Forum Culinar: Diversificarea - Forum Culinar

Salt la continut

  • 62 Pagini +
  • « Prima
  • 60
  • 61
  • 62
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diversificarea experientze , pareri

#1221 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 03 October 2011 - 08:14 AM

Daniella , ziceam de lapte de vaca.

Dar , de fapt , si unele feluri de LP constipa , si depinde si de copil. Elena facea diaree de la HIPP si NESTLE o constipa...

#1222 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 23 October 2011 - 08:48 PM

Pitica mea mananca de toate....in afara de carne de porc , d-asta n-a gustat pana acum. Mananca tot ce prinde :rolleyes:

#1223 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 23 October 2011 - 08:55 PM

noi ne pastram pe meniu diferit, speciala pentru ea cu produse de la tara, deoarece nu am posibilitatea de cantitati mari si prefer asa decat sa-i dau legume turcesti si pui cu hormoni si antibiotice de la alimentara

in aceasta modalitate noi mancam:
- dimineata branzica cu sau fara rosie/cartof copt (mozzarella, sau branza de vaci facuta in casa, sau cas proaspat), mar copt, banana, sau alte fructe
- pranz early ciorbita de carnita de pui cu legume+verdeturi si taietei facuti in casa/paste, sau galuste
- dupa ce se trezeste tot ciorbita, sau ficatel cu dovlecel/cartofior si marar, putina smantana, ousor fiert
- cina: gris cu lapte

dimineata si seara, cate circa 150 ml LP

de la noi ar manca orice, asa ca ii dau sa guste in general cam orice (fara porc, cu exceptia prosciuto care a mai primit in pastele noastre). Nu mancam la aceleasi ore, nu ne-am nimerit.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#1224 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 25 October 2011 - 12:40 PM

Nici noi nu ne nimerim cu orele de masa.....

Elena a descoperit o noua pasiune: supa de taietzei de casa. Am adus 2 cutii mari de la mama , sa vedem cat ajung :love7:

#1225 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 25 October 2011 - 01:13 PM

Vezi postareaMutti, la 25 October 2011 - 12:40 PM, a spus:

Nici noi nu ne nimerim cu orele de masa.....

Elena a descoperit o noua pasiune: supa de taietzei de casa. Am adus 2 cutii mari de la mama , sa vedem cat ajung :love7:


A facut si soacra-mea. Cum se pastreaza? Normal, la temp din camara ?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#1226 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 25 October 2011 - 11:18 PM

Eu ii tzin in camara...dar la temp camerei cred ca e ok...cu cat e mai uscat aerul cu atat mai bine.

#1227 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 28 January 2012 - 10:36 AM

buna fetelor.

am si eu o intrebare intrebareata: am inceput diversificarea cu fi-mea si toate buna si frumoase pana a dat de morcov si de dovleac.
la morcov a facut o grimasa de voma si i-au dat lacrimile, iar la dvleac a vomitat de-a dreptul. am incercar de vreo 2 ori cu fiecare aliment in parte si aceleasi reactii.

voua vi s-a intamplat sa vomite de la gustul alimentului?

#1228 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 28 January 2012 - 03:00 PM

Mie nu mi s-a intamplat ca daca s-a strambat d-ra , eu nu i-am mai dat. De fapt ,Elena de mica s-a obisnuit asa : cand nu-i place ceva sau cand nu vrea sa pape , nu vrea si gata. Si nici eu nu insist.

Eu zic sa nu-i mai dai o vreme morcov si dovleac. Fa pauza. Apoi , peste vreo 2 saptamani incearca iar.

Dar tu ce-i dai sa pape in rest? Sau aceste alimente au fost inceputul si nu le accepta?

#1229 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 28 January 2012 - 04:12 PM

Vezi postareaMutti, la 28 January 2012 - 03:00 PM, a spus:

Mie nu mi s-a intamplat ca daca s-a strambat d-ra , eu nu i-am mai dat. De fapt ,Elena de mica s-a obisnuit asa : cand nu-i place ceva sau cand nu vrea sa pape , nu vrea si gata. Si nici eu nu insist.

Eu zic sa nu-i mai dai o vreme morcov si dovleac. Fa pauza. Apoi , peste vreo 2 saptamani incearca iar.

Dar tu ce-i dai sa pape in rest? Sau aceste alimente au fost inceputul si nu le accepta?



pai am inceput diversificarea la 6 luni, adica acu 1 sapt jumate, si cand a ajuns la morcov, imediat cum la simtit in gurita a facut grimasa de vomitat, am mai incercat inca odata crezand ca poate nu ia convenit ceva la lingurita si tot la fel si dupa aceea am lasat-o balta cu morcovul.
dupa aceea i-am dat dovlecel, mar copt, cereale de porumb care cred ca ii plac mult pentru ca imediat incerca sa ia bolul in manute si ia lingura cu mana si o duce singura la gura.
dupa care am incercat doveac si la asta imediat cum ia simtit gustul in gura a vomitat. am lasat-o in pace, i-am dat laptic, si dupa vreo 2 ore am incercat iar cu un pic de dovleac si tot la fel, iar a vomitat. nu stiu ce au dovleacul si morcovul de are reactiile astea la ele. i-am dat si cartof din ala portocaliu, nu stiu cum se numeste in romana, si la ala nu a avut nici o problema....

ciudat

#1230 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 28 January 2012 - 08:53 PM

claudia , nu-i place fetii :occasion15: , las-o in pace . Mai incearca mai incolo si daca nu vrea , nu vrea...

#1231 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 28 January 2012 - 08:54 PM

da' lu' Elena i-au placut covrigii? io vreau s-o mai vad!

#1232 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 28 January 2012 - 10:21 PM

Vezi postareamoatza, la 28 January 2012 - 08:54 PM, a spus:

da' lu' Elena i-au placut covrigii? io vreau s-o mai vad!


mai ales susanul B)

covrigi o molfait , mancare BA. A bagat in schimb prajitura la greu ( am fost la o zi de nastere)

Moatzo, sa stii ca nici poze nu i-am mai facut.............da' azi o pozat-o cumnata-mea , o pun sa-mi trimita poza si o sa o vezi , ok?

#1233 Useril este offline   Carpatica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-July 10
  • LocationIn vestul vestului

Postat 28 January 2012 - 11:37 PM

Vezi postareaclau_ash, la 28 January 2012 - 04:12 PM, a spus:


pai am inceput diversificarea la 6 luni, adica acu 1 sapt jumate, si cand a ajuns la morcov, imediat cum la simtit in gurita a facut grimasa de vomitat, am mai incercat inca odata crezand ca poate nu ia convenit ceva la lingurita si tot la fel si dupa aceea am lasat-o balta cu morcovul.
dupa aceea i-am dat dovlecel, mar copt, cereale de porumb care cred ca ii plac mult pentru ca imediat incerca sa ia bolul in manute si ia lingura cu mana si o duce singura la gura.
dupa care am incercat doveac si la asta imediat cum ia simtit gustul in gura a vomitat. am lasat-o in pace, i-am dat laptic, si dupa vreo 2 ore am incercat iar cu un pic de dovleac si tot la fel, iar a vomitat. nu stiu ce au dovleacul si morcovul de are reactiile astea la ele. i-am dat si cartof din ala portocaliu, nu stiu cum se numeste in romana, si la ala nu a avut nici o problema....

ciudat


Clau, baietelul meu a facut aceeasi chestie de la banana. Am incercat si eu de cateva ori si n-a mers nicicum. Abia acum, la 2 ani, pot sa-i pun banana in smoothies si asa e OK, dar de mancat nu o mananca nici acum. Nici piureul de cartofi nu il mananca. De fapt cartofii ii mananca numai pai, dar nu-i dau asa, decat daca-s din aia copti in cuptor, nu prajiti in ulei. Cartoful ala portocaliu e delicios (pentru pitici ca mie nu-mi place de nici un fel), mai ales daca il coci in coaja, in loc sa-l fierbi, are un gust mult mai bun si mai dulceag.


Poti sa incerci in vreo cateva saptamani cu legumele astea ce nu le mananca, poate sa i le mesteci cu altceva care stii deja ca ii place ca sa mai estopeze gustul. In felul asta vei vedea daca e doar chestie de gust (atunci va manca) sau daca e o chestie alergica (atunci va vomita din nou). Nu e neaparat cand introduci o leguma sau un fruct nou sa i le dai separat, le poti amesteca cu o mancare care stii deja ca o accepta si ca nu e alergica la ea.

#1234 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 January 2012 - 11:47 PM

Vezi postareaclau_ash, la 28 January 2012 - 10:36 AM, a spus:

buna fetelor.

am si eu o intrebare intrebareata: am inceput diversificarea cu fi-mea si toate buna si frumoase pana a dat de morcov si de dovleac.
la morcov a facut o grimasa de voma si i-au dat lacrimile, iar la dvleac a vomitat de-a dreptul. am incercar de vreo 2 ori cu fiecare aliment in parte si aceleasi reactii.

voua vi s-a intamplat sa vomite de la gustul alimentului?

nu mi s-a intamplat sa vomite, dar nu manca aproape nimic, maxim 2-3 lingurite, hai 5. Pana am terminat cu alaptatul si inca vreo 2 luni dupa aceea faceam si aruncam mancarea ... . Nici nu gusta ...intorcea capul ... cu chiu cu vai cateva lingurite accepta ... orice, nu conta, nu ii placea nimic ...
La 2 luni circa, dupa final de alaptat, a inceput sa manance f bine ... acu mananca de ne si sperie cateodt ... =))

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#1235 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 January 2012 - 11:49 PM

Vezi postareaMutti, la 28 January 2012 - 10:21 PM, a spus:

Vezi postareamoatza, la 28 January 2012 - 08:54 PM, a spus:

da' lu' Elena i-au placut covrigii? io vreau s-o mai vad!


mai ales susanul :)

covrigi o molfait , mancare BA. A bagat in schimb prajitura la greu ( am fost la o zi de nastere)

Moatzo, sa stii ca nici poze nu i-am mai facut.............da' azi o pozat-o cumnata-mea , o pun sa-mi trimita poza si o sa o vezi , ok?

si Bea la fiecare party baga 2 felii de tort si pe a mea si pe a ei!!! Si face criza cand ma simte ca am mancat ciocolata, sa ii dau si ei ... ma cauta in gura ... :o

Mutti, sa pui poza cu Elena ca si mie mi.e dor sa o vad! doar a crescut cu noi ... =))

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#1236 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 29 January 2012 - 05:50 PM

Vezi postareaDaniella, la 28 January 2012 - 11:49 PM, a spus:

si Bea la fiecare party baga 2 felii de tort si pe a mea si pe a ei!!! Si face criza cand ma simte ca am mancat ciocolata, sa ii dau si ei ... ma cauta in gura ... :o

ii luati copilului bucatica de la gura!

Mutti, sa pui poza cu Elena ca si mie mi.e dor sa o vad! doar a crescut cu noi ... :71:

:rolleyes: Mutti!


#1237 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 29 January 2012 - 09:41 PM

Am citit si eu topicul de la cap la coada ca am inceput diversificarea de 3 saptamani.
Annabelle mananca morcov, cartof, cartof dulce, zuchini si dovleac iar fricte mamanca pepene rosu - favoritul ei, nectarinele merg cat de cat, banana nu-i place si nici mar fiert :love7:
Claudia - ash fetitele noastre sunt de o varsta. Cum o cheama pe a ta? Pene-ne si noua o poza pe aici sau la bubuleti. Si de Elena mi-e dor, si de Bea :floare:

#1238 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 29 January 2012 - 10:19 PM

Vezi postareaCristina, la 29 January 2012 - 09:41 PM, a spus:

Am citit si eu topicul de la cap la coada ca am inceput diversificarea de 3 saptamani.
Annabelle mananca morcov, cartof, cartof dulce, zuchini si dovleac iar fricte mamanca pepene rosu - favoritul ei, nectarinele merg cat de cat, banana nu-i place si nici mar fiert :hug:
Claudia - ash fetitele noastre sunt de o varsta. Cum o cheama pe a ta? Pene-ne si noua o poza pe aici sau la bubuleti. Si de Elena mi-e dor, si de Bea :love7:



ola Cristina,sa-ti traiasca fetita. pe a mea o chema Thalia Celine, eu ii zic Thalia.
i-am dat crud doar banana, care nu a dat-o pe spate dar nici nu a vomitat de la ea :floare:
mar eu i-am dat copt nu fiert, iese mai aromat daca il coci, poate asa o sa-i placa.
cartof de-asta normal nu i-am dat pentru ca stiu ca face gaze/crampe si si asa are gaze de la fier.
o sa incerc saptamana viitoate cu banana cu avocado sa vedem ce reactii o avea dra....

#1239 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 29 January 2012 - 11:22 PM

Vezi postareamoatza, la 29 January 2012 - 05:50 PM, a spus:

si Bea la fiecare party baga 2 felii de tort si pe a mea si pe a ei!!! Si face criza cand ma simte ca am mancat ciocolata, sa ii dau si ei ... ma cauta in gura ... :)

ii luati copilului bucatica de la gura!

Nu vrem sa ii dam dulciuri. Fructele si 2-3 biscuiti speciali de copii/zi, sunt mai mult decat suficient pt un copil de 1 an si 4 luni, parerea mea ... . Glucide contin si legumele. La ocazii primeste tort. Dar picea nu stiu cum si de unde a prins spilul cu dulciurile si cum ne prinde ca fosnim hartie de impachetat ciocolata face controlul amanuntit si isi cere portia ... . Am banuiala ca a fost invatata la dulce ... :floare:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#1240 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 30 January 2012 - 10:01 AM

Vezi postareaDaniella, la 29 January 2012 - 11:22 PM, a spus:

Am banuiala ca a fost invatata la dulce ... :D


cred ca deja ai pierdut partida! :P

Arata acest topic


  • 62 Pagini +
  • « Prima
  • 60
  • 61
  • 62
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi