Forum Culinar: Am ingrediente, n-am idei - Forum Culinar

Salt la continut

  • 19 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Am ingrediente, n-am idei - cum putem folosi diverse ingrediente

#61 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 November 2011 - 08:14 PM

Vezi postareaDexter, la 18 November 2011 - 05:35 PM, a spus:

foxyy, vrei de fapt raţă cu pielea croncantă peste tot sau care-i caracteristica rotisorului pe care o vrei la raţă?

Am luat o rata intreaga si vreau s-o bag la rotisor. Daca iese chelicica mai crocanta, nu-i cu suparare. Am cuptor pe gaz, cu functia de rotisat. Mai multe nu stiu nici eu.
As unge dihania c-un maglavais, si in interior as baga portocala si mango. Mar nu mai am, de nici o coloare. =)) Tre' sa vad ce maglavais merge.... O fi mai bine sa las totul la macerat si sa pun maine la rotisat? :fuckme:

#62 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 18 November 2011 - 08:40 PM

Vezi postareaFoxyy, la 18 November 2011 - 08:14 PM, a spus:

Tre' sa vad ce maglavais merge

miere desfăcută în apă, plus condimente. eu nu macerez raţa, numa' o scald in apa aia, dau cu condimente şi o bag în cuptor fără ulei, că iese o groază de grăsime din piele.

#63 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 November 2011 - 08:44 PM

Vezi postareaDexter, la 18 November 2011 - 08:40 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 18 November 2011 - 08:14 PM, a spus:

Tre' sa vad ce maglavais merge

miere desfăcută în apă, plus condimente. eu nu macerez raţa, numa' o scald in apa aia, dau cu condimente şi o bag în cuptor fără ulei, că iese o groază de grăsime din piele.

Multam pentru promptitudine! :fuckme: Am plecat la scaldat de macanitoare. =))
Ulei n-aveam nici un gand sa pun. Stiu ca macanila lasa mult ulei, de felul lui.
Oare mere si ceva zeama de portocale? Sau n-are rost sa-mi bat capul, bag doar in interior neste bucatele? :D

#64 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 18 November 2011 - 10:09 PM

Vezi postareaFoxyy, la 18 November 2011 - 08:44 PM, a spus:

Oare mere si ceva zeama de portocale? Sau n-are rost sa-mi bat capul, bag doar in interior neste bucatele?


nu bate capu, neşte bucăţele în interior ajung

#65 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 November 2011 - 10:20 PM

Vezi postareaDexter, la 18 November 2011 - 10:09 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 18 November 2011 - 08:44 PM, a spus:

Oare mere si ceva zeama de portocale? Sau n-are rost sa-mi bat capul, bag doar in interior neste bucatele?

nu bate capu, neşte bucăţele în interior ajung

=)) Sar'na! :fuckme:

#66 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 November 2011 - 01:17 AM

Macanila e in cuptor, destul de rumenit, as zice. Are deja 2 ore de cand se invarte pe rotisor. Nu-l mai las mult, ca altfel se face scrum! :unsure: Si nu l-am luat ca sa-i dau foc!
Am bagat in interioru' dihaniei o portocala taiata cuburi, cateva bucati de mango, un morcov bucatalit si el si niste condimente: nucsoara (vreo 3 bucati, intregi), un praf de scortisoara, piper multicolor si sare. Am sigilat intrarile si iesirile, am infipt tepusa si-am proptit animalu' sa n-o ia razna, apoi l-am uns bine-bine cu niste miere indoita cu apa, un pic de sare si piper.
In tava, dedesubt, am azvarlit restul de mango, dar feliat, am bucatalit mai grosolan 2 morcovi, 2 cartofoaie si-o ceapa rosie barosana.
Maine tre' sa dam atacu'.... :-h Acu' deja mi se inchid ochisorii de somn, imi pica-n gura, asa ca ratunu' nu mai incape! Cat mi-o fi mie de pofta.... :-h
Dexter, saru' mana pentru lamuriri! Maine vin cu impresii. :-h

#67 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 19 November 2011 - 01:50 AM

e rumenă pielea? de răţoi întreb :unsure:

ps îmi făcuşi poftă de raţă aşa că luai neşte pepţi dar între timp mi se făcu poftă de fondue. nu-i nimic, că şi mâine e o zi

#68 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 November 2011 - 01:52 AM

Vezi postareaDexter, la 19 November 2011 - 01:50 AM, a spus:

e rumenă pielea? de răţoi întreb :-h

ps îmi făcuşi poftă de raţă aşa că luai neşte pepţi dar între timp mi se făcu poftă de fondue. nu-i nimic, că şi mâine e o zi

Caramelizata bine-bine! Am oprit focu' si ma duc la nani. Las si ratoiu' sa se hodineasca, pana maine, cand dam atacu'! :-h
Spor la bucatarit si tie! :unsure:

#69 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 19 November 2011 - 02:05 AM

Vezi postareaFoxyy, la 19 November 2011 - 01:17 AM, a spus:

nucsoara (vreo 3 bucati, intregi)



:unsure: Trei !!!!!

OK. Nu patrunde in carne complet, caci nu e macinata si amestecata cu produsul culinar, Posibil ca nucsoarele fiind intregi sa nici nu dezvolte prea multa aroma incat sa fie deranjant sau sa pui de-o viziune, dar cantitatea mi se pare totusi enorma.

Cand folosesc nucsoara - si folosesc destul de des caci ne place, dar o nuca ma tine aproape un an - plasez cutitul pe masa peste o foaie de hartie cu taisul - NU varful - in sus si razuiesc din nucsoara trecand-o peste lama cutitului. Praful cade pe hartie si se poate amesteca cu alte condimente sau pune in mancare. Direct pe/in fripturi nu am pus caci nu stiu cum se comporta. Doar in sosuri, piureuri, dulciuri si marinade.


http://nutmeghigh.com/?p=874
Nutmeg High | The Trip That Could Send You To The Hospital

The next factor is obviously the amount of nutmeg that you consume within a day. Even a dosage of only 1 teaspoon can give you the nasty side effects explained in other posts. As a rule of thumb never cook with more than 2 whole nuts, and even that is probably too much. While researching this subject I came across an interesting article from the NY Times posted here. In summary a Swedish food magazine accidentally published a typo of the recommended amount of nutmeg to add to one of their recipes. Instead of publishing 2 pinches of nutmeg, the writer mistakenly put 20 whole nuts. This resulted in at least 4 hospitalizations in Sweden and will likely lead to a lawsuit for the magazine.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#70 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 19 November 2011 - 12:40 PM

foxyy zi repede cum a iesit? mi-ai facut o pofta de ratisoara, asa de buna mi.a iesit aia de-am facut-o acu'vreo luna ....yummyyyyy
si sa o pui si la topicul "una bucata ratusca"
http://artaculinara...._1
acolo a explicat dexter mai pe larg reteta de rata lacuita si au mai fost idei.
eu inauntru am pus bucati de gutuie si au fost minunate de aromate si bune
iar afara am pus in tava freo 4 mere al copt, in care am infipt un baton de scortisoara (operatiunea aceasta o poti face si cu ocazia incalzitului). Si marul si gutuia au parfumat si rata si casa de numa ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#71 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 19 November 2011 - 02:46 PM

Mah mi-ati facut pofta cu ratele voastre!
Eu maine fac iepure umplut :hungry: !

#72 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 November 2011 - 08:43 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 19 November 2011 - 02:05 AM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 19 November 2011 - 01:17 AM, a spus:

nucsoara (vreo 3 bucati, intregi)

:pupic: Trei !!!!!

OK. Nu patrunde in carne complet, caci nu e macinata si amestecata cu produsul culinar, Posibil ca nucsoarele fiind intregi sa nici nu dezvolte prea multa aroma incat sa fie deranjant sau sa pui de-o viziune, dar cantitatea mi se pare totusi enorma.

Cand folosesc nucsoara - si folosesc destul de des caci ne place, dar o nuca ma tine aproape un an - plasez cutitul pe masa peste o foaie de hartie cu taisul - NU varful - in sus si razuiesc din nucsoara trecand-o peste lama cutitului. Praful cade pe hartie si se poate amesteca cu alte condimente sau pune in mancare. Direct pe/in fripturi nu am pus caci nu stiu cum se comporta. Doar in sosuri, piureuri, dulciuri si marinade.


http://nutmeghigh.com/?p=874
Nutmeg High | The Trip That Could Send You To The Hospital

The next factor is obviously the amount of nutmeg that you consume within a day. Even a dosage of only 1 teaspoon can give you the nasty side effects explained in other posts. As a rule of thumb never cook with more than 2 whole nuts, and even that is probably too much. While researching this subject I came across an interesting article from the NY Times posted here. In summary a Swedish food magazine accidentally published a typo of the recommended amount of nutmeg to add to one of their recipes. Instead of publishing 2 pinches of nutmeg, the writer mistakenly put 20 whole nuts. This resulted in at least 4 hospitalizations in Sweden and will likely lead to a lawsuit for the magazine.

Maestre, scuze!!!!! :) Eram tampa rau la ora aia. CUISOARE vroiam sa zic. :hungry: Nucsoare intregi n-am. Numa' prafuri.... :(
Nucsoara n-am pus, desi cred ca ar fi mers.... Da' in nici un caz 3 bucati, ca iesea una bucata ratun amar si nemancabil! :)

#73 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 November 2011 - 08:44 PM

Vezi postareaDaniella, la 19 November 2011 - 12:40 PM, a spus:

foxyy zi repede cum a iesit? mi-ai facut o pofta de ratisoara, asa de buna mi.a iesit aia de-am facut-o acu'vreo luna ....yummyyyyy
si sa o pui si la topicul "una bucata ratusca"
http://artaculinara...._1
acolo a explicat dexter mai pe larg reteta de rata lacuita si au mai fost idei.
eu inauntru am pus bucati de gutuie si au fost minunate de aromate si bune
iar afara am pus in tava freo 4 mere al copt, in care am infipt un baton de scortisoara (operatiunea aceasta o poti face si cu ocazia incalzitului). Si marul si gutuia au parfumat si rata si casa de numa...

Vizual, e de belea!!!! :hungry: Da' la gust, n-am haberi. Am facut ochisori la 9:40 si la 10 eram deja pe drum! Acu' foarte putin timp am ajuns acasa..... Asa ca nema ratun in seara asta. Da' maine verificam daca am facut una bucata ratun bun sau nu!

#74 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 20 December 2011 - 03:07 PM

Am luat o bucata (barosana) de muschi file de porcule si ma gandesc s-o pregatesc cumva pentru Craciun. La cuptor, de preferinta. Cu vin si varii mirodenii. Ceva idei / sfaturi? :notworthy:

#75 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 20 December 2011 - 03:21 PM

Vezi postareaFoxyy, la 20 December 2011 - 03:07 PM, a spus:

Am luat o bucata (barosana) de muschi file de porcule si ma gandesc s-o pregatesc cumva pentru Craciun. La cuptor, de preferinta. Cu vin si varii mirodenii. Ceva idei / sfaturi? :notworthy:


fiindca fileu' e cam sec, eu l-as face rulada (umplut cu ce vrei)+ sosul din tava imbunatatit.

edit: umplut cu fructe uscate si alune.

#76 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 20 December 2011 - 03:33 PM

Vezi postareamoatza, la 20 December 2011 - 03:21 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 20 December 2011 - 03:07 PM, a spus:

Am luat o bucata (barosana) de muschi file de porcule si ma gandesc s-o pregatesc cumva pentru Craciun. La cuptor, de preferinta. Cu vin si varii mirodenii. Ceva idei / sfaturi? :notworthy:

fiindca fileu' e cam sec, eu l-as face rulada (umplut cu ce vrei)+ sosul din tava imbunatatit.

edit: umplut cu fructe uscate si alune.

:thumleft: Sar'na! Poti detalia un pic?
La rulada ma gandeam si eu, dar nu prea stiu ce si cum sa folosesc pe post de umplutura. N-as baga tot carne. Ma gandeam la ceva spanac, mai degraba. Sau diverse legume, taiate fasii (ardei de diferite culori, praz sau ceapa verde.....). Numa' ca nu-mi dau seama daca se "pupa" aromele. :scratch:

#77 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 20 December 2011 - 04:43 PM

eu fac muşchiul după metoda asta şi nu dau greş niciodată, friptura iese foarte fragedă în interior şi crocantă in exterior şi dacă rămîne ceva pe a doua zi o tai felii subţiri şi o mănînc ca mezel:
fac un maclavais de ustuoroi, ceva ierburi gen salvie sau rozmarin şi ulei de măsline, ca un mujdei fără apă, condimentez muşchiu', îl ung cu maclavais, mai fac şi nişte găurici pe care le umplu şi pe ele cu maclavais, coc in cuptor DIRECT pe grătarul cuptorului şi bag o tavă cu apă, un grătar mai jos.
dacă vrei poţi să pui cartofi sau rădăcinoase în tava de dedesubt şi ai şi garnitura gata

#78 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 20 December 2011 - 05:08 PM

Uite o idee cum am facut eu de un Craciun: am pus muschiul cu sare, piper si boia, l-am lasat vreo 30 de minute, cand sarea incepe sa scoata apa, l-am tavalit prin malai, l-am pus in cuptor cam la 180 de grade pana mi-a placut cum arata! Nu s-a uscat din cauza malaiului, nu am pus nimic in tava, dar tu poti pune legume sa se coaca.
Deasemenea poti sa-l impanezi cu usturoi,inainte sa-l imbraci in malai, dar eu aveam atunci o faza fara usturoi.
Vezi daca te inspira:

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-516-13243934920617.jpg

asta era o bucata,ce ramamasese nedevorat, a mers bine cu orice garnitura vrei tu!!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#79 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 20 December 2011 - 05:45 PM

Uite ce de idei!

#80 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 20 December 2011 - 05:49 PM

Vezi postareaFoxyy, la 20 December 2011 - 03:33 PM, a spus:

:notworthy: Sar'na! Poti detalia un pic?


as toca nu prea marunt caise, curmale si prune uscate la fum, doar ptr culoare un pic de ardei rosu. si cu asta as umple rulada.

sosul din tava+vin rosu, se reduce sosul, se potriveste de sare, piper si ca sa inmoi aciditatea vinului as pune niste miere sau ca sa se asorteze, putin gem de caise blenduit fin.

cand servesc, as presara alune prajite sarate pe deasupra. sau nuci. nu fistic, prea multe arome. nici la fructe n-as folosi smochine, din cauza de seminte.

garnitura as pune avocado+ceapa rosie+smantana slaba, ca sa fie un pic mai acruta sau chiar iaurt cremos, deasupra tot alune prajite tocate.

Arata acest topic


  • 19 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi