Forum Culinar: Pozati mancarea pe care ati facut-o? Cum? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pozati mancarea pe care ati facut-o? Cum?

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 27 April 2011 - 10:57 AM

Iaca, in articolul asta, cateva sfaturi utile bucatareselor fotografe. Si bucatarilor fotografi.

http://www.seriousea...hotography.html

Imagine postata
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 01 May 2011 - 04:12 PM

 dragos, la 27 April 2011 - 10:57 AM, a spus:

Iaca, in articolul asta, cateva sfaturi utile bucatareselor fotografe. Si bucatarilor fotografi.

http://www.seriousea...hotography.html



Aha, am priceput! Deci trebuie tinut degetul cel mic în aer. Abstraaact! :)

Acum fara glume, multzam coane, e fain articolul!
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#3 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 01 May 2011 - 06:12 PM

Dar numai daca ai Canon.

#4 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 01 May 2011 - 06:22 PM

exista un canon asa de mic ca al tipei din foto, cu care poti sa faci poze bune bune? nu doar cu cele cu ditamai obiectivele?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#5 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 01 May 2011 - 06:48 PM

 Alexandru, la 01 May 2011 - 04:12 PM, a spus:

 dragos, la 27 April 2011 - 10:57 AM, a spus:

Iaca, in articolul asta, cateva sfaturi utile bucatareselor fotografe. Si bucatarilor fotografi.

http://www.seriousea...hotography.html



Aha, am priceput! Deci trebuie tinut degetul cel mic în aer. Abstraaact! :)

Acum fara glume, multzam coane, e fain articolul!


Sa fiu in locul tau, la restaurant nu m-as inclina prea mult cu degetul cel mic in aer cind chelnerii sint primprejur. :)

#6 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 01 May 2011 - 06:56 PM

 Daniella, la 01 May 2011 - 06:22 PM, a spus:

exista un canon asa de mic ca al tipei din foto, cu care poti sa faci poze bune bune? nu doar cu cele cu ditamai obiectivele?


Daniella, pe linga mastodontul de bucatarie :) mai am 2 aparate foto de vacanta: un Canon IXUS400 si un Fuji F30. Ambele fac treaba buna. :)

Imagine postata



#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 01 May 2011 - 09:36 PM

 Daniella, la 01 May 2011 - 06:22 PM, a spus:

exista un canon asa de mic ca al tipei din foto, cu care poti sa faci poze bune bune? nu doar cu cele cu ditamai obiectivele?

Danielo,ai întrebat si prin alte parti,si eu ti-am raspuns :occasion14:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 01 May 2011 - 10:01 PM

am avut un Canon din acela Ixus, dar m-a lasat bateria
acum am un Sony, dar si asta de 4 ani deja
Posibil ca mai degraba nu stiu sa focalizez, sa folosesc lumina si mai ales nu am un program cu care sa micsorez pozele :biggrin:

Maya, nu am vazut raspunsul?! M-ai intrebat doar dc stiu incotro sa ma indrept. Hai ca ma duc iar la topic sa vad, poate mi.a scapat. :sleepy1:
Mi-ai spus ceva de EPS pt prelucrare text si foto, dar nu stiu ce e asta? softulet? de unde il iau? :biggrin:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#9 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 02 May 2011 - 11:36 AM

Un fotograf profesionist spune ca colegii lui de breazla cat si el folosesc pe post de aparat de buzunar Canon seria G (ultimul fiind G11).

#10 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 02 May 2011 - 11:49 AM

Asa ceva merge la fix: http://www.dpreview....canon_ixus220hs

Imagine postata
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#11 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 02 May 2011 - 12:01 PM

sa stiti ca asa ceva am avut, trebuie sa ma uit acasa de indicativ (bine ...asta sa tot il fi avut din 2004 sau 2005). La un moment dat a murit bateria (tinea doar la 20-30 poze) oare de ce? si mai avea un cusur, versus sony: gandea mult pana sa faca poza, deci instantaneele good-bye! la sony cybershot asta mi-a placut ca face poza dupa poza si iti iese ca un filmulet, doar ca acu parca si asta mi se pare lent, ori s-a lenevit ori vreau eu instantul mai instant

multumesc pentru sfaturi :appl: , sper sa culeg cat mai multe info si sa ma decid cu ce sa schimb catusi de curand

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 May 2011 - 04:53 PM

Cum ziceam si dincolo,Daniela,eu as opta pentru asta.Este exact cum vrei tu.Mic,plat,usor de mînuit,si mai filmeaza si in HD
Are 14 megapixel,si un zoom optic care nu au multe camere de genul asta.
Ia uite ...micut dar Ohooooo!Zoom optical x 14!

Imagine postata


Imagine postata
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 02 May 2011 - 07:15 PM

 Daniella, la 01 May 2011 - 06:22 PM, a spus:

exista un canon asa de mic ca al tipei din foto, cu care poti sa faci poze bune bune? nu doar cu cele cu ditamai obiectivele?


Aparatul pe care il are tipa din poza este un Canon si dupa umila mea parere zic ca este identic cu cel pe care il am eu, Canon Power Shot A590. El face poze tare faine, eu sunt putin defecta si nu ma pricep tot timpul sa fac poze bune cu mancarea mei ales. Nu gasesc lumina buna, ma grabesc, nu am rabdare, dar in exterior fac niste poze de nu zici ca e aceeasi mana.

Imagine atasata: monthly_05_2011/post-63-1304356654844.jpg

Imagine atasata: monthly_05_2011/post-63-13043566448594.jpg

#14 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 03 May 2011 - 05:22 PM

Daniella,ati am trecut pe la MM,si am avut ocazia sa butonez camera de care îti spuneam.
Este coola !face de toate,si poze bune,si are un zoom de poti fotografia luna :violent1:
Display mare,si multi MP,multe setari manuale,bineînteles ca si automat merge :( si mai are si Image Stabilizer ca una "mare"...filmeaza HD,etc..etc.

Am tras-o în blitz cu telefonul,dar se vede destul de bine cum arata camera.


Imagine atasata: monthly_05_2011/post-5-13044360964282.jpg

De necrezut cîta zoomu iese din camera asta asa subtire! :((

Imagine atasata: monthly_05_2011/post-5-13044361068134.jpg

Imagine atasata: monthly_05_2011/post-5-13044361389735.jpg
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#15 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 04 May 2011 - 08:00 PM

Chiar ma intrebam cum reusiti sa faceti pozele asa frumoase? Acum stiu,aveti aparate bune. :P
Daca ati sti ce ditamai buturuga de aparat am eu... :P
Si cum faceti ca in poza sa apara mancarea in prim plan iar fundalul sa fie incetosat? E o chestie care se regleaza din aparate,se gaseste in meniul aparatului, sau cu ajutorul programelor de editare a pozelor? :tongue3:

#16 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 13 May 2011 - 08:38 AM

 Nataly, la 04 May 2011 - 08:00 PM, a spus:

...Si cum faceti ca in poza sa apara mancarea in prim plan iar fundalul sa fie incetosat? E o chestie care se regleaza din aparate,se gaseste in meniul aparatului, sau cu ajutorul programelor de editare a pozelor? :occasion14:


Nataly, vezi ca pe undeva pe aici exista un subiect în care se abordeaza tema profunzimii de cîmp : http://artaculinara....__1
Idea este ca trebuie sa ai un minim de control asupra diafragmei (mod A sau MANUAL) si o lumina buna care sa-ti permita sa deschizi numita diafragma la maximum posibil.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#17 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 May 2011 - 11:39 AM

 Maya, la 03 May 2011 - 05:22 PM, a spus:

Daniella,ati am trecut pe la MM,si am avut ocazia sa butonez camera de care îti spuneam.
Este coola !face de toate,si poze bune,si are un zoom de poti fotografia luna B)
Display mare,si multi MP,multe setari manuale,bineînteles ca si automat merge B) si mai are si Image Stabilizer ca una "mare"...filmeaza HD,etc..etc.

Am tras-o în blitz cu telefonul,dar se vede destul de bine cum arata camera.
De necrezut cîta zoomu iese din camera asta asa subtire! ;)


Maya merci mult :)
pffffooooai si ce color trendy si vesel ... si ce da zooomu iese!
ar mai fi cate un amanunt:
-oare face rpd pozele una dupa alta? ca la canonul meu trecea instgantaneul pana reusea sa faca poza dupa o alta poza.
- si mai pun o intrebare de gaga: care e treaba cu zoomu si mega pixelii, ca eu cand mi-am luat primul canon performant asa parca era x 7, m-am enervat si am facut toate pozele format carte postala in vacanta, pt ca imi luau si prea mult spatiu pe disc, dar si pt ca lua o gramada sa se incarce pe monitor (in compu apoi) ...asa ca din ignoranta nu am inteles care e marea smecherie cu zoomu optic si cu mega pixelii. Mare rusine, dar mai bine sa intreb, decat sa raman toanta!

Cred ca una peste alta tb sa studiez neaparat un pic cum se face treaba buna cu el, ca degeaba scula daca eu nu stiu sa fac reglajele B) Eu am luat ca femeia "inginer" aparatul si am explorat asa la bun simt ce face ...cum fac cu orice aparat, ca sa nu mai stau sa citesc cartuliile B) Shame ... dar asta e realitatea ... lipsa de timp ne omoara B)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#18 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 May 2011 - 01:19 PM

 Daniella, la 13 May 2011 - 11:39 AM, a spus:

Maya merci mult :)
pffffooooai si ce color trendy si vesel ... si ce da zooomu iese!
ar mai fi cate un amanunt:
-oare face rpd pozele una dupa alta? ca la canonul meu trecea instgantaneul pana reusea sa faca poza dupa o alta poza.
- si mai pun o intrebare de gaga: care e treaba cu zoomu si mega pixelii, ca eu cand mi-am luat primul canon performant asa parca era x 7, m-am enervat si am facut toate pozele format carte postala in vacanta, pt ca imi luau si prea mult spatiu pe disc, dar si pt ca lua o gramada sa se incarce pe monitor (in compu apoi) ...asa ca din ignoranta nu am inteles care e marea smecherie cu zoomu optic si cu mega pixelii. Mare rusine, dar mai bine sa intreb, decat sa raman toanta!

Daniella, zoom-ul iti mareste ceea ce vrei sa fotografiezi de n ori (in cazul tau 7), in timp ce megapixelii se refera la modul de vizualizare a fotografiei. La zoom mare si megapixeli multi (peste 10, de exemplu), vezi foarte multe detalii cand maresti poza (pe calculator). Daca ai zoom mare, dar putini megapixeli, poza iti iese cu multe "patratele" - nu prea poti mari fisierul si apoi sa vezi detaliile. Ar fi bine sa ai aparat cu multi megapixeli, ca sa-ti iasa poza cat mai "fidea" si cat mai clara. Zoom-ul ramane la latitudinea fiecaruia - daca vrei sa pozezi mancarea, nu-ti trebuie prea mult zooom, daca vrei sa pozezi peisaje, ti-ar cam trebui, ca sa pozezi si padurea de pe deal... ;)
Cat despre timpul de asteptare intre poze.... depinde de fiecare aparat. Dar, sunt unele aparate care-ti permit sa fotografiezi in "cascada" - poti seta la un numar de poze consecutive (3, 7...), sau aparatul face instantanee cat timp tii tu apasat butonul.

#19 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 May 2011 - 01:35 PM

m-am apucat sa citesc la Intrebari despre fotografie, unde a facut mai sus trimiterea Alexandru, poate ma mai luminez. Imi dau seama insa ca ar fi tb sa fiu cu aparatul in mana la lectie ... si nu-l am la mine ...


Nu o sa iau un aparat doar pt mancare, vreau evident sa fie bun pentru poze in general si pt vacanta in particular.

Dar este adev ca ocupa mult spatiu si se incarca greu cele cu rezolutie mare si atunci voi cum procedati? Le faceti la rezolutie mare si apoi le micsorati si le folositi micute pt vizualizare sau trimitere/upload?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#20 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 May 2011 - 07:45 PM

 Daniella, la 13 May 2011 - 01:35 PM, a spus:

m-am apucat sa citesc la Intrebari despre fotografie, unde a facut mai sus trimiterea Alexandru, poate ma mai luminez. Imi dau seama insa ca ar fi tb sa fiu cu aparatul in mana la lectie ... si nu-l am la mine ...
Nu o sa iau un aparat doar pt mancare, vreau evident sa fie bun pentru poze in general si pt vacanta in particular.
Dar este adev ca ocupa mult spatiu si se incarca greu cele cu rezolutie mare si atunci voi cum procedati? Le faceti la rezolutie mare si apoi le micsorati si le folositi micute pt vizualizare sau trimitere/upload?

Eu am un aparat cu 7 megapixeli, iar pozele au cam 1.5 MB. Canonu' jupanului face poze cam de 3 megi. Dar probleme la vizualizarea lor, n-avem. Nici laptopul meu, nici al lui. E drept ca la upload (aici, pe forum, de exemplu) le micsorez, le fac de 800x600 (aproximativ). Dar numai pe cele pe care le uploadez, nu pe toate. Le prelucrez si le salvez in folder separat. Originalul ramane neatins.
Singura problema la vizualizare apare atunci cand le vad direct de pe card / din camera. In cazul asta, da, se misca o idee mai incet treaba, dar daca le am pe hardul calcularetului, nu mai am probleme.
Poate la tine e problema de soft? Eu folosesc Windows Picture and Fax Viewer si imi arata poza la rezolutie optima (cat tot ecranul) - vorbim de pozele facute cu rezolutie mare. Daca eu vreau sa vad poza in detaliu, apas iconita de vedere in adevarata dimensiune si-mi mareste poza la rezolutia ei reala. In cazul asta, da, dureaza mai mult pana se incarca poza, calculatorul are de prelucrat toate detaliile.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi