Forum Culinar: Meniul Pastelui 2011, 2013, 2014 chez Adrienne" - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Meniul Pastelui 2011, 2013, 2014 chez Adrienne"

#1 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 April 2011 - 07:42 AM

In linii mari stiam cam ce aveam de gind, simbata dimineata cind am fost la cumparaturi am mai decis una alta iar dupa-amiaza cind am inceput sa pregatesc cite ceva, meniul a suferit ultimele modificari dictate de cursul evenimentelor si independente de vointa mea =))
Culoarea aranjamentului mesei a fost verde (ouale colorate le-am cumparat gata facute, doar pentru decoratie desi teoretic s-ar fi putut minca dar ma deranja psihologic ideea)
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13038825581888.jpg
Meniul
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13038825694598.jpg
Aperitive
Un aperitiv tipic piemontez, limba de vita fiarta si taiata felii foarte subtiri cu un sos facut din rosii, otet, miez de piine.
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13038826755696.jpg
Salam ca place oricind oricui :lol:
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13038826971437.jpg
Piine cu zacusca, ca mai am de acu 2 ani si vreau sa o termin =))
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13038827322138.jpg
Singurul aperitiv tipic pascal era tarta sarata cu umplutura facuta din frunze de "mangold" tinere si urda, de fapt si de drept umplutura trebuia sa fie "malfatti" dar am invirtit prea tare Thermomixul si s-a facut o crema care in veci n-ar fi luat forma de "malfatti" asa ca in ultimul moment am transformat-o in tarta sarata si l-am trimis pe Marco sa cumpere agnolotti =))
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13038828505579.jpg
Felul I
Agnolotti del plin (paste tipice din Piemonte umplute cu carne) cu "fonduta" din brinza Castelmagno
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13038829289757.jpg
Felul II
Friptura de miel cu cartofi noi la cuptor, soacra-mea a avut rulada de pui pentru ca nu-i place mielul
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13038830141786.jpg
Brinzeturi (montasio, provolone, emmental) cu gelatina din vin Chardonnay
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13038830520052.jpg
Desert
Paharelele inspirate de sorella mea, dedesubt biscuiti speculoos de la Lidl, strat de capsuni, crema de iaurt amestecata cu miere (initial vroiam sa o fac cu urda dar a fost prost inchisa cutia si era stricata cind am deschis-o, noroc ca aveam iaurt si asa m-am salvat pe ultima suta de metri) strat de capsuni
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13038831728561.jpg
Eu am baut un Gewurztraminer din Alsatia din 2007, 22 de euro sticla dar prea dulce pentru papila mea
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13038830899839.jpg
iar restul un Nebbiolo de la un producator pe care l-am vizitat asta toamna
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-4-13038832210624.jpg

#2 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 27 April 2011 - 12:25 PM

 Adriana, la 27 April 2011 - 07:42 AM, a spus:

Friptura de miel cu cartofi noi la cuptor, soacra-mea a avut rulada de pui pentru ca nu-i place mielul



Adriana, da' ce buna esti cu soacra ! :) La cit ai muncit pt. meniul asta, i-ai mai facut o rulada separat ? Eu o lasam sa se sature doar cu aperitivele si felul I. :)


Apropos, cum ai pregatit friptura ? Arata tare yummy ! :)

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 April 2011 - 12:38 PM

Desi nu le am cu mielul,îmi place cum arata friptura!
Nu am gustat niciodata Gewürztraminerul asta.Cum este?
Pe mine m-ar interesa cum ai facut rulada de pui pentru soacra.Merci :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 April 2011 - 12:45 PM

 uptown girl, la 27 April 2011 - 12:25 PM, a spus:

Adriana, da' ce buna esti cu soacra ! :) La cit ai muncit pt. meniul asta, i-ai mai facut o rulada separat ? Eu o lasam sa se sature doar cu aperitivele si felul I. :)


Apropos, cum ai pregatit friptura ? Arata tare yummy ! :)

Pai da, mult prea buna fata de cit merita :D
Pentru friptura am pus un fir de ulei in tava, am asezat apoi carnea (operatia asta am facut-o simbata dupa-amiaza dupa care am pus tava in frigider), ramurele de rozmarin, sare, piper si erbes de Provence, cartofii si iar stropit cu ulei. Pus in cuptor mai intii la foc mare de tot pentru ca mi-era teama ca n-o sa fie gata la timp, de vreo 3 ori le-am tot amestecat ca sa se rumeneasca cit mai multe bucati.
A fost buna pentru ca mielutul era bun, jumatate de miel a cintarit 3 kg.
Orisicum soacra-mea a mincat cartofii care se copsesera linga miel si n-a zis nici pis de unde se trage concluzia ca e doar un moft, ca la cit era de fraged mielul n-avea gust de salbatic precum o capra sau animal mai batrin da' na, fiecare cu moftul lui :D
Rulada de pui mi-a facut-o macelarul, cred ca a folosit o pulpa, si a pus inauntru ca la cea de iepure, un pic de prosciutto cotto si crud cred, sau pancetta. Pe ea am pus-o simpla cu un strop de apa in cuptoras simbata dupa-amiaza, am lasat-o sa se raceasca si am taiat-o felii, duminica doar am incalzit-o.

#5 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 April 2011 - 12:49 PM

Sorella eu sunt innebunita dupa Gewürztraminer, e foarte parfumat si extraordinar de bun, e vinul cel mai cel pentru mine.
Dar asta era deja prea "batrin" si tenta de dulce era prea marcata pentru gustul meu. Prietenii mei aveau si un Riesling produs in aceeasi zona de acelasi producator, trebuia sa-mi dau seama din start ca n-o sa fie pe gustul meu, dar na, Stefano o vrut sa mi-o faca cadou de Paste si eu n-am zis nu :)
Mielul a fost bunut, daca nu te omori dupa el ca gust, asta a fost foarte discret, da fapt macelarul meu intotdeauna procura miei dintr-astia buni.
Mi s-a intimplat sa-l cumpar intr-un supermarket oarecare si sa ma deranjeze pina si pe mine gustul pregnant pe care il avea, probabil depinde de virsta animalului.
Despre rulada am povestit mai sus :)

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 April 2011 - 01:39 PM

 Adriana, la 27 April 2011 - 12:49 PM, a spus:

Sorella eu sunt innebunita dupa Gewürztraminer, e foarte parfumat si extraordinar de bun, e vinul cel mai cel pentru mine.
Dar asta era deja prea "batrin" si tenta de dulce era prea marcata pentru gustul meu. Prietenii mei aveau si un Riesling produs in aceeasi zona de acelasi producator, trebuia sa-mi dau seama din start ca n-o sa fie pe gustul meu, dar na, Stefano o vrut sa mi-o faca cadou de Paste si eu n-am zis nu :)
Mielul a fost bunut, daca nu te omori dupa el ca gust, asta a fost foarte discret, da fapt macelarul meu intotdeauna procura miei dintr-astia buni.
Mi s-a intimplat sa-l cumpar intr-un supermarket oarecare si sa ma deranjeze pina si pe mine gustul pregnant pe care il avea, probabil depinde de virsta animalului.
Despre rulada am povestit mai sus :)

Merci!
Nu ma prea omor dupa carne(de fapt niciunul din noi),asta una.Apoi noi nu prea manîncam decît 2-3 pasari(pui,rata si extrem de rar gîsca).Vita cînd si cînd,iar porcul aproape ca a ajuns inexistent pe masa noastra.Singura forma sub care totusi mai trece prin farfuriile noastre este sub forma de prosciutto sau pancetta.Mai este pestele,iar în rest noi nu mîncam alte animale.Am probat din toate,dar nu e pe gustul nostru,si asta nu are de a face cu mirosul sau vîrsta(de ex. la miel),ci pur si simplu nu ne place.
Cu toate ca mîncam carne de pasare,nu ne place nici fazanul,nici porumbeii sau alte pasarele.La fel nu ne place nici iepure,miel,capra...

Tre' sa ma uit si eu dupa un Gewürztraminer! :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 April 2011 - 02:28 PM

Imi plac acele paste specifice regiunii: Agnolotti del plin (paste tipice din Piemonte umplute cu carne) cu "fonduta" din brinza Castelmagno . Nu am mancat niciodata, cred ... Cum se face fonduta aceasta, te rog?
Si paharelele imi plac.
Si fripturica de miel cu cartofiori la cuptor arata fff bine. Eu nu-i mai pun ulei, pt ca e o carne tare grasa, desi eu ii scot absolut toata grasimea si zgarciurile de la exterior. In schimb ii fac un bait cu balsamic, zeama de lamaie, vin, rozmarin din belsug, piper de 5 feluri si usturoi verde.
Si salamul ala e de-al bun, ce-mi place si mie! :lol:
Sa va fie de bine si bucatareasa frumoasa! :beer2:
imi place si cum ai scris meniul stanga-dreapta B)
Gewürztraminer pe care l-am baut eu in tinerete de mai multe ori nu-mi mai e pe gust, pentru ca era un vin dulce si acum nu imi mai plac decat cele seci. Tin minte ca il luam mereu la Pizza Hut (anii stundetiei 1992-1997 ehehehe ...tinerete ...). B)
am luat si eu pulpa de pui impluta cu cascaval la Taverna Sarbilor, e tare buna, dar o juma de pulpa de aia mi s-a parut f consistenta

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#8 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 April 2011 - 05:51 PM

Fonduta din Castelmagno se face ca aici
http://adriananicole...cu-castelmagno/
Adica am pus un strop de unt in wok, in el am pus brinza Castelmagno maruntita, care incepe sa se topeasca, in acel moment am adaugat lapte cit sa cuprinda brinza aproape, ca ea sa se topeasca in lapte, dupa care am adaugat 2 oua, pe rind, amestecind foarte repede ca sa iasa crema si nu scrob.

Si eu am curatat mielul de toata grasimea dar un strop de ulei in tava e necesar, ca sa nu se lipeasca si ca sa devina crocanta.

Gewürztraminer-ul nu e deloc dulce, poate avea o tenta spre dulce ca asta al meu, dar depinde foarte mult de zona in care a fost produs si de citi ani are. Eu cel mai frecvent il consum pe cel din Trentino Alto Adige care e superb.

#9 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 April 2011 - 06:04 PM

Multumesc de reteta! :beer2: Merge cu orice branza unctuoasa, care se topeste la foc, asa-i? eu asa sari untul ... o merge si cu ulei EV?
Edit ca acum am fost pe blog si am vazut ca e ceva sfaramicios ca branza de burduf :lol: ?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#10 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 April 2011 - 06:28 PM

Da, Castelmagno cu cit se invecheste cu atit seamana mai mult cu brinza de burduf.
O nuca de unt la 6 persoane e nesemnificativa :beer2:
Fonduta o poti face si cu alta brinza, o sa incerc in seara asta sa postez reteta clasica cu "fontina" ca sa vezi.

#11 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 April 2011 - 08:38 PM

Sper c-a fost multumita soacra si a apreciat :floare: !

#12 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 April 2011 - 09:42 PM

 any_annette, la 27 April 2011 - 08:38 PM, a spus:

Sper c-a fost multumita soacra si a apreciat :floare: !

Certamente :pupic:

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 April 2011 - 10:26 PM

 Adriana, la 27 April 2011 - 06:28 PM, a spus:

Fonduta o poti face si cu alta brinza, o sa incerc in seara asta sa postez reteta clasica cu "fontina" ca sa vezi.

voilà
http://artaculinara....uta-piemontese/

#14 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 27 April 2011 - 10:52 PM

 Adriana, la 27 April 2011 - 12:45 PM, a spus:

Orisicum soacra-mea a mincat cartofii care se copsesera linga miel si n-a zis nici pis de unde se trage concluzia ca e doar un moft, ca la cit era de fraged mielul n-avea gust de salbatic precum o capra sau animal mai batrin da' na, fiecare cu moftul lui :pupic:


Da' ca tot n-a avut ceva de obiectat la adresa cartofilor, la anu' pacaleste-o si fa-i o rulada din carne de miel ! :pupic:

Merci frumos pt. reteta. :floare:

#15 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 April 2011 - 10:58 PM

Cu placere :pupic:

Am pacalit-o si in trecut cu chestii afumate sau ardei, care la fel ori nu-i plac ori nu le digera, vrajeala :pupic:

Culmea culmilor a fost la un bufet pentru ziua lui Marco la care am avut rulada de iepure, un prieten care nu maninca iepure si o prietena care nu maninca pui, ei i-am zis adevarul, lui i-am zis ca era pui si l-a mincat, am avut noroc ca nu s-au vorbit intre ei ca sa ma dea de gol :floare:

#16 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 April 2011 - 11:50 PM

Adriana ce consistenza are gelatina de vin? Cum e, chiar ca o gelatina sau ca mierea?
Gewurztraminerul ne place si noua, am baut la restaurant de cateva ori.

#17 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 28 April 2011 - 07:50 AM

E ca o gelatina, cind o iei din borcan sta teapana, nu curge ca mierea.

#18 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 28 April 2011 - 09:56 AM

 Adriana, la 28 April 2011 - 07:50 AM, a spus:

E ca o gelatina, cind o iei din borcan sta teapana, nu curge ca mierea.


Am inteles, merci.

#19 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 28 April 2011 - 02:06 PM

Ca de obicei, "chez Adrienne" nu se dezminte si prepara bucate minunate pentru toata familia.
Bravissima Adriana. :)

#20 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 28 April 2011 - 02:25 PM

 Eataly, la 28 April 2011 - 02:06 PM, a spus:

Ca de obicei, "chez Adrienne" nu se dezminte si prepara bucate minunate pentru toata familia.
Bravissima Adriana. :floare:

grazie :appl:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi