Forum Culinar: Cosmetice de toate felurile-Ce folosim?Ce ne place? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 13 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cosmetice de toate felurile-Ce folosim?Ce ne place?

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 December 2009 - 04:45 PM

Eu,ca de obicei,tot la Clinique am ramas.Orice altceva, în materie de cosmetica îndraznesc sa schimb si sa probez,în afara de crema hidratanta pentru tenul de sub pometii mei,care pe timpul iernii s-ar decoji fara ea :D
Desi am un ten curat,fara acnee/cosuri..fara pete si alte probleme,nu suport nicio crema!Am probat diferite marci,de la ieftine-la scumpe,toate cu acelsi rezultat.Pete rosii,chiar usturatoare,de la unele creme.O crema care am folosit-o mai mult timp,adica nu am facut pete din prima,a fost una de la Biotherm.
Cîndva am renuntat la orice crema,si ma dadeam pe parile de ten uscat,cu ulei de masline.Nici asta nu a fost rau,dar deloc comod pentru mine.
Într-o iarna,cîndva,mi-am propus sa mai încerc cîteva creme.Stateam în fata cremelor de toate felurile,si ma uitam cu disperare,ca nu stiam pe care s-o mai încerc(ca si încercarile astea merg pe buzunar...)O tanti draguta,m-a întrebat care-i disperarea mea :D
I-am explicat problema,si primul lucru care mi l-a recomandat pe atunci,a fost crema de la Clinique pentru tip 2 de piele.

Asta este excelenta pentru cei cu ten care se irita rapid,si fac pete rosii:

Imagine postata

Asta este perfecta si pentru zilele de vara.Un hidratant perfect.Nu contine uleiuri,intra rapid în piele,o hidrateaza rapid,iar piele e fina-finuta :D

Imagine postata

Make-up removerul cel mai tare :
Curata din doua miscari mascara waterproof,fara nicio urma.Ochetele ramîne curat,si totodata hidratat :pupic:

Imagine postata

V-ati prins ca mascara tot de la Clinique folosesc.waterproof,sau cui îi place sa demachieze genele doar cu apa calda poate folosi Lash Power Mascara ...asta merge clatit doar cu apa calda de 39°C :-*


Fond de ten,eu folosesc foarte rar.Ce marca...stiti deja :-*
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   Otti 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationBerlin

Postat 07 December 2009 - 08:06 PM

Eu momentan folosesc crema cu secretii de melc-codobelc :pupic: .Pentru unii poate suna scarbos dar eu sant foarte multumita de ea,fata e mai luminoasa.
Radiaez ca soarele :floare: (glumesc).Pe bune acum,crema e in special pt ten cu probleme(semne,puncte albe,iritatii ale pielii,boli de piele,rosacee,riduri,etc) eu nu am niciuna din aceste probleme,deci nu pot sa zic daca are efecte pozitive asupra lor dar ma impac cu ea,imi prieste si-mi place cum reactioneaza asupra tenului meu.E neted,luminos,tenul meu o absoarbe in 3 secunde

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 240_0bf6a93025aa5cfb226e149da9228126.jpg

Blup...

#3 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 08 December 2009 - 01:23 AM

subscriu la ce a zis maya, tenul meu e identic cu al ei, desi mai uscat cred.
clinique forever si biotherm.
am incercat aproape tot ce e posibil am revenit mereu la Clinique.
am f d t de la biotherm si imi place, demachiant de la dermalogica si e super, dar ma voi intoarce la clinique.

#4 Useril este offline   sacramento 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 06-December 09

Postat 08 December 2009 - 03:47 AM

Tenul meu e tare interesant.De cite ori iau o crema care-i place totul e OK pina termin cutia sau borcanul de crema dupa care nu mai pot folosi acelasi lucru ca imi apar puncte negre,cosuri.
Acum am luat o crema de la Chanel care-mi place tare dar ma gindesc cu groaza cind o termin...

#5 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 08 December 2009 - 09:02 AM

Eu indiferent ce crema pun pe fata, mi se inrosesc ochii si imi lacrimeaza, ma infund in nas si abia respir! O singura crema o tolerez cit de cit, si anume Ivaterm. Conceptul este de lohn, adica apa minerala de la herculane, exportata in Franta, prelucrata acolo cu blah blah, reexportata in Ro sub forma de creme. Dar am vazut ca si cu ea trebuie sa fac pauze lungi si dese, ca m-am sensibilizat, deh...finuta, ma stiti!
raluca elena

#6 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 08 December 2009 - 01:38 PM

Pentru ochi ce creme folositi? Am incercat o multime de-a lungul timpului, dar pielea o simt uscata si as vrea ceva mai hidratant.

#7 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 09 December 2009 - 12:48 AM

Huvi a spus:

Pentru ochi ce creme folositi? Am incercat o multime de-a lungul timpului, dar pielea o simt uscata si as vrea ceva mai hidratant.

Cu crema asta de la Biotherm ma inteleg bine.
Imagine atasata: 276_ff5f53dcc3ef70f36e81ee4e0d1e26a9.jpg
Am pielea ochilor foarte sensibila, cateodata am usturimi si mancarimi in jurul ochilor, se inrosesc, etc... folosesc numai creme bune, dar nu cred ca tine de asta... Sa nu spun intr-un ceas rau, pana acum nu am experimentat nimic negativ cu Biothermul (am si crema de fata de la ei). O recomand :lol:

#8 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 09 December 2009 - 03:56 AM

Floare albastra a spus:

Huvi a spus:

Pentru ochi ce creme folositi? Am incercat o multime de-a lungul timpului, dar pielea o simt uscata si as vrea ceva mai hidratant.

Cu crema asta de la Biotherm ma inteleg bine.

Am pielea ochilor foarte sensibila, cateodata am usturimi si mancarimi in jurul ochilor, se inrosesc, etc... folosesc numai creme bune, dar nu cred ca tine de asta... Sa nu spun intr-un ceas rau, pana acum nu am experimentat nimic negativ cu Biothermul (am si crema de fata de la ei). O recomand :lol:

Cam aceleasi probleme am si eu cu pielea ochilor. II scriu Mosului :lol: despre crema recoamndata de tine. Multumesc frumos :lol:

#9 Useril este offline   sacramento 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 06-December 09

Postat 09 December 2009 - 05:51 AM

Huvi a spus:

Pentru ochi ce creme folositi? Am incercat o multime de-a lungul timpului, dar pielea o simt uscata si as vrea ceva mai hidratant.


Incearca ulei de masline pur si simplu.
Daca nu sti ce reactie ai poti incepe putintel seara la culcare

#10 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 09 December 2009 - 06:16 PM

sacramento a spus:

Huvi a spus:

Pentru ochi ce creme folositi? Am incercat o multime de-a lungul timpului, dar pielea o simt uscata si as vrea ceva mai hidratant.


Incearca ulei de masline pur si simplu.
Daca nu sti ce reactie ai poti incepe putintel seara la culcare


O sa incerc, Sacramento. Diseara neaparat si iti scriu reactia peste cateva zile. Multumesc pentru sfat.

#11 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 09 December 2009 - 06:59 PM

Fete dar pentru combatut ridurile din jurul ochilor, pielea si ochii obositi de atata chiorat in calculator ce recomandati, ca o sa ajung sa imi prind pielea cu carlige. Cat e o injectie cu botox? :violent1:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#12 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 09 December 2009 - 07:11 PM

ma inscriu si eu in randul fanilor de la clinique(folosesc demachiant, lotiune tonica, gel hidratant, ruj-lip gloss-ul nr 10 e preferatul meu, crema exfolianta-THE BEST!!!!). alte produse care am folosit si am fost multumita: demachiant de la ROC, crema hidratanta, crema pt protectie solara, crema contur ochi de la La Roche-Posay.
Maya, o sa-mi iau si eu crema hidratanta de la Clinique (a doua pe lista ta) sa vad cum e.
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#13 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 10 December 2009 - 12:45 AM

Lapona Enigel a spus:

Fete dar pentru combatut ridurile din jurul ochilor, pielea si ochii obositi de atata chiorat in calculator ce recomandati, ca o sa ajung sa imi prind pielea cu carlige. Cat e o injectie cu botox? :hungry:

Eu de botox ma tem, asa ca prefer sa nu ma uit foarte atent in oglinda sa descopar ceva ce nu-mi place :blackeye:

#14 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 10 December 2009 - 07:18 PM

De ce? Eu am hotarat ca in pana mea, adica de ce sa nu inlatur efectele unei munci intensive si sa las rezultatele sa se vada la o varsta asa de frageda :laughing7: si altele care nu se streseaza da' is tute de mori sa arate bine. Pii?
Sau ce alte alternative mai sunt? Sa dorm cu fileurile de somon pishti ochi? :lol:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#15 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 11 December 2009 - 08:45 PM

Lapo, daca ti le doresti, eu te incurajez sa le faci, doar ca cred ca sint cam scumpe si efectul nu e pe termen foarte lung... am vazut ca se mai practica metoda de a imparti o fiola, poate gasesti si pe altcineva dispus!
raluca elena

#16 Useril este offline   rym 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 26 December 2009 - 05:42 PM

Lapona Enigel a spus:

De ce? Eu am hotarat ca in pana mea, adica de ce sa nu inlatur efectele unei munci intensive si sa las rezultatele sa se vada la o varsta asa de frageda :laughing7: si altele care nu se streseaza da' is tute de mori sa arate bine. Pii?
Sau ce alte alternative mai sunt? Sa dorm cu fileurile de somon pishti ochi? :D


fileurile de somon pe ochi sunt mai indicate. in primul rand botoxul nu reduce (intepeneste :D ) decat ridurile fruntii,iar pentru ridurile din jurul gurii este nevoie de alta substanta,deci de alti bani,alta distractie. mai bine lipsa...Lapo,mai bine opteaza pentru mastile de fata si cremele de buna calitate.

#17 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 04 January 2010 - 04:11 AM

M-am 'nervat, iaca-sa, de la inceput de an.
Ca am o piele...beep, beep (nu zic vorbe urite, da? :tongue3: ) uscata din cale-afara si sensibila la fel. Am incercat tot ce a fost omeneste posibil ca sa nu (mai) ajung sa dau o schinare de bani pe creme, dar n-a fost chip.
Cum in tara asta a venit frigu' ala de crapa pietrele, a inceput sa-mi crape si mie obrazu', si zau ca rusine nu-mi e cu nimic.
Pentru ca despre Clinique am auzit numa' vorbe bune(Maya, te-am citit peste tot, multumesc), ieri m-am dus la magazin, si-am venit acasa c-o sacosa de creme, smacuri si alte celea. Ma declar extrem de satisfacuta, deocamdata.
Dupa sfaturile lu' tanti de la tejghea (care trebuia sa faca vinzari, v-ati prins :floare:) am luat ce-mi trebe sa ma curat :D , in trei pasi; asta dupa ce mi-a testat tenul si-a ajuns la concluzia ca-s de tipul 2.
Imagine atasata: 119_defadd72308febb76153785236ea26f1.jpg
Imagine atasata: 119_f46a9966c9fd47d196766c2d3f19e30b.jpg
Imagine atasata: 119_3ada546d942cfc2e440ecff2feb9de37.jpg
si doua creme, una de zi, una de noapte....
Imagine atasata: 119_5409fce644da5254cfe9e18d40663928.jpg

Daca mi se mai usuca fata si dupa ce aplic "tratamentele" astora, si daca ma mai irit, promit sa ma dau numai cu ulei de masline....Nu de alta, dar in ritmul asta ajung la sapa de lemn tot cu fata uscata.

#18 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 05 January 2010 - 04:13 PM

Cel galben il am si eu, tot la indicatiile Mayei si da, ii prieste foaret bine obrazului meu. Ce ma enerveaza e ca tenul meu e la fel de beep beep (ai dreptate, 2010 e o cifra rotunda, sa nu vorbim urat deci :D ), ba si mai dihai ca al tau. Adic: daca am beut peste doo pa'are de alcool, am o fata buhaita zici ca am baut doua navete. Daca imi fac de cap si fumez la o cafea cu cineva (si asta tot din ani in pasti) iar tre sa fie ceva, cuperoza mai stiu eu ce. Daca am mancat carne doua zile la rand, sa nu mai spun de gras si afumat pii sa te tii impuritati pe fata mea de zici ca is la pubertatea doi. Ah da si daca mai vin si rudele de la Rosiori la fel :) . Morio ca m-am saturat. Cu lotiunea asta hidratanta este foarte bine. Insa am perioade cand arat de groazaaaa!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#19 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 05 January 2010 - 05:08 PM

Lapona Enigel a spus:

Cel galben il am si eu, tot la indicatiile Mayei si da, ii prieste foaret bine obrazului meu. Ce ma enerveaza e ca tenul meu e la fel de beep beep (ai dreptate, 2010 e o cifra rotunda, sa nu vorbim urat deci :) ), ba si mai dihai ca al tau. Adic: daca am beut peste doo pa'are de alcool, am o fata buhaita zici ca am baut doua navete. Daca imi fac de cap si fumez la o cafea cu cineva (si asta tot din ani in pasti) iar tre sa fie ceva, cuperoza mai stiu eu ce. Daca am mancat carne doua zile la rand, sa nu mai spun de gras si afumat pii sa te tii impuritati pe fata mea de zici ca is la pubertatea doi. Ah da si daca mai vin si rudele de la Rosiori la fel :love3: . Morio ca m-am saturat. Cu lotiunea asta hidratanta este foarte bine. Insa am perioade cand arat de groazaaaa!


Eu patesc ca tine cind pierd cite o noapte; cineva drag imi spunea ca dupa alcohoale, tiutiun si nesomn apar toate astea pe tenu-mi din cauza de ficat lenes, nu de chele sensibila.
O fi!
Cert este ca eu iarna ma descuamez, arat ca un porc rapanos...Acum, ma declar multumita de Clinique; si cu buzunarul gol! Dar vorba bunica-mii, nu poti sa ai si sunca-n pod, si sufletu'-n rai. Deci noi sa fim sanatoase!

#20 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 05 January 2010 - 05:46 PM

Mare bataie de cap si cu tenul asta.Eu am o mare problema si asta din cauza prostiilor facute in tinerete(a se citi aplicarea smacurilor de duzina, gen Avon) si a tratamentelor hormonale si am ajuns sa am un ten de adolescent la pubertate cu eruptie vulcanica pe fata :love3: .
Bine, acum sunt ceva mai bine, de folosit folosesc prin rotatie o crema preparata in tara de catre un dr dermatolog si cremele de La Roche Posay si Vichy.Asa ca acum am combinatia crema de zi cea de la dr, pt ochi cea de la LRP si de noapte de la Vichy.Plus ca folosesc si apa termala si toate produselede curatire si fondul de ten sunt numai dermocosmetice.
Am mai folosit si mi-au priit o perioada produsele de la Clarins.
Acum stiti cum e fiecare e diferit, chiar daca avem tenuri grase sau uscate nu inseamna ca eu daca am tenul la fel de gras ca al lui x-lescu imi priieste aceeasi crema.Asta e o mare buba, ca pana ajungi sa-ti gasesti produsul care ti se potriveste cel mai bine, tb sa incerci cateva.

Eu am in schimb o mare problema cu sampoanele, mi se ingrasa parul la radacina la nici 2 zile de cand m-am spalat si deja ma face cu nervii ca nu stiu ce sa-i mai fac.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

Arata acest topic


  • 13 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi