Forum Culinar: Tort de cacao cu nuci - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tort de cacao cu nuci

#21 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 07 May 2011 - 05:24 PM

Am facut tortuletul, e la frigider.
DAR...l-am facut numai din 7 oua deci nu va fi asa inalt,numai cu doua randuri,apoi... am uitat sa fac siropul :sad1: , mi-am adus aminte cam tarziu si l-am insiropat cat am mai putut cu putin lapte.
Crema,dupa gustul meu, e foarte dulce. Am impartit-o in doua.Una din ele,cea cu care l-am umplut, am ''botezat-o'' cu nuca macinata, am macinat prea multa pt. blat si am bagat ce mi-a ramas la crema.Nu a schimbat mare lucru. Deasupra l-am imbracat cu crema simpla.Unt cred ca am pus pana in 50 grame, cu cat puneam mai mult cu atat mi se parea mai grea la stomac.Si o recunosc,cred ca este crema pe care o folosea si bunica mea. :)
Sunt foarte curioasa cand il voi taia si voi manca din el ca asa cat am gustat cate putin din fiecare nu prea-mi dau seama,nu pot trage o concluzie finala.
Va voi spune rezultatul,poate pun si o poza :)

#22 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 07 May 2011 - 05:46 PM

Vezi postareaNataly, la 07 May 2011 - 05:24 PM, a spus:

Am facut tortuletul, e la frigider.
DAR...l-am facut numai din 7 oua deci nu va fi asa inalt,numai cu doua randuri,apoi... am uitat sa fac siropul :sad1: , mi-am adus aminte cam tarziu si l-am insiropat cat am mai putut cu putin lapte.
Crema,dupa gustul meu, e foarte dulce. Am impartit-o in doua.Una din ele,cea cu care l-am umplut, am ''botezat-o'' cu nuca macinata, am macinat prea multa pt. blat si am bagat ce mi-a ramas la crema.Nu a schimbat mare lucru. Deasupra l-am imbracat cu crema simpla.Unt cred ca am pus pana in 50 grame, cu cat puneam mai mult cu atat mi se parea mai grea la stomac.Si o recunosc,cred ca este crema pe care o folosea si bunica mea. :)
Sunt foarte curioasa cand il voi taia si voi manca din el ca asa cat am gustat cate putin din fiecare nu prea-mi dau seama,nu pot trage o concluzie finala.
Va voi spune rezultatul,poate pun si o poza :)


Si eu as fi vrut sa bag nuca in crema, dar nu am mai avut. Eu as fi caramelizat-o cu zahar, racit si apoi taiata marunt.

crema ai facut-o din 4 oua? Poate ca ar fi trebuit sa pui mai mult unt, totusi 50 g de unt la 4 oua e prea putin, e totusi o crema de unt. :)

Abia astept poza si impresiile!
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#23 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 07 May 2011 - 06:42 PM

Vaaai,nu exagerez cand spun ca e super-mega bun!! Eu am decorat,numai ca sa dea mai bine la poza :sad1: cu floricele.
Nu m-am putut hotara la o singura poza,asa ca am ales sa pun trei.Sper ca nu e problema,daca da,spuneti-mi si sterg.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Dar intrebare Aura, tu ai macinat nuca in masina sau ai tocat-o cu cutitul? Eu am macinat-o in masina si nu se vede prin tort ca e fina,fina(doar putin de tot o bucatica mica in a doua poza :) )
Acum m-am gandit la asta cand ai scris ca ai fi caramelizat-o cu zahar...

#24 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 08 May 2011 - 03:28 AM

ti-a iesit foarte frumos!!!!! si ma bucur mult ca ti-a placut. :sad1:
Eu nu am pus nuca in crema, dar as vrea sa pun data viitoare si ma gandeam sa le fac caramelizate si apoi tocate cu cutitul marunt, marunt.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#25 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 08 May 2011 - 07:37 PM

He,he...am primit laude pt. tortul asta,a fost pe placul multora :lol: :angryfire:

#26 Useril este offline   lenias 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 04-May 12

Postat 23 November 2012 - 04:08 PM

Tortul acesta este o bomba calorica, dar merita!!!!! Nu am mancat de mai bine de 10 ani un tort cu nuca
Oare de ce? :drool:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi