Forum Culinar: Terapia Bowen - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Terapia Bowen

#1 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 05 December 2009 - 01:12 AM

Este una dintre terapiile putin cunoscute la noi, desi unele rezultate (in cazul meu si al unora dintre cunoscutii mei - vorbesc din experienta) sunt de-a dreptul spectaculoase. Stiu ca avem printre noi un (o) astfel de terapeut, tare mi-as dori sa ne povesteasca ea despre ce reprezinta Bowtech (cum mai este numita terapia). OanaC, ce zici, ne povestesti? :-*
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 December 2009 - 01:51 AM

Eu de abia astept! Oana :occasion14:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 05 December 2009 - 10:29 AM

Dupa Oana, as avea si eu ceva de spus :angryfire:
raluca elena

#4 Useril este offline   rym 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 05 December 2009 - 11:33 AM

nu stiu nimic despre terapia asta,dar astept cuminte si nerabdatoare informatiile voastre. :angryfire:

#5 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 10 February 2010 - 06:14 PM

Am tot asteptat momentul sa compun ceva demn de un terapeut indragostit de ceea ce face, pentru ca asta simt eu fata de tehnica asta, dar, cum unii dintre voi stiti, am doua fete cucuiete care nu prea sunt de acord sa-mi fac program fara ele. Asa ca...
La modul simplist, terapia Bowen este una din terapiile holistice, total neinvaziva, se adreseaza oricarei categorii de varsta, functioneaza la sugari si animale si are niste rezultate absolut surprinzatoare(eu, dupa 2 ani, inca ma minunez). Miscarile se realizeaza in puncte precise, seamana cu presopunctura dar nu e presopunctura. Sunt cateva filmulete pe youtube unde sunt exemplificate ceva miscari-cautati voi, eu habar n-am sa pun link, stiu, sunt blonda :scratch: - Tehnica Bowen a fost conceputa de Tom Bowen , care se pare ca avea si 13.000 de pacienti pe an (asta e cifra pe care a declarat-o fiscului, probabil ca au fost un pic mai multi...). In Australia, tara de origine, nu exista spital sau clinica fara un terapeut Bowen, si sistemul lor de sanatate deconteaza acest tip de tratament.
Cum functioneaza?
Am fost creati in asa fel incat sa putem functiona intreaga viata fara pauza, perfect adaptati la mediul inconjurator si, cel mai important, organismul nostru a fost dotat cu toate uneltele necesare pentru a-si rezolva singur problemele. Cu alte cuvinte, corpul nostru are abilitatea de a se vindeca pe sine, asa cum demonstreaza filosofia Bowen, odata ce atinge o stare de relaxare profunda.
Delicatele miscari Bowen reactiveaza "doctorul interior", si orice dezechilibru existent in organism poate fi remediat prin activarea "matricei" originare.
Mai multe puteti citi pe site-ul oficial www.bowtech.ro, unde exista si o explicatie mai elaborata, si marturii ale pacientilor si multe alte informatii interesante.
In Romania tehnica este predata de Andrew Zoppos, el practica terapia in forma sa originala si pura, asa cum a invatat-o de la Oswald Rentsch, cel pe care Tom Bowen l-a autorizat sa-i faca lucrarea cunoscuta lumii intregi.
Andrew este un tip fantastic, pentru mine fiecare intalnire cu el e o bucurie, e un om deosebit si un profesionist desavarsit. Diplomele sunt emise doar de Academia din Australia, si se obtin in urma sustinerii unui examen teoretic si practic.
Cum e sa fi terapeut in Romania? in primul rand frustrant. Ne luptam ca statul sa recunoasca terapia, dar stim toti cum merg lucrurile la noi. Desi marturiile sunt wow...se documenteaza acum cazul unui baietel de 4 ani, care a suferit un accident de masina, coloana fracturata, paralizat de la brau in jos...dr au fost categorici, n-o sa mai mearga niciodata. A facut baietelul terapie cu unul din colegii nostri de la Iasi, a venit si la Bucuresti si l-a tratat un pic si Andrew, si acum isi misca picioarele, si tinut de maini poate sta in picioare. A facut RMN dupa accident, si acum, dupa tratament...se inchina dr. cu amandoua mainile.
Din experienta personala: am avut o pacienta cu atacuri de panica, nu mai iesise din casa de doua saptamani; dupa primul tratament atacurile de panica au disparut, si a inceput sa iasa din casa, mai intai insotita, apoi singura, incet incet si-a reluat viata normala; cel mai bun rezultat l-am obtinut cu cineva care suferea de dureri de cap cronice; initial i s-a parut ca tratamentul nu are nici un efect, dar in timp, a observat ca in weekend de ex. a trecut de la 3 cutii de analgezice la o jumatate de cutie :-* mai am ceva exemple dar Delia incepe sa devina nerabdatoare
Daca aveti intrebari va stau la dispozitie cu placere, am sa vin cu completari.
Numai bine

#6 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 23 May 2010 - 09:01 PM

Ma intreba cineva de pe forum cum e viata de terapeut la noi...FRUSTRANTA!!!

Sunt foc si para. Unul din pacientii mei tocmai a renuntat la sedinta pentru medicul de familie i-a spus sa nu combine razele ce preced chimioterapia cu nicio alta terapie, desi a recunoscut ca nu stie absolut nimic despre Bowtech. Asa ca pacientul meu urmeaza sa suporte chinul fara sprijinul si comfortul pe care i l-ar fi putut da terapia, pentru ca in mod firesc are incredere in medicul de familie, care medic si-a dat cu parerea in totala necunostiinta de cauza...
Eu colaborez cu 2 medici de familie, dr. mea si o dna dr. in varsta, care mi-a spus textual: m-am saturat sa-mi vad pacientii bolnavi, sa le dau pastile cu pumnul si sa nu-i vad totusi mai bine.
Din pacate astfel de medici sunt inca rari in Romania; am tratat o pacienta de o afectiune pe care i-o depistasera echografic; se simtea rau, nu putea manca aproape nimic etc.
Dupa o luna de terapie (in care a tinut regim si a luat si tratamentul alopat recomandat de medic) pentru ca se simtea foarte bine am trimis-o sa repete echografia, si apoi sa mearga la dr. pt ajustarea tratamentului. Echo a aratat ca totul e ok; concluzia dr. a fost ca prima echo a fost gresita, ca e imposibil sa te vindeci de asa ceva intr-o luna de zile :headbang:

#7 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 23 May 2010 - 10:14 PM

Am inteles clar ca e vorba de presopunctura. Daca te doare capul se actioneaza in jurul acestuia, daca te doare piciorul asijderea. Dar daca ai diabet tip II, spre exemplu, cum am vazut in documentatia de prezentare, unde si cum actionezi, stiind ca e un organ intern afectat. Sau la hepatita.

#8 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 24 May 2010 - 01:01 PM

Vezi postareajulix_2007, la 23 May 2010 - 10:14 PM, a spus:

Am inteles clar ca e vorba de presopunctura. Daca te doare capul se actioneaza in jurul acestuia, daca te doare piciorul asijderea. Dar daca ai diabet tip II, spre exemplu, cum am vazut in documentatia de prezentare, unde si cum actionezi, stiind ca e un organ intern afectat. Sau la hepatita.

Nu este presopunctura :notworthy:
Este vorba de miscari aplicate pe fascie, pe oase si ligamente, si nu se adreseaza niciodata doar structurii asupra careia se face miscarea; organismul este un intreg, si tratamentul actioneaza asupra intregului corp.
Tratamentul se duce acolo unde este cea mai mare nevoie. De aceea e foarte important ca pacientul sa-si monitorizeze reactii de dupa sedinta si sa le comunice terapeutului, ca acesta sa stie unde sa actioneze in continuare.
Pentru bolile cronice exista cate un protocol specific, elaborat de Bowen, pe care terapeutul il aplica pacientului.

#9 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 24 May 2010 - 01:05 PM

Sa inteleg ca trebuie sa ai oarece calitati bioenergetice pentru a putea practica aceasta forma de terapie?

#10 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 24 May 2010 - 02:57 PM

Deloc. Trebuie doar sa aplici tehnica corect. Oricine poate invata si aplica terapia. Terapeutul este doar un facilitator; face miscare potrivita la locul potrivit, si organismul incepe procesul de vindecare :director:

#11 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 24 May 2010 - 05:07 PM

Am o prietena care si-ar dori sa invete sa faca masaje, preso/acupunctura si cred ca s-ar apuca si de aceasta tehnica. Unde se pot face cursuri in afara de Bucuresti?

#12 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 24 May 2010 - 06:06 PM

Timisoara, Cluj, Iasi.

#13 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 24 May 2010 - 06:25 PM

Vezi postareaoanaC, la 24 May 2010 - 06:06 PM, a spus:

Timisoara, Cluj, Iasi.

Poti sa imi oferi ceva informatii in legatura cu perioada de formare/scolaritate, modalitatea de inscriere in program, costul formarii, alte conditii (studii etc.). Multumesc.

#14 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 24 May 2010 - 07:27 PM

http://www.bowtech.r...que_lessons.asp ai aici toate detaliile, nr. de contact etc.

#15 Useril este offline   ardeleanca 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 05-December 09

Postat 03 June 2010 - 03:44 PM

Foarte interesant! Nu am mai auzit de terapia asta. Ar putea ajuta persoanele in toate bolile?
Intreb pt ca am o prietena care e disperata ca i-au gasit 4 fibroame pe uter si nu vrea sa se opereze pt ca ii este teama mai ales ca nu are copii si operatia i-ar scade sansele de a avea copii.

#16 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 04 June 2010 - 04:13 PM

Da, din fericire fibroamele sunt de obicei tratate cu succes de aceasta terapie :notworthy:

#17 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 04 June 2010 - 04:17 PM

Bowen trateaza orice boala daca in organism nu exista o scimbare ireversibila (daca afectiunea este cancerul avansat de exemplu, vindecarea este putin probabila, dar pacientii suferinzi de aceasta afectiune care fac Bowen nu au nevoie de morfina); nu functioneaza la fracturi; dar poate ajuta vindecarea, dupa ce fractura a fost pusa in ghips, sau tija sau altceva.

#18 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 July 2010 - 12:09 AM

Draga Oana,

Sunt insarcinata in 34 saptamani si as fi interesata daca terapia Bowen foloseste si pentru a remedia retentia de lichide, precum si pentru relaxare, pentru optimizare celulara si a functiilor gravidei si bebelui in timpul sarcinii avansate. Cu ce frecventa s-ar aplica terapia in acest caz si ce durata ar avea sedintele?
De asemenea, sunt interesata de costul aproximativ al unei sedinte la domiciliul clientului, in Bucuresti, precum si la sediul vostru.
Multumesc frumos :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#19 Guest_speranta_*

  • Grup: Guests

Postat 16 November 2011 - 05:57 PM

Vezi postareaoanaC, la 10 February 2010 - 06:14 PM, a spus:

Am tot asteptat momentul sa compun ceva demn de un terapeut indragostit de ceea ce face, pentru ca asta simt eu fata de tehnica asta, dar, cum unii dintre voi stiti, am doua fete cucuiete care nu prea sunt de acord sa-mi fac program fara ele. Asa ca...
La modul simplist, terapia Bowen este una din terapiile holistice, total neinvaziva, se adreseaza oricarei categorii de varsta, functioneaza la sugari si animale si are niste rezultate absolut surprinzatoare(eu, dupa 2 ani, inca ma minunez). Miscarile se realizeaza in puncte precise, seamana cu presopunctura dar nu e presopunctura. Sunt cateva filmulete pe youtube unde sunt exemplificate ceva miscari-cautati voi, eu habar n-am sa pun link, stiu, sunt blonda :lol: - Tehnica Bowen a fost conceputa de Tom Bowen , care se pare ca avea si 13.000 de pacienti pe an (asta e cifra pe care a declarat-o fiscului, probabil ca au fost un pic mai multi...). In Australia, tara de origine, nu exista spital sau clinica fara un terapeut Bowen, si sistemul lor de sanatate deconteaza acest tip de tratament.
Cum functioneaza?
Am fost creati in asa fel incat sa putem functiona intreaga viata fara pauza, perfect adaptati la mediul inconjurator si, cel mai important, organismul nostru a fost dotat cu toate uneltele necesare pentru a-si rezolva singur problemele. Cu alte cuvinte, corpul nostru are abilitatea de a se vindeca pe sine, asa cum demonstreaza filosofia Bowen, odata ce atinge o stare de relaxare profunda.
Delicatele miscari Bowen reactiveaza "doctorul interior", si orice dezechilibru existent in organism poate fi remediat prin activarea "matricei" originare.
Mai multe puteti citi pe site-ul oficial www.bowtech.ro, unde exista si o explicatie mai elaborata, si marturii ale pacientilor si multe alte informatii interesante.
In Romania tehnica este predata de Andrew Zoppos, el practica terapia in forma sa originala si pura, asa cum a invatat-o de la Oswald Rentsch, cel pe care Tom Bowen l-a autorizat sa-i faca lucrarea cunoscuta lumii intregi.
Andrew este un tip fantastic, pentru mine fiecare intalnire cu el e o bucurie, e un om deosebit si un profesionist desavarsit. Diplomele sunt emise doar de Academia din Australia, si se obtin in urma sustinerii unui examen teoretic si practic.
Cum e sa fi terapeut in Romania? in primul rand frustrant. Ne luptam ca statul sa recunoasca terapia, dar stim toti cum merg lucrurile la noi. Desi marturiile sunt wow...se documenteaza acum cazul unui baietel de 4 ani, care a suferit un accident de masina, coloana fracturata, paralizat de la brau in jos...dr au fost categorici, n-o sa mai mearga niciodata. A facut baietelul terapie cu unul din colegii nostri de la Iasi, a venit si la Bucuresti si l-a tratat un pic si Andrew, si acum isi misca picioarele, si tinut de maini poate sta in picioare. A facut RMN dupa accident, si acum, dupa tratament...se inchina dr. cu amandoua mainile.
Din experienta personala: am avut o pacienta cu atacuri de panica, nu mai iesise din casa de doua saptamani; dupa primul tratament atacurile de panica au disparut, si a inceput sa iasa din casa, mai intai insotita, apoi singura, incet incet si-a reluat viata normala; cel mai bun rezultat l-am obtinut cu cineva care suferea de dureri de cap cronice; initial i s-a parut ca tratamentul nu are nici un efect, dar in timp, a observat ca in weekend de ex. a trecut de la 3 cutii de analgezice la o jumatate de cutie :71: mai am ceva exemple dar Delia incepe sa devina nerabdatoare
Daca aveti intrebari va stau la dispozitie cu placere, am sa vin cu completari.
Numai bine


Draga Oana,ma bucur enorm cand citesc astfel de cuvinte.Iti pot spune ca ai perfecta dreptate privind terapia Bowen, deoarece am vazut rezultatul ei pe sora mea,care avea niste dureri de spate foarte mari,dureri de picioare si dureri la un picior operat si cu brose puse. Nu pot spune ca este ca la 20 de ani,dar la 63 de ani,dupa ce aproape ca renunta sa se ridice de pe pat,acum este chiar sprintena,nu mai geme cand se ridica,nu mai cauta un scaun,o masa,ceva de care sa se tina.Este minunata schimbarea,schimbare care a actionat si la nivel psihic,dandu-i putere sa lupte cu problemele ei la acest nivel(chiar si atacuri de panica).Ceea ce este frumos este si faptul ca vazand aceste rezultate,prietena ei,medic fiind,a inceput si ea terapia,ba chiar s-a inscris la acest curs ( noi suntem din Iasi) si este deja in perioada pe practica si este fascinata de aceasta terapie aproape necunoscuta la noi. Asa este,ne-a povestit si noua despre cazul acelui copil,si se pare ca progresele sunt mari.Cand ai scris ca esti indragostita de ceea ce faci, m-am gandit la terapeuta la care merge sora mea,Margareta Achitei,care in aceasta vara si-a dat examenul de maestru si care la fel ca si tine este indragostita de ceea ce face, nu practica tarife mari(comparativ cu alti terapeuti), face caritate pentru cine nu-si permite sa plateasca,asa cum au fost invatati la curs,aceasta fiind si mostenirea lasata de Bowen pentru toti cei ce vor practica aceasta unica terapie. Iti doresc mult succes si multe rezultate care sa se adauge la lista tot mai lunga a marturiilor celor ce au beneficiat de aceasta terapie si au avut incredere. Sa speram ca Bowtech se va raspandi cat mai mult si la noi in tara.

#20 Useril este offline   just_A 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 18 June 2012 - 10:57 AM

Buna. Iti dau un exemplu de caz, si daca sti/poti sa-mi spui daca crezi ca are vreo cale de rezolvare prin aceasta tehnica Bowen. Este vorba de tatal meu, a suferit in ultimii ani 3 interventii chirurgicale la coloana. Prima daca a avut hernie de disc la L3-L4, apoi L4-L5, iar acum, in urma unu RMN efectuat am aflat ca are hernie de disc la L5-S1. Chirurgul i-a spus ca il poate opera, dar e indicat sa mai rabde cat poate, pentru ca recuperarea va fi tot mai grea (undeva la 6 luni, iar asta ar aduce dupa ea pensionarea). Asadar, fiind vorba de niste oase mici care apasa nervul sciatic mai exact, putem sa ne mai gandim la Bowen? Sau in astfel de cazuri nu se aplica?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi