Forum Culinar: Ingrijirea mainilor - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ingrijirea mainilor

#21 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 08 March 2011 - 10:33 PM

E bine sa se faca aceste teste deoarece excluzi n factori ca de ex: tusul de pe foile printate, pixul,m cerneala ...etc sunt chiar mii de factori ce pot determina alergii.
La testul acesta desi iesise negativ medicul mi-a spus ca s-ar putea sa fiu alergica doar la un compus din ingredientele sapunului lichid de exemplu...ei bine aici iar alte teste....important e sa existe o rezolvare.

#22 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 08 March 2011 - 10:36 PM

yoyo unde se fac testele acestea si cum se cheama mai exact?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#23 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 08 March 2011 - 10:39 PM

Vezi postareaDaniella, la 08 March 2011 - 10:36 PM, a spus:

yoyo unde se fac testele acestea si cum se cheama mai exact?

Trebuie sa te duci la un medic alergolog si sa-ti faca acolo mai multe investigatii. Dar, nu strica sa vizitezi si dermatologia, cei de acolo te pot indruma mai bine.
Nu vreau sa provoc panica, dar anumite bacterii / ciuperci din interiorul organismului pot da reactii ciudate pe piele. Eczeme, dermatite, pete.... In acest caz, o simpla crema emulsifianta nu e de ajuns, trebuie tratament contra acelui microb care provoaca astfel de necazuri.

#24 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 08 March 2011 - 10:44 PM

Foxy crezi ca imi da trimiterea pt testele alergene, daca ii spun ca mi s-au crapat mainile de la ger?
chiar as vrea sa fac testele, pt ca mi s-a inamplat, e drept o singura data sa ma apuce o mancarime groaznica pe picioare. Uneori pe fata ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#25 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 08 March 2011 - 10:57 PM

Vezi postareaDaniella, la 08 March 2011 - 10:44 PM, a spus:

Foxy crezi ca imi da trimiterea pt testele alergene, daca ii spun ca mi s-au crapat mainile de la ger?
chiar as vrea sa fac testele, pt ca mi s-a inamplat, e drept o singura data sa ma apuce o mancarime groaznica pe picioare. Uneori pe fata ...

In mod normal, da. Eu am fost la o tante tare draguta, i-am zis ce nu-mi convine si m-a pus ea sa fac niste analize, ca sa vedem care-i cauza. Ca degeaba tratezi acum efectu', daca peste cateva luni / un an, reapar iar problemele.

#26 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 09 March 2011 - 01:06 PM

Acum eu zic sa nu te panici pentru ca nu e cazul...organismul are carente, organismul e sensibil..si el isi arata slabiciunile in felul in care stie sau are posibilitatea.De aceea zic ca s-ar putea sa-ti lipseasca unele vitamine din organism si el nu are posibilitatea sa-ti transmita altfel.

Un dermatolog bun si un alergolog bun stiu ce anume poti face ca teste.Viziteaza un derma first si spune-i toate experientele.
Cand ma intorc la Oradea ma uit pe fisa de examinare cum se numeste testul acela de alergi nu de alta dar l-am facut in Ungaria si sincer nu mi-am batut capul cum se numeste.

#27 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 March 2011 - 01:53 PM

la mine probl a aparut absolut evident de la ger (plimbat in medie 2 ore/zi afara pe ger fara manusi)
nu am vrut sa pun un titlu de topic cu degeraturi, ca nu-i chiar asa de grav, insa problema si rezolvarea e prin directia aceea

ms :notworthy:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#28 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 09 March 2011 - 02:31 PM

eu am avut mainile si fata degerate acum multi ani, nu mi-am revenit nici acum....am piele extrem de uscata si deshidratata
mi-am facut gomaj acasa, zahar cu ulei de masline, dau pe toto corpul, e absolut superb si ieftin
pe fata folosesc MooGoo crema, pe maini avocado oil (cosmetic)si pe picioare la fel. l-am luat pt fatza dar nu mi-a placut, pe picioare si pe maini insa e superb....imi fac gomaj pe maini la 3 zile si aplic avocado oil...nu se mai cojesc si nu mai sant aspre
incearca gomajul daniella, sigur ajuta

#29 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 March 2011 - 03:08 PM

Vezi postareaAngel, la 09 March 2011 - 02:31 PM, a spus:

eu am avut mainile si fata degerate acum multi ani, nu mi-am revenit nici acum....am piele extrem de uscata si deshidratata
mi-am facut gomaj acasa, zahar cu ulei de masline, dau pe toto corpul, e absolut superb si ieftin
pe fata folosesc MooGoo crema, pe maini avocado oil (cosmetic)si pe picioare la fel. l-am luat pt fatza dar nu mi-a placut, pe picioare si pe maini insa e superb....imi fac gomaj pe maini la 3 zile si aplic avocado oil...nu se mai cojesc si nu mai sant aspre
incearca gomajul daniella, sigur ajuta


imi place ideea, mai ales ca poti folosi cu costuri mici pe tot corpul si mai ales ca eu nu mai gasesc de cativa ani o crema de gomaj buna, cum aveam mai in tinerete una la care nu vreau sa fac reclama :notworthy:
ce proportii ulei-zahar folosesti? nu se topeste zaharul asa-i? cred ca ar merge si cu malai in ulei de masline, nu?
o sa incerc asa ca nu am pe langa mine o manechiura care face masca de parafina, care stiu ca e f buna si lasa o piele finaaa

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#30 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 10 March 2011 - 12:41 AM

Mi-am adus aminte cum se numeste testul: Epicutan test - http://www.ymed.ro/a...an-patch-test/.

Cum zice si Angel merita sa incercam produse facute de noi si naturale cat de cat.

Incercati sa nu folositi prosopul de bucatarie mult timp pentru ca daca e ud intretine mai bine dezvoltarea microbilor si la pielea sensibila sunt numai bine veniti :sad1:.

A da pentru ca pielea sa-si revina medicul imi spunea sa folosesc manusi din bumbac pe perioada noptii si anume sa folosesc crema si apoi sa pun manusile si sa dorm asa.

#31 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 10 March 2011 - 04:50 AM

eu pun atat ulei cat sa umezeasca zaharul + inca un pic....dupa ochi, sa nu fie zaharul uscat sa aiba si putin ulei....il am facut deja, o sa-i fac o poza sa vezi consistenta....nu mai dau cu crema de corp dupa(sau de maini), doar masez pana intra uleiul in piele, nu sterge tot cu prosopul, doar tamponeaza :sad1:

fa doar putin si vezi cum te simti cu el, dupa aia poti sa-ti faci cat vrei daca se comporta bine. merge si cu sare citisem undeva, dar eu prefer zaharul. am facut gomaj si pe fata si pe corp, pe maini mai des, in fiecare zi ca am pielea aspra si imi place cum se comporta dupa.

#32 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 13 March 2011 - 01:53 PM

Adaug si eu cateva sugestii, retete de ingrijire a mainilor din cartea "Retete si cosmetice naturiste":

Rosiile (Anchusa officinalis)
Zeama de rosii catifeleaza pielea si atenueaza sau vindeca iritatiile produse de detergenti.
Un lapte nutritiv pentru maini se poate prepara din 50 ml suc de rosii, o lingurita glicerina si un varf cutit de sare. Se vor unge mainile , apoi se maseaza usor.

Gutuia (Cydonia vulgaris)
Semintele de gutui preparate ca macerat se folosesc pentru tratarea crapaturilor de pe maini.

Lamaia (Citrus limonium)
Se freaca mainile cu felii de lamaie, in caz de crapaturi ale pielii mainilor; totodata fortifica unghiile fragile.

Stejarul (Quercus robus)
Decocul de stejar se foloseste contra transpiratiei mainilor.

Cartoful (Solanum tuberosum)
Pasta de cartof se aplica pe maini in cazul cand acestea se invinetesc cu usurinta

Usturoiul (Allium sativum)
Poate fi folosit contra negilor, avand proprietati antiseptice.

Rostopasca (Chelidonium majus)
Are actiune antiseptica, trofica. Se foloseste in special laptele proaspat contra negilor. Laptele de rostopasca se obtine prin presarea plantei; are culoarea galben-portocalie.

Licopodiul (Lycopodium clavatum)
Este folosit contra transpiratiei mainilor.

Telina (Apium graveolens)
Se foloseste pentru ingrijirea mainilor care se inrosesc si se invinetesc.
Se fierb 2 teline in 500 ml de apa timp de 30 min; se introduc mainile in solutia respectiva timp de 10-15 minute.

Cocktail pentru maini matasoase
1lingura de zahar
1 lingura ulei de masline
1/2 lamaie verde (lime)
5 frunze de menta
Marunteste frunzele de menta si stoarce lamaia intr-un castron.Adauga si ingredientele ramase. Aplica amestecul pe maini masand delicat. Un bun remediu si pentru cuticule.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi