Forum Culinar: Diversificarea - Forum Culinar

Salt la continut

  • 62 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diversificarea experientze , pareri

#21 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 04 January 2011 - 10:49 PM

Din pacate nu mai tin minte la cite luni am inceput cerealele si nici nu mi-am notat, in apa in care fierbeam legumele si carnea nu puneam sare, de aceea o lingurita de parmigiano era binevenita.
Cum iti ziceam parmigiano e sfint pentru ca n-are nimic in afara de lapte, sare si cheag in el, fiind invechit multe luni probabil e usor digerabil, nu stiu, ce stiu e ca pediatrii il recomanda mereu ca fiind singura si prima brinza de dat la copii mici. Aici mai sunt si brinzucile Mio dar nu prea m-au atras pentru ca mi se pare brinza topita si n-am mare incredere in ea.
Carnea era facuta efectiv praf, era o pulbere, erau niste sticlute minuscule si ii puneam un virf de lingurita in mincare dar doar o saptamina mi se pare, apoi am trecut la carnea normala.
Asa era obiceiul si sfatul pediatrului aici pe vremea aceea, asa am facut.

#22 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 January 2011 - 10:54 PM

Vezi postareaMutti, la 04 January 2011 - 05:53 PM, a spus:

Mah , uleiul ca uleiul , ca metale grele sunt si in apa , da' branze sarate la bebi mici de cateva luni atzi dat sau facetzi misto? ( Adriana si Maya)
Aura , asa am citit si eu , ca pe la 6 luni se dau.


Eu i-am dat mai tîrziu,dupa 8 luni,tot asa si iaurtul.Si o lingurita de parmezan ras,nici nu are multa sare.Pecorino e mai sarat.


Vezi postareaMutti, la 04 January 2011 - 05:57 PM, a spus:

Mai , Maya....in ziua de azi nu as mai avea incredere ca n-au nici un adaos borcanele....de ce un BB care a inceput cu borcane nu mai vrea mancare gatita????

O sa iau si eu fructe , probabil....d-astea mai smechere. Cunosc pe cineva care cumpara borcanele de mar si le amesteca cu Quark / branzica si se numeste ca a gatit la copil !!!!!

Azi am facut marul cu mixerul plin de dovleac Hokaido , credetzi ca s-a mai strambat? Ce o fi avand dovleacul de-i place asa????

Voi ce stitzi de bioxina asta? Dispare daca-i carnea fiarta bine sau nu?..


Eu cred ca-s controlati aia cu papa de bb,nu cred ca baga ei conservanti sau altceva pt. gust.
Iar ca bb care a început sa manînce din borcan,nu mai vrea sa manince un piure normal,cred ca e din cauza de obisnuinta...habar nu am.

Fructe din borcan,eu luam doar felul asta,pentru ca nu aveam acces tot anul la piersici si maracuia,iar Denisei îi placea amestecul asta mai exotic.Dar asta nu a facut sa refuze marul fiert sau copt de mine,si chiar si în ziua de azi,marul este fructul ei preferat.

Hokkaido,are pulpa aromata,si dulceaga.E moale,fina..normal ca-i place :beer2:

Vezi postareaEataly, la 04 January 2011 - 07:45 PM, a spus:

Nu, nu glumim.Uite eu am uitat sa-l mentionez.O lingurita de parmigiano in papica.Pentru calciu, dar in primul rand pentru ca este foarte usor de digerat.Cantiatatea de sare intr-o lingurita de parmigiano cred ca este neglijabila.Mozzarella in schimb dupa 10 luni, e mai greoaie decat urda sau parmigiano.

Drum liber la iaurturi naturale dupa 8 luni.

E normal sa ti se para ciudat, italienii au o alta politica in privinta alimentatiei. :toothy9;
Si noi am adoptat-o.In schimb, ou parca i l-am dat dupa 10 luni.


Si eu ou i-am dat tîrziu...ca eu am probleme cu ouale,desi niciodata nu ma patit ceva de la ele :beer2:
Mozzarella,nu i-am dat decît dupa 1 an incolo,dar nu i-a placut :)
Acum o adora :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#23 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 05 January 2011 - 02:32 AM

Azi am incercat sa-i dau din nou mazare si a mers, dupa ce prima data (acum vreo 2 sapt) a refuzat.

Am fost la doctor sa-l cantareasca si mi-a zis ca tot nu a luat cat trebuie in greutate. Vreau sa va intreb daca stiti ca exista standarde de greutate diferite. Adica ei imi judeca copilul dupa standarde nord-americane, dar noi suntem romani si in plus , ereditar, nici sotul nici eu nu suntem solizi ^_^
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#24 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 05 January 2011 - 09:07 AM

Aura , nush cum e cu standardele , dar copiii sunt diferitzi. De ex, fata prietenei mele e perfect sanatoasa , mananca mai mult decat a mea desi e cu 2 luni mai mica , e aproape tot atat de lunga ca Elena si cu 2 kile mai slaba. Dar si ma-sa-i slaba si tot asa e , poate sa manance orice ca nu se ingrasa.

#25 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 05 January 2011 - 11:52 AM

Intrebare: e bine sa mai schimb meniul sau sa-i dau tot acelasi lucru?

Fata a mancat ieri pireu de morcov+dovleac+cartof si apoi mar cu un strop de dovleac. Azi am vrut sa-i dau la fel. Al meu a venit cu ideea sa-i fac putzin altfel....sa manance divesificat :angryfire: , asa ca azi i-am dat fara morcovi si i-am dat carofi la inceput , apoi dovleac apoi mar.

Am facut bine sau nu?

#26 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 January 2011 - 02:18 PM

Cred ca e bine sa faci ce-ti dicteaza instinctul de mamica.

Noi planificam o vacanta la inceputul lui mai. Ar avea 8 luni. 2 ore de zbor si o saptamana plecati. Habar nu am ce va manca atunci? si cum ne-om descurca cu mancaera (si bagajele) :angryfire: . Sper sa fie ok. Pana acum am fost un we cand avea 2 luni la Sibiu si un we cand avea 3 luni la Moeciu si s-a comportat foarte bine: a mancat mai bine, a dormit mai bine, a fost mai cuminte ... schimbarea de aer pare sa ii priasca.
Ma gandesc sa iau mixerul vertical cu mine si castronul de la mixer ... si oi gasi pe acolo fructe, iaurt natural. Cu legumele va fi mai greu (ca piureurile de la restaurant au sare). Ei dar pana atunci ne vom mai dezmetici si va fi in luna a 2-a sau a 3-a de diversificare.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#27 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 05 January 2011 - 02:23 PM

Buna, fetelor! Foarte folositor topicul asta! Noi suntem mari deja. Avem aproape 1 an si 3 luni. Am inceput si noi diversificarea pe la 6 luni(desi i-am mai dat ocazional suc de mere -2-3 lingurite de pe la vreo 4 luni). Noua ne-a placut marul foarte mult. Nu l-am fiert, copt si asa crud. Nu am patit nimic. Bine, aveam mere de la tara, nestropite in viata lor niciodata, din cauza socrului care are albine in livada. Cu morcovul nu ne-am inteles deloc. Apoi la recomandarea medicului i-am dat branza din lapte facut cu calciu lactic. Am papat si borcanele, dar doar fructe si de la anumite firme in care consider ca am incredere. Dar asta decat vreo luna - doua, si mai mult cand eram in deplasari. Acum suntem deja marisori, dar nu papam decat supa cu galuste, tocanita cu cartofi (e singura mancare in care mananca carne) si pireu. In rest scuipam afara tot. Fructe mancam tot ce exista fruct, nu facem nazuri. Am incercat tot felul de mancaruri, combinatii, am incercat sa-l pacalesc cu ficat, carne, in pireu, dar degeaba. Nu tine vrajeala. Mancam si lactate de tot felul. Dar mancare consistenta mai nimic. Cu toate astea avem 11 kg. Greseala mea a fost ca nu am insistat mai mult cu carnea si avem o anemie de care ne tratam de vreo 2 luni incoace. A, si am uitat sa va spun ca oul nu-l suporta de nici o coloare la stomacel (asa am fost si eu cand eram mica - nu am putut manca ou pana pe la vreo 5-6 ani), il vomita imediat.
Nici eu nu sunt adepta borcanelelor si conservelor, dar asa cum spuneam ocazional nu cred ca se intampla nimic.
Of, am uitat sa va zic ca inca mai alaptam. Mi-e groaza de gandul ca trebuie sa-l intarc, pentru ca noaptea ne mai trezim si altceva nu vrem decat tzitzi.

#28 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 January 2011 - 02:54 PM

Vezi postareaDaniella, la 05 January 2011 - 02:18 PM, a spus:

Cu legumele va fi mai greu (ca piureurile de la restaurant au sare).

Cind am fost noi ultima data la mare era o pereche cu o fetita mica si au concordat meniul pentru ea,ii facea bucatarul ceva ce ea sa poata minca, cred ca daca sunt persoane serioase care nu vor sa-si piarda clientii pe o saptamina pot sa-ti fiarba la abur un morcov si un cartof. Acu eu nu stiu un'te duci si ce se maninca acolo dar daca ai rezervat meniu fix la un restaurant eu as vorbi cu ei din timp si le-as prezenta cerinta asta. E mai greu daca o sa va duceti in fiecare zi dintr-un restaurant in altul, acolo o sa trebuiasca sa alegi din meniu ce poate ea minca la ora aceea. Cind era Marco mic si am fost in Franta orice hotel sau bar imi dadea o cana de lapte dimineata si seara pe care eu i-o puneam in biberon si ii adaugam biscuitii. Iar la prinz ii dadeam cite ceva din ce mincam noi, cit a fost mic asa am facut peste tot la restaurant.

#29 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 05 January 2011 - 03:22 PM

Daniella , si eu cred ca o sa-tzi fiarba la bucatarie legumele. Daca nu , ia-tzi un d-ala care face legumele in aburi la curent.
Si , aici exista si hoteluri cu meniuri pt copii.

2 ore cu avionul .....inseamna ca in Europa mergi in concediu.
O sa fie OK.

Iaurturi ai voie sa-i dai la 8 luni? Ma refer la lapte de vaca....

#30 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 January 2011 - 06:02 PM

Vezi postareaMutti, la 05 January 2011 - 03:22 PM, a spus:

Daniella , si eu cred ca o sa-tzi fiarba la bucatarie legumele. Daca nu , ia-tzi un d-ala care face legumele in aburi la curent.
Si , aici exista si hoteluri cu meniuri pt copii.

2 ore cu avionul .....inseamna ca in Europa mergi in concediu.
O sa fie OK.

Iaurturi ai voie sa-i dai la 8 luni? Ma refer la lapte de vaca....

Eu parca stiam ca dupa 7 luni e voie iaurt.Eu i-am dat pe la 8.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#31 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 05 January 2011 - 06:17 PM

eu parca am retzinut ca lapte de vaca dupa un an.....

exact nu stiu

sau poate iaurtul mai repede???? poate ca o fi altfel.....nush.

Inca nu suntem acolo :)

Noi mergem in iulie in nordul Frantzei dar vrem sa inchiriem o casa . Mergem cu prietenii nostri , deci in 6 ;)

#32 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 January 2011 - 06:39 PM

Vezi postareaMutti, la 05 January 2011 - 06:17 PM, a spus:

eu parca am retzinut ca lapte de vaca dupa un an.....

exact nu stiu

sau poate iaurtul mai repede???? poate ca o fi altfel.....nush.

Inca nu suntem acolo ;)

Noi mergem in iulie in nordul Frantzei dar vrem sa inchiriem o casa . Mergem cu prietenii nostri , deci in 6 :)

Mai,eu,cum ziceam,i-am dat dupa 8 luni.A mîncat cîte o lingurita,dar nu prea a fost încîntata.Dupa cîteva zile am mai încercat sa-i amestec iaurtul cu ceva banana,dar nici asa nu a fost încîntata prea tare...deci as putea zice ca pîna pe la un an,a mîncat vreo 4 linguri de iaurt :)
Nici acum nu se da în vînt dupa el,dar cîteodata mai manînca un paharel,dar doar din ala fara fructe,adica pur.Defapt niciodata nu s-a dat în vînt dupa lactate.cîndva a început sa bea lapte,dar asta pe la 8-9 ani ;) A avut operioada în care bea mai mult..acum iar ..aproape deloc.

Cînd am început sa-i dau carnita,a devenit leguma preferata a Denisei ;) ...de pe la 3-4 ani,nu prea a mai vrut,si nici acum nu se omoara dupa carne.Totdeuna însa i-au placut fructele si legumele cu foarte mici exceptii,pastele,orezul si pestele.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#33 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 05 January 2011 - 07:52 PM

Putem , oare , influentza cu hrana bebeilor preferintzele culinare de mai tarziu?

#34 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 January 2011 - 07:57 PM

Mama ce intrebare grea, expliciteaz-o un picut sa-nteleg mai bine!

#35 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 05 January 2011 - 08:19 PM

Cred ca ideea e ca daca ii dam copilului iaurt devreme, de exemplu, copilului ii va placea sau va uri toata viata iaurtul? :)
Eu sint convinsa ca da, alimentatia copilului din perioada de copil mic ii influenteaza hotaritor preferintele culinare. Mai mult decit mincarea in sine, obisnuintele de alimentatie pot influenta adultul de mai tirziu. Am intilnit oameni mari care au ajuns sa urasca mincarea si mesele in sine pentru ca parintii le-au bagat pe git ce feluri de mincare considerau ei ca sint necesare pentru copil, sau masa se desfasura mereu cu scandal pentru ca tot parintii nu erau multumiti, cantitativ, de cit minca copilul. Am cunoscut o doamna care, odata devenita adulta, a refuzat sa gateasca vreodata ceva, oricit de mic, pentru ca toata copilaria ei a fost marcata de "nu te ridici de la masa pina nu termini tot ce ai in farfurie". Visul ei era sa cresca mare si sa manince ea si toata lumea din jurul ei ciocolata si prajituri ;) Sotul ei stie de trauma ei (si n-o sa pun cuvintul trauma intre ghilimele, pentru ca chiar e o trauma, un abuz din partea parintilor, oricit e bine intentionati or fi fost ei) si nu i-a pretins niciodata servicii culinare, el isi face singur cite ceva de mincare iar ea maninca ciocolata si prajituri toata ziua.

#36 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 January 2011 - 08:25 PM

Vezi postareaMutti, la 05 January 2011 - 07:52 PM, a spus:

Putem , oare , influentza cu hrana bebeilor preferintzele culinare de mai tarziu?

As zice ca asa..la modul general,nu prea credca poti influenta,poate doar cînd e mic...

Denise,cum ziceam,de bebelina si copil mic,îi placea mult carnea,sau na,ma rog,pireurile unde era si carnita,sau mai tîrziu cînd mînca singurica,bucatelele de carnita îi placeau cel mai bine.Dupa 3-4 ani,nu mai era mare amatoare de carne,cum nu e nici acum.
Supele si ciorbele,nu i-au placut nici de copil mic,nici acum.Le manînca,dar nu au loc printre favorite.
Supele creme însa,le adora.
Carnea,daca o manînca,e în general de pui,porc foarte rar si peste mai mult si cam de toate felurile care le manînca si Dan(care manînca aproape toate animalele din apa ;) spre deosebire de mine,care maninc cu placere doar somon,pastrav,calamar-deci din astia ce nu-s asa peshtioshi :) ).

La legume si fructe,cum ziceam,manînca cam orice,si asta a facut-o de mica,pentru ca eu i-am dat de toate,si nu am acceptat niciodata NU-MI PLACE,pîna nu a gustat.Chiar daca nu i-a placut ceva,dupa o perioada îndelungata,leguma resectiva pregatita altfel, i-am oferit-o din nou la proba.
Broccoli,era una dintre legumele care le detesta,acum chiar îi place...în rest,nu stiu vreo leguma care sa n-o manînce.Fructe,la fel,desi ca ta-su prefera fructele noastre,adica nu cele exotice.Totusi,pentru ca eu nu accept nu,probeaza din toate fructele "klingoniene" pe care i le dau de proba.Eu ador toate fructele exotice.
Singurul fruct care nu îi place a fost,este...si cred ca va ramîne-mango.

Foarte multi copii nu accepta verdeturi.Denise a avut o faza cînd nu i-a placut patrunjelul,si alta cînd nu vroia marar.Dar acum le accepta.În rest,nu am avut treaba cu ele.Busuiocul,ca mine..aproape ca-l paste :)

Acum,dupa ce am scris,îmi dau seama defapt ca poti influenta copilul,daca îl animezi.Daca renunti,clar ca o sa existe chestii care n-o sa-i placa ;)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#37 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 January 2011 - 08:41 PM

Vezi postareaCarmella, la 05 January 2011 - 08:19 PM, a spus:

Cred ca ideea e ca daca ii dam copilului iaurt devreme, de exemplu, copilului ii va placea sau va uri toata viata iaurtul? :)
Eu sint convinsa ca da, alimentatia copilului din perioada de copil mic ii influenteaza hotaritor preferintele culinare. Mai mult decit mincarea in sine, obisnuintele de alimentatie pot influenta adultul de mai tirziu. Am intilnit oameni mari care au ajuns sa urasca mincarea si mesele in sine pentru ca parintii le-au bagat pe git ce feluri de mincare considerau ei ca sint necesare pentru copil, sau masa se desfasura mereu cu scandal pentru ca tot parintii nu erau multumiti, cantitativ, de cit minca copilul. Am cunoscut o doamna care, odata devenita adulta, a refuzat sa gateasca vreodata ceva, oricit de mic, pentru ca toata copilaria ei a fost marcata de "nu te ridici de la masa pina nu termini tot ce ai in farfurie". Visul ei era sa cresca mare si sa manince ea si toata lumea din jurul ei ciocolata si prajituri :) Sotul ei stie de trauma ei (si n-o sa pun cuvintul trauma intre ghilimele, pentru ca chiar e o trauma, un abuz din partea parintilor, oricit e bine intentionati or fi fost ei) si nu i-a pretins niciodata servicii culinare, el isi face singur cite ceva de mincare iar ea maninca ciocolata si prajituri toata ziua.


Asta chiar e aiurea,sa fii obligat sa manînci tot din farfurie(egal ca-ti place sau nu ce se afla acolo),dar stiu de la Dan...asa a fost la el.Nu a ramas cu traume,dar a urît enorm treaba asta!A crescut cu : "Nu ai voie sa te ridici de la masa,pîna nu ai terminat totul din farfurie!"
Mie mi se pare groaznic sa obligi un copil sa faca treaba asta.

Dar doamna aia,nu mai maninca nimic în afarade dulciuri? ;)
Sarmana.Nasol...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#38 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 05 January 2011 - 08:44 PM

Vezi postareaMaya, la 05 January 2011 - 06:39 PM, a spus:

Vezi postareaMutti, la 05 January 2011 - 06:17 PM, a spus:

eu parca am retzinut ca lapte de vaca dupa un an.....

exact nu stiu

sau poate iaurtul mai repede???? poate ca o fi altfel.....nush.

Inca nu suntem acolo ;)

Noi mergem in iulie in nordul Frantzei dar vrem sa inchiriem o casa . Mergem cu prietenii nostri , deci in 6 :)

Mai,eu,cum ziceam,i-am dat dupa 8 luni.A mîncat cîte o lingurita,dar nu prea a fost încîntata.Dupa cîteva zile am mai încercat sa-i amestec iaurtul cu ceva banana,dar nici asa nu a fost încîntata prea tare...deci as putea zice ca pîna pe la un an,a mîncat vreo 4 linguri de iaurt :)
Nici acum nu se da în vînt dupa el,dar cîteodata mai manînca un paharel,dar doar din ala fara fructe,adica pur.Defapt niciodata nu s-a dat în vînt dupa lactate.cîndva a început sa bea lapte,dar asta pe la 8-9 ani ;) A avut operioada în care bea mai mult..acum iar ..aproape deloc.

Cînd am început sa-i dau carnita,a devenit leguma preferata a Denisei ;) ...de pe la 3-4 ani,nu prea a mai vrut,si nici acum nu se omoara dupa carne.Totdeuna însa i-au placut fructele si legumele cu foarte mici exceptii,pastele,orezul si pestele.

Maya, daca nu prea manca lactate i-ai dat separat calciu? Ca am si eu problema asta cu stefania, nu vrea sa manance lactate. Doar din cand in cand mamaliguta cu branza proaspata si iaurt, dar f rar. Ma gandeam ca ea nu are de unde sa-si ia calciu.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#39 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 January 2011 - 09:36 PM

hai ca sunteti tare simpatice! de la ce am plecat... si la ce filozofii ati ajuns deja!

da, am hotarat sa luam bilete pentru o saptamana in Cipru, din 2 mai. Avem de ales intre varianta all inclusive, dar nu dorim ca asta e de-aia de stai pe loc si mananci ca spartul... si te intorci cu 5 kg in plus. Eu sunt gurmanda si pofticioasa si nu pot sa ma abtin sa pap din tot ce vad apetisant. Iar mancarea de la all inclusive mie mi se pare gen cantina si nu-mi place. In plus in Cipru se mananca foarte bine la orice taverna si ieftin, mai ales sunt MEZE (multe feluri de pesti si fructe de mare proaspete facute in diverse feluri ...si astea sunt de neratat, dar astea nu ti le da la all inclusive cred). Concluzia da, vom umbla din taverna in taverna, in afara de mic dejun.

De iaurt si eu auzisem de la 7 luni. Eu nu stiu insa, inca nimic de la pediatra noastra, ca de cate ori o intreb zice ca deocamdata nici o schimabare, pana la 6 luni continuam cu san exclusiv. De aia zic, ca nu am habar cu ce ne vom descurca pe acolo. Sunt supermarketuri ... dar ... stiu si eu. Adriana tu povestesti de cana cu lapte, pana intr-un an?

Parmezan puneti de la 6 luni in Italia, de cand incepeti diversificarea ?

Si eu cred ca ii influenteaza gusturile viitorului adult. De aceea cred ca e bine sa guste din toate ... incetul cu incetul ...

nu am auzit de problema cu puiul, dar stiu ca e cea mai toxica dintre carnuri (la noi) datorita antiboticelor cu care sunt injectati sa nu moara, si a concentratelor pe baza de hormoni si animale moarte cu care sunt hraniti

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#40 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 January 2011 - 09:39 PM

si eu stiu persoane adulte care nu mai mananca ficat, sau spanac, pentru ca au fost fortate de parinti sa manance in copilarie, pentru continutul in fier ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 62 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi