Forum Culinar: Terapia Bowen - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Terapia Bowen

#21 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 25 June 2012 - 11:02 AM

Vezi postareajust_A, la 18 June 2012 - 10:57 AM, a spus:

Buna. Iti dau un exemplu de caz, si daca sti/poti sa-mi spui daca crezi ca are vreo cale de rezolvare prin aceasta tehnica Bowen. Este vorba de tatal meu, a suferit in ultimii ani 3 interventii chirurgicale la coloana. Prima daca a avut hernie de disc la L3-L4, apoi L4-L5, iar acum, in urma unu RMN efectuat am aflat ca are hernie de disc la L5-S1. Chirurgul i-a spus ca il poate opera, dar e indicat sa mai rabde cat poate, pentru ca recuperarea va fi tot mai grea (undeva la 6 luni, iar asta ar aduce dupa ea pensionarea). Asadar, fiind vorba de niste oase mici care apasa nervul sciatic mai exact, putem sa ne mai gandim la Bowen? Sau in astfel de cazuri nu se aplica?


Buna

terapia Bowen da rezultate foarte bune in afectiunile coloanei, iar hernia de disc in special poate fi tratata cu succes (sunt cazuri in care interventia chirurgical nu a mai fost necesara), dar depinde de la caz la caz.

Cu siguranta terapia Bowen il va ajuta, daca nu va duce la vindecarea completa (desi sunt multe cazuri in care acest lucru s-a intamplat) cu siguranta ii va usura mult din dureri, iar perioada in care trebuie "sa rabde" va fi cert mai usoara si mult mai lunga.

Iti stau la dispozitie daca mai ai nevoie de alte informatii.

#22 Useril este offline   alioana 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 13-September 12

Postat 28 December 2012 - 05:10 PM

Buna

Fiului meu i s-a declansat alergia la proteina din lapte de vaca la 2 luni. De-a lungul timpului (are 5 ani acum) reactiile au devenit din ce in ce mai agresive (in pizzerii incepe tusea asmatica, la contact cu o picatura de lapte intra in soc anafilactic) si s-au adaugat noi alergii. Am incercat diverse chestii ca sa-l ajutam dar nimic nu a functionat. Aceasta terapie ar avea ceva sanse?

Multumesc

#23 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 29 December 2012 - 10:43 PM

Vezi postareaalioana, la 28 December 2012 - 05:10 PM, a spus:

Buna

Fiului meu i s-a declansat alergia la proteina din lapte de vaca la 2 luni. De-a lungul timpului (are 5 ani acum) reactiile au devenit din ce in ce mai agresive (in pizzerii incepe tusea asmatica, la contact cu o picatura de lapte intra in soc anafilactic) si s-au adaugat noi alergii. Am incercat diverse chestii ca sa-l ajutam dar nimic nu a functionat. Aceasta terapie ar avea ceva sanse?

Multumesc


Buna Alioana
Cum tot spun de ceva vreme, terapia Bowen da rezultate surprinzatoare in multe afectiuni; de ce nu incercati? este o terapie non invaziva, foarte blanda, iar pretul nu-i unul prohibitiv. daca afectiunea este cronica nu stiu daca poate scapa de ea, dar simptomele i le va ameliora cu siguranta.
Multa sanatate :)


Cred ca pe undeva ma repet, sunt obosita, n-am mai dat de ceva vreme pe aici si nu citesc acum din urma, dar sunt in continuare la fel de incantata de terapie; nu am multi pacienti, am un program ceva de spaima, dar cei pe care ii am imi dau o satifactie enorma; rezultatele sunt fantastice, reactiile lor sunt entuziaste si contagioase, ma remotiveaza continuu.

#24 Useril este offline   Maneki Neko 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 06 January 2013 - 11:36 AM

Oana, cum se poate lua legatura cu tine?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi