Forum Culinar: Diversificarea - Forum Culinar

Salt la continut

  • 62 Pagini +
  • « Prima
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diversificarea experientze , pareri

#1201 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 September 2011 - 04:14 PM

Există și o metodă de pasteurizare înaltă (UHT / Ultra High Temperature) sau instantanee, care se face la 80-95 °C pentru laptele de consum, iar pentru produsele lactate acide la 85 °C timp de 30 de minute sau 90 °C timp de 3 minute. - m-ai facut sa scotocesc pe net, sa vad daca am tinut io bine minte. Wikipedia in romana asta zice....

#1202 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 September 2011 - 04:19 PM

nu-mi vine a crede ce tampenii sunt scrise pe pagina aia :o

pai Ultra High Temperature sigur nu inseamna ceva ~90 grade C, de acord? asta e o temperatura la care aproape fierbe apa.
Ultra high trebuie sa se refere la ceva mai mare, nu?

#1203 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 September 2011 - 04:21 PM

Vezi postareaMariaSan, la 30 September 2011 - 04:19 PM, a spus:

nu-mi vine a crede ce tampenii sunt scrise pe pagina aia :o

pai Ultra High Temperature sigur nu inseamna ceva ~90 grade C, de acord? asta e o temperatura la care aproape fierbe apa.
Ultra high trebuie sa se refere la ceva mai mare, nu?

Unele informatii coincid. Unele nu.... Naiba sa-i ia. :o

#1204 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 30 September 2011 - 04:22 PM

si io credeam ca pasteurizarea se face la sub 100 grade (punctul de fierbere al apei) si rapid tocmai sa pastreze calitatile nutritive, dar sa omoare eventualii germeni

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#1205 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 30 September 2011 - 04:24 PM

Vezi postareaFoxyy, la 30 September 2011 - 04:04 PM, a spus:

Oricum, cel putin din punctul meu de vedere, laptele de vaca adevarata e incomparabil mai bun fata de ala la cutie.


as cred si eu ca e mai bun, doar sa invat sa-l fierb fara sa ii distrug proprietatile nutritive. Nu am oala de aia de fiert, cand imi aduc aminte ca mama avea de aluminiu, imi vine sa o cert ... dar asta e acum ... Oare acum sunt de inox? Oare nu e ok si intr-un vas de inox de ala cu baza de 12 mm ? dar daca nu fierbe ca lumea de unde stiu eu daca s-au distrus eventualii germeni?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#1206 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 September 2011 - 04:31 PM

Daniela, tu nu ai baut niciodata lapte proaspat muls de la vaca? din ala cu spuma? :o
Nu inteleg teama ta pentru germeni. Mai ales daca fierbi laptele. Se feirbe pana se umfla.
Si daca i se distrug din vitamine, vitamine faine ia din legume si fructe, din lapte ii trebuie calciul in principal. Nu ma mir acuma nici ca ai probleme cu digestia, nici ca nu reusesti sa slabesti - esti prea stresata, si zic eu multe stresuri ti le faci singura - nu e posibil sa atingi perfectiunea :o

#1207 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 30 September 2011 - 04:34 PM

iti dau dreptate cu stresul 100%, probabil am cazut in extrema cealalta, dar tocmai din cauza digestiei mele de rahat ...
am baut lapte muls si fiert, dar nu il suport nici pe ala mult de la vaca nici cumaprat, ma umflu ca un balon daca beau lapte ... Din informatiile mele, laptele ca atare nu este potrivit sistemului digestiv adultului, ci doar copiilor pana la 7 ani.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#1208 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 September 2011 - 04:44 PM

Vezi postareaDaniella, la 30 September 2011 - 04:34 PM, a spus:

iti dau dreptate cu stresul 100%, probabil am cazut in extrema cealalta, dar tocmai din cauza digestiei mele de rahat ...
am baut lapte muls si fiert, dar nu il suport nici pe ala mult de la vaca nici cumaprat, ma umflu ca un balon daca beau lapte ... Din informatiile mele, laptele ca atare nu este potrivit sistemului digestiv adultului, ci doar copiilor pana la 7 ani.



deci nu ai baut niciodata lapte proaspat muls, nefiert. eu am baut si inca mai beau. cat am fost in Ro in concediu am stat la tara si in fiecare seara am baut o cana de lapte din asta proaspat si nefiert pentru ca era din sursa sigura.

ce vreau eu sa spun e ca eu am crescut cu lapte nefiert de vaca si n-am avut probleme.

de aia te intreb, de unde teama ta pentru germeni? ai macar unii la care te gandesti clar si despre care stii ce efecte ar putea avea in organism? sau pur si simplu ai o fobie de germeni?

era vorba de lapte pentru Bea, inteleg ca tu nu digeri bine laptele, dar pe ea e pacat sa o privezi de un lapte bun de casa, din sursa sigura.

#1209 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 30 September 2011 - 05:00 PM

nefiert nu am baut niciodata

stiu ca problema germenilor, mai ales din lapte, oua, carne este foarte in vizor la noi pentru bebici, pentru ca au un sistem imunitar inca foarte slabut. Adica se spune sa fierbi oul 10 minute si sa fie proaspat de 1 zi, sa fierbi carnea peste 2h, sa sterilizezi biberoane, suzete, jucarii etc. De aia ma gandesc ... la tot ce o inconjoara pe Bea, dar de la 5 luni de cand am plecat la serviciu evident ca e doar stres, ca nu mai pot avea nici un control, doar sa ma enervez cand vad una -alta ... Probabil ca inutil, dar asa sunt eu ca mama, poate gresit, nu stiu ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#1210 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 September 2011 - 07:11 PM

Vezi postareaDaniella, la 30 September 2011 - 05:00 PM, a spus:

nefiert nu am baut niciodata

stiu ca problema germenilor, mai ales din lapte, oua, carne este foarte in vizor la noi pentru bebici, pentru ca au un sistem imunitar inca foarte slabut. Adica se spune sa fierbi oul 10 minute si sa fie proaspat de 1 zi, sa fierbi carnea peste 2h, sa sterilizezi biberoane, suzete, jucarii etc. De aia ma gandesc ... la tot ce o inconjoara pe Bea, dar de la 5 luni de cand am plecat la serviciu evident ca e doar stres, ca nu mai pot avea nici un control, doar sa ma enervez cand vad una -alta ... Probabil ca inutil, dar asa sunt eu ca mama, poate gresit, nu stiu ...

Sa-ti povestesc din ce canita bea sor-mea lapte, cand era mica? Bunica lua lapte de la o vecina si sor-mea se infiinta taman cand era ora mulsului. Normal ca femeia avea o canita de tabla, pusa intr-un colt al colibei, din care ii dadea sor-mii sa bea. Punea lapte proaspat muls in ea si sor-mea dadea cana peste cap. Apoi ea singurica o punea inapoi in cui. O verisoara de-a mea a inlemnit cand a vazut cum se petrece actiunea, dar tot ea s-a calmat.... Bietul lapte n-apuca 10 secunde in acea canita, asa ca nu conta ca prin acel colt mai erau si panze de paianjen si toate alea.. :salut:
Iar mama, cand era mica, se ducea cu vacile pe camp. Bunica-mea ii dadea una-doua turte si, ca sa alunece mai bine pe gat, mama tragea si niste guri de laptic, direct de la sursa! Ce spalat uger, ce canita, ce UHT???? :P Si iote ca suntem cu toate sanatoase si bine-mersi! :P

#1211 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 30 September 2011 - 08:09 PM

bun :salut: o sa incerc sa ma mai detensionez macar un pic ... pe problema germenilor, mainilor umblate pe jos si bagate in gurita, precum si a eventualelor alimente neprelucrate termic ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#1212 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 September 2011 - 08:27 PM

Vezi postareaDaniella, la 30 September 2011 - 08:09 PM, a spus:

bun :salut: o sa incerc sa ma mai detensionez macar un pic ... pe problema germenilor, mainilor umblate pe jos si bagate in gurita, precum si a eventualelor alimente neprelucrate termic ...

Apropo de temerile tale, hai sa-ti zic un bac / o istorioara. Iei totul asa cum vrei: la primul copil, parintii sterilizeaza totul, biberon, sticle, suzete, etc. Pica suzeta copilului pe jos, parintii o arunca la gunoi si-i dau copilului alta. La al doilea copil, parintii mai asa si-asa.... spala, clatesc, curata.... Pica suzeta copilului pe jos, parintii o ridica, o spala si i-o dau inapoi bebelusului. La al 3-lea copil, pica suzeta pe jos, parintii o ridica si i-o dau copilului.... :P
Pe de-o parte, e cam adevarata, am verisoare cu cate 2 sau 3 copii si deja de la al 2-lea au mai lasat din temeri la usa. :P Ca sa nu-ti zic ce liber e cel mai mic, dintre cei 3 copii si cum a crescut, da? :P Zicea vara-mea catre barbat-su: ma, da' noi suntem niste parinti cam denaturati, ia uite de unde vine asta mic: din drum! (eram la tara, nu era cine stie ce circulatie, da' na... :P).

#1213 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 30 September 2011 - 09:28 PM

da, au confirmat toti parintii chestia sta, ca de la al doilea in sus te mai obisnuiesti cu puiul de om si devii din ce in ce mai tolerant cu sterilizatul, cu educatia, te eliberezi de stresuri etc...

io astept sa te vad si pe tine la burtici :salut: ! atunci o sa mai vorbim dupa 9 luni ... :P

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#1214 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 September 2011 - 09:31 PM

Vezi postareaDaniella, la 30 September 2011 - 09:28 PM, a spus:

da, au confirmat toti parintii chestia sta, ca de la al doilea in sus te mai obisnuiesti cu puiul de om si devii din ce in ce mai tolerant cu sterilizatul, cu educatia, te eliberezi de stresuri etc...

io astept sa te vad si pe tine la burtici :salut: ! atunci o sa mai vorbim dupa 9 luni ... :P

Asteapta, asteapta..... :P

#1215 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 01 October 2011 - 07:49 PM

Vezi postareaFoxyy, la 30 September 2011 - 09:31 PM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 30 September 2011 - 09:28 PM, a spus:

da, au confirmat toti parintii chestia sta, ca de la al doilea in sus te mai obisnuiesti cu puiul de om si devii din ce in ce mai tolerant cu sterilizatul, cu educatia, te eliberezi de stresuri etc...

io astept sa te vad si pe tine la burtici =)) ! atunci o sa mai vorbim dupa 9 luni ... :)

Asteapta, asteapta..... :)

Deci ramînem pe baricade? :D

Si eu beam lapte nefiert, proaspat muls, din litra de tabla smaltuita. Nu am avut nimic! Asta cît eram copila (nu bb).
Acum însa am baut lapte de vaca, nu crud, ci fiert... nici nu vreau sa va spun de cîte ori am mers la buda. Noroc ca era aproape, ca altfel faceam în pantaloni :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#1216 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 01 October 2011 - 08:48 PM

Vezi postareaMaya, la 01 October 2011 - 07:49 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 30 September 2011 - 09:31 PM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 30 September 2011 - 09:28 PM, a spus:

da, au confirmat toti parintii chestia sta, ca de la al doilea in sus te mai obisnuiesti cu puiul de om si devii din ce in ce mai tolerant cu sterilizatul, cu educatia, te eliberezi de stresuri etc...

io astept sa te vad si pe tine la burtici =)) ! atunci o sa mai vorbim dupa 9 luni ... :)

Asteapta, asteapta..... :D

Deci ramînem pe baricade? :D

Si eu beam lapte nefiert, proaspat muls, din litra de tabla smaltuita. Nu am avut nimic! Asta cît eram copila (nu bb).
Acum însa am baut lapte de vaca, nu crud, ci fiert... nici nu vreau sa va spun de cîte ori am mers la buda. Noroc ca era aproape, ca altfel faceam în pantaloni :D

Daca n-aveti ceva mai bun de facut si nu va e frica ca v-or prinde batraneturile p-aci, ramaneti pe baricade! :)
Laptele e cam diuretic, de felul lui, indiferent de-i crud ori fiert. Si jupanu' bea lapte, da' numa' in vecinatatea tronului sta dupa aia. Asa, de orice eventualitate... :D Io mi-s mai tare de stomac (si nu numai) si nu patesc nica dupa ce beau laptic. :)

#1217 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 01 October 2011 - 09:21 PM

fiica-mea o pateste si dupa LP ... :) sa am curaj sa-i dau de vaca ... =))

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#1218 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 02 October 2011 - 08:51 PM

Mai fetelor , io i-am dat la Elena lapte de vaca de la 6 luni ca n-a mai vrut LP. A vrut numai dimineatza , grisul cu LP nu-l vroia , putzea , vorba Daniellei.
Dr a zis ca pana la 10 luni sa-i pun jumate apa jumate lapte. Apoi intreg. Si sa nu-i dau lapte d-ala UHT ca degeaba-i dau. Sa-i cumpar lapte proaspat si sa i-l fierb. Iau cateoada la sticla de la Demeter si ceteodata lapte proaspat . La noi la REWE ( un supermarket) se gaseste lapte proaspat , nefiert , nepasteurizat.

Ce-i drept , pana cand n-a mers in picioare , de la lapte de vaca s-a cam constipat....dar , na ja...

#1219 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 02 October 2011 - 08:53 PM

Vezi postareaFoxyy, la 01 October 2011 - 08:48 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 01 October 2011 - 07:49 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 30 September 2011 - 09:31 PM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 30 September 2011 - 09:28 PM, a spus:

da, au confirmat toti parintii chestia sta, ca de la al doilea in sus te mai obisnuiesti cu puiul de om si devii din ce in ce mai tolerant cu sterilizatul, cu educatia, te eliberezi de stresuri etc...

io astept sa te vad si pe tine la burtici :thumleft: ! atunci o sa mai vorbim dupa 9 luni ... :D

Asteapta, asteapta..... :D

Deci ramînem pe baricade? :D

Si eu beam lapte nefiert, proaspat muls, din litra de tabla smaltuita. Nu am avut nimic! Asta cît eram copila (nu bb).
Acum însa am baut lapte de vaca, nu crud, ci fiert... nici nu vreau sa va spun de cîte ori am mers la buda. Noroc ca era aproape, ca altfel faceam în pantaloni :)

Daca n-aveti ceva mai bun de facut si nu va e frica ca v-or prinde batraneturile p-aci, ramaneti pe baricade! :D
Laptele e cam diuretic, de felul lui, indiferent de-i crud ori fiert. Si jupanu' bea lapte, da' numa' in vecinatatea tronului sta dupa aia. Asa, de orice eventualitate... :D Io mi-s mai tare de stomac (si nu numai) si nu patesc nica dupa ce beau laptic. :drool:



Foxyy , la bebi si la copiii mici nu se aplica astea :D. Pe astia mici ii constipa.

#1220 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 02 October 2011 - 10:10 PM

Vezi postareaMutti, la 02 October 2011 - 08:53 PM, a spus:

Foxyy , la bebi si la copiii mici nu se aplica astea :thumleft:. Pe astia mici ii constipa.


pe a mea nu! imediat dupa lapte si cand era alaptata si acum cu LP(Ca e seara, ca e dimineata) trage un kk

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 62 Pagini +
  • « Prima
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi