Forum Culinar: Help! Grau pentru coliva - in Canada (GTA)? - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Help! Grau pentru coliva - in Canada (GTA)?

#1 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,422
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 09 February 2011 - 03:43 AM

Reteta am gasit-o, dar imi lipseste ingredientul principal. Unde gasesc grau pentru coliva? E drept ca am intrat numai pe la "autoserviri" si pe la vreo doua magazine mai mici, am gasit numai tarate...

#2 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 09 February 2011 - 01:40 PM

Vezi postareaadi_edi, la 09 February 2011 - 03:43 AM, a spus:

Reteta am gasit-o, dar imi lipseste ingredientul principal. Unde gasesc grau pentru coliva? E drept ca am intrat numai pe la "autoserviri" si pe la vreo doua magazine mai mici, am gasit numai tarate...


Vezi pe la magazinele naturiste,sau arabesti.
Dar arpacas nu gasesti ?
Eu fac coliva cu arpacas.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#3 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 09 February 2011 - 05:28 PM

Eu locuiesc in America, nu in Canada dar s-ar putea totusi sa gasesti si acolo produsele firmei Bob's Red Mill care comercializeaza tot felul de cereale. Daca nu le gasesti la supermaket le poti comanda online. O alta firma la care ai putea gasi online ar fi Joseph's Grainery. Sper sa iti fie de folos.

#4 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 09 February 2011 - 05:59 PM

cred ca trebuie sa cauti wheatberries (soft with). Incearca la loblaws unde s-ar putea sa le gasesti si sub denumirea de wheat kernels. Bulkbarn sau magazinele bio/naturiste au sigur una din cele 2 variante.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#5 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,422
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 11 February 2011 - 02:13 AM

Multumesc pentru idei! M-am uitat eu pe siteul Bulk barn dar n-am stiut dupa ce ma uit :) . Am vazut "hard wheat kernels" - asta o fi? Arpacasul e "soft wheat"?
Oricum dau o raita pe acolo in weekend.

#6 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 11 February 2011 - 12:30 PM

Imagine atasata: monthly_02_2011/post-97-12974197584773.jpg

In poza din dreapta jos sunt felurile de grau si cum se numesc ele. In partea stanga mai sus sunt alte cereale, secara, ovaz si orz. Sper sa-ti dai seama din imagine cum arata graul de coliva. Soft si hard se refera la culoare. Eu cred ca se poate face din toate 4 felurile, daca nu esti sigura alege unul din cele scrise mai jos cu bold.

********************

Wheat Berries

Clockwise from Top:
Rye (Cecale cereale)-greener than the wheats
Barley (Hordeum vulgare)--partly pearled berries are pale
Kamut (Triticum turgidum)--unusually long, thin, otherwise more resembling durum
Durum wheat (Triticum turgidum diococcum)--longer, thinner, more translucent and golden than T. aestivum
Hard white wheat (Triticum aestivum)--compact, light colored, more translucent than soft white
Soft white wheat (Triticum aestivum)--plump pale kernels

Oats (Avena sativa)--pale, narrow, softer kernels
Spelt (Triticum aestivum spelta)--redder, plump, often has hulls still attached

Not pictured: hard red and soft red wheats, which look like hard red and white wheats except they're the same color as the spelt here.

Succes! :floare:

#7 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,422
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 14 February 2011 - 04:05 AM

Multumesc tuturor pentru sfaturi!
Din pacate n-am ajuns in weekend la Bulk Barn, nici saptamana viitoare n-am cum, dar mergand la Food Basics am zis sa mai fac o incercare. Minune, acuma nu ma puteam hotari ce sa cumpar. Am vazut si produsele Bob's Red Mill, in cele din urma am ales "pearl wheat", am facut o incercare din 250 g si cred ca mi-a iesit coliva, oricum mai am timp sa ma perfectionez pana la inceputul lui martie, cand e parastasul.
Ma duc sa multumesc si Maestrului pentru reteta.

#8 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 16 February 2011 - 05:40 PM

Vezi postareaadi_edi, la 14 February 2011 - 04:05 AM, a spus:

Multumesc tuturor pentru sfaturi!
Din pacate n-am ajuns in weekend la Bulk Barn, nici saptamana viitoare n-am cum, dar mergand la Food Basics am zis sa mai fac o incercare. Minune, acuma nu ma puteam hotari ce sa cumpar. Am vazut si produsele Bob's Red Mill, in cele din urma am ales "pearl wheat", am facut o incercare din 250 g si cred ca mi-a iesit coliva, oricum mai am timp sa ma perfectionez pana la inceputul lui martie, cand e parastasul.
Ma duc sa multumesc si Maestrului pentru reteta.

Ai gasit Adi? De care ai cumparat? Si a iesit bun, a fiert?

Edit: Nu am citit cu amandoi ochii :rolleyes: Deci ai luat pearl wheat - a trebuit sa o dai prin masina ca pe grau?
A cat is a friend fur-ever !

#9 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,422
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 16 February 2011 - 08:16 PM

Uma, nu l-am dat prin masina. A fiert repede (am gasit pe internet ca se fierbe in aproximativ o ora, asa ca nu l-am pus nici la inmuiat), poate trebuia sa-l mai las vreo 10 minute (numai ca am uitat de el, a scazut apa si mi s-a lipit de cratita, n-am mai avut chef de transbordat si spalat si alte blide, era deja tarziu). Avand in vedere ca e pentru prima data zic a iesit multumitor. Mie mi s-a parut un pic cam dulce, dar o prietena a zis ca e foarte bine cum a iesit (am facut dupa reteta gasita tot pe artaculinara). Acuma mai am o dilema, din cat grau sa fac pentru parastas? Oare ajunge din 2 kg?
Uite chiar asta e ce am cumparat:
http://www.phoenicia...7&ProductID=270

#10 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 17 February 2011 - 11:42 PM

Vezi postareaadi_edi, la 16 February 2011 - 08:16 PM, a spus:

Uma, nu l-am dat prin masina. A fiert repede (am gasit pe internet ca se fierbe in aproximativ o ora, asa ca nu l-am pus nici la inmuiat), poate trebuia sa-l mai las vreo 10 minute (numai ca am uitat de el, a scazut apa si mi s-a lipit de cratita, n-am mai avut chef de transbordat si spalat si alte blide, era deja tarziu). Avand in vedere ca e pentru prima data zic a iesit multumitor. Mie mi s-a parut un pic cam dulce, dar o prietena a zis ca e foarte bine cum a iesit (am facut dupa reteta gasita tot pe artaculinara). Acuma mai am o dilema, din cat grau sa fac pentru parastas? Oare ajunge din 2 kg?
Uite chiar asta e ce am cumparat:
http://www.phoenicia...7&ProductID=270

Mersi frumos. Nu stiu de cantitate..acum depinde de cata lume ai la parastas, cate pachete dai...Din fericire pana de curand nu ma pricepeam la asa ceva..acum insa.. fara cuvinte :hug:
A cat is a friend fur-ever !

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi