Forum Culinar: Pozati mancarea pe care ati facut-o? Cum? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pozati mancarea pe care ati facut-o? Cum?

#21 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 May 2011 - 08:22 PM

Foxyy m-ai lamurit :headbang: ! de fapt mi-am adus aminte ca la trimisul pe mail, incarcarea pe pagian dura o vesnicie, de aceea de multi ani le-am facut setat pe toate fromat mic (carte postala) ...asa imi incapeau si pe card mai multe.

Intre timp am citit majoritatea topicurilor de aici de l arta fotografica si incep sa pricep ca intai ar trebui sa explorez ce face actualul aparat si cand il dovedesc si imi trebuie mai mult, doar atunci sa iau altul.
Acum am (din 2008) un SonyCyber Shot DSC-T70 si il am si pe al dinainte un Canon Digital Ixus 50 (din 2005 - la asta am probl cu bateria). Treaba e ca nu mai stiu pe unde sunt cartile :violent1: si daca le mai am. :headbang:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#22 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 14 May 2011 - 11:06 AM

Vezi postareaDaniella, la 13 May 2011 - 01:35 PM, a spus:

m-am apucat sa citesc la Intrebari despre fotografie, unde a facut mai sus trimiterea Alexandru, poate ma mai luminez. Imi dau seama insa ca ar fi tb sa fiu cu aparatul in mana la lectie ... si nu-l am la mine ...


Nu o sa iau un aparat doar pt mancare, vreau evident sa fie bun pentru poze in general si pt vacanta in particular.

Dar este adev ca ocupa mult spatiu si se incarca greu cele cu rezolutie mare si atunci voi cum procedati? Le faceti la rezolutie mare si apoi le micsorati si le folositi micute pt vizualizare sau trimitere/upload?


Eu unul le fac cu rezolutie maxima si apoi le micsorez cu un utilitar Windows (Image Resizer). :)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#23 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 27 May 2011 - 06:41 PM

Vezi postareaAlexandru, la 13 May 2011 - 08:38 AM, a spus:

Vezi postareaNataly, la 04 May 2011 - 08:00 PM, a spus:

...Si cum faceti ca in poza sa apara mancarea in prim plan iar fundalul sa fie incetosat? E o chestie care se regleaza din aparate,se gaseste in meniul aparatului, sau cu ajutorul programelor de editare a pozelor? :violent1:


Nataly, vezi ca pe undeva pe aici exista un subiect în care se abordeaza tema profunzimii de cîmp : http://artaculinara....__1
Idea este ca trebuie sa ai un minim de control asupra diafragmei (mod A sau MANUAL) si o lumina buna care sa-ti permita sa deschizi numita diafragma la maximum posibil.



Multumesc tare mult, voi citi.

#24 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 August 2011 - 01:14 PM

Vezi postareaMaya, la 03 May 2011 - 05:22 PM, a spus:

Daniella,ati am trecut pe la MM,si am avut ocazia sa butonez camera de care îti spuneam.
Este coola !face de toate,si poze bune,si are un zoom de poti fotografia luna :D
Display mare,si multi MP,multe setari manuale,bineînteles ca si automat merge :P si mai are si Image Stabilizer ca una "mare"...filmeaza HD,etc..etc.

Am tras-o în blitz cu telefonul,dar se vede destul de bine cum arata camera.
De necrezut cîta zoomu iese din camera asta asa subtire! :o


Maya merci mult de tot de sfat. Am cumparat-o din Gibraltar, cica TAX free. A fost insa mai scump decat vad ca era la tine la magazin: 220 €, dupa ce am negociat (de la 230 lire, era oferta la 199 lire, ca in final sa mai scada un pic pana la 220€).
Sunt incantata de ea, desi inca sunt novice, doar automat...
Daca o sa am timp o sa pun si cateva foto. B)
Cand am ajuns in Gibraltar, ne-a lasat Sony CybersShot si nu am pierdut unele dintre cele mai scpectaculoase foto, mai ales cele exotice cu maimutelele calare pe noi ... Asa ca am decis urgent cu tati sa cumparam camera, am intrat pe forum, m-am uitat ce mi-ai spus si hopa-la!

Prietenii cu care am fost aveau un 210 din generatia anterioara si ma bateau la cap sa iau 230 (cu GPS ...era oferta la 230 $ pe vapor), dar eu am mers pe mana ta... , pt ca am vazut ca asta avea zoomul mai mare decat 220, iar GPS nu ma intereseaza ca nu stau eu sa caut punctele de longitudine si latitudine ... mai repede ma ajuta memoria dupa data in care e facuta foto.
inca o data merci de sfat! :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#25 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 23 August 2011 - 03:52 PM

Daniella, ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor.
La cît mai multe poze frumoase, si un concediu frumos îti doresc !
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi