Forum Culinar: Tort de cacao cu nuci - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tort de cacao cu nuci

#1 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 01 May 2011 - 11:49 PM

Tort de cacao cu nuci

Indraznesc sa pun reteta asta doar pentru ca, dupa o cautare sumara pe net, nu am gasit nimic la fel. Am gasit cateva asemanatoare in care ba lipseau nucile, ba cacaoa, ba zaharul tos era inlocuit de cel praf. In plus, noua ne-a placut foarte mult si deocamdata e cel mai bun tort ciocolatos pe care l-am mancat.

Cantitatile le dau asa cum le-am primit de la prietena mamei de la care am reteta.

Blat: 12 oua, 12 linguri zahar, 14 linguri nuci macinate, 4-5 linguri pesmet, 4 linguri faina, 5 linguri cacao, 2 lingurite de praf de copt.

Sirop: 400 gr zahar, 1 litru apa si zeama de la o lamiie, Se fierbe 10 minute.

Crema: 4 oua, 400 gr zahar tos, 100 gr cacao, 600 g unt.


Pentru blat, se amesteca galbenusurile cu restul ingredientelor pana se omogenizeaza, iar la sfarsit se adauga albusurile batute spuma. Se da la cuptor si se coace la 180C pana trece testul scobitoarea. Se taie blatul in 3.

Separat se face crema amestecand toate bine si apoi se pune cratita pe foc. Se amesteca continuu si cand ajunge la consistenta unei smantani groase se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca. Se adauga 600 gr unt, putin cate putin, amestecand bine de fiecare data pana se incorporeaza tot untul.

Se asambleaza tortul si se decoreaza fie cu crema, fie, ca mine, cu glazura lucioasa a adrianei.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_05_2011/post-341-13042864797697.jpg

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#2 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 02 May 2011 - 04:59 PM

asta-i reteta lui buni mea, care nu mai este :toothy6: (buni nu mai este, reteta a ramas). e tortul copilariei mele Imagine postata. singura diferenta ar fi la blat. ea nu il facea cu cacao, si parca mai adauga si niste linguri de apa. crema asta noi o numim "crema fiarta" si o facem cu diferite arome, dar in special asa, cu cacao. pana sa descopar ganache asta era crema pe care o foloseam la orice tort sau de lipit furescuri (islere)

#3 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 03 May 2011 - 06:22 PM

aaa, deci stii reteta :(( ok, eu nu am gasit-o pe net si ma gandeam ca poate foloseste cuiva.

Eu nu am facut niciodata crema asta. In vasta mea experienta ( :violent1: ) am facut doar creme in care adaugam si lapte, ca la albacazapada sau diplomat. Omul cat traieste invata...

si pentru blat la mine nu a fost nevoie de apa, poate bunica ta punea mai putine oua.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#4 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 03 May 2011 - 07:38 PM

Arata tare bine si cum am un ciocolatos care imi vine in vizita in week-end ma bate gandul sa-l fac. Banuiesc ca l-ai facut in forma mare de tort nu?
Si ai folosit tot siropul? Ca mi se pare foarte mult 1 litru (dar daca tu asa ai facut, eu te ascult :violent1:)
A cat is a friend fur-ever !

#5 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 03 May 2011 - 08:50 PM

Pt ca as vrea sa/l fac si eu, imi permit sa te intreb ceva... untul de la crema il folosesti moale la temperatura camerei sau il topesti inainte?
Multumesc mult! Sorina
Sorina

#6 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 03 May 2011 - 11:15 PM

Vezi postareaUma, la 03 May 2011 - 07:38 PM, a spus:

Arata tare bine si cum am un ciocolatos care imi vine in vizita in week-end ma bate gandul sa-l fac. Banuiesc ca l-ai facut in forma mare de tort nu?
Si ai folosit tot siropul? Ca mi se pare foarte mult 1 litru (dar daca tu asa ai facut, eu te ascult :))


uma, ce placere ca esti interesata! eu am folosit un sfert din cantitati si mi-a iesit un tort de 17 cm diametru. Am copt tot blatul intr-o tava mare si apoi am decupat 4 cercuri egale. Asa am obtinut blaturi egale :) . Cu cantitatile date mai sus sigur iese un tort mare, de 23 cm, taiat in 3. Siropul l-am facut la ochi, am zis si eu ca tine, e prea mult...dar din cate am vazut eu, blatul asta trage mult sirop (sa nu uiti sa pui si zeama de lamaie pentru aroma).

Vezi postareasorinadaniela, la 03 May 2011 - 08:50 PM, a spus:

Pt ca as vrea sa/l fac si eu, imi permit sa te intreb ceva... untul de la crema il folosesti moale la temperatura camerei sau il topesti inainte?
Multumesc mult! Sorina

ma bucur ca vrei sa-l incerci, sorina. untul l-am folosi moale, la temp camerei. Am adaugat putin cate putin, amestecand bine dupa fiecare bucata de unt adaugata.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#7 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 04 May 2011 - 04:19 AM

Vezi postareaaura, la 03 May 2011 - 11:15 PM, a spus:

Vezi postareaUma, la 03 May 2011 - 07:38 PM, a spus:

Arata tare bine si cum am un ciocolatos care imi vine in vizita in week-end ma bate gandul sa-l fac. Banuiesc ca l-ai facut in forma mare de tort nu?
Si ai folosit tot siropul? Ca mi se pare foarte mult 1 litru (dar daca tu asa ai facut, eu te ascult :))


uma, ce placere ca esti interesata! eu am folosit un sfert din cantitati si mi-a iesit un tort de 17 cm diametru. Am copt tot blatul intr-o tava mare si apoi am decupat 4 cercuri egale. Asa am obtinut blaturi egale :) . Cu cantitatile date mai sus sigur iese un tort mare, de 23 cm, taiat in 3. Siropul l-am facut la ochi, am zis si eu ca tine, e prea mult...dar din cate am vazut eu, blatul asta trage mult sirop (sa nu uiti sa pui si zeama de lamaie pentru aroma).

Vezi postareasorinadaniela, la 03 May 2011 - 08:50 PM, a spus:

Pt ca as vrea sa/l fac si eu, imi permit sa te intreb ceva... untul de la crema il folosesti moale la temperatura camerei sau il topesti inainte?
Multumesc mult! Sorina

ma bucur ca vrei sa-l incerci, sorina. untul l-am folosi moale, la temp camerei. Am adaugat putin cate putin, amestecand bine dupa fiecare bucata de unt adaugata.

Mersi mult Aura -cred ca il fac pentru sambata !
A cat is a friend fur-ever !

#8 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 04 May 2011 - 02:23 PM

Vezi postareaUma, la 04 May 2011 - 04:19 AM, a spus:

Mersi mult Aura -cred ca il fac pentru sambata !


abia astept impresiile tale.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#9 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 04 May 2011 - 03:00 PM

Iti multumesc mult! Nu stiu cand voi reusi sa/mi incerc norocul pt ca acum suntem in deplasare in Romanica... probabil la intoarcere. Revin atunci cand voi reusi!
Sorina

#10 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 04 May 2011 - 05:28 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 04 May 2011 - 03:00 PM, a spus:

Iti multumesc mult! Nu stiu cand voi reusi sa/mi incerc norocul pt ca acum suntem in deplasare in Romanica... probabil la intoarcere. Revin atunci cand voi reusi!

pai atunci iti spun vacanta placuta!
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#11 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 05 May 2011 - 04:17 PM

Iti multumesc mult!
Sorina

#12 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 05 May 2011 - 06:54 PM

Si eu vreau sa fac de mult timp o prajitura sau un tort asa ciocolatos.Pare delicios tortul de mai sus insa am o singura grija, 600 g unt la crema nu e multicel?
Intreb si eu, sa nu dati cu parul :appl: :floare:

#13 Useril este offline   Myra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 23-March 11

Postat 05 May 2011 - 07:56 PM

Vezi postareaNataly, la 05 May 2011 - 06:54 PM, a spus:

Si eu vreau sa fac de mult timp o prajitura sau un tort asa ciocolatos.Pare delicios tortul de mai sus insa am o singura grija, 600 g unt la crema nu e multicel?
Intreb si eu, sa nu dati cu parul :) :violent6:

Eu crema de amandine o fac aproape la fel (4 oua, 4 linguri de apa si 200 g zahar ingrosate pe baie de aburi, si la urma 500 g unt, plus cacao)si iese delicioasa.
Dar, ca sa fii sigura, pune mai intai 400-500 g, apoi gusti si hotarasti tu daca merge sa mai pui sau nu.

Ca tot am postat, va spun aici ca-mi place mult forumul asta. :floare:

#14 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 05 May 2011 - 08:07 PM

nataly, am acelasi sfat ca si myra. Pune mai intai 400g de unt si apoi, in functie de gustul tau, mai adaugi. Dar eu zic ca merg toate cele 600 g, cum zicea si Julia Child, niciodata nu e destul unt :violent6: . Totusi, fiind o crema, poti diminua cantitatea de unt ca sa nu creasca prea mult colesterolul :)

myra, bine ai venit :floare:
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#15 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 05 May 2011 - 09:02 PM

Vezi postareaaura, la 05 May 2011 - 08:07 PM, a spus:

nataly, am acelasi sfat ca si myra. Pune mai intai 400g de unt si apoi, in functie de gustul tau, mai adaugi. Dar eu zic ca merg toate cele 600 g, cum zicea si Julia Child, niciodata nu e destul unt :violent6: . Totusi, fiind o crema, poti diminua cantitatea de unt ca sa nu creasca prea mult colesterolul :D

myra, bine ai venit :floare:



Aha, asa este cel mai bine sa procedez cu crema.
Ma gandesc sa incerc si eu reteta,desi nu am voie sa pap nuca, mai fac execeptii din cand in cand.Si este ciocolatos cum imi place mie, mi-a ramas nuca de la Paste, deci...why not? :)

#16 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 05 May 2011 - 09:20 PM

Vezi postareaNataly, la 05 May 2011 - 06:54 PM, a spus:

Si eu vreau sa fac de mult timp o prajitura sau un tort asa ciocolatos.Pare delicios tortul de mai sus insa am o singura grija, 600 g unt la crema nu e multicel?
Intreb si eu, sa nu dati cu parul :) :violent6:

Bun venit si Myra si Nataly :D

Tortul e mare, blat de 12 oua, deci nu are cum sa fie prea mult unt :D Oricum, se mananca doar o feliuta mica, mica :floare:
A cat is a friend fur-ever !

#17 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 05 May 2011 - 10:12 PM

Vezi postareaUma, la 05 May 2011 - 09:20 PM, a spus:

Vezi postareaNataly, la 05 May 2011 - 06:54 PM, a spus:

Si eu vreau sa fac de mult timp o prajitura sau un tort asa ciocolatos.Pare delicios tortul de mai sus insa am o singura grija, 600 g unt la crema nu e multicel?
Intreb si eu, sa nu dati cu parul :) :violent6:

Bun venit si Myra si Nataly :D

Tortul e mare, blat de 12 oua, deci nu are cum sa fie prea mult unt :D Oricum, se mananca doar o feliuta mica, mica :D


Da,m-am gandit si la asta,ca la 12 oua...plus in crema sunt si 400 gr de zahar daca am retinut eu bine,dar pt. inceput e bine cum ziceau fetele, pun asa (400 g ) si mai adaug in functie de gust.
Numai o feliuta mica,mica zici ...? La cat sunt eu de pofticioasa :D nu cred ca rezist numai cu atat :D
Multumesc de primire,intentionez sa mai raman pe la voi ,daca ma ''adoptati'' :floare:

#18 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 06 May 2011 - 01:42 AM

bun venit si tie nataly, nu mi-am dat seama ca esti noua :floare:

uma, ce ziceai de o feliuta mica, mica? asa am intentionat si eu si, prevazatoare, l-am facut cat de mic am putut (mai putin de 1 ou la crema nu aveam cum sa pun :) ). Ei, si din tortul asta super mega mic, am mancat 4 feliute minuscule (si as fi mai mancat, daca mai era) care, in conditii de tort normal reprezinta cred, 2 felii. Deci as putea spune ca am iesit ieftin :violent6:
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#19 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 06 May 2011 - 01:46 AM

Vezi postareaaura, la 06 May 2011 - 01:42 AM, a spus:

uma, ce ziceai de o feliuta mica, mica?


Pai nu ai vazut langa omuletul rusinat :violent6: (ca el stia ca eram Pinochio, cum sa rezisti la asa bunatate?)
A cat is a friend fur-ever !

#20 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 06 May 2011 - 03:29 AM

aaa, abia acum l-am vazut...acum e ok :violent6:
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi