Forum Culinar: Întrebari despre pastrarea balturilor,cremelor - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Întrebari despre pastrarea balturilor,cremelor

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 April 2011 - 08:20 PM

Buna seara,dulcegareselor! :)

As avea cîteva întrebari în ceea ce priveste pastrarea anumitor creme,blaturi de tarte,prajituri,torturi.
Este vorba despre blaturi simple de :

Pandispan simplu(zahar,faina+eventual amidon,zahar,arome)

-cum se pastreaza cel mai bine fara sa se usuce?
-este la fel de bun si daca este umplut dupa 2 zile?

Blat de tort cu unt(deci gen pandispan dar si cu unt)

-se pastreaza la fel ca pandispanul simplu?
-nu se schimba gustul daca e pastrat 2-3 zile?(din cauza untului)

Blat de tort/prajitura care contine diverse nuci(cocos,alune,migdale...etc)

-se pastreaza 2-3 zile fara probleme?
-nu îsi schimba textura?Se usuca/sau devine farîmicios?


Crema simpla de unt(cu zahar pudra,ciocolata/cacao+arome...etc,fara oua)

-se poate face înainte cu 2 zile de a fi folosita?
-daca da,cum se pot pastra cel mai bine?
-în ce recipiente?


Am nevoie de aceste informatii pentru ca as vrea s-o scutesc pe mama de anumite treburi.În curînd se împlineste un an de cînd tata nu mai este,iar la pomenire voi fi doar scurt în tara.De aceea as vrea sa pregatesc anumite chestii cu 2 zile înainte.As vrea sa fac blaturile de tarte,torturi si prajituri de miercuri noaptea si joi peste zi.Plus ca asa vrea sa fac si niste creme de unt,tot joi.Joi noaptea voi pleca spre Romania.Pe vineri seara as umple torturi si prajituri,iar finalizarea as face-o sîmbata dimineata.Este posibil?
Se pastreaza blaturile si cremele 2-3 zile fara probleme?Nu îsi schimba gustul?...etc..etc...

Tartele cu fructe si budinca le umplu sîmbata dimineata,cu astea ma descurc...dar cu creme si de astea,nu am experienta deloc.
Bineînteles ca la umput si decorat voi avea ajutor,doar ca materia prima as vrea s-o fac eu :)


Va sînt recunoascatoare pentru ajutor :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 17 April 2011 - 08:52 PM

Maya la cremele de unt nu am cum sa te ajut ca nu fac. Orice alt tip de crema incercata de mine tine linistit 3 zile. Cred ca si cremele de unt tin mai multe zile, dar eu zic daca faci crema sa si umpli cu ea. Crema dupa ce e facuta dupa cateva ore isi schimba consistenta si nu mai e usor de intins.
Blaturile la fel nu au nimic daca le faci inainte, orice tip de blat. Le poti pastra intr-un loc racoros (o camara sau frigider) Daca vrei poti sa le pui in pungi/saci menajeri ca sa te asiguri ca nu se usuca, daca le pui in frigider te-as sfatui sa le pui in pungi ca sa nu primeasca miros. Eu le las libere pentru ca oricum insiropez torturile, dar nu am patit sa se usuce decat pe margini, margini pe care oricum le tai. Nu le tin in frigider ci in camera frig unde e racoare.
Stiu ca fetele si congeleaza blaturile, eu personal nu o fac, mie mi se pare ca le shimba gustul.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#3 Useril este offline   sorenn 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Locationsuceava

Postat 17 April 2011 - 09:46 PM

Maya cum a zis si Ramo cel mai bine ar fi sa le umpli cind le faci ,le infoliezi si dai la frigi sau undeva la rece eu daca am tort pe duminica tot timpu umplu vineri deci sunt 2 zile la mijloc si sunt mult mai bune decit de pe o zi pe alta tort cu crema de unt tine sigur la rece mai bine de 4 zile cred ca frisca este singura care i-si schimba gustul ,spor la treaba :)

#4 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 17 April 2011 - 10:20 PM

Blatul pandispan cat si cel de negresa sigur merg congelate. Si merge si congelat blatul gata umplut cu mousse de ciocolata cu lapte si ciocolata alba.

#5 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 April 2011 - 01:16 PM

si crema de unt merge pusa la frigider , in boluri , iar cand vrei sa o folosesti , scoti si lasi la temperatura camerei , sau faci ca mine , bag cateva secunde la microunde si amestec bine . eu am congelat si tortul imbracat in frisca ! ce-i drept cand il scoti se crapa nitel , dar se poate repara cu un cutit cu lama lata , si e perfect ! blaturile le fac regulat cu 3- 4 zile inainte , din lipsa de timp ; le pun in saci menajeri , si le las in balcon , sau de le tin mai mult de 4 zile , le bag la frigider .

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 19 April 2011 - 06:58 PM

Fetelor,multumesc pentru ajutor! :D
Acu' mai ramîne de vazut ce prajiturele si ce creme fac.Ma descurc eu.
Înca odata merci :appl:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 24 April 2011 - 03:53 PM

Chiar acum cateva zile o clienta mi-a spus ca ea cumpara torturi imbracate in pdz de la Timisoara inainte de sarbatori si le congela, apoi cand avea nevoie de el il scotea cu cateva ore si era totul ok, nu crapa, nu-si modfica gustul. Eu nu am incercat in schimb ea mi-a congelat un tort in pdz si crema de fructe si iaurt si mi-a spus ca atunci cand il decongeleaza ma anunta (a mai comandat unul si l-a incercat necongelat, proaspat ca sa poata sa faca diferenta). Sunt foarte curioasa sa vad ce spune.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi