Forum Culinar: Cartofi ,patrunjel si usturoi...Geany - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cartofi ,patrunjel si usturoi...Geany Garnitura...

#1 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 January 2011 - 11:57 AM

Aceasta garnitura f. simpla si gustoasa am invatat sa o fac in Italia,unde am servit-o prima oara chiar la o cina de craciun,preparata de o doamna italianca get-beget,e f. simpla ,gustoasa,si merge ca si garnitura la carne sau peste...

Avem nevoie de : cartofi,unt, lapte,patrunjel si usturoi...

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-405-12942206565946.jpg

Se curata si se taie cartofii cuburele si se pun la fiert in apa cu sare(se lasa cam 8-10 min de cand incepe sa fiarba apa)...

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-405-12942206659127.jpg

In acest timp se zdrobesc cateii de usturoi cu lama de la cutit(2 am pus eu dar am facut o cantitate f. mica )

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-405-12942206725348.jpg

Se decojesc si maruntesc fin din cutit cu patrunjelul(cine are semiluna si mai bine)..

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-405-12942206801272.jpg

Am topit un cub de unt intr-o lingura de ulei de masline(dar merge si fara ulei)...

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-405-12942206872409.jpg

Si am adaugat cuburile de cartofi scurse din apa in care au fiert...

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-405-12942206939578.jpg

Mestecat de 2 ori sa prinda bolboroseala'',si adaugat din lapte cald in fir(cine vrea poate sa infuzeze laptele in prealabil,cu o bucatica de morcov,ceapa,telina,eu nu mi-am mai batut capul)...

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-405-12942207003925.jpg

Mestecand usor cu lingura de lemn la foc mic se va forma in curand in jurul bucatilor de cartof,o crema f, fina(de la unt ,lapte si amidonul cartofilor)

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-405-12942207073371.jpg

In acest moment dam deoparte ,presaram cu maruntitul de patrunjel si usturoi,si mai dam pe foc 2 min,daca ni s-a scazut prea mult mai adugam in fir lapte cald sa aiba cremozitatea dorita,se gusta de sare..

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-405-12942207160798.jpg

Asa arata produsul finit,e intre cartofii natur si piure...

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-405-12942207238761.jpg

#2 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 05 January 2011 - 12:16 PM

yummy-yummy , mie tare-mi place.
Incerc zilele astea :(

:angryfire:

#3 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 05 January 2011 - 12:17 PM

Buni , arata pe placul meu. simpli si gustosi.

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 January 2011 - 12:18 PM

Ma bucur ca va plac,daca ve-ti presta nu uitati sa-mi veniti la apel cu impresii!!!!

#5 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 January 2011 - 12:44 PM

Arata f bine! :( Multumim ca ne.ai impartasit reteta :( ! Eu nu pot sa.i fac prea curand pentru ca Iubi nu mananca verdeturi :angryfire: (imi pare rau ca nu am emoticon de-ala de isi smulge parul din cap), iar eu evit sa bucataresc cartofi din teama de ingrasare :( ....as manca o oala deodata daca as face... .
Poate totusi gasesc o varianta sa-i fac fara verdeata ... ca lui ii plac cartofii...gustosi... . Eventual poate cumpar de la plafar niste legume deshidratate, ca de cand tot uit sa ajung.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 January 2011 - 12:49 PM

Iubita eu zic sa-i pui in loc de patrunjel verde,niste codite de ceapa verde maruntite(daca ai iarba ciorii si mai bine),primavara usturoi verde..Ce zici?!... :angryfire:

#7 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 05 January 2011 - 12:58 PM

Super-gustos,da ce doar garnitura?
O mananci asa si zici si bogdaproste,cartofi cu patrunjel si-o tzara sos,perfect! :angryfire:
Voiam sa zic ca-mi place f mult ceaunu` tau,acolo iese mancarea mai buna :(

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 January 2011 - 01:01 PM

Danelloo!!!Am mai rumegat putin,si stii ca eu sunt omul inventiilor...ia ce m-am gandit cum sa-l pacalesti,schimbi putin reteta asa:''cand topesti untul dai drumul la maruntitul de patrunjel si usturoi'',apoi cu o strecuratoare scurgi grasimea,si o folosesti doar asa,aroma e acolo,da el nu vede nik... :( Mii daca nu-s dishteapta,uneori ma sperii si eu...hi hi hi.... :(
In felul asta poate-l inveti cu gustul si nu-ti mai face mofturi... :angryfire:

#9 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 January 2011 - 01:04 PM

Vezi postareaNico, la 05 January 2011 - 12:58 PM, a spus:

Super-gustos,da ce doar garnitura?
O mananci asa si zici si bogdaproste,cartofi cu patrunjel si-o tzara sos,perfect! :angryfire:
Voiam sa zic ca-mi place f mult ceaunu` tau,acolo iese mancarea mai buna :(

Multumesc mult Nico,am mai multe ceaune si ceaunele ,sunt urate cu draci,dar eu fara ele sunt ca fara maini si fara picioare...si cand ma gandesc,ai mei voiau sa le arunce ,ca si-au luat numa craticioare de inox..Pfff!!!!...Eu le-am colectat pe toate de la mama ,matusa,sunt tocma' de la bunicuta' mea,ramase... :(

#10 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 05 January 2011 - 01:12 PM

Vezi postareaGeany, la 05 January 2011 - 01:04 PM, a spus:

Vezi postareaNico, la 05 January 2011 - 12:58 PM, a spus:

Super-gustos,da ce doar garnitura?
O mananci asa si zici si bogdaproste,cartofi cu patrunjel si-o tzara sos,perfect! :angryfire:
Voiam sa zic ca-mi place f mult ceaunu` tau,acolo iese mancarea mai buna :(

Multumesc mult Nico,am mai multe ceaune si ceaunele ,sunt urate cu draci,dar eu fara ele sunt ca fara maini si fara picioare...si cand ma gandesc,ai mei voiau sa le arunce ,ca si-au luat numa craticioare de inox..Pfff!!!!...Eu le-am colectat pe toate de la mama ,matusa,sunt tocma' de la bunicuta' mea,ramase... :(


Am si eu acasa,poate in vara mi le aduc,eu am aruncat tot ,tefal etc,apa de ploaie ,mie personal nu mi-a placut ,tot se prinde,si am gasit o tigaie nemteasca (deh! calitate),scumpa-deloc,si acum doar in ea fac prajelile ,etc,
Bv,tine de ele,ca-s sfinte! :(

#11 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 January 2011 - 01:16 PM

Hehehe!!!Nico draga tu crezi ca mama si matusa nu plang acuma' dupa ele...Da' eu nu ma mai despart de ceaunele mele nici moarta... :angryfire:

#12 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 05 January 2011 - 01:27 PM

Vezi postareaGeany, la 05 January 2011 - 01:16 PM, a spus:

Hehehe!!!Nico draga tu crezi ca mama si matusa nu plang acuma' dupa ele...Da' eu nu ma mai despart de ceaunele mele nici moarta... :(


Stiu dansele ,de ce,da si eu pentru ca am gatit in ceaunele ,nu stiu care -o fi chichita :angryfire: ,dar Altfel e gustu!

#13 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 January 2011 - 01:30 PM

Vezi postareaNico, la 05 January 2011 - 01:27 PM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 05 January 2011 - 01:16 PM, a spus:

Hehehe!!!Nico draga tu crezi ca mama si matusa nu plang acuma' dupa ele...Da' eu nu ma mai despart de ceaunele mele nici moarta... :(


Stiu dansele ,de ce,da si eu pentru ca am gatit in ceaunele ,nu stiu care -o fi chichita :angryfire: ,dar Altfel e gustu!

Eu cred ca e chestie de temperatura,cratitele cu fund subtire se incalzesc repede si prind de fund,se gateste la temperatura iute,pe cand ceaunul e gros si distribuie temperatura altfel...

#14 Useril este offline   nane 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationFrrrrrrrr!

Postat 05 January 2011 - 02:56 PM

Foarte , foarte mult imi place, in seara asta ii fac langa niste resturi de friptura... si cu un castravete acru= sot incantat.
Multumesc mult Geany :angryfire:

#15 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 January 2011 - 05:03 PM

Bravo Nane sa nu uiti sa vii la raport... :floare:

#16 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 January 2011 - 06:09 PM

Vezi postareaGeany, la 05 January 2011 - 01:01 PM, a spus:

Danelloo!!!Am mai rumegat putin,si stii ca eu sunt omul inventiilor...ia ce m-am gandit cum sa-l pacalesti,schimbi putin reteta asa:''cand topesti untul dai drumul la maruntitul de patrunjel si usturoi'',apoi cu o strecuratoare scurgi grasimea,si o folosesti doar asa,aroma e acolo,da el nu vede nik... :hello: Mii daca nu-s dishteapta,uneori ma sperii si eu...hi hi hi.... =))
In felul asta poate-l inveti cu gustul si nu-ti mai face mofturi... :floare:


ptii, dar desteapta esti draga mea! uite d-aia imi place mie de tine ca la toate te gandesti si esti inventiva! Mofturosul nu vrea sa vada verde in mancare ... asa ca strecurata trebe sa i-o fac!

Sa stii ca incerc azi sosul cu legume congelate, ca mi.ai facut o pofta de ma ia cu leasin :floare:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#17 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 January 2011 - 06:25 PM

Vezi postareaDaniella, la 05 January 2011 - 06:09 PM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 05 January 2011 - 01:01 PM, a spus:

Danelloo!!!Am mai rumegat putin,si stii ca eu sunt omul inventiilor...ia ce m-am gandit cum sa-l pacalesti,schimbi putin reteta asa:''cand topesti untul dai drumul la maruntitul de patrunjel si usturoi'',apoi cu o strecuratoare scurgi grasimea,si o folosesti doar asa,aroma e acolo,da el nu vede nik... ;) Mii daca nu-s dishteapta,uneori ma sperii si eu...hi hi hi.... :)
In felul asta poate-l inveti cu gustul si nu-ti mai face mofturi... ;)


ptii, dar desteapta esti draga mea! uite d-aia imi place mie de tine ca la toate te gandesti si esti inventiva! Mofturosul nu vrea sa vada verde in mancare ... asa ca strecurata trebe sa i-o fac!

Sa stii ca incerc azi sosul cu legume congelate, ca mi.ai facut o pofta de ma ia cu leasin ;)

Asa fata sa-i faci mereu ca se invata cu gustul si incet incet,n-o sa-ti mai faca mofturi....

Da' care sos cu legume congelate?!!ca am uitat... :)

#18 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 January 2011 - 08:22 PM

eiiii draga mea, vrusai sa fac sosul asta al tau cu ulei+unt+usturoi+patrunjel+lapte si legume fierte (congelate) in loc de cartofi! am inceput bine..., dar am continuat prost, laptele meu se stricase ...asa ca am facut cu smantana, deci am sfarsit in cu totul alt film... :) Asa ca nu iti mai stric topicul cu pozele din serialul meu ;)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#19 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 January 2011 - 08:28 PM

Vezi postareaDaniella, la 05 January 2011 - 08:22 PM, a spus:

eiiii draga mea, vrusai sa fac sosul asta al tau cu ulei+unt+usturoi+patrunjel+lapte si legume fierte (congelate) in loc de cartofi! am inceput bine..., dar am continuat prost, laptele meu se stricase ...asa ca am facut cu smantana, deci am sfarsit in cu totul alt film... :) Asa ca nu iti mai stric topicul cu pozele din serialul meu :)

Aoleoo Daneelloo!!!da nu-i un sos pt. orice,e musai de facut asa cu cartofi ca nu se leaga fattaa!!... ;)

#20 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 05 January 2011 - 09:50 PM

Geany, astazi aveam altceva in plan pentru cina, insa dupa ce am vazut cartofii tai am sa deviez de la plan putin si o sa incerc reteta asta, ca zau ca arata bine!!!! :P

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi