Forum Culinar: vreau sa imi schimb salteaua - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

vreau sa imi schimb salteaua Help!

#1 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 26 December 2010 - 01:03 PM

Pe scurt. Vreau sa schimb salteaua cu arcuri (care a costat 5 mil si care a fost foarte incomoda de la inceput) care e insuportabila deja. Problema e ca m-am lovit de o gama enorma de modele si nu stiu ce sa aleg. Eliocel, ecocell, spuma nu-s de care, strat de argint? Saltea ortopedica, memory? M-ar interesa parerea celor care au investit intr-o astfele de satea. Pareri pro si contra. Nu sunt o persoana slaba si dormitul pe salteaua actuala e un chin. Ma trezesc cu dureri in tot corpul, asa ca abia astept sa o schimb. Tks :occasion15:

Asa. Sor-mea mai spune ca un strat de 2 cm de memory nu e destul pe o saltea. Asa o fi? Sunt in ceata, asa ca help!
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#2 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 26 December 2010 - 09:22 PM

Vezi postareagloxinia, la 26 December 2010 - 01:03 PM, a spus:

Pe scurt. Vreau sa schimb salteaua cu arcuri (care a costat 5 mil si care a fost foarte incomoda de la inceput) care e insuportabila deja. Problema e ca m-am lovit de o gama enorma de modele si nu stiu ce sa aleg. Eliocel, ecocell, spuma nu-s de care, strat de argint? Saltea ortopedica, memory? M-ar interesa parerea celor care au investit intr-o astfele de satea. Pareri pro si contra. Nu sunt o persoana slaba si dormitul pe salteaua actuala e un chin. Ma trezesc cu dureri in tot corpul, asa ca abia astept sa o schimb. Tks :occasion15:

Asa. Sor-mea mai spune ca un strat de 2 cm de memory nu e destul pe o saltea. Asa o fi? Sunt in ceata, asa ca help!


Nu stiu, pentru mine cu cît salteaua e mai tzapana cu atît mai bine. Prefer cu arcurî mici si numeroase, învelite în saculeti individuali.
Dar dupa cît înteleg, tie ti-ar prii mai degraba un waterbed.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 December 2010 - 09:34 PM

Eu n-as investi într-un pat cu apa,înainte de a-l proba!În magazin nu ajunge!
La fel ca Alex,eu am nevoie de arcuri marunte învelite separat,si bineînteles sa fie acoperite cu straturi groase de toate cele peste arculete.În niciun caz sub 17-19 cm înaltime.
Nu îmi place sa fie beton,dar nici sa ma scufund în saltea,si neaparat am nevoie de "federung"...din pacate nu-mi vine termenu' în limba materna :hug: (deci jocul de scena,adica daca eu ma arunc în el,el sa ma arunce înapoi :occasion15:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 26 December 2010 - 10:37 PM

Vezi postareaMaya, la 26 December 2010 - 09:34 PM, a spus:

[...]am nevoie de "federung"...din pacate nu-mi vine termenu' în limba materna :P (deci jocul de scena,adica daca eu ma arunc în el,el sa ma arunce înapoi :pupic:


Cica un tip zboara pe fereastra de la etaj si se face zob pe trotuar. Întîmplator, un politist se afla în vecinatate, se repede pe scari si intra în apartamentul de pe fereastra caruia zburase cetateanul. Acolo da peste o duduie goala-goluta, în pat.
-"Domnisoara, dumneavoastra l-ati aruncat pe cetatean pe fereastra?"
-"Nu domnule politist, din contra!"

:floare:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 December 2010 - 10:56 PM

Vezi postareaMaya, la 26 December 2010 - 09:34 PM, a spus:

"federung"

Cred ca-i vorba de elasticitate / suspensie. Ceva de genul asta.

Gloxi, dar din cate-am inteles eu, cam toate saltelele au o perioada de proba de 30 de zile. Nu-ti place salteaua, o duci inapoi si iei alta. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu cei de la magazin, ei ar trebui sa aiba toate datele despre fiecare saltea in parte - cate kg sunt recomandate, ce pozitie (de somn) suporta mai bine / mai rau (sunt unii care dorm preponderent pe-o parte si altii pe spate, etc)... La Ikea (de exemplu), poti testa saltelele, in magazin, timp de vreo ora-doua (daca ai atata vreme). Daca pare buna, o cumperi si ai dreptul sa o returnezi intr-un interval de 30 de zile, daca nu e chiar asa buna. Si poti lua alta in locul ei. Am inteles ca si la Mobexpert se face la fel, dar nu am fost inca in vreun magazin de-al lor, asa ca nu stiu sigur care-i procedura.
Spor la cumparat saltea si sa ne spui si noua ce-ai gasit!

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 December 2010 - 11:13 PM

Îmi venea si mie sa zic suspensie,dar nu eram sigura,si asa am zis ca mai bine tac :floare:

Alex :pupic:

Noi înca nu am zburat din pat...dar cum ziceam,ne place sa avem joc de scena :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   asmera 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 27 December 2010 - 09:28 AM

Pot sa iti recomand Dormeo. Am luat eu si in sfarsit nu ma mai trezesc cu dureri de spate. Eu am ortopedica dar au o multitudine de soiuri

#8 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 27 December 2010 - 11:30 AM

Eu mi-am luat acum vreun an Domus Flex, un model de iarna si vara (o intorci de pe-o parte pe cealalta in functie de anotimp, pe o parte are lina, pe alta bumbac), destul de inalta, ferma dar totusi elastica, foarte comoda. Te arunci pe ea si face ca trambulina :pupic: Probabil ca e, asa cum se povestea mai sus, cu arcuri mici si multe, ca se lasa numai in locul unde stai tu, nu il tragi si pe celalalt dupa tine (daca ai pat dublu).
Cu toata faima lor, am probat saltelele de la Ikea si nu mi-au placut. Adica m-am aruncat pe ele, m-am intins in pat, le-am pipait etc si nu au trecut testele. In schimb mi-am luat perne de la ei, modelul despre care ziceam ca nu m-ar satisface niciodata, iar acum nu mai pot sa dorm pe altceva. E cea din burete, dreptunghiulara, cu forma scobita pentru git.
Alea de apa mi se par exotice si... erotice :P dar nu cred ca-s cine-stie-ce comode. Mi se pare ca "fac valuri" :floare:

#9 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 27 December 2010 - 11:46 AM

Gloxi, nu te-ar incanta idea de-a avea fiecare salteaua lui? eu n-as putea dormi pe-aceeasi saltea cu-al meu. noi le-am schimbat anul trecut, am luat prestige, au garantie 3 ani si forma superortopedica (asa scrie pe eticheta :pupic: ). si in fiecare saptamana le schimbam intre noi. pe eticheta zice sa le schimb si fata in functie de anotimp, da' nu stiu care-i de vara sau de iarna, asa ca le schimb saptamanal. deci la noi o saptamana-i vara si urmatoarea iarna :floare:

#10 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 27 December 2010 - 02:47 PM

Eu am Domus Flex superortopedica cu 2 fete (iarna/vara), o am de 5 ani si nu as schimba-o cu alta. A costat o caruta de bani atunci, dar i-as mai da odata :floare:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#11 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 27 December 2010 - 04:33 PM

Pe mine ma enerveaza astia de la domusflex ca nu au preturile pe site. Mai astept pareri. Superortopedica e si asta ce o am acum, insa arcurile nu sunt mici si invelite individual, sunt mari cat palma (pe alocuri chiar au strapuns fatza si ies sa ma intzepe :pupic: ) ca plozii au sarit in pat in joaca si au distru-o de tot. Cu spuma nu are nimeni? Ma tenteaza in special ca nu are cin' sa ma intepe :floare:
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#12 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 27 December 2010 - 04:35 PM

Vezi postareamoatza, la 27 December 2010 - 11:46 AM, a spus:

Gloxi, nu te-ar incanta idea de-a avea fiecare salteaua lui? eu n-as putea dormi pe-aceeasi saltea cu-al meu. noi le-am schimbat anul trecut, am luat prestige, au garantie 3 ani si forma superortopedica (asa scrie pe eticheta :pupic: ). si in fiecare saptamana le schimbam intre noi. pe eticheta zice sa le schimb si fata in functie de anotimp, da' nu stiu care-i de vara sau de iarna, asa ca le schimb saptamanal. deci la noi o saptamana-i vara si urmatoarea iarna :floare:



Ioi, nu cred ca am nici timpul nici nervii sa schimb salteaua saptamanal de pe o parte pe alta. Stiu ca asa se recomanda insa eu sunt o lenesa :P Si vreau una maaare cat tot patul, deci si mai greu de manevrat.
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#13 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 29 December 2010 - 12:02 PM

Gloxi , io n-as mai da saltelele individuale pe una pt 2 persoane nici puscata!!! E si mai simplu de schimbat patul , se gasesc mai usor cearceafuri d-alea cu elastic....

Noi avem un pat de 2m X 2m, dar fiecare are o saltea de 1m X 2 m. Nu simti cand se misca celalalt in pat si nici nu se vede ca-s 2 daca-i patul la fix.

Noi am luat d-alea cu 7 Zone, dar asta nu cred sa se poata la o saltea de 2 persoane.
N-am luat nush ce marca , am luat de la Aldi. Dar sunt foarte bune. Noi nu le tzinem o vesnicie , le schimbam la maxim 3 ani. Al meu lucreaza la birou si nu vrem probleme cu spatele. Saltelele noastre tre' sa fie tzepene , dar nici beton ca o masa de masaj nu ne trebe.


Cu apa am luat perne. Imi plac !!!! Potzi sa le reglezi cat de tari le vrei in functie de cantitatea de apa. Au si burete ( sau ce o fi ala), nu numai apa, apa e numai ca sa reglezi perna.

#14 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 29 December 2010 - 02:13 PM

eu am memory foam, noua, king size, nu se misca tot patul cand se misca el(si e mare dom'le el, cand se intorcea in celalalt de-l aveam saream in sus eu :floare: )

eu mi-am luat pt artrita mea, deci mai tare nitel dar el e mai mult decat multumit. am avut si cu apa, mie imi venea rau(am sea sick :floare: ), a schimbat-o la putin timp ce-am ajuns eu aici ca dormeam pe canapea mai mult

si perne tot ortopedice foam am...acum depinde si de cocoasa fiecaruia, conditie medicala, etc...cel mai bine ar fi sa poti returna daca nu ece-ti trebuie

daca vrei, dimineata (la mine) iti fac o poza la saltea sa vezi cum arata

#15 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 29 December 2010 - 04:51 PM

Ahh si eu la anu' trebuie sa arunc la gunoi un pat metalic si salteaua aferenta, vechime 5 ani si calitate ordinara. :floare: In fine idea este sa cumpar 2 paturi individuale, cu 2 saltele, asa fiecare doarme cum isi asterne. Adica eu imi voi cumpara o saltea cu memorie si barbatu-miu una tare si super-ortopedica.

Experienta mea in ale saltelelor e urmatoarea: Domus Flex - in 1998 pe cand erau noi pe piata din Romania o amica de familie lucra acolo si ni le-a recomandat calduros. Mi-am facut una de 2 persoane,la comanda, a costat un purcoi de bani dar este senzationala. Chiar si azi dupa 13 ani de folosinta e ca si noua, dormi ca-n sanul lui Avraam, cred ca e cea mai odihnitoare saltea de pe planeta :floare:. Am dormit pe ea si cand aveam 100 de kile si cand aveam 62. Nu-i nici o diferenta. Din pacate nu am putut s-o aduc aici in Portugalia. :floare:

Saltele ce le-am cumparat aici in Portocalia de casa noua au fost una super-ortopedica cu parte de iarna si de vara, la fel ca Moatza habar n-am care-i care, e buna calitate, se doarme bine insa pentru mine e cam tare. Am facut compromisul acesta fiinca barbata-miu are probleme cu spatele si lui ii face foarte bine, eu pot dormi si pe pietre, fierbinti sa fie :floare: dar desigur ca-mi place moale si pufos sa-mi dea asa o senzatie de afundare ca intr-un nor. A doua a fost cea pe care o mentionam mai sus, care s-a stricat odata cu patul (e o marca mai ieftina)...In procesul de studiu de piatza am probat zeci de tipuri de saltele, mie mi-a ramas sufletul la cea cu spuma-memorie, cand stai pe ea parca n-ai greutate, parca forta de gravitatie nu mai exista.

O alta saltea fantastica ce am probat-o a fost salteaua cu apa. Am dormit 2 nopti la un hotel Holiday Inn pe o saltea de apa, a fost un vis frumos. Din pacate este peste posibilitatile noastre bugetare.

Sfatul meu este sa uiti de ceea ce vezi pe situri, stiu ca faptul ca nu pun preturile la vedere taie din apetitul de a cumpara de la marca respectiva (de parca ar avea ceva de ascuns :floare: ) insa nimic nu-i mai sfant decat probatul. Probezi la ele pana gasesti ceva ce sa-ti placa. Si du-te la punctele unde se vinde Domus Flex ca n-o sa regreti, nu te forteaza nimeni sa cumperi, testezi produsul/produsele si gata! Incearca mai multe marci si vezi ce ti se potriveste! Mult succes!

#16 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 29 December 2010 - 10:05 PM

Vezi postareadark angel, la 29 December 2010 - 02:13 PM, a spus:

eu am memory foam, noua, king size, nu se misca tot patul cand se misca el(si e mare dom'le el, cand se intorcea in celalalt de-l aveam saream in sus eu :) )



Darkule , nici io n-as simtzi cand s-ar misca al meu pt ca io dorm ca lemnu' . Dar ar simtzi el :thumleft:

Oricum ,la chestia cu saltelele individuale io m-am nemtzalit de tot :)

#17 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 29 December 2010 - 10:46 PM

Dark as vrea sa vad cum arata. Nu stii cat de gros e stratul foam?
Despre faza cu 2 saltele de ce nu sunt incantata? M-ar enerva teribil sa simt la jumatatea patului dunga de imbinare.

Am si eu o experienta cu hotel Cupidon din Saturn. Cand am ajuns si ne-am cazat, m-am aruncat cu fundul in pat ca si acasa :) Am crezut ca sar pe o stanca. Tareeeeeeeeeeee ca m-au usturat fesele :thumleft: Noa, m-am gandit am pus-o, astia ne culca pe scandura. Noptile care au urmat au fost cele mai odihnitoare ever. Stiu doar ca era o saltea acoperita cu o salteluta subtire de 1-2 cm. La momentul respectiv nu am fost asa desteapta sa ma fi uitat la marca sau sa intreb la receptie. Si acum caut in disperare acea senzatie, si din pacate nu am mai regasit-o in veci :)
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#18 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 29 December 2010 - 11:06 PM

Nu gasesti undeva o saltea de marimea patului tau din spuma rece(dar nu foarte înalta,ci de maxim 10 cm),sa o pui peste cele doua cu arcuri pe care le ai acum?Am eu impresia ca asta e senzatia pe care o cauti :thumleft:
Daca cumva faci asta,sa stii ca între cele doua saltele trebuie sa pui o foaie de aia gumata,ca sa nu alunece între ele :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#19 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 29 December 2010 - 11:44 PM

Maya, acum am o saltea care e mare cat patul si care are mai multe burti si mai multe arcuri intepatoare si care ma dispera si vreau sa o arunc la gunoi.
La faza cu foaia gumata m-ai pierdut. :thumleft:
Spuma rece? o sa ma documentez ca habar nu am ce e.
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#20 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 29 December 2010 - 11:57 PM

Vezi postareagloxinia, la 29 December 2010 - 11:44 PM, a spus:

Maya, acum am o saltea care e mare cat patul si care are mai multe burti si mai multe arcuri intepatoare si care ma dispera si vreau sa o arunc la gunoi.
La faza cu foaia gumata m-ai pierdut. :thumleft:
Spuma rece? o sa ma documentez ca habar nu am ce e.


Kaltschaum/cold foam?Asa vine tradus din germana.Daca asa s-o numi si în engleza?...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi