Forum Culinar: Rana pescatrice - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Rana pescatrice

#21 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 20 April 2011 - 07:51 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 20 April 2011 - 07:22 PM, a spus:

Hei multumesc mult. Eu am cautat si imi tot dadea pui de balta traducerea...ala fiind o pasare. Spor la bucatareala!


Gainusa de balta mai =)) Pui de balta le zice broastelor.
Apropos broaste,va plac?Adica na,stiti voi,țîmpii/bulanele :floare:
Mie,nu!

Cica,cineva îmi ofera si îmi spune ca-s copanele de porumbei.Nu manînc eu nici copanele de porumbei,dar nici asa idioata nu sînt sa nu-mi dau seama ca bulanele alea nu erau de pasare.I-am spus persoanei respective ca stiu ca-s picioare de broasca,si o sa probez.
Totusi nu-mi plac nici ca gust,nici ca textura...nimic deosebit.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#22 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 April 2011 - 07:59 PM

Mie da! Ma mira ca nu iti plac stiind ca iti plac copanele de pui si zgarciurile. Cam asa au gust. Sarpe ai incercat?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#23 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 20 April 2011 - 08:24 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 20 April 2011 - 07:59 PM, a spus:

Mie da! Ma mira ca nu iti plac stiind ca iti plac copanele de pui si zgarciurile. Cam asa au gust. Sarpe ai incercat?

Cînd rod pe zgîrciuri,stiu ca-s zgîrciuri si nu copănele :floare:
Ce e interesant,de ce la toata lumea i se pare ca seamana cu carnea de pui/porumbel...mie de exemplu mi se pare ca bulanele de broasca au textura unui Seeteufel uitat pe gratar.Deci,eu simt între dinti ca e un animal de apa si nu o pasare =))
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#24 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 April 2011 - 09:01 PM

Io cre'c-ai mancat bulane de oac-oac iesita la pensie. :floare: Eu cand am mancat am avut un platou plin si l-am dat gata singura. Mbuuuun.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#25 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 20 April 2011 - 11:01 PM

Vezi postareaMaya, la 20 April 2011 - 08:24 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 20 April 2011 - 07:59 PM, a spus:

Mie da! Ma mira ca nu iti plac stiind ca iti plac copanele de pui si zgarciurile. Cam asa au gust. Sarpe ai incercat?

Cînd rod pe zgîrciuri,stiu ca-s zgîrciuri si nu copănele :floare:
Ce e interesant,de ce la toata lumea i se pare ca seamana cu carnea de pui/porumbel...mie de exemplu mi se pare ca bulanele de broasca au textura unui Seeteufel uitat pe gratar.Deci,eu simt între dinti ca e un animal de apa si nu o pasare =))


am auzit multe voci care aseamana si carnea de scoici si alte fructe de mare cu cea de pui. Mie nu mi se pare ca au nici cea mai mica asemnanare. Nici mie nu imi plac in mod deosebit pulpele de pui de balta, sincer imi cam displace si ideea de a manca broaste! Si nici carnea de pui din comert de la noi nu imi mai place ...!

Pe mine mixul de fructe de mare proaspete, facute in fel si chip (gratar, cu paste, rizotto etc) ma da pe spate cel mai tare, mai tare decat pestele cel mai cel! Nu am mancat coada asta de rospo de cativa ani, dar daca retin ca era foarte buna si o am foarte prezenta in minte si ...parca ii simt gustul, e clar ca m-a impresionat mult!

ce este Seeteufel ?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#26 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 21 April 2011 - 01:12 AM

Vezi postareaDaniella, la 20 April 2011 - 11:01 PM, a spus:

...
ce este Seeteufel ?


Seeteufel e Dracu' de mare, e pestele pe care il prezinta Adriana aici in topic. La noi ii zice tamboril si se prepara cu orez si creveti, un fel tare drag portughezilor. Eu nu-s mare fana, am pregatit odata si nu mi-a placut cum mirosea in bucatarie. :floare:

Edit: am mancat si eu picioare de broasca, mi-au placut enorm, insa nu voi mai manca. Mi-e tare mila de broaste =))

#27 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 April 2011 - 07:24 AM

Vezi postarealaura_lala, la 21 April 2011 - 01:12 AM, a spus:

Seeteufel e Dracu' de mare, e pestele pe care il prezinta Adriana aici in topic. La noi ii zice tamboril si se prepara cu orez si creveti, un fel tare drag portughezilor. Eu nu-s mare fana, am pregatit odata si nu mi-a placut cum mirosea in bucatarie.

De ce? de la mirosul de peste? cum se face cu orez si creveti?

#28 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 21 April 2011 - 05:23 PM

Arroz de Tamboril

500g cuburi de rana pescatrice (cred ca in romana ii zice pestele pescar =)) )
300g creveti (pastrezi cativa necuratati ca sa dai de lucru mesenilor)
300-350g orez
1 ceapa mare taiata
1/2 ardei rosu fasii ori cubulete
2-3 catei de usturoi
1 foaie dafin
1 vf de cutit de cayenne/piri-piri ori boia iute (ori mai mult cui ii place picant)
piper
ulei de masline
pasta de tomate/bulion
coriandru verde tocat ori patrunjel tocat

Se clateste orezul si se lasa la scurs. Se alege o cratita in care sa incapa toate ingredientele de mai sus. Punem ulei de masline si calim ceapa, usturoiul, ardeiul, adaugam orezul si amestecam incet 2 minute, stingem cu o jumatate de cana de bulion. Acoperim orezul cu apa punem foaia de dafin si lasam sa dea in fiert. In loc de apa unii pun supa de pui ori vita amestecata fie cu bere fie cu vin alb. Altii adauga la apa cuburi/prafuri cu aroma de creveti. Altii cu mai multa rabdare fac o supa din capul pestelui si apoi o folosesc la fiert orezul. Aici ai libertate sa alegi. Soacra-mea il face simplu, cu apa.
Cand e orezul fiert pe jumatate se pun cuburile de peste si crevetii. Lasam sa fiarba la foc mic, cu atentie sa nu se prinda. Daca-i nevoie se mai adauga apa. Acest fel de mancare poate fi lasat mai lichid ori mai scazut/uscat, in functie de gusturi.
Cand e gata se adauga boiaua iute, sare, piper si verdeata tocata, eventual se mai adauga usturoi, in fine, se condimenteaza dupa gust. =))

O imagine luata de pe net.

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-97-13033987441918.jpg

#29 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 April 2011 - 06:19 PM

Daniela, äää, eu ziceam de broaste, care nu au prea multe in comun cu fructele de mare :toothy9; Alea difera si intre ele ca gust. Preferatii mei raman pe veci crabii. Seeteufel - a spus Laura - e Drac de mare pe germana, respectiv rana pescatrice.
Laurica, te pup eu pentru reteta asta puiu! In Lisabona am papat-o, m-am lins pe deshte pan' la coate! Am si niste poze pe undeva. Mama si cun vino verde, proaspat si rrrrece! Ca imi faci pofta de venit la Lisabona!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#30 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 21 April 2011 - 10:13 PM

Vezi postareaAdriana, la 21 April 2011 - 07:24 AM, a spus:

...
De ce? de la mirosul de peste? cum se face cu orez si creveti?


Mirosea ciudat, ba chiar am crezut ca-i ceva in neregula cu pestele, am sunat-o pe soacra-mea care a zis ca-i normal, el are un miros mai special.

Vezi postareaLapona Enigel, la 21 April 2011 - 06:19 PM, a spus:

...
Laurica, te pup eu pentru reteta asta puiu! In Lisabona am papat-o, m-am lins pe deshte pan' la coate! Am si niste poze pe undeva. Mama si cun vino verde, proaspat si rrrrece! Ca imi faci pofta de venit la Lisabona!


In ciuda iegzplicatiilor mele amanuntite reteta se face rapid, odata taiate toate legumele, intr-o jumatate de ora e gata totul. Inca un obicei cel putin ciudat pe aici e ca se bea vin rosu la orice, chiar si la peste. :toothy9; Noi de abia ce-am venit de la Madrid, se mananca bine si acolo, dar parca-s portiile mai mari la noi in Portocalia :hug: . M-a surprins cat de mult seamana bucataria spaniola cu cea portugheza. O sa pun niste poze la topicul de calatorii, inca n-am avut vreme sa micsorez pozele. Cand vei veni din nou la Portugalia striga tare sa aud si eu, ca la vizita precedenta n-am fost pe faza :-* .

#31 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 April 2011 - 10:21 PM

Poate ca nu erai tu obisnuita cu mirosurile :toothy9;
Imi cumpar un vinho verde si o incerc, dar o fac gen risotto :hug:

#32 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 April 2011 - 11:33 PM

Lalique, uite ca am gasit pozele, dar pe meniu aici ii zice Cataplana cu orez cu vin alb. Vorbim de aceeasi Märie, da' cu alta palarie?

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-97-13034333020988.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-97-13034333014396.jpg

Oricum, o nebunie!!! As fi mancat tot castronul ala!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#33 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 April 2011 - 11:34 PM

Aoleu, Adriana, iarta-ma ca ti-am labartat de tot topicul, vad ca programul meu imbecil nu a vrut sa imi salveze pozele micsorate...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#34 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 April 2011 - 11:39 PM

Uite, ca sa nu ma bati, iti aduc eu un vinho verde pana iti cumperi :toothy9;
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-12-13034219285041.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#35 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 22 April 2011 - 03:01 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 21 April 2011 - 11:33 PM, a spus:

Lalique, uite ca am gasit pozele, dar pe meniu aici ii zice Cataplana cu orez cu vin alb. Vorbim de aceeasi Märie, da' cu alta palarie?



E alta reteta, se cheama Cataplana de tamboril. Are mai multe ingrediente, pe langa peste si creveti mai are midii, alte 2 tipuri de scoici, sunca afumata (prosciutto)si un fel de chorizo subtire. Vad ca e presarat cu coriandru verde (care nu place la toata lumea) si a fost acompaniat cu un vin de Alentejo care mie-mi place mult. Monte Velho. Aici vinurile au urmatoarele calitati: sunt multe, bune si ieftine. :toothy9; Daca va intereseaza va traduc reteta.

#36 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 22 April 2011 - 03:05 AM

Vezi postareaAdriana, la 21 April 2011 - 10:21 PM, a spus:

Poate ca nu erai tu obisnuita cu mirosurile :hug:
Imi cumpar un vinho verde si o incerc, dar o fac gen risotto :-*


Cand il prepara soacra-mea nu simt mirosul asa ca profit si degust si eu oleaca :toothy9;

#37 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 22 April 2011 - 02:34 PM

Oh da scumnpa! Ti-as ramane recunoscatoare, vreau neaparat sa o reproduc,e dementiala! Si multumesc mult ca ai identidficat si vinul, chiar vroiam sa intreb insa am spus sa nu exagerez...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#38 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 22 April 2011 - 03:20 PM

Vezi postarealaura_lala, la 22 April 2011 - 03:01 AM, a spus:

Aici vinurile au urmatoarele calitati: sunt multe, bune si ieftine. :love7: Daca va intereseaza va traduc reteta.


Atunci urmatoarea vacanta o fac in Portocalia!

#39 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 April 2011 - 04:43 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 21 April 2011 - 11:39 PM, a spus:

Uite, ca sa nu ma bati, iti aduc eu un vinho verde pana iti cumperi :)

Grazie :pupic:

#40 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 28 April 2011 - 04:20 PM

Cataplana de tamboril (reteta nerecomandata in perioadele de criza financiara :appl: )

Inainte de a traduce reteta va pun o poza cu vasul numit cataplana, un fel de woc cu capac, din cupru facut artizanal, care are un sistem de inchidere. Aceasta oala e foarte des folosita in bucataria portugheza, fatza de o cratita obisnuita cu capac aceasta cataplana are proprietati superioare, cica se incalzeste uniform pe toata suprafata :floare: si se poate folosi pe ambele parti. Cred ca spaniolii au un sistem asemanator in care fac tortilla. De la ea vine si numele multor mancaruri portugheze.

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-97-13039969249952.jpg

Asta nu inseamna ca daca n-avem trebuie sa fugim sa cumparam una, cred ca se poate inlocui cu succes cu alte variante (inclusiv oala aceea de lut a lui Adriana, cu conditia sa ai un capac etans).

Ingrediente: (in reteta zice 4 doze, eu cred ca-i pentru 6-8 persoane)

- 8 bucati de cca 50 g de peste pescar/seeteufel/tamboril/rana pescatrice
- 500 g midii intregi
- 125 g miez de scoici cardium (cerastoderma edule)/the common cockle

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-97-13039969256452.jpg

- 125 g miez de scoici (alte specii)
- 200 g crevete (puteti pune si cativa necuratati)
- 80 g jambon afumat/prosciutto rupt in fâsii
- cateva felii de carnat tip chorizo (carnat semi-uscat cu boia)

- 500 g cartofi
- 500 g ceapa
- 500 g rosii/ori suc de rosii
- 1 ardei verde
- 2 catei usturoi
- 100 ml ulei de masline
- 1 pahar cu vin
- 1 pahar cu apa ori supa
- boia iute/cayenne/piripiri
- patrunjel tocat
- coriandru tocat

Preparare: (sunt 2 moduri)

Se curata legumele, cartofii se taie cuburi ori rondele, rosiile rondele si ardeiul se taie cuburi. Rosiile pot fi inlocuite cu bulion ori suc de rosii.

Nº 1 : Punem ulei la incins si calim ceapa, punem cartofii si restul legumelor. Punem vinul si apa/supa. Dupa ce da in fiert acoperim cu capacul si lasam vreo 5 minute sa se patrunda bine. Adaugam midiile si miezurile de scoici, acoperim, mai lasam 5-8 minute sa clocoteasca, punem restul - pestele, crevetii, jambonul si feliile de chorizo. Acoperim si lasam 20 de minute sa fiarba la foc mic.
La sfarsit se pun condimentele dupa gust. Se stinge focul si se presara cu verdeata.

Nº 2: In cataplana se pune uleiul la incalzit, se pun straturi, intai jumatate din ceapa, ardei, rosii, usturoi si cartofi, se pune tot pestele, miezurile de scoici si crevetii, apoi midiile jambonul si chorizo, se acopera cu restul de ceapa, ardei si cartofi si feliile de rosii. Se stinge cu vinul si supa. Cand lichidul incepe sa dea in fiert se inchide cataplana si se lasa la foc mediu 20 minute. Apoi se intoarce si se mai lasa 10 minute. Se deschide cataplana (cu atentie sa nu ne ardem de la vaporii fierbinti) si inainte de a stinge focul punem condimentele dupa gust, stingem focul si presaram verdeata tocata.

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-97-13039989146022.jpg

Sunt multe feluri de a gati aceasta reteta, adica unii pun scoicile cu cochilia si restul doar miezul, altii pun midiile cu cochilia, unii lasa mancarea mai zemoasa, altii lasa mai putzin lichid, unii pun creveti mari curatati si cativa creveti mai mici necuratati, altii stropesc cu putzin vin de Porto la sfarsit, deci exista "libertate de miscare". Ceea ce am tradus eu e reteta traditionala.

Se acompaniaza cu un vin verde ori vin alb, merge de minune cu paine de malai sau paine proaspata de casa (din aceea cu coaja crocanta) ori orez fiert.

Cum spuneam si in alt post aici in Portugalia nimeni nu se uita stramb la tine daca ceri vin rosu la peste si fructe de mare.

Pofta buna! :appl:

Pozele au fost luate de pe net.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi