Forum Culinar: Zuppa di pesce - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zuppa di pesce simpla si rapida

#1 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,052
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 March 2011 - 06:26 PM

Nu e supa de peste traditionala, cu multe feluri de peste, ci o supa rapida dar foarte gustoasa.
Am calit un pic de usturoi in putin ulei, in acest moment s-ar putea pune si ardei iute.
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-13000321780794.jpg
primul ingredient, tentacule de calamar, taiate bucatele
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-13000322107509.jpg
le-am aruncat peste ulei si le-am lasat sa fiarba la foc mare, au lasat o multime de apa, le-am scos din oala si le-am pus peste sosul de rosii lasat dupa fierberea caracatitei de aici
http://artaculinara....__0
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-13000324085722.jpg
in aceeasi oala am calit file de peste (persico) taiate bucati (partea cea mai frumoasa a lor am folosit-o la terina lui Eataly (http://artaculinara....rrina-de-peste/ )
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-13000325438292.jpg
am repus deasupra tentaculele de calamar amestecate cu sosul de rosii si caracatita si am adaugat creveti congelati
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-13000326395365.jpg
am adaugat un sos de rosii si legume dens facut de mine foarte bun si putin picant
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-13000327479775.jpg
am adaugat in sfirsit si citeva midii congelate
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-1300033114392.jpg
am lasat la fiert la foc mic
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-13000333332559.jpg
in cel mult jumatate de ora e gata pentru ca pestele e taiat bucatele mici si are nevoie de putin timp, servit pe o felie de piine (ciabatta) unsa bine cu un catel de usturoi,e de o bunatate pe care n-am cuvinte sa v-o descriu
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-13000334613969.jpg

#2 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 March 2011 - 06:40 PM

Super misto reteta!! Seamana cu ce mananc eu prin Provence, cu bagheta prajita, o nebunie1 :scratch:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#3 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 14 March 2011 - 11:21 AM

Da, da si iar da !
:(
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,052
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 March 2011 - 11:31 AM

Adica sa dau? :(
Nu mai e, s-o gatat :P

#5 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 14 March 2011 - 02:23 PM

Adrianaaaa :P ! excelenta si reteta si prezentarea, totul de nota 10+! :P Intr-un cuvant: grozav!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#6 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 14 March 2011 - 11:38 PM

excelenta trebuie sa fie supa asta. Intrebarea e cum faci tu sosul de rosii de iese asa de gros?
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#7 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,052
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 March 2011 - 12:17 AM

Ala era de rosii in mare procent si apoi mai avea ardei iuti, dovlecei si vinete, sunt legumele care imi vin din gradina vara si cu care nu stiu ce sa fac asa ca le curat pe toate, le tai cuburele si le punla fiert pina cind se consuma tot lichidul pe care il au in ele, dupa care bag mixerul si o fac crema, pun in borcan si sterilizez.

#8 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 25 June 2011 - 08:49 PM

ma duc acum sa o fac fara peste daor fructe de mare, doar ca nu stiu ce sa pun alaturi daca nu am voie carbohidrati (paine, paste, orez). Ar merge ... goala (am gasit si eu variantele in Italia ...minunate ..dar de regula extrem de sarate...de nemancat zeama fara paine). Cu ce sa mearga oare alaturi?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#9 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 25 June 2011 - 10:31 PM

Am facut-o. A iesit minunata ...zeama aia de caracatita cred ca a fost cea mai mare smecherie ... . Am imbogatit-o cu ceva legume si am facut-o mai picanta, ca sa sar painea prajita din meniu.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#10 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 23 July 2011 - 12:01 PM

Adriana, am zeama de la 1,5 kg scoici (cred ca e vreun kg) si zeama lasata de o caracatita mare (inca un kg), daca am doar vreo 500 mix fructe de mare congelate, merge, sau sa pun mai putintica zeama? Tu cat ai lasat sa scada si sa se ingroase asa de tare??...nu am sos de ala gros ca tine de rosii, doar de ala normal mai lichid ... . Mi-e ca ramane cam zemoasa.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#11 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,052
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 July 2011 - 12:38 PM

Mi-e teama ca iese prea zemoasa, a mea a iesit prea putin zemoasa dar nu-mi displace, incepe prin a folosi doar lichidul de la caracatita care e mai gustos si apoi vezi cum e, daca e nevoia sa o mai lungesti sau nu, tine cont ca fructele congelate lasa si ele apa.
Eu am fiert-o circa o jumatate de ora.

#12 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 23 July 2011 - 12:45 PM

multumesc mult :tongue3:
Atunci sa o congelez pe aia de la scoici, ca eu am congelat-o deja pe aia de caracatita (am fiert-o alalteieri seara). Mai am 0,5 kg de creveti congelati, dar tot cred ca sunt prea putine fructe si prea multa zeama si imi iese deja prea multa, merge macanta si a doua zi/reincalzita? Oricum suntem la masa de amatori doar 2 guri: eu si nepoata, deci cred ca devine prea mult si asa cum bine spui, mai corect ar fi sa impart zemurile in doua portii.
Data trecuta am pus si ardei/gogosar/capia si ghebe maruntele congelate si a mers (dupa gustul meu), dar acum nu am decat ghebe. Ar mai merge alte legume (monti)?
Multumesc :toothy9;

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,052
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 July 2011 - 12:54 PM

Atunci n-are rost sa te complici, alege calea cea mai simpla si putin complicata :tongue3:
Daca ai congelat-o pe cea de la caracatita foloseste-o pe cea de la scoici, pui si crevetii si apoi vezi daca o pui pe toata sau nu, daca iese prea multa si n-o poti termina in 2 rinduri ce-ti ramine congelezi, asa o ai gata doar de scos din congelator, incalzit si mincat.
Eu legume in supa de peste inafara de rosii nu pun, e o supa de peste nu un minestrone :toothy9;

#14 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 01 October 2011 - 09:15 PM

Inspirata de a ta Zuppa di pesce si de supa marina a lui UpTG, am prestat azi a nu stiu cata ora Supa rapida de fructe de mare pe baza de sucul propriu de caracatita preparat ca si tine, dupa reteta ta.
In rest in afara de adaugarea catorva legume in plus si lipsa painicii prajite, am urmat reteta destul de aproape:

Am dunstuit usor intr-o lingura de ulei EV 1 cepsoara rosie si 1 capatana de usturoi taiate maruntel din cutit. Am piperat bine in 5 culori. Am adaugat vreo 4 fileuri de ansoa (vroiam sa scap de borcan din frigi, dar si sa iasa mai picanta) si 2 ardei rosii si foc de iuti, din ghiveciul propriu. Am adaugat 600g mix de fructe de mare. Am lasat cat de o parere, dupa care am stins cu vin. Am procedat in continuare cu adaugarea cozilor de la 1 kg ciuperci champignons (nu au gust care sa acopere pe cel marin) taiate maruntel ca sa scap si de ele din congi. + tije de telina si cateva felii de praz. Le-am lasat sa fiarba un clocot bun, pana s-au inmuiat si lasat aromele si degraba am purces la adaugarea a 500 ml de suc propriu (cu ceva rosii cherry) de caracatita si 500 ml de suc propriu de la fiertul midiilor pe care le incalzisem deja in prealabil. Am asezonat cu maghiran si patrunjel verde tocat. Am ras 2 portii la pranz si 2 seara. Picanta si fooooarte buna, comparativ cu ce am mancat pe la restaurante ... unde defectul de cele mai multe ori este ca e foooooarte, dar fooooarte sarata (mai ales pentru nemancatori de paine). S-a gatat si a mea. Poza n-am ca eu sunt mereu ca o cometa prin bucatarie. Insa asa cum spune si Adriana este de o bunatate pe care nu am cuvinte sa v-o descriu.

Maine vreau sa fac alta, cu creveti si doar cu zeama de la caracatita si ca sa mai variez meniul =)) as vrea sa imi iasa usor diferita, dar sa vad ce inspiratie mai gasesc pe aici pe forum.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#15 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,052
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 09 January 2015 - 11:17 PM

Azi m-am dus la peste si in seara asta am taiat bucatele un file de persico, un pumn de creveti, 2 pumni de inele de calamar,un pachet de vongole congelate si partea finala a tentaculelor unei caracatite, le-am prajit nitel in putin ulei cu un catel de usturoi, am deglasat cu vin alb, apoi adaugat suc de rosii cu condimente facut asta-vara. In farfurie inainte de a varsa supa am pus o felie de piine prajita in cuptor si unsa bine cu un catel de usturoi
Imagine atasata: monthly_01_2015/post-4-14208381601043.jpg

#16 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,052
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 16 January 2015 - 11:21 PM

Azi am pus o caracatita de 750 gr, 2 fileuri de merlucius congelat, o jumatate de kg de creveti, o punguta de midii congelate (numai fructul fara scoici) si o bucata de calamar gigant plus sucul de rosii al meu si o cutie de rosioare mici in suc de rosii.
Imagine atasata: monthly_01_2015/post-4-14214433101326.jpg

#17 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 17 January 2015 - 12:31 AM

Minunat! Minunat! My favourite dish! ah, ce pofta!
Pui si proaspete, sau de regula congelate? cum faci rost de atatea feluri in cantitati asa mici? ceri asa la pescarie?
o fac si eu des, de cand ai pus reteta :tongue3:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#18 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,052
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 17 January 2015 - 05:22 PM

Unde scriu congelate alea sunt congelate adica le iau direct din congelatorul meu si le pun congelate in oala. Restul sunt asa zis proaspete in marea lor majoritate, scrie pe eticheta fiecaruia daca e proaspat sau decongelat, daca e de crescatorie sau pescuit/salbatic si de unde provine, asa e legea sunt obligati sa scrie pe eticheta toate informatiile astea. Si oricum si cei cele proaspete vin in cutii de polistirol pe gheata maruntita.
La pescarie poti cere ce vrea muschiul tau, ca virgula cantitate. Apoi depinde de ei daca ti le fileteaza curata samd. De regula cei de la pescariile supermarketurilor nu's foarte amabili ca n-au timp, sunt mai amabili cei care vind la piata ca in timp ce tu faci o tura pe la altii ei iti pregatesc tot. Pescarii simple asa ca magazin doar de peste nu's ca n-am nici una in raza mea de actiune.

#19 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 17 January 2015 - 06:38 PM

Multumesc, Adriana :tongue3:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi