Forum Culinar: Badischer zwiebelkuchen - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Badischer zwiebelkuchen placinta cu ceapa

#1 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 11 December 2010 - 05:03 PM

Ingrediente pentru o tava:

300gr de faina,20gr de drojdie, 1/8 l lapte caldut, 80gr de unt topit, o lingurita de sare, 1 1/2kg de ceapa, 100gr de piept de porc, 1/4 smintina acra(saure Sahne),4 oua, o lingura de chimion si o priza de sare
Imagine atasata: monthly_12_2010/post-665-12920781984988.jpg
Am pus faina intr-un castron am facut gaura la mijloc si am pus plamadeala facuta din drojdie, laptele caldut si un pic de faina, am lasat la crescut cam 15minute.
Imagine atasata: monthly_12_2010/post-665-12920788018223.jpg

Dupa ce a crescut am pus untul topit si racit, sarea si am lasat robotul sa framinte, apoi am lasat la crescut in jur de 30de minute
Imagine atasata: monthly_12_2010/post-665-12920788830767.jpg
Cit timp a crescut aluatul m-am ocupat de umplutura, ceapa am taiat-o inele ,pieptul afumat de porc l-am taiat cubulete si l-am pus la rumenit dupa ce sa rumenit am adaugat si ceapa si am glasat-o
Imagine atasata: monthly_12_2010/post-665-12920791146376.jpg
Aluatul l-am intins si l-am pus cu sucitorul in tava (in tava am pus hirtie de copt)
Imagine atasata: monthly_12_2010/post-665-12920792070018.jpg
Intr-un castron am batut oole cu smintina,chimenul si o priza de sareImagine atasata: monthly_12_2010/post-665-1292079304201.jpg
Am amestecat maglavaisul cu cepa calita si am pus peste aluatImagine atasata: monthly_12_2010/post-665-12920793541215.jpg
Am lasat tava la odihnit vreo 15 minute si apoi se coace 20-30de minute in cuptorul preincalzit la 200de gradeImagine atasata: monthly_12_2010/post-665-12920795041403.jpg
eu am uitat-o un pic mai mult :D
Imagine atasata: monthly_12_2010/post-665-12920795958261.jpg

#2 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 December 2010 - 05:04 PM

Dat ist einfach Klasse! Sehr schön!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#3 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 11 December 2010 - 05:10 PM

Punem pariu ca eu as fi in stare sa mananc juma' de tava?! :D

#4 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 11 December 2010 - 05:14 PM

Cu placinta asta mi-ai adus aminte de prima,dar prima mea reteta in imagini(am postat-o dincolo).Era tot o placinta cu ceapa;delicioasa.A ta,dupa ingrediente,pare si mai si :D
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#5 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 11 December 2010 - 07:23 PM

Sa zic ? =((
Iaca zic, dar fara suparare. :-*

Eu am dintii ... rari :angryfire: motiv pentru care fructele (cica n-ar fi seminte) de chimion le macin. OK. Inainte de asta le salt 10 - 20 de secunde in tigaie uscata fara ulei (mai mult deasupra flacarii) pana incep sa faca poc ! poc! Gustul astringent ramane, aroma se imbogateste. Daca le macini apoi in mojar, transferul aromei spre produsul finit - ti-am spus ca arata senzational ? :(( - e mai eficient.
:-*
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#6 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 11 December 2010 - 07:39 PM

Domnul W Mamadeus Paparotti, nu-i nici o suparare chiar ma bucur pt sfaturi, mojar nu am inca si desi aveam si chimion macinat, nu mi-o dat prin cap sa pun de ala, da o sa pun la urmatoarea placinta ,pina atunci sper sa imi cumpar un mojar

#7 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 12 December 2010 - 01:26 AM

Sa zic si eu?! :rolleyes: Mie mi se pare ca chimenul odata macinat, gustul / aroma se generalizeaza in tot preparatul, pe cind prin punerea chimenului intreg ti se reveleaza ca o surpriza din cind in cind, cind gasesti si strivesti intre dinti cite o bobita de-aia :floare: Tot pentru efectul asta pun, de exemplu, citeva boabe de piper in pilaf, si nu piper macinat, pe asta si-l pune fiecare in farfurie daca vrea...
Sissi, foarte apetisanta reteta, as face jumi-juma cu Eataly tava ta :headbang:

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 December 2010 - 09:11 AM

Daca Eataly si Carmela papa toata tava jumi juma,eu ce mai mananc?vreau si eu o bucatica... :headbang:
Foarte faina ti-a iesit,eu cand fac pizza alor mei mereu imi fac eu pt. mine,una alba,adica tot cu ceapa multa si ceva kaiser,asa ca si asta mi-ar place f. mult :rolleyes:

#9 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 12 December 2010 - 10:08 AM

Carmella :(( pricepui :D cind a scris domnul paparotti, deja simteam mirosul de chimion zdrobit la mojar.
Eu zic sa nu va bateti pe tava mea :angryfire: e deja mincata, ia faceti si domniile voastre :angryfire:
Geani la cum te cunosc de acum, sunt sigura ca daca o faci o sa o mai imbunatatesti tu cu ceva :((
Se poate folosi si ca Finger Food ,zic eu

#10 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 December 2010 - 10:25 AM

Hi hi hi!!!chiar ca ma cunoasteti bine,nu asi supara pe nimeni dar eu nu asi pune chimion ci piper negru proaspat rasnit,ceapa inainte sa o pun la calit asi tine-o 5 min in apa calda(asa deja taiata julien) ,iar pieptul de porc taiat fideluta si tras doar un clocot in apa calda rapid(ii mai ia din afumat si-l mai fragezeste(am vazut la Anna Olson cand a facut tarta alsaciana pe care a prestato si Maya si de care eu sunt indragostita,...de tarta maiii ca pe Maya o iubesc eu da' nici chiar ashea hi hi hi :angryfire: )in rest le-asi cali apoi si procedat la fel.Ce bine-i aici cu voi,ma duc sa va fac ceva dulce... :angryfire:

#11 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 12 December 2010 - 11:01 AM

Geani, ia zi , de ce pui ceapa in apa calda? Aici pieptul de porc nu e foarte afumat

#12 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 December 2010 - 11:07 AM

Iii mai ia din tarie'' ca sa zic asa si iese si mai dulce si mai frageda,valabil si pt salate cand ceapa o servim cruda dar si cand o calesc pt. pizza cu ceapa sau omleta cu ceapa,imi place mie asa f. mult... :angryfire:

#13 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 12 December 2010 - 09:05 PM

Vezi postareaCarmella, la 12 December 2010 - 01:26 AM, a spus:

Sa zic si eu?! :help: Mie mi se pare ca chimenul odata macinat, gustul / aroma se generalizeaza in tot preparatul, pe cind prin punerea chimenului intreg ti se reveleaza ca o surpriza din cind in cind, cind gasesti si strivesti intre dinti cite o bobita de-aia :D Tot pentru efectul asta pun, de exemplu, citeva boabe de piper in pilaf, si nu piper macinat, pe asta si-l pune fiecare in farfurie daca vrea...
Sissi, foarte apetisanta reteta, as face jumi-juma cu Eataly tava ta :hug:



Exact asa ma gandii si io , cu chimenul :P

Sissi , cans am deschis arta si am vazut la inceput postul tau , i-am zis lu' al meu: Toamna asta nu facuram placinta cu ceapa :D


ASa ca o sa facem , cat de curand , retzeta ta :D

#14 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 12 February 2011 - 11:36 PM

Am primit un sac de ceapa de la mama si ..in sfarsit!!!!! Ca daca nu primeam , nu ma invredniceam sa fac placinta!!!!

Am uitat cand am bagat-o la cuptor, am uitat sa setez ceasul si a iesit crocantzica bine
Cred ca te-ai vertippt cand ai scris 100 gr piept de pui ca io am pus vreo 200 si tot nu se vede asa de mult ca la tine :scratch:

In rest ! SUPER BUN!

:biggrin:

#15 Useril este offline   alimocanu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationPiatra Neamt/ Gorizia(it)

Postat 23 March 2012 - 05:15 PM

Iuhuu, azi o sa tot vedeti postari de ale mele, ca fac si eu update, tot gatesc retete de pe forum si zic ca vin cu dovada si aman, de ce... nici eu n-as sti. Placinta cu ceapa, pe care am mancat-o singura intr-un week-end... de vineri seara pana duminica.. de fapt numai asta am mancat. Mia placut enooorm de mult si o refac sigur, vad poate o pot strecura in meniul de Paste.

Imagine postata
Imagine postata

#16 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 23 March 2012 - 08:06 PM

Ce bine e cand mai ies la suprafata retete! :occasion14:

#17 Useril este offline   Lilia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 15-December 11

Postat 12 August 2012 - 11:31 AM

Foarte buna tarta, aluatul se lucreaza usor, gustul cepei in combinatie cu chimenul e extraordinar, am facut de nenumarate ori, de data aceasta n-am pus piept de porc, in rest reteta a fost executata ca la carte :floare:

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-1384-13447638417221.jpg

Multumesc pt reteta!

#18 Useril este offline   Lilia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 15-December 11

Postat 12 August 2012 - 11:34 AM

Vezi postareaalimocanu, la 23 March 2012 - 05:15 PM, a spus:

Iuhuu, azi o sa tot vedeti postari de ale mele, ca fac si eu update, tot gatesc retete de pe forum si zic ca vin cu dovada si aman, de ce... nici eu n-as sti. Placinta cu ceapa, pe care am mancat-o singura intr-un week-end... de vineri seara pana duminica.. de fapt numai asta am mancat. Mia placut enooorm de mult si o refac sigur, vad poate o pot strecura in meniul de Paste.

Si eu am patit la fel, in decurs de 2 zile numai asta am mancat. :floare:

#19 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 24 April 2016 - 11:53 PM

E tare buna placinta asta!! Sissi, saru' mana pentru masa! :)

Imagine atasata: monthly_04_2016/post-46-14615347683679.jpg

#20 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 25 April 2016 - 07:25 PM

Am făcut-o Monti F1. Prea bună!

Dacă nu aș fi fost în perioada de slăbire cu siguranță aș fi făcut blatul eu, eventual de F2, așa mult mai comod și mai sigur am tapetat tava cu Wasa 29% de fibre.
Am tăiat 1,2kg de ceapă roșie. Cum am zis deja familionul din dotare nu prea iubește chimenul eu am pus deasupra susan alb și negru. Piperul îi uitai, dar nu-i bai, a fost bună și așa.

Am făcut-o într-o viteză nebună. De când am decis să o fac până când trebuia să ies din casă aveam la dispoziție mai puțin de o oră. Am scos-o din cuptor la 14h și pe la 18,30h ne-am întors acasă.
Sincer nu mă așteptam la cine știe ce. Îmi era o foame de lup așa că nu am rezistat în fața tăvii pline și am rupt un colțișor. Mai bine stăteam cuminte... Am dat gata un sfert de tavă.
Îmi place tare de tot, așa că voi face repetir cu siguranță. Deabia aștept să văd reacțiile poporului înfometat.
Mulțumesc, Sissi pentru rețetă și tuturor care au făcut-o înaintea mea!
Sorina

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi