) si asta nu-l gasesti in comert. Eventual daca ai colorant pudra poate ai succes.
Take a walk on the wild side...

artizan

#10 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 27 February 2011 - 01:09 PM

Vezi postareaortansa, la 26 November 2010 - 10:06 PM, a spus:

Dragelor,cu pdz stau binisor dar cu ciocolata sunt dezastru.Ce sa fac sa reusesc si eu sa topesc(temperez) ciocolata asa cum trebuie?Am folosit cateva marci de ciocolata-din acelea cuvertura,pt. ca altceva mai bun in afara de Lindt(care stiti cat costa) nu gasesc aici.Am primit chiar si un kg de chipsuri de ciocolata speciala pt fantanile de ciocolata si tot n-am reusit sa glasez si eu cu ea.Problema e ca atunci cand pun ciocolata rasa la bain marie-cu untul,uleiul sau frisca lichida-se topeste,dar apoi capata consistenta unei creme-nu curge deloc.De cateva ori mi s-a si taiat,mi s-a facut uleioasa si cu brobonele.Ce trebuie sa fac,unde gresesc,vreau sa glasez niste fursecuri-si vreau o glazura de ciocolata satinata si uscata,sa nu se lipeasca de maini.Gresesc undeva sau arunc ciocolata si ma las de meserie?D

ps-feel free to talk anything about chocolate decorating/tempering/etc.


Adu la fierbere 250 gr frisca, ia-o de pe foc si toarn-o fierbinte peste 200 g ciocolata maruntita. Acopera vasul si las-o asa vreo 3 minute, apoi baga blenderul in ea si mixeaza pana ai o glazura fluida si omogena. E imposibil sa nu-ti iasa!
Take a walk on the wild side...

artizan

#11 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 27 February 2011 - 08:23 PM

Vezi postareaKikenHana, la 27 February 2011 - 01:00 PM, a spus:

Vezi postareagloxinia, la 26 November 2010 - 10:17 PM, a spus:

Ce proportii folosesti la cioco si frisca?
Eu cu proportia de 2 la 1 nu am gresit niciodata. (2 parti cioco o parte frisca)

Am si eu o porblema care ma freaca: vreau sa fac glazura de cioco albastra :) Ce ziceti o sa mi se taie sau o sa iasa? :)

edit: niciodata nu am folosit cioco cuvertura la glazuri :) pentru ca nu imi place. Nici cea mai scumpa, nici cea mai ieftina, insa ciocolata de mancat :)




O sa ti se taie daca folosesti colorant din comert care e pe baza de apa. Pentru a colora ciocolata ai nevoie de colorant pe baza de grasime (vegetala sau unt de cacao) si asta nu-l gasesti in comert. Eventual daca ai colorant pudra poate ai succes.


A iesit cu gel de la wilton :D
Apropo la voi la LB au adus coloranti speciali de cioco. Cam scumpi dar macar exista.
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 February 2011 - 08:44 PM

Topiti 2 linguri de zahar cu 2 linguri de apa pîna s-a topit zaharul(intr-un vas foarte mic,sau la MO intr-un pahar/ceasca),sa traga chiar un clocotel/pîna obtineti un sirop.Amestecati colorantul si cînd nu mai e foarte fierbinte turnati toata afacerea in ciocolata topita si amestecati bine-bine.Nu se taie nimic!Eu am încercat!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 27 February 2011 - 10:39 PM

Vezi postareagloxinia, la 27 February 2011 - 08:23 PM, a spus:



A iesit cu gel de la wilton :)
Apropo la voi la LB au adus coloranti speciali de cioco. Cam scumpi dar macar exista.


Ce-i LB ca nu stiu? Daca-i asa maine fug acoloImagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#14 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 27 February 2011 - 10:40 PM

Vezi postareaMaya, la 27 February 2011 - 08:44 PM, a spus:

Topiti 2 linguri de zahar cu 2 linguri de apa pîna s-a topit zaharul(intr-un vas foarte mic,sau la MO intr-un pahar/ceasca),sa traga chiar un clocotel/pîna obtineti un sirop.Amestecati colorantul si cînd nu mai e foarte fierbinte turnati toata afacerea in ciocolata topita si amestecati bine-bine.Nu se taie nimic!Eu am încercat!




Voi incerca...sa vedem ce iese...Imagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#15 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 27 February 2011 - 10:46 PM

Vezi postareaKikenHana, la 27 February 2011 - 10:39 PM, a spus:

Vezi postareagloxinia, la 27 February 2011 - 08:23 PM, a spus:



A iesit cu gel de la wilton :P
Apropo la voi la LB au adus coloranti speciali de cioco. Cam scumpi dar macar exista.


Ce-i LB ca nu stiu? Daca-i asa maine fug acolo[

:) :) :) :) :D
Fix in buricul targului Targu Mures e Lumea Basmelor. Au de toate de la coloranti la forme de decupat, samd. Pana si eu l-am gasit :P deci o sa il gasesti. Au adresa pe site :P
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#16 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 27 February 2011 - 10:47 PM

Vezi postareaMaya, la 27 February 2011 - 08:44 PM, a spus:

Topiti 2 linguri de zahar cu 2 linguri de apa pîna s-a topit zaharul(intr-un vas foarte mic,sau la MO intr-un pahar/ceasca),sa traga chiar un clocotel/pîna obtineti un sirop.Amestecati colorantul si cînd nu mai e foarte fierbinte turnati toata afacerea in ciocolata topita si amestecati bine-bine.Nu se taie nimic!Eu am încercat!

Maya ce fel de colorant? Praf, gel?
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#17 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 27 February 2011 - 11:09 PM

Vezi postareagloxinia, la 27 February 2011 - 10:46 PM, a spus:

:) :) :) :) :D
Fix in buricul targului Targu Mures e Lumea Basmelor. Au de toate de la coloranti la forme de decupat, samd. Pana si eu l-am gasit :P deci o sa il gasesti. Au adresa pe site :P


Sa-mi trag palme daca stiam de el Imagine postata. Mersi, raman datoare pentru pontImagine postata. Maine ma infiintez acolo sa vad ce gasescImagine postata

P.S. Am rasfoit putin site-ul lor si tin sa-ti multumesc inca odata! Pfai ce toanta sunt...eu imi caut chestii pe la dracu' in praznic ca ma pregatesc de o lucrare monumentala si mai ca nu-s sub ochii mei :P :P :P
Take a walk on the wild side...

artizan

#18 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 28 February 2011 - 04:33 PM

Vezi daca nu te-ai infiintat cu torturile pe dincolo pe la torturi? Rusinicaaaaaaaaaaaaaaaaa. :blush:
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#19 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 28 February 2011 - 08:58 PM

Vezi postareagloxinia, la 28 February 2011 - 04:33 PM, a spus:

Vezi daca nu te-ai infiintat cu torturile pe dincolo pe la torturi? Rusinicaaaaaaaaaaaaaaaaa. :floare:


Da stiu...am multe de recuperatImagine postata.

Pana una alta, am fost, am vazut, am luat: 3 coloranti, pulbere argintie si aurie si niste cartoane aurii pt torturiImagine postata

Imagine atasata: monthly_02_2011/post-44-12989194899102.jpg
Take a walk on the wild side...

artizan

#20 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 28 February 2011 - 10:47 PM

kiken- ce fel de coloranti sunt ? vad ca sunt in tub? parca nu i-am vazut pana acum la LB ... sau is cei speciali de cico ? :floare:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi