Forum Culinar: Ingrijirea mainilor - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ingrijirea mainilor

#1 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 March 2011 - 03:20 PM

Pana la venerabila-mi varsta nu am avut probleme cu ingrijirea mainilor, ba dimpotriva. Iarna aceasta am iesit cu copilul in graba cu caruciorul cate 2 ore pe zi (poate si mai mult) fara manusi, vremea geroasa si iata-ma cu mainile facute praf: zici ca am piele de crocodil, pielea crapata si chiar incepe sa sangereze. Am inceput acum sa dau cu crema de maini, vad ca e deja inutil ... mai rau se irita pielea, mainile par dintr-o data foarte imbatranite!!!! :floare: . Ce as putea sa fac, acum dupa ce am facut pocinogul? (Am aceeasi problema si in jurul buzelor, dar parca pe acolo vad ca nu e asa de grav si se rezolva mai usor).

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#2 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 March 2011 - 05:12 PM

Eu am aceeasi problema in fiecare iarna asa ca ma ingrijesc mai bine (dar tot nu port manusi!!). Spal vasele cu manusi (cand am mainile suferinde, altfel nu-mi amintesc).
Ma cremuiesc si dimineata si seara si in general inainte sa ies din casa.
Momentan folosesc pe maini crema de fata(!!) pentru ca din intamplare am obseervat ca imi vindeca mainile de seara pana dimineata.
Cremele vestite pe la tv pe mine nu ma ajuta, ba mai mult imi lasa o senzatie de sufocare, cumva pielea nu mai respira. Asa ca am mers la un magazin drag mie - the body shop - si am intrebat acolo. am luat cea mai cea crema de maini care a fost buna dar nu mirosea bine, mirosea a medicament. Si crema de fata tot de acolo am luat-o si a ajuns si crema de maini.Asta e povestea mea, sper sa te ajute.

#3 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 March 2011 - 05:21 PM

Multumesc! Mi-a trecut acum prin cap sa folosesc ulei de masline, avand in vedere ca arata si imbatranite brusc (CU PIELEA CREPONATA CA LA BABE :floare: )! Daca nu observ rezultate, fug ... incerc sa ajung la body shop, desi nu cred sa fie aceleasi produse ca si la voi, poate nici acelasi retailer <_<
Eventual dc poti sa-mi pui o foto de la crema cand ai timp. Merci mult!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#4 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 March 2011 - 05:52 PM

Daniela, m-am gandit sa caut online si uite ca am gasit.

Asta e crema de care vorbesc: clic

Asta functioneaza la mine.

Chiar trebuie sa-mi mai iau una ca s-a terminat. E o cutie mica si folosita zilnic si pe fata si pe maini... iti dai seama ca s-a dus.

A fost scumpa pentru buzunarul meu, 15 euro cred, dar eu nu-s obisnuita sa dau banii pe cosmetice deci parerea mea nu e avizata. Oricum odata pe luna eu sunt dispusa sa o cumpar avand efectele pe care le are.

#5 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 March 2011 - 05:53 PM

Am folosit si eu ulei de masline, dar nu am vazut o imbunatatire serioasa a pielii, desi senzatia e foarte placuta.

#6 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 March 2011 - 05:54 PM

Pe asta am luat-o special pentru maini dar nu m-a multumit, asa ca am pasat-o.

#7 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 March 2011 - 05:56 PM

Si pe asta am luat-o pentru piele f uscata pe maini, asta e cea care miroase a medicament si care e ok, dar n-a mai folosit-o de cand am descoperit ce minuni face crema de fata.

#8 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 March 2011 - 06:33 PM

:floare: Merci mult de tot pentru impartasirea experientei tale si pt poze <_< ! Imi foloseste mult, sa nu mai pierd vremea cu uleiul de masline ... in timp ce situatia se agraveaza ... !

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#9 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 05 March 2011 - 09:41 PM

Vezi postareaDaniella, la 04 March 2011 - 06:33 PM, a spus:

:scratch: Merci mult de tot pentru impartasirea experientei tale si pt poze :rolleyes: ! Imi foloseste mult, sa nu mai pierd vremea cu uleiul de masline ... in timp ce situatia se agraveaza ... !

Cumpara Nivea la cutiute albastre- e minunata crema. Eu nu pot sa nu imi dau cu crema dupa ce ma spal pe maini (de foarte multe ori pe zi adica) si mai ales lucrand cu hartie, simt mereu degetele uscate.
Mi se intampla si mie sa mi se faca pielea asa dar pe picioare, daca afara sunt -35C si eu iau sub blugi doare sosete subtiri- si atunci tot cu Nivea rezolv problema.
A cat is a friend fur-ever !

#10 Useril este offline   Carlota 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 01-December 09
  • LocationConstanta

Postat 06 March 2011 - 12:26 AM

Vezi postareaDaniella, la 04 March 2011 - 03:20 PM, a spus:

Pana la venerabila-mi varsta nu am avut probleme cu ingrijirea mainilor, ba dimpotriva. Iarna aceasta am iesit cu copilul in graba cu caruciorul cate 2 ore pe zi (poate si mai mult) fara manusi, vremea geroasa si iata-ma cu mainile facute praf: zici ca am piele de crocodil, pielea crapata si chiar incepe sa sangereze. Am inceput acum sa dau cu crema de maini, vad ca e deja inutil ... mai rau se irita pielea, mainile par dintr-o data foarte imbatranite!!!! :huh: . Ce as putea sa fac, acum dupa ce am facut pocinogul? (Am aceeasi problema si in jurul buzelor, dar parca pe acolo vad ca nu e asa de grav si se rezolva mai usor).

Mai mult ca sigur e de la frig. Si eu sunt in perioada asta cu mainile varza. Desi am jde mii de creme, de toate natiile, mie imi repara mainile imediat o banala chestie de la Farmec, care e pe piata din timpuri imemoriale (stiu ca si mamaia mea o folosea :drool: ).
Iat-o:
Imagine postata

#11 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 06 March 2011 - 03:10 PM

eu n-am probleme asa de grave,dar al meu acum vreo 2 ani tot asa a vut pb, crapat pielea pe degete, chiar langa unghie, nasol de tot.Ii dadeam cu crema de galbenele si pus manusi speciale si dormit cu ele
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#12 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 07 March 2011 - 11:04 AM

Daniella,
Si maiinile mele arata nasol,asta e.
Am incercat cu ulei de bebe,cel din comert.
Rezultatul bun,dar daca stau toata ziua cu apa pe ele,in diverse conditii,e greu sa pastrez un echilibru,calcaiiele insa, se comporta excelent.
Dar cele mai bune rezultate ,am avut folosind Fluocinilon N,mie imi trimite fica-mea si acum din tara,aproape lunar.
Bun la orisice,daca poti fa rost de cateva tuburi si da zilnic pe maiini de multe ori,de cate ori se poate.
O cunostinta buna a avut asa probleme grave,sangerari ,usturimi,etc,tot Fluocinolon N i-a recomandat medicul,sper sa te faci bine repede,imi inchipui prin ce treci :D

#13 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 March 2011 - 11:13 AM

Va multumesc mult tuturor! :D
Nico, flucinolon N este pt eczema (de la detergenti in general) si probabil ca la tine de aia se stricasera mainile si ti.a trecut degraba cand ai aplicat.
La mine mai e si ca am bebe mic si alaptez si nu am voie sa dau chiar cu orice, plus ca si o crema obisnuita poate ajunge la bebe in gurita (mana mea pe manutele ei si manutele ei in gurita), de accea nu am dat cu nimic in iarna asta ...de teama sa nu fac vreun pocinog. Acum ca ai zis de ulei de bebe Nico, ma gandesc ca asta as putea folosi, cremele ei.
Am inceput sa ma ung si arata un pic mai bine. Nu am ajuns la cumparaturi si nu am luat inca nimic din ce mi-ati spus, sa vad ce magazin imi pica in cale primul. :hungry:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#14 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 07 March 2011 - 11:29 AM

Acu` am inteles!
Atunci baga tare cu ulei bebel,ca e bun la toate ,eu intretin si mobila de piele tot cu ulei de bebe si tot ce ineamna inox,de jur imprejurul bucatariei(nu tacamurile :D )

#15 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 March 2011 - 03:51 PM

in ce scop dai inoxul cu ulei? :drool:
nici eu nu stiu cu ce sa dau pe hota de inox si pe balustrada ca sa nu mai se vada urme ... . Astept confirmarea inainte sa fac vreun pocinog :drool:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#16 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 07 March 2011 - 11:06 PM

Aveti grija la cremele de maini cu o compozitie medicamentoasa. E foarte important ce anume contine crema deoarece folosirea indelungata a unora are reactii adverse si puteti sa va faceti mai mult rau decat bine (cum de altfel am facut eu la recomandarea unui "bun" dermatolog :rolleyes: ).

Daniela incearca creme foarte grase sau tratament cu parafina intr-un salon de manichiura. Mai puteti revitaliza putin mainile folosing un gomaj si apoi o crema grasa.

Am incecat deja n creme si de la care observ rezultate e Lipobase Repair (mi-a fost recomandata de dermatolog...unul din afara tarii)
Am folosit si unt de Shea pur 100% insa sincer desi costa o caruta de bani nu am vazut nici un rezultat pe o lunga perioada de timp.

Baile Olanesti zice ca sunt recomandate pentru afecţiuni dermatologice si afecţiuni alergice. Incercati sa faceti tratamente acolo. Cea care mi-a spus de aceste bai mi-a povestit cum avea tot asa piele uscata si ceva alergie de care nu putea scapa cu nici o crema. Dupa tratamentul de la bai nu a mai avut nimic si nici acum nu mai are desi au trecut 10 ani.

#17 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 08 March 2011 - 01:54 PM

Yoyo, asa e !

Nu stiam cu Olanestiul. Asta cu afectiuena de la frig a maninilor e o intamplare, insa si eu, cum zice si Uma, sufar de piele hiper-uscata pe picioare, la mine si vara si iarna, daca nu ma ung (si nu am timp si chef mereu) intr-una e dezastru.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#18 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 08 March 2011 - 03:18 PM

Cum zicea si Ioana - crema de galbenele face minuni! La mine, cel putin si la cei apropiati mie. E cam grasa, o folosesc doar cand e neaparat nevoie. In general, ma dau des cu crema pe maini - de la AslaVital - pe baza de argila. Mi se usuca mainile din pricina sapunului lichid de la servici, asa ca am crema in sertar si dupa ce ma spal pe laboante ma si dau cu crema.
Galbenelele sunt tolerate si de copii (cel putin nepot-miu n-a avut probleme niciodata si pe funduletul lui s-au dus deja n-spe cutii de crema de galbenele!!!).

#19 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 08 March 2011 - 03:31 PM

La mine nu functioneaza crema de galbenele. E ok, la fel ca orice alta crema, adica rezolva problema pe moment, pana la urmatorul spalat pe maini...

#20 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 08 March 2011 - 03:36 PM

Vezi postareaCatiCris, la 08 March 2011 - 03:31 PM, a spus:

La mine nu functioneaza crema de galbenele. E ok, la fel ca orice alta crema, adica rezolva problema pe moment, pana la urmatorul spalat pe maini...

:) La mine face minuni, cand am vreo rana sau problema. Si nu doar la mine. Dar, depinde mult si de ten, de ceea ce facem cu mainile, de mediul ambiant.....
Cel mai intelept ar fi un consult dermatologic, poate chiar niste analize.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi