Forum Culinar: Diversificarea - Forum Culinar

Salt la continut

  • 62 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diversificarea experientze , pareri

#81 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 07 January 2011 - 03:20 PM

eu cu stefania am inceput diversificarea tot pe la 6 luni si i-am dat toate legumele, iclusiv conopida, mazare, brocoli. Mama se cam uita chioras, ca cica sa nu o doara burtica, la un copil asa de mic dai tu, mai mama, mazare?! Dar a fost ok.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#82 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 January 2011 - 03:26 PM

Vezi postareaaura, la 07 January 2011 - 03:20 PM, a spus:

eu cu stefania am inceput diversificarea tot pe la 6 luni si i-am dat toate legumele, iclusiv conopida, mazare, brocoli. Mama se cam uita chioras, ca cica sa nu o doara burtica, la un copil asa de mic dai tu, mai mama, mazare?! Dar a fost ok.


bine de stiut! multumim ca ne-ai spus, pupam mamica :rolleyes: , curajoasa

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#83 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 07 January 2011 - 03:38 PM

Daniella , ioteaci:

http://artaculinara....-cartzi-pt-bbi/

#84 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 07 January 2011 - 07:31 PM

Da' para ii voie sa-i dau de la 4 luni? Nu cruda , fiarta.

#85 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 07 January 2011 - 07:53 PM

eu zic ca ai voie, dar nu foarte mult. Eu cand ii dau para face kk mai moale.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#86 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 07 January 2011 - 10:19 PM

Vezi postareaDaniella, la 07 January 2011 - 02:14 PM, a spus:


Pai nu-i o picatura, recomandarea e de 5 ml /nara de 6-7 ori pe zi in perioada de iarna.



N-am auzit niciodata de recomandarea asta daca copilul nu este racit sau daca n-are nasul infundat. Ati discutat undeva despre asta? Pentru ce "este recomandat"?

#87 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 January 2011 - 10:31 PM

nasuc infundat, iarna mai mereu se infunda cate un pic si pui ser o data -de doua ori pe zi, dar daca se infunda mai serios atunci trebuie de 5-6 ori pe zi, mi-au spus'o 3 pediatri pana acum
vin de la dr, dar am uitat sa intreb cu serul ... :scratch:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#88 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 January 2011 - 10:34 PM

Am venit de la dr, de la controlul si vaccinul de 4 luni. Greutate prea mica (a luat doar 350 g luna asta), ne-a recomandat sa incepem diversificarea, cu cereale :scratch: . Nu stiu ce am sa fac ... :floare:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#89 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 07 January 2011 - 10:44 PM

Vezi postareaDaniella, la 07 January 2011 - 10:31 PM, a spus:

nasuc infundat, iarna mai mereu se infunda cate un pic si pui ser o data -de doua ori pe zi, dar daca se infunda mai serios atunci trebuie de 5-6 ori pe zi, mi-au spus'o 3 pediatri pana acum



Dar, concret, copilul tau este atit de infundat tot sezonul de iarna incit sa-i pui atita ser fiziologic in nas in fiecare zi? Mi se pare enorm si pentru un adult, chiar daca e "doar" ser fiziologic. Poate sa spuna asta si 100 de pediatri, eu nu cred ca trebuie sa faci asta oricum, ci ca serul trebuie folosit doar "la nevoie".

#90 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 January 2011 - 10:56 PM

Vezi postareaCarmella, la 07 January 2011 - 10:44 PM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 07 January 2011 - 10:31 PM, a spus:

nasuc infundat, iarna mai mereu se infunda cate un pic si pui ser o data -de doua ori pe zi, dar daca se infunda mai serios atunci trebuie de 5-6 ori pe zi, mi-au spus'o 3 pediatri pana acum



Dar, concret, copilul tau este atit de infundat tot sezonul de iarna incit sa-i pui atita ser fiziologic in nas in fiecare zi? Mi se pare enorm si pentru un adult, chiar daca e "doar" ser fiziologic. Poate sa spuna asta si 100 de pediatri, eu nu cred ca trebuie sa faci asta oricum, ci ca serul trebuie folosit doar "la nevoie".


nu ii pun de 6 ori pe zi decat cand e obstructionata de nu poate respira, asta s-a intamplat 1 data la 4 saptamani si a durat 2 saptamani. In rest cand o aud infundata, adica i-am pus 1 data pe zi sau deloc de atunci incoace.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#91 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 January 2011 - 11:02 PM

Daniella, eu ii desfunda nasucul doar cand era nevoie...daca zici ca are mai mereu mucisori uscati, atunci poate e prea uscat aerul in camera..
Mie nu mi-era ca ii puneam prea mult ser, ci ca lui nu-i placea si mi se parea o tortura sa-i fac asta... Seara insistam pe verificat nasucul ca sa poata dormi in timpul noptii bine..in rest, eram cu ochii pe el si doar la nevoie... Dar daca zici ca asa ti-au zis 3 pediatri..u stiu ce sa zic..noi am avut o doamna doctor mai in varsta, care prefera cateodata metode mai "babaesti" ca sa zic asa :floare:..
Cat despre greutate, e destul de mica... dar daca e sanatoasa nu te ingrijora prea tare...incepe usor usor cu cereale cum ti-a spus pediatrul si o sa fiti bine :scratch:
Imagine postata

#92 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 January 2011 - 11:11 PM

Vezi postareaDaniella, la 07 January 2011 - 12:42 AM, a spus:

Si mie mi se pare corect ca dupa 1 an sa incepi sa dai copilului cate putin din toate, ce mananca si adultii. Bineinteles daca adultii din casa mananca in linii mari hrana naturala si preparata termic sanatos (fara prajeli), fara colesteroale sau condiemntat in exces.


Piticul meu a inceput de pe la 11 luni sa manance doar cu noi la masa, asa ca tot atunci l-am trecut la oala comuna, insa am inceput si eu sa gatesc mai dietetic, fara prajeli, mai putin sarat... Acum stie cam pe la ce ora se pune masa si vine si sta la bucatarie printre picioarele mele, eu duc painea pe masa, el se ridica pe varfuri si o da jos si tot asa...pana apuc sa pun cu adevarat masa, se raceste mancare :scratch:
Imagine postata

#93 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 January 2011 - 11:13 PM

Cand e infundat ii pun si eu ser, imi cer scuze daca nu m-am exprimat destul de clar. Deci de cate ori e nevoie. Nu degeaba, fara sa aiba nimic in nasuc si cand respira bine.
Insa cand am avut nasul obstructionat, am fost pe rand la cei 2 pediatri pe care ii consultam acum si la neonatoloagacu care am nascut-o, atunci asa ne-au spus toti de 5,6,10 ori pe zi sa punem mult ser 2-5 ml/nara, inainte de fiecare masa si inainte de culcare si medicul de la urgenta idem. Luna trecuta cand am fost la controlul de 3 luni, iar avea o zi mai infundata si iar ne-a spus sa punem ser mult si des pe perioada de iarna mai ales, inainte de fiecare masa, daca e infundata. Nici mie si nici ei nu ne place sa.i pun ser in nas si actualmente ii pun o data pe zi sau deloc, doar cand o aud ca fornaie.

Sunt foarte indoita daca sa incep sau nu cu diversificarea :scratch: . Am intrebat daca sunt naturale cerealele astea pentru bebelusi si mi-a raspuns: pai ce laptele praf este? si cresc copiii foarte bine si cu ele ... :floare:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#94 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 08 January 2011 - 12:26 AM

Daniella , cate kile are Bea?

Sa stii ca cerealele o sa o ingrase ,nu cred ca asta vrei. Daca Bea e cuminte si nu urla inseamna ca-i ajunge laptele.

Eu n-as incepe diversificarea cu cereale ci cu legume. Dar atunci nu se mai ingrasa .

#95 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 08 January 2011 - 02:31 AM

Vezi postareaDaniella, la 07 January 2011 - 10:34 PM, a spus:

Am venit de la dr, de la controlul si vaccinul de 4 luni. Greutate prea mica (a luat doar 350 g luna asta), ne-a recomandat sa incepem diversificarea, cu cereale :scratch: . Nu stiu ce am sa fac ... :floare:

daca e alaptata exclusiv la san as zice sa-i completezi cu formula, nu baga inca cereale.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#96 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 08 January 2011 - 02:32 AM

Voi dati ceai la bb? Si daca da, ce fel?
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#97 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 08 January 2011 - 10:06 AM

Pt nas infundat mai puteti sa faceti urmatorul tips: puneti pe un servetel de hirtie, crema mentolata pt bebei(ex baby luf) si puneti servetul deasupra capului pe rama patutului.Eu cind am avut copii cu nasul infundat dr mi-a zis sa le pun ser numa de 3ori pe zi
Daniella cum a zis si aura dai completare cu LP si vezi cum e
Eu lui dennis i-am dat si fructe crude cind am inceput diversificarea, da el avea deja peste 6luni.
Cu cel mare am incercat sa ii dau ceai da nu a vrut, la cel mic nu am mai incercat.

#98 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 08 January 2011 - 10:48 AM

Pai daca ea suge doar de la un san la o masa, nu ar avea rost sa ii bag LP...din moment ce e sanul 2 plin. Daca ii bag LP pierd si laptele, clar. Daca i-ar fi foame ar plange de foame si ar vrea la sanul 2, dar ea nu doreste si nu e plangacioasa, e vesela, e activa, rade. Dar nu mananca mult.

Mutti,
nastere (3.09.2010): 3.120 kg/49 cm
externare (6.09.2010): 2.970 kg
1 luna (01.10.2009): 3.810 kg (deci aici a luat 840 g in 25 zie)/53 cm
2 l 1s (11.11.2010): 4.590 kg (780 g in 5 sapt)/57.5 cm
3 l 1s (10.12.2010): 5.080 kg (490 g in 1 l)/58.5 cm
4 l 4z (07.01.2011): 5,430 kg (350 g in 1 l)/62.5 cm
Problema e ca nu a luat satisfacator in greutate. E doritoare de san (Asa se bucura de cateva ori pe zi cand vede ca ii dau sa pape...), dar nu mananca mult, nu suge decat max 20 min (asta cand suge mult). Si nu mereu suge vartos ... nu stiu cat mananca si cat e mai mult dorul de a asta lipita de mami. Seara sta muuult la san, dar nu neaparat trage, ma foloseste pe post de suzeta inainte de a o duce la ea in patut: 3-4 ore ma tot tine legata ... .
Acum ma gandesc ca am schimbat eu de la 3 luni (ca nici luna trecuta nu a luat cat trebuia) ar fi ca nu o mai tin in brate la alaptat, ci culcata pe pat si eu alaturi. Sa fie asta un motiv pentru care nu mai mananca asa de mult?


Am intrebat de ce incepem cu cerealele si nu cu mar si morcov (Cu astea se incepe aici, crude) si mi-a spus ca sunt mai usoare cerealele si ca nu e pregatit stomacelul pentru mar/morcov, ca dupa ultimele studii si la copii alimentati pe LP se recomanda amanarea inceperii diversificarii pana la 6 luni, daca ia copilul bine in greutate, sau macar 5 luni. A mai spus ca daca ii dau mar/morcov e posibil sa fie diuretice si laxative, si ...mult scaun... sa faca sa slabeasca si mai mult.

Am mai intalnit o mamica la munte, avea 5 luni copilul, alaptat cu lapte de mama muls. Mi-a spus ca in luna a 5-a a dat inapoi 300 g si i-a spus sa ii bage LP.

Eu am cantarit-o acum 1 saptamana si avea 5.590 kg si ma bucuram ca e pe curba ponderala buna, insa cand am recantarit-o dupa o saptamana avea 3.430 kg si nu mi-a venit sa cred ...am zis ca poate nu am facut ceva bine atunci cand am cantarit-o si avea 5 si 600 aproape.

Mi-a dat sa-i fac sumar de urina, poate asa nu aiba vreo infectie urinara, care ar putea fi motiv sa nu pape (eu nu imi dau precis seama cat trage la san si cat tetineaza).
Oricum mi-a spus sa nu incep cu nimic 3 zile dupa vaccin. Si luni fug la analiza, seara ne da rezultatul si vedem atunci. Sicer nu as incepe cu nici o diversificare, copilul mi se pare ok. :) Dar am tot intrebat ce consecinte poate avea daca nu e in standardele de greutate si nu a fost un raspuns prea clar ...doar ca asa trebuie sa ia bebelusii in primele 4 luni minimum 750 g / luna. :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#99 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 08 January 2011 - 11:28 AM

Daniella, linisteste-te , te rog!

Si tu esti slaba, poate cand ai fost BB ai fost si mai slaba....copiii seamana pe parintzi. A prietenei mele are 60 de cm la 2 luni !!!!! Si 4500 grame. Dar dr a zis ca e sanatoasa!!! Si masa-i lunga si slaba si , cf mamei ei , cand era mica era ca un copil subnutrit!!!! ( si mama ei a fost asistenta la maternintate , deci cunostea ceva ) Si fata asta mananca si san si formula , mai mult decat Elena care-i cu 2 luni mai mare !!!!!

Mulge niste lapte si lasa-l intr-un pahar sa vezi cata smantana se aduna. Cu toate ca daca laptele ar fi prea slab si ea nu s-ar satura , Bea ar plange.

Cere si alta opinie inainte de a te innebuni!!!!

Pe Elena am cantarit-o la ultima baie , 6500 si are 65 sau 66 cm. Mult nu manca dar are metabolismul lu' ma-sa , cat manca se depune :)



Copiii sunt diferitzi , sa stii. Du-te la alt pediatru!

#100 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 08 January 2011 - 11:37 AM

Vezi postareaDaniella, la 08 January 2011 - 10:48 AM, a spus:



Mi-a dat sa-i fac sumar de urina, poate asa nu aiba vreo infectie urinara, care ar putea fi motiv sa nu pape (eu nu imi dau precis seama cat trage la san si cat tetineaza).



Eu asa am patit cu Manu.Avea 10 luni si nu mai lua in greutate si nici nu mai manca cum manca inainte.I-am facut analizele la urina, asa cum mi-a recomandat pediatrul si din nefericire avea infectie(Pseudomonas aeruginosa ).Mi-a dat imediat antibiotic(injectii), nu-mi aduc aminte cum se chemau dar daca vrei caut.Dupa prima injectie, a inceput sa manance ca un lup.Coincidenta?Nu cred.

Eu n-as neglija, ca o infectie urinara netratata corespunzator afecteaza rinichii, nu vreau sa te sperii.Dar daca ti-a racomandat, fa-le si-ti iei de o grija.

La 10 zile dupa ce am terminat injectiile( au fost 5 , una pe zi), am refacut urina, nu mai avea nimic.Si am mai refacut dupa 1 luna.Iar nimic.

De atunci nu am mai avut probleme si e singura data cand i-am dat antibiotic in 4 ani jumate.

De mancat mananca aproape orice si este o gurmanda.

Urina o colectam cu ajutorul saculetelor cumparate in farmacie.

Arata acest topic


  • 62 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi