Forum Culinar: Kefir - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Kefir

#1 Useril este offline   doinitzuk 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 04-December 09

Postat 29 January 2010 - 12:00 PM

Buna tuturor!
Vin si eu aici cu o mare rugaminte: stiu ca sunt fete din Bucuresti care au conopidute pentru kefir.As vrea si eu sa imi fac singura.Vrea cineva sa imparta?
Multumesc si pupici!

#2 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 19 December 2010 - 09:40 AM

Eu sunt de curand mamica unei ciupercute de kefir.Vreau sa stiu mai multe.Puteti sa scrieti aici sfaturi si tot ce trebuie stiut.
Eu de exemplu, daca plec, ce fac cu el?Sta bine asa 10 zile sau mai mult in lapte sau ce ma sfatuiti sa fac?
Sa nu-mi ziceti ca trebuie sa-l iau cu mine....

De cand l-am primit, aproape o luna, nu mi se pare ca a crescut.E normal?

#3 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 19 December 2010 - 09:53 AM

Vezi postareaEataly, la 19 December 2010 - 09:40 AM, a spus:

Eu sunt de curand mamica unei ciupercute de kefir.Vreau sa stiu mai multe.Puteti sa scrieti aici sfaturi si tot ce trebuie stiut.
Eu de exemplu, daca plec, ce fac cu el?Sta bine asa 10 zile sau mai mult in lapte sau ce ma sfatuiti sa fac?
Sa nu-mi ziceti ca trebuie sa-l iau cu mine....

De cand l-am primit, aproape o luna, nu mi se pare ca a crescut.E normal?


Ar cam trebui sa creasca. Eu il injumatatetesc la 5-6 zile vara si cam la 10 iarna (la mine in bucatarie e cam frig peste noapte)
10 zile? Cred ca da. In lapte rece sau chiar apa in frigider. Am auzit ca se si poate congela. Poti incerca cu o bucatica pentru a avea si un backup.

Iaca ce se zice aici (unul din cele mai bune site-uri despre kefir):
http://users.sa.char.../kefirpage.html

Milk kefir-grains may also be rested in fresh, clean water stored in the fridge for a number of days, when one needs to take a break from making kefir, and for what ever reason. The culture is simply put back into fresh milk to recommence the kefir making process at room temperature.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#4 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 19 December 2010 - 10:40 AM

Lilly,

Eu am pus-o intr-un borcan mai mare ,de 700 ml,cu lapte si am lasat-o in frigider o luna.
Nu pateste nimic.
Cand te intorci,schimbi laptele si o pui iar in bucatarie la "produs".Imagine postata
Asa o pastrez si in perioadele cand ma satur de kefir.
Iarna nu creste prea mult.Vara cand e cald,dospeste mai repede.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#5 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 19 December 2010 - 02:49 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 19 December 2010 - 09:53 AM, a spus:


Ar cam trebui sa creasca. Eu il injumatatetesc la 5-6 zile vara si cam la 10 iarna (la mine in bucatarie e cam frig peste noapte)



Si daca al meu e mort si eu nu stiu? :occasion14:


Vezi postareaPiscotel, la 19 December 2010 - 10:40 AM, a spus:

Lilly,

Eu am pus-o intr-un borcan mai mare ,de 700 ml,cu lapte si am lasat-o in frigider o luna.
Nu pateste nimic.




Aha, ce bine!Va multumesc.

#6 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 11 January 2011 - 02:42 PM

Ok, l-am scos din laptele respectiv.Mie tot nu mi se pare ca a crescut! :floare:

#7 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 11 January 2011 - 03:26 PM

Acum, iarna, nici la mine nu creste prea tare. De fapt nu creste ci se divide, sau asa ceva. La mine apar noi "firmituri" de ciupercuta. Ai grija sa nu le pierzi la strecurat Imagine postata
Totusi, intr-o luna ar trebui sa vezi ca s-a inmultit colonia Imagine postata

#8 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 11 January 2011 - 03:29 PM

Deci: il strecor si ar trebui sa gasesc alte ciupercute?Va fac o poza la cipercuta mea si va arat.Da maine, ca abia am pus-o in lapte.

#9 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 11 January 2011 - 03:40 PM

fac si eu poza cand il strecor, ca sa vezi ce vreau sa zic

#10 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 11 January 2011 - 07:19 PM

uite asa arata "firmiturile" mele. poza e blituita ca n-am lumina buna seara. da' poti sa-ti faci o idee. acum am pozat ca sa nu uit :blob8:

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-84-12947664861679.jpg

#11 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 12 January 2011 - 02:53 PM

Eu cand strecuram kefirul imi apareau in strecuratoare ciumpercute mici cat capatana unui ac de gamalie, amestecate printre picurii albi de grasime. Se pot deosebi de picurii de grasime ai kefirului doar prin pipaire. Picurii se intind intre degete iar gamaliile de kefir se simt ca si resturile de guma de sters :( . Dupa strecurare eu mai puneam strecuratoarea cu resturile sub un jet de apa calduta, grasimea se dizolva si gamaliile de kefir raman, le poti culege si pune langa ciuperca mama. Foloseste doar unelte de plastic, sticla ori lemn pentru manipularea kefirului si ciupercii. Metalele sunt interzise. Sper ca ai reusit sa pricepi ceva din explicatia mea... :(

Edit: eu am fost plecata 2 luni si am pastrat ciuperca la congelator. Intr-un borcanas de plastic am pus ciuperca, am acoperit-o cu lapte si am lasat-o asa. Cand m-am intors si am dezghetat-o era vie.
Mai era o varianta de pastrare la congi cu lapte praf.

#12 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 12 January 2011 - 04:50 PM

Aha, asa am sa fac si eu, Laura!Sa vad ce gasesc.

Boni, ce familie numeroasa ai tu.Inchipuie-ti ca a mea e cat cel mai mic segment din farfuria ta.Cel din stanga.Si nu s-a modificat nici de o virgula.Uite ca firmiturele n-am pescuit inca.
Fac maine ca azi chiar ca n-am timp.

Va multumesc fetelor. :floare:

#13 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 13 January 2011 - 03:57 PM

Cronica unei morti anuntate:

Asta-i decedatul.

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-9-12949269098168.jpg

Fetelor ce parere aveti?

Asa plutea inca prin lapte.

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-9-12949269460751.jpg

Nu mi se pare prea viu.N-am avut ce sa strecor pentru ca nu era inchegat, dupa 2 zile era inca lapte curgator.
Inca nu l-am aruncat, astept verdictul vostru.
Asa cum il vedeti, asa l-am primit acum aproape 2 luni.

#14 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 13 January 2011 - 04:10 PM

Vezi postareaEataly, la 13 January 2011 - 03:57 PM, a spus:

Cronica unei morti anuntate:

Asta-i decedatul.

Atasament IMG_2013.JPG

Fetelor ce parere aveti?

Asa plutea inca prin lapte.

Atasament IMG_2005.JPG

Nu mi se pare prea viu.N-am avut ce sa strecor pentru ca nu era inchegat, dupa 2 zile era inca lapte curgator.
Inca nu l-am aruncat, astept verdictul vostru.
Asa cum il vedeti, asa l-am primit acum aproape 2 luni.



Imi pare rau,dar dupa cum arata,cred ca pacientul nu mai poate fi resuscitat.Imagine postata
S-a nascut mort.Imagine postata
O sa ma duc la borcanul meu din frigider,la care nu am mai umblat de 3 luni,il imbaiez,il
pun in lapte proaspat si daca inca e viabil,peste vre-o luna cand se divide,iti trimit cu tot dragul o colonie de kefir.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#15 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 13 January 2011 - 04:49 PM

unde se gasesc de cumparat ciupercutele astea de kefir? pe net? ca am incercat la un magazin naturist aici in canada si nu au. Ma gandesc sa comand pe net si poate stiti voi un link.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#16 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 13 January 2011 - 05:58 PM

Vezi postareaEataly, la 13 January 2011 - 03:57 PM, a spus:

Cronica unei morti anuntate:

Asta-i decedatul.



Fetelor ce parere aveti?

Asa plutea inca prin lapte.


Nu mi se pare prea viu.N-am avut ce sa strecor pentru ca nu era inchegat, dupa 2 zile era inca lapte curgator.
Inca nu l-am aruncat, astept verdictul vostru.
Asa cum il vedeti, asa l-am primit acum aproape 2 luni.



Offfffffffffff, si eu care vroiam sa-ti trimit adresa ca sa ma fericesti si pe mine cu olecuta de ciupercutaaaa... poci pentru ca sa plang?
Imi pare rau!
Sorina

#17 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 13 January 2011 - 06:17 PM

Uite cum arata cipercuta mea dupa ce a stat depozitata 3 luni in acelasi borcan,in acelasi lapte.
Arata ca niste mici conopidute,albe si ferme.
Le-am spalat cu apa fiarta si racita si le-am pus in lapte dulce.
Intr-o luna iti trimit.
Apoi ai sa poti si tu da mai departe.Imagine postata

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-48-12949354479391.jpg
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#18 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 14 January 2011 - 11:15 AM

Vezi postareasorinadaniela, la 13 January 2011 - 05:58 PM, a spus:


Offfffffffffff, si eu care vroiam sa-ti trimit adresa ca sa ma fericesti si pe mine cu olecuta de ciupercutaaaa... poci pentru ca sa plang?
Imi pare rau!


sa nu plangi :scratch:
Granulele de kefir pot fi uscate.
Se spala bine cu apa si se aseaza la uscat pe cateva servetele asezate pe o farfurioara in camera la caldura. Ele se deshidrateaza, devin maronii si au un gust pronuntat de drojdie. Eu le pastrez intr-o cutie de plastic de medicamente si le rontai la calculator.

Si se pot expedia usor si in strainatate intr-un plic de scrisoare.


Uite ce se scrie:
Dehydrated milk kefir-grains are usually yellow in colour. They are quite firm and almost crystalline in appearance. After reconstituting for 24 hours in either fresh milk or fresh water, some grains more than others, will become slightly white in colour. With daily milk change, from there on, the grains will become whiter in colour until they stabilize. Although dry milk-grains may initially begin with no slime or gel component, the encapsulated organisms begin to awaken as it were, and should begin producing the gel-polysaccharide, kefiran, which is the essential component for the growth of milk kefir-grains. Kefiran production transforms the grains from yellow or a yellow/brown colour, to white, fluffy slimy grains with elasticity. Some grains usually reach this point before others do.

Generally, it should take anywhere between 3 to 8 weeks to notice at least a percentage, if not the majority of grains become white and slimy, and have increased in overall volume [or increased in weight, and not always in size per grain at this point]. These are propagable grains. In some cases it may take as long as 12 weeks for reconstituted milk kefir-grains to fully awaken and commence propagation. If any discoloured grains remain in the batch after 12 weeks, which do not produce the slime component and remain slightly yellow or yellow-brown, or a light orange colour with a crumbly texture when squeezed between two clean finger, then these grains are discarded, keeping only white, soft slimy grains, for the former are non-propagable [shall never grow].

NOTE The percentage of grains that eventually propagate, including the period it takes for the grains to become propagable is determined by how long they were stored for and storage conditions. A direct relationship here also lies in the manner in which the grains were initially dehydrated, and the quality of the fresh kefir grains prior to drying. Dehydrated kefir grains should store well for at least one year, and in same cases up to 18 months or longer. The longer the grains are stored for, the higher percentage of non propagable grains remain after 8 weeks of re-activation, or it will take a longer period for the grains to fully re-activate and begin to grow.


La mine nu a fost cazul sa reinviu granulele uscate caci colonia nu mi-a pierit de cei cativa ani de cand o cultiv.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#19 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 14 January 2011 - 11:43 AM

Aura, cauta pe ebay, canada
Eu de pe ebay am cumparat. Mi le-a trimis uscate, acoperite cu lapte praf si ambalate intr-o cutiuta

As putea dezhidrata cateva ciupercute si sa-ti trimit, dar nu stiu daca trec de vama canadiana. Sa nu-ti faci alte probleme
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#20 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 14 January 2011 - 02:29 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 14 January 2011 - 11:15 AM, a spus:

Granulele de kefir pot fi uscate.
Se spala bine cu apa si se aseaza la uscat pe cateva servetele asezate pe o farfurioara in camera la caldura. Ele se deshidrateaza, devin maronii si au un gust pronuntat de drojdie. Eu le pastrez intr-o cutie de plastic de medicamente si le rontai la calculator.


sefule, merci de aducere aminte. ai mai scris candva treaba asta dar am uitat-o instantaneu.
eu mai mereu trebuie sa arunc din ciupercute. de acum nu mai arunc :angryfire:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi