Forum Culinar: Mai, curcane ai :) margele - Forum Culinar

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mai, curcane ai :) margele Bijuterii, zorzoane, gablontzuri, tinichelele din doatare

#21 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 09 December 2009 - 05:05 PM

Sunt scumpe-al dracu, o bratara din aia lata (din alea vreau eu si inele atata de la ei) ajunge cam la 600. Numai ca eu nu mai colectionez decat bijuuri de-astea ca poate ma fericeste si pe mine Doamni Doamni cu o fetita si ei sa i le las pe toate, sau si baietel, i le dau nurorii :violent1: Si apoi eu sunt genul de om care daca face o investitie, o face pe viata.
Am colectionat vorba Ruxei -gablonturi- intre 12 si 27 ani asa insa intre timp am mai crescut si altfel de bijuterii mi se potrivesc acum. Ca si cu parfumurile. :pupic:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#22 Useril este offline   puskin 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: visiniu
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationPrague

Postat 09 December 2009 - 10:41 PM

Gorgona a spus:

De la tine imi place ultima pereche de cercei, imi place foarte mult o bijuterie doar daca "ma vad" purtind-o, pot sa apreciez un lucru frumos dar daca nu e pe gustul meu ma lasa rece, gusturile oamenilor difera, cind o sa vedeti citai talangile port uneori o sa credeti ca sunt gipsy. :cheers:


Fix la cerceii aia am si talanga :cheers: .

Laponescu, si mie imi plac bijoux-urile alea dar am vazut cat sunt de scumpe si astept sa iesim din criza :laughing7: . Pana atunci port ce am, ca tare-s multe.

#23 Useril este offline   Gorgona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 09 December 2009 - 10:51 PM

puskin a spus:

Gorgona a spus:

De la tine imi place ultima pereche de cercei, imi place foarte mult o bijuterie doar daca "ma vad" purtind-o, pot sa apreciez un lucru frumos dar daca nu e pe gustul meu ma lasa rece, gusturile oamenilor difera, cind o sa vedeti citai talangile port uneori o sa credeti ca sunt gipsy. :cheers:


Fix la cerceii aia am si talanga =)) ..

In cazul asta chiar ca m-ai imbolnavit, fa, te rog, o poza la talangi ca sa-mi faci o bucurie! :cheers:

#24 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 10 December 2009 - 12:52 AM

Lapona Enigel a spus:

Cumva verighetele sunt de la Wellendorff? Imi plac!

Eu tot dau tarcoale la setul asta de onix, insa nu ma pot hotara daca negru sau corai, ca e si varianta asta. Insa in ultimul timp doar negru port, nush ce am, o perioada de vaduva neagra probabil...

[attachment=1]TR1837-024-11.jpg[/attachment]
[attachment=0]H1691-024-11.jpg[/attachment]

Eu zic ca daca in ultimul timp te imbraci mai mult in negru sa porti bijuteriile colorate, asa ca o pata de culoare pe fondul negru :blackeye: Cel putin eu asa as proceda...

#25 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 10 December 2009 - 01:01 AM

Lapona Enigel a spus:

Ruxa, ultimii cecrei imi plac in mod deosebit! Sa le purtati sanatoase fetelor!

Eu tot suspin dupa astea ceva de multa vreme, insa deocamdata stam cumintei Bubico.
Sunt niste creatii iesite din comun.
http://de.frey-wille.com/#Home

EDIT: suspin dupa colectia Hundertwasser...

Ufffffff.... ce-mi faci tu mie acum... m-a mancat undeva si m-am uitat pe site... si am pus ochii direct pe un inel (Etoile Diva Ring - Claude Monet -Iris)... ma tem sa ma uit mai departe ca sigur mai descopar ceva...
E clar noi nu avem voie sa ne intalnim vreodata :blackeye: parfumuri, bijuterii, pantofi... eu am si pasiunea gentilor, nu stiu daca si tu... Dumnezeu cu mila! :roll:

#26 Useril este offline   puskin 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: visiniu
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationPrague

Postat 10 December 2009 - 08:49 AM

Gorgona a spus:


In cazul asta chiar ca m-ai imbolnavit, fa, te rog, o poza la talangi ca sa-mi faci o bucurie! :blackeye:


Fac maine pe lumina si pun. Mai pozez cate ceva din colectie :laughing7: .

#27 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 10 December 2009 - 09:13 AM

Floare Albastra call me sis baby :blackeye: :hungry: :hungry: De intalnit tre sa ne intalnim, dar asta cand mi se stabilizeaza mie situatia ca de nu, Penner scrie pe mine :mrgreen: .

Is superbe alea de Wille, ce sa mai, le ador.

Cat despre negru, ai dreptata cu contrastul dar eu inca ma aaflu in perioada de "vadanie" :hungry:. Cred ca negrul este decent, ca stii tu, ce-o z'zica societatea?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#28 Useril este offline   Cami 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrasov - Dubai

Postat 10 December 2009 - 09:48 AM

M-am uitat si eu pe site si mi-au placut. Intr-unul din Mall-urile de aici e magazin Frey Willie dar n-am intrat pana acum. Next time cand ajung in mall-ul respectiv intru sa vad care sunt preturile.

#29 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 10 December 2009 - 06:37 PM

Lapona Enigel a spus:

Floare Albastra call me sis baby :pupic: :pupic: :pupic: De intalnit tre sa ne intalnim, dar asta cand mi se stabilizeaza mie situatia ca de nu, Penner scrie pe mine :mrgreen: .

Is superbe alea de Wille, ce sa mai, le ador.

Cat despre negru, ai dreptata cu contrastul dar eu inca ma aaflu in perioada de "vadanie" :). Cred ca negrul este decent, ca stii tu, ce-o z'zica societatea?

Asa e sis, trebuie sa ne vedem :D
Si eu traiesc o situatie finaciara rosie acum :-* adica numai sume rosii vad cand ma uit pe cont... Dar pana de ziua mea trebuie sa fac rost de bani ca am pus ochii pe inelul ala si nu-l pot uita :D

Am avut si mai am perioade in care nu ies din negru, asa simt nevoia sa port... tin minte ca am avut asa o perioada cand eram in liceu, biata mama care nu suporta negrul incerca sa ma descurajeze spunand ca la cat is de slaba negrul nu e de mine... As vrea sa mai poata spuna asta si acum :roll:

#30 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 10 December 2009 - 10:54 PM

:laughing7: You can say that again baby, dar iesim noi si din asta!

Am stat eu si m-am gandit, pii adik de ce sa dau eu banii pe un Sabo banal, pe care oricum tata lumea-l poarta (urla snobismu'-n mine) cand mai bine mai strang niste bani si po's port the Wille? Ia, pareri, s-aud!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#31 Useril este offline   Gorgona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 10 December 2009 - 11:11 PM

Lapona Enigel a spus:

:laughing7: You can say that again baby, dar iesim noi si din asta!

Am stat eu si m-am gandit, pii adik de ce sa dau eu banii pe un Sabo banal, pe care oricum tata lumea-l poarta (urla snobismu'-n mine) cand mai bine mai strang niste bani si po's port the Wille? Ia, pareri, s-aud!

Zic ca e o idee buna, eu asa as face, o bijuterie deosebita merita investitia! ;)

#32 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 10 December 2009 - 11:38 PM

Stiam eu ca numai cu femei intelepte am de-a face :laughing7: ;) ! Frey Wille it is baby!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#33 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 11 December 2009 - 01:32 PM

Lapona Enigel a spus:

:laughing7: You can say that again baby, dar iesim noi si din asta!

Am stat eu si m-am gandit, pii adik de ce sa dau eu banii pe un Sabo banal, pe care oricum tata lumea-l poarta (urla snobismu'-n mine) cand mai bine mai strang niste bani si po's port the Wille? Ia, pareri, s-aud!

Sabo e si el dragut, nu pot spune nu, (are si in satul vecin la o vitrina la magazin :-* ) nu e exclusivist ca si Frey Wille, un fel de Creed pt bijuterii :floare:
Nu cred ca tine de snobism asta {SMILIES_PATH}/6.gif:-*<" title="arms" /> nu le porti cu eticheta pe dinafara, numai tu stii ce porti si inca cateva persoane (le poti numara pe degetele de la o mana)...

#34 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 December 2009 - 07:09 PM

Primul meu cadou de la al mio a fost Sabo...dupa care pot sa spun ca nu ma inebunesc, insa sunt niste pietre frumoase si culoarea mi se potriveste de minune. Apoi mi-a mai luat ceva de la Thomas Gard care nu mi se potriveste deloc! Insa il tin acolo ca e cadou de ziua mea. Apoi cand a vrut sa imi cumpere ceva i-am "sugerat" si apoi mi-am cumparat eu. Adevarul ca aici nu m-a cunoscut...ca parca in altele m-a cunoscut :D .

Dar sa revenim, exact Sabo nu imi place de fapt ce are de oferit la fel ca si Pandora -ce mai nebunie cu zdranganelele alea- in schimb ce am aratat eu mai sus e din colectia asta nou si am vazut piatra pe corai, nu pe negru si e deosebita. Totusi cand stiu ca tuate colegele isi iau de la Sabo :roll: -da stiu, iar urla znobismu' , dar asa sunt eu imi place sa port lucruri deosebite- ma lipsesc.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#35 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 December 2009 - 07:09 PM

Thomas Gard era de fapt Toni Gard: nu imi insufla nimic pandativele alea.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#36 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 11 December 2009 - 09:49 PM

Pentru ca nu de mult am picat de la munca si inca mai aveam energie de ceva activitate am incercat sa fac cateva fotofrafii la vreo doua bijuterii ca mi-s dragi mie.
Rog sa mi se scuze calitatea pozelor facute la bec, da io pe lumina ajung arareori acasa. :evil:
Primii sunt niste cercei vechi( mi s-a rupt o tortita de la ei) primiti de la nasul meu de botez si la care tin mult.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 166_f684069c9c717f3558dfa4add96a4a77.jpg


#37 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 11 December 2009 - 09:57 PM

Mi-am prins urechile la atasat fotografia. :roll:
Urmatorii: =))

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 166_a5cae443c50db80736b2e32f52d831f2.jpg
  • Imagine atasata: 166_4350cc919c3647bd2bf59a7e5642d858.jpg
  • Imagine atasata: 166_83e3337517617938ffb7c32fe56cd3d6.jpg


#38 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 11 December 2009 - 10:03 PM

s-au incersat pozele.. asta e!
Si aici e ce mi-am cumparat in ultimul tin din aur. Mi le-am luat sa fie, dar nu o consider o investitie. Nu sunt foarte multumita de calitate, se vede ca sunt facute " la norma" si inclin sa-i dau dreptate lui Lapo... Prefer sa dau un ban si sa ramana copiilor mei o mica amintire si cu o poveste atasata.
Am vazut si la noi bijuterii de 14 si 18 k cu pietre pretioase si se cunoaste calitatea. Mi-ar palcea sa ne luam verighetele de acolo.
Mi-ati starnit curiozitatea cu Wille si am vazut ca au si in Bucuresti reprezentanta. Mi-a picat "cu tronc" un ceas de acolo. =)), da sa vedem intai care vor fi previziunile anului ce va sa vie.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 166_dee2091770f17bd12c96af3dc743bbba.jpg


#39 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 12 December 2009 - 02:10 PM

Iulia, sa le porti cu mare placere, imi plac foarte mult cerceii primii si ultimii:)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#40 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 12 December 2009 - 02:34 PM

Fete am si eu o intrebare, cum se curata bijuteriile de argint?

Am ceva luat de curand relativ si l-am purtat doar de cateva ori in vara dupa care l-am pastrat in cutia lui-colier cred ca e. In orice caz argintul s-a patat si eu am vazut negru'n fata ochilor pentru ca a costat, nu e gablontz. Sa ma duc mai bine cu el la bijutier decat sa incerc acasa?

Imagine atasata: 63_e7a070322093a7223cd9fa012f75525a.jpg
Imagine atasata: 63_330b9a7eefeb80c5b87cb20ca0b9e5ea.jpg
Imagine atasata: 63_ffd00b41970bd26464eb3962ade4b29d.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi